iV. 35. Vrijdag, 10 Februarij. VAN BIJITGILAID. It I A V JK V L A 1 It. BAGBLAB ZDIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Dit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en Feestdagen. Frig's per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brieven stukken Iranco Dagblad. en advertentien ao:-[ 'I Bureau van dit - Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.80, elke regelmeer 25 centsbehakve het zegel. Groote letters naarviate de ruimte, welke zij beslaan. DIIITSCHLAND. Weenen 7 Feb. De voorstellen tot schikking •welke hier van wege de Westerschi Mogendheden zijn ontvangen zouden zeker zijn aangenomen indien men zulk8 niet strijdig achtte met de eer der regering. Men weet hier zeer goed dat aan eene restauratit der Hertogen niet te denken valt ook beschouwt men de inlijving van Midden-Italia bij Sardinie als eenr niet meer te beletten gebenrtenis en denkt men er niet meer aan deswege het zwaard te trekken. Maui zoe min tegenover de teleurgestelde Hertogen die zicli op den Keizer hadden verlaten als met het oog op het hier gehuldigde legitimiteits-beginselkan men er toe bcsluitenzijn zegel aan die schikking te hechten. Is de quaestie eenmaal in een fait accompli overgegaan, dan zal er dezer zijds mogelijk tegen ge- protesteerd wordenverder echter dit kan men veilig aannemen zal niet worden gegaan. Venetie wil men behotiden en door geweld van wapenen zal dit een tijd lang goed gaan. Zijn dan eenmaal de Italiaansche zakon op een' gcregelden voet en dringt linantiele nood dan zou men tot den verkoop, zelfs aan Sardiniakuonen overgaan. Nu ligt het verlies van Lombardj^ nog te versch in het geheugen en zou het te den schijn hebbendat Keizer Napoldon in allt^deele had overwonnen en zijn pro- grammaItalii^al vrij zijn tot de Adriatische zee kon ten uitvoer leggen dan dat men daar nu reeds toe kan overgaan. Indien de Regering ernstig aan eeno hernieuwing van den strijd dachtof daar zelfs voor vrcesdedan zou de houding tegenover de Hongaren anders zijn. Hoe verblind ook onze bewindslieden zijn mogen en welke verkeerde kansrekeningen zij ook hebben ge- maaktde ondervinding heeft hen genoegzaam geleerd, dat zonder Hongarye de strijd tegen de Italianen zelfs zonder Fransehe hulp niet vol te houden is. Daaroro zijn ook vddr en gedurende den Italiaanschen oorlog allerlei beloften gedaanwelke men, toen de ure van gevaar voorbij wasscliijnt vergeten te hebben. Men tart op het oogenblik de Hongaren; dit zou men stellig niet doen indien men raeende hen weldra noodig te hebben. F SI A K K 1J K. Parijs, 8 Feb. De Moniteur deelt mede, dat Pritis Joachim Murat, door den Keizer belast om bij de begravenis van H. K. K. II. Mevrouw de Groot- hertogin Stdphanie van Baden tegenwoordig te zijn, naar Karlsruhe is vertrokken. Volgens een dagblad, is bij den Staatsraad thans aanhangig een ontwerp van wet, tot het daarstellen van eene conventionele muntvan minder gehalte dan de gewone munt, en met het doel om den uitvoer van het zilver tegen te gaan. Van regeringswege worden steeds pogingen aan- gewendom de spoorwegmaatschappijen te bewegen hare vrachtprijzen te verminderen. Daaraan wordt toe- geschreven het verbod, om verder voor het vervoer der goederen een abonnement aan te gaan. Tegelijkertyd heeft de kamer van koophandel te Lyon een adres aan den Keizer ingediend, houdende verzoekdat op den zuidelijken spoorweg de vrachtprijzen voor steen- kolen, ijzer, enz. mogen verminderd worden. Behalve de groote quaestie der aanhechting loowel van Midden-Italie als van Savoye en Nizza zegt mendat de aandacht der regering thans zeer gevestigd is op het Oostenalwaar men eensklaps de grootste verwikkelingen kan te geraoet zien. Van daar dat de Keizer zoo veel belang schijnt te stellen in vriendschappelijke betrekkingen en algeheele verstand- houding met Groot-Brittanje. Men houdt het er voor, dat ons gouverneraent in de gelegenheid wil zijn bij mogelijke oproerige bewegingen te Konstantinopel, een ontzagverwekkend smaldeel in den Bosphorus to zenden, daarin ondersteund door een Engelsch smaldeel van gelyke sterkteten einde naar omstandigheden te kunnen handelen. De bisschop van Orldansde heer Dupanloup heeft een nieuwen brief uitgevaardigd, naar aanleiding van de door den Constitutionnel medegedeelde rede van den vorigen bisschop van OrldansMgr. Rousseau. Die nieuwe brief is in zeer hevige bewoordingen vervat. Gemeld blad had gezegd, dat Mgr. Rousseau zijne rede had uitgesproken vrij van elken persoonlijken in- vloed en van alien officielen drang. Dit is zoo niet, zegt de bisschop van Orleans, immers niet alleen werd die rede uitgesproken ingevolge eene circulaire vun den minister van openbare eeredienst, van 24 April 1810, manr, nadat Mgr. Rousseau haar aan den minister had toegezonden zonder dat hij daarop antjvoord ontving verkeerde hij in de grootste ongerustheid of by te veel of te weinig had gezegd en schreef hij den minister ten tweeden male, ten einde ten deze ge- rustgesteld te worden. Met diezelfde gevoelens schreef diezelfde bisschop, kort nadat dePauselijke Statenbij het Fransehe Keizerrijk ingelijfd en de Pans uit het Vati- caan opgeligt wasaan den Aartskanselier van het Keizerrijk Cambacdrbs dat hij overtuigd bleefdat nu het oogenblik gekomen was, waarin de oppeihoof- den der Gallicaansche Iverk zich moesten veree- nigen en zich meer rondom den Troon scharenen al den invloed van hurt gewijd auibt bezigen om het fanatismus of de kwade trouw te beletten, onrust te verwekken bij dat gedeelte der geloovigen 't welk meer vroom dan verlicht was. Uwe rang in den StaatMonseigncur (voegde er de bisschop bij) en. uwe invloed op mijne verheffing tot het episcopaatwelken invloed ik mijn leven lang niet zal vergetenbillijken de bijzonderhedenwaarin ik thans ben getreden. De heer Dupanloup wijst er voorts opwat Mgr. Rousseau zoo al verder gedaan heeftom zijn karakter naar zijne rueening, in een gunstig daglicht te stellen. Hij schreef een aantal brieven, tot het erlangen van ecr- bewijzen, waarop hij, naar hij zeide, den hoogstcn prys stelde. Zoo vroeg hij den titel vun baronvoorts dien van riddcrmet regl out een en under aan twee zijner neven na te latenenz. Een zyner brieven eindigdc aldus Mijne levendige crkcntenis voor den Keizer maakt het mij tot een aangenamen pligtden Iwogen prijs te toonen welken ik hccht aan de onder- scheidingen die Z. M. in zijne wijsheid wcl aan het episcopaat heeft willen verleencn welke ondeisehcidin- gen zoo zeer geschikt zijn, om de aohting te vcnueerdcrcn, waardoor ons gewijd arubt moet omringd worden. Dit alios, zegt Mgr. Dupanloupgeld t echter slechts de bijzaken. Wat de zaak zelve betreftbeharidell Mgr. Rousseau twee puntcn: 1°. hut wereldlijk gezng des Pausen en 2°. de vryheden der Gallicaansche Kerk. Ornti ent dezcbolangrijke vraagstukkct) zegt Mgr. Dupan loup eenvoudig, dat zijn voorganger onbekend was met de geschiedenis meer nog met de ware beginselen der Gallicaansche Kerk en, wat ergeris, dat hij niet wist waarin dceer van het episcopaat bestaat. Mgr. Dupanloup voegt er bij, dat zijn voorganger een zeer middelmatig man was, zoo van geest als van karakter, hctgeen nit zijne corrcspondentie, zijn stijl, zijne leerstcllingen blijkt, en hetgeen ook algemeen te Orleans erkend wordt. De bisschop wijst er o. a. op, dat Mgr. Rousseau Keizer Napole'on vergeleek nu eens bij David dan bij Salomo en Jozias hoc by den lot' verkondigde van dat be- voorregte wezen dion buitengewonen sterveling het werktuig der ondoordringbare raadsbesluiten Gods, die hem als't ware verbond aan zijne onophoudelijk scheppende magthoe de verjaardag des Keizers, op denzelfden dag als de inneming van Madrid invallende, hem tocschcen tezijn een schitterend bewijs van de Voorzienigheid en eene onveranderlijke bekraehtiging der keuze van den Sonverein dien God in zijne wijsheid en in zijne goedertierenheid aan Europa gogeven heeftom or de lotsbeschikker van te zijn. Hoe (roept Mgr. Dupanloup uit), op het oogenblik dat Pius VII gewelddadig uit Rome weggevocrdverbal)nengevangen genomen wordt, en de bekende gcwelddadighcden en htngdurig martelaarschap zal ondergaanop dat oogenblikterwyl de gansche Kerk in rouw verkeert, is die bisschop met geestdrift vervuld en zendt hij aan den Aartskanselier van het Keizerrijk een mandemeni, waarin gezegd wordt, dat het slag veld van Wagram hem voorkoml de Troon des Eeuwige te zijn. Dien dag zelf werd de Paus uit Rome opgeligt, en by wist het. In de rede waarvan de Constitutionnel gesproken heeftzegt Mgr. Rousseau ii Van den voet van den Keizerlijken Troon waar zij in Napoldon den erfgenaam der magt vun Cesar zullen crkennenzult gy uwe leerliugen voor den voet van don Pauselijken Troon brengen alwaar zij in Piu3 VII den opvolger van bet hoofd der apostelen zullen vindcn.u ii Voor den voet van den Pauselijken Troon (roept Mgr. Dupanloup uit) en Pius VII was in ketenen Bedrieg ik mij nietdan zal het Fransehe volk ■t welk een juist begrip van cer heeft, met uwen held niet veel ophebbengij zeli (de rodacteur van den Constitutionnel) brandmerkt hern op dit oogenblik ik ben er zeker van. Mgr. Dupanloup eindigt met aanhaling van de verklaring van Bossuet en noodigt alle Katholijken uit, zich met hem te vereenigen, ten einde die te herhalen en aan de voeten van den H. Vnder te leggen ii Heilige Roomsche Kerk, raoeder, voedster en messteresse van alle Kerken Kerk door Godgekozen, om Hare kinderen in hetzelfde geloof en in dezelfde liefde te vereenigen, wij zullen steeds met ons gansche hart aan hare eenheid blijven hechten! Eer zal ik my zelven vergeten, dan U, o Kerk van Rome 1 Dat mijne tong verstijve en onbewegelijk in mijn' mond blijve, indien gij niet mijne eerste gedachte zijt, en indien ik niet het eerstU in mijne jnbel-gezangen prijze. Adhaereat lingua mea faucibus meissi non meminero tuisi non proposuero Jerusalem in principio laetitiae meae. I T A L I E. De mededeelingen van den Morning Post omtrent de tusschen Engeland en Frankrijk gevoerde onder- handelingen nopens de Italiaansche aangelegenheden worden van een anderen kant als niet voikomen juist aangemerkten men zegt dat het ware met hetonware vermengd is. Uit Parijs wordt deswege geschreven dat het Fransehe ministeriezijne al'keuring aan den graaf de Cavour betuigende wegens de laatstelijk door dezen uitgegeven circulaire bovendien verklaard heeftdat diestaatman te ovcrhaast te werk ging, en dat Frankrijk in alien gevalle te veel gedaan had, om niet ten minste geraadpleegd te worden. Het Fransehe Kubinet zou nog altijd niet zeer gunstig over de aanhechting denkeu welke in Kuropa de ernstigste verwikkelingen zou kunnen na zich slepen. Meer zou het overhellen tot de vormiug van een Koningrijk van Midden-Italio met dc llomagna, en wclligt ook met een gedeelte van Utnbrie veroenigd. Aan Piemont zou nog Parma en een gedeelte van Modcna toegevoegd worden. Het Fransch Kabinet had een spoedig en categorisch ant- woord te Turin govraagd. De heer de Cavour had na eenige aarzeling besloten zijn innigen vertrouwde, den ridtler Nigra, naar Parijs te zenden, die aldaar elk oogenblik verwucht ward. (Dc opvolger van den beer Dcsambrois, de graal Arese, is aldaar reeds nan- gckomen.) De zaak der aanhechting vun Savoye blijft steeds in de politieke wereld aan de orde van den dag. Te Parijs wint hot gerucht veld, dat te Petersburg tusschen Vorst GortschakoflT en den hertog de Monte- hello tc dier zake eene vrij levendige discussie zou hebben plants gehad, hoofdzakelijk ook over de quaestie nopens de natuurlijke grenzen van Frankrijk, waarvan de gevolgtrckkingen door het Russische kabinet kracht- dadig zouden worden bestreden. Het bcrigt nopens de gezindheid van Oostenrijk omtrent de door Frankrijk en Engeland gedane openin- gen heeft te Parijs wel indruk geraaakt, maar men was hot nog al vrij wel eens, daarin van de zijde van het Weener-Kabinet goeu casus belli te zien.Er mogen op het Schier-eilaudgewigtigegebeurtenissen plaats hebben, maar het wordt meer en meer ondenkbaar, dat Oostenrijk daartoe gewapenderhand het sein zal geven met het doel om de aanhechting te beletten. Brieven uit Milaan houden in dat alles aldaar gereed isom zoo het noodig ware, het Fransehe bezettings-leger zoo spoedig mogelijk te doen oprukken, niet met het oog op eene tusschenkomst van Oostenrykwelke men niet ver- waehtte, maar voor het geval dat de Koning van Napels de Marken roogt binnenrukken. In hoe verre die eventualiteit zich zalvoordoen, blijft steeds twyfel- achtig. De heer Gallonga iemand van Sardinische af- korast maar door naturalisutic een onderdaan van Enge land en sedcrt eenigen tijd als correspondent voor de Italiaansche aangelegenheden in dienst van deLondensche Times zijnde, begaf zich oulangs naar Rome om zich er met zijn geziu voor eenigen tijd te vestigenen be- kwam hiertoe vergunning van de poli(ie. Volgens de jongste bcrigteu uit Rome is die vergunning ingetrokken en hom lust gegeven om binnen eenen bepaalden tyd het Romeinsche grondgobied te verlatqn. De vertegen- woordigcr van Engeland kwam tusocllun beide, maar kon niet anders verwerven dan dat aan Gallenga voor de nuttoiooze reis schadcloosstclling uit de pauselyke scbatkist toogezegd werd. Gallenga zou dientenge- volge den 28 Januarij Rome verlaten. <iKA VESiHACJE 9 F'ebi %uarij. Z. M. de Koning beef't gisteren op de gebruikelijke wijzein een bijzoDder gehoor ontvangen den heer graaf de Sartiges ter overbandiging zijner gelooxs-

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1