N\ 38. Dingsdag14 February. VAN SB FIT IS Y F A Y DAGBLAD ZUIDHOLLAND EN S6RAVENHA6E Bit Dagblad verschijnt dagelijtsuitgenomen Zon- eestdagen. Prig's per drie maanden f 5. Franco per post 6. Brieve/tsluk/cen en advertentien franco aan 7 Bureau van dit Dagblad. BERCJEMEE9TER en WETHOITDER9 var 'sGravrshage brengen, bij deze, ter kennia van dt belanghebbenden dnt van den 17 dezer maand tof nadere kennisgevingop het proef'veld der artillerie nabij het Kanaal van Scheveningenproefneminger met gesebut zuilen plaata hebbenen dat alzoo°de voorliggende Duinen tot in de vlakte van Waaladorp, als onveliis moeten worden beschouwd. 'a Gbavexhage den 13 February 1860, De Burgemeester, F. G. A. GEVERS DEYNOOT. De Secretaris. P. VV IST6F.SS. Prigs der advertentien van 1 6 regets f 1.80, rl!;e regelmeer 25 cents, beliaive het zegel. Croote letters naarmate de ruimtewelke zij leslean. DCII1CHLAN l». Rerlljn12 Feb. De circulaire van den heer de Thouvenel heeft in de staatkundige kiingen alhier nog al indruk gemaakt, omdat dit de eerste offioiele ken nisgeving van de zijde van Frankrijk is, dat Keizer Napoleon de vredesvoorwaarden van Villat'ranca als onuitvoerbaar be3chouwt. Door die verklaring is feitelijk niet veel wyziging in den toestaud gekomendaar iedereen reeds sedert lang daarvan overtuigd was, maar toch is daardoor alles weder op losse schroeven gesteld zoodat eene op- lossing der Ltaliaanschekwestiemetelken dag noodzake- lijker wordt. In Frankrijk wil mendanook alles doen wat de beslissing bcspoedigen kan daartoe is het zelfs over zijne bezwaren tegen de vereeniging van Midden-Italie met Sardinie been gestapt, waartoe verscbillende rede- nen hebben bijgedragen. In de eerste plaats, dat er in Londen ortderhandelingen tusscbeu de Tories en de Iersche leden worden gevoerd ten einde den val van het tegenwoordig Kabinet te bowerken. De Tor ies willen echter eerst bet handelsverdrag met Frankrijk en zelfs de onverraijdelijke reform-bill door dc tegen- woordige ministers laten verdedigen, om daarna het Kabinet over zijne buitenlandschc staatkunde aan te vallen. Is de Italiaauscbc kwestio opgelost, dan is der tegenpartij het grootste wapen ontnomen en zal men inoeite hebben een punt van aanval te vinden. Dit is, wat Engeland betrcft, de reden waarom Frankrijk spoed wenscht. Maar niet alleen op Engeland ook op Pruissen en Rusland moet gelett worden. Niet dat die Mogendheden zich direct in den strijd zouden mengenmaar in den laatsten tijd rnerkt men eene verwijdcring op tusscben de noordscbe kabinetten en dat van Parijs. Dit zou Oostenryk kunuen aanmoedigen om eene meer dreigende houding aan te nemen of althans om hardnekkig elke concessie te weigeren in de hoop, dat de Prins van Pruissen en Keizer Alexander zich bij hem zullen aansluiten. Voor het oogenblik bestaat daarvoor wel weinig vooruitzigt, maar bij de onzekere houding van onzen Regent en zijne overeenkomst met Rusland om in de tegenwoor- dige quaestien ddne lijn te trekken, is dit niet geheel onmogelijk. Mogt dit het geval zijndan zou aan dc verwikkelingen geen einde komen en dat er zoowel in Engeland al3 hier te lande en in Rusland velen worden gevondendie daarvoor niet zouden terugdeinzen in de hoop de verouderde Staatsinstellingen te doen her- leven, dit heeft de geschiedenis van den jongsten oorlog maar al te dnidelijk geleerd. Zonder lord Derby's voorliefde voor de Oostenrijksche beginselen zou de Italiaansche oorlog zeker niet zijn losgebarsten zonder de vele blijken van sympathie, welke Keizer Fransch Joseph aanvankelijk van den Prins-Regent ontving, zou deze zijn ultimatum niet hebben afge- zonden. Zoo als de zaken nu staanzijn de Italianen de slagtoffers van den strijd tusschen de voor- en tegen- standers van de revolutie van 1789. Van lieverlede treedt dit duidelijker op den voorgrond. Oostenrijk staat daarals de verklaarde verdediger van de legi- timiteit, Frankrijk als de vertegenwoordiger der be ginselen van het groote revolutie jaar. Terwijl Engeland met voile overtuiging de zijde van Frankrijk kiest, verkeert Pruissen en Rusland in twee- strijd. In theorie staan zij naast Oostenrijk, in prak- tijk hellen zij naar Frankrijk over. Daaruit laat zich de zonderlinge rol verklaren, welke vooral de Prins- Regent sedert den aanvang van den Italiaanschen oorlog heeft vervuld. De bevolking hier te lande staat echter, op goringe uitzondering na, de beginselen van Frankrijk en Engeland voor. FBA.SKR I.I K. Parijs 12 Feb. Gisteren morgen is, onder voor- ritterschap des Keizers, de raad der ministers van 10£ tot 1 ure vergaderd geweestde Keizerin was daarbij tegenwoordig. Naar aanleidiug van hetgeen door het Journal des Debats nit een Genueesch dagblad was overgeno- men dnt, wijl ons leger in Italic gedurende het laatste half jaar meer dan 6000 man verloren had, het eene versterking van 15,000 man zou erlan- gen i bevat de Moniteur eene nota, waarin wordt gezegddat de gezondsheidstoestand van het leger in Italie uitnemend is en de sterfte het gewone gcmid- delde getal niet te boven gaat. Ten gevolge der ver- loven aan de zieken en gekwetsten vcrlecnd zou het natuurlyk zijn, de ieemten aan te vullen maar, zegt de Moniteur, men heeft-daaraan nog niet gedaeht. Ten gevolge van het berigtdoor een dagblad mcdegedeeld nopens een' opstand, welke te Konstanti- nopel zou zijn uitgebarsten herinnert de Moniteur ook dat dc borigten van dien aard to gretig door dc dag- bluden opgenomen, vallen in de termen van art. 15 van het orgauiek besluit van 17 February 1852, waarby de raededeeling van valsche berigtenook dan wanneer die te goeder trouw geschiodtstrafbaar wordt gesteld. Ter beurze is gisteren oen gerucht verspreid t welk nog al indruk heeft gemaakt. Men sprak namelyk van een grooten door hot gouvernemeut te neinen financielou maalregelbestaande in de invocring van eene soort van income-tax. Dit gerucht wordt echter in geeneu deele bevestigd. Men zegt, dat een nieuw godsdieustig biad zal worden opgerigtten einde de fatnilien die door de opheffing van den Univers hun bestaan verloren hebben daarin te gemoet te komen. De uitgever van de Steele zal den bisschop van Orleans alleen eene burgerlyko on geenszins coiidc- tionele ,;otie aaudoun en dit wel omdat, in bet laatste geval, dit voor den Ami dc la Religion doodoiijk zou geweest zijn, daar dit biad reeds een vonnis heeft ondergaan. Hot Journal des licbats men weet t was steeds een groot ijveraai voor de handelsvryheid. Het is daaraan getrouw gebleveu dadelijk nadat in den bekenden brief des Keizers, de geziudheid van zijn gouvernemeut teu deze was bekend geworden. Hedetrnadat de Moniteur het handelsverdrag tusscben brankrijk en Engeland bekend heeft gemaakt, bevat het Journal daarorotrent een hoogst gewigtig artikel van den heer Michel Chevalier. Het noemt dat traktaat eene schitterende nadere vtssklaring van gcnoeinden brief. Het getuigtdat het daarin vervatte pro- gramma tot geene ondergcscliikte raaatregelen maar tot groote practische uitkomsten zal leiden. Het wijst er op, dat zoodra de iuhoud van het tractaat in algemeene trekken bekend was gewordendit niet alleen in de beide landen, maar bij alle Europescbc volken een diepen indruk gemaakt heeftomdat het tractaat regtstreeks in betrekking staat tot de groote bewegingwelke, van de Fransche omwenteling dag- teekenende, er de vruchbaarste ingevingen van ont- wikkelten gehoel Europa naar eene nog versluijerde toekomst voertmaar welke men aannemen mag, dat beter zal zijn dan het verledene. De natieu naderen elkander wederzijds tot haar welzijn zij laten allengs bekrompen denkbeelden, vooroordeelen vareneven- zeer als den haatwaardoor zij verdeeld worden en dit met het doelom ten algemeenen voordeele, wederzijds hare gevoelens, denkbeelden en voort- brengselen harer nijverheid uit te wisselen. Die zoo weldadigezoo christelijke rigting oefent haren heilzamen invloed uiten wijzigt de betrekkingen tusschen de vorschillende gedeelten der maatschappij ook fop godsdienstig gebied, naardieu zij wederzijds tot verdraagzaamheid aanspoort. Zij brengt personen en klassen tot elkander, zonder remand te verncderen, maar door de nederigen op te heff'en. Het tractaat kan billijkerwijze bescbonwd worden als eene zegepraaldoor het genie van den vooruitgang bohaald. Het Journal treedt verder in een historisch overzigt van between gebeurd isnadat Europa zich vrij gemaakt had van de theocratischc organisatie, welke liet Pauselijk gezag beproefd had op de puinhoopen van het Romeiusche Rijk tot stand tc brengen; hoc men het prohibitive stelselin de ondheid nooit bekend, ingevoerd had; hoe de edele beweging van 1789 tegen dat stelsel van uitsluiting gerigt was en het denkbeeld ontwikkeld werd, om de verschillende Staten elkander op het handelsterrein te doen naderen, toen deramp des onrlnog, door den haat der natien tegen elkander aan te wak- keren het prohibitieve stelsel wederom op den voorgrond deed plnatsenhoe, door de noodlottio-e scheuring van 1792 en 1793, Frankrijk en Engeland toltariven haddenwelke men geregtigd is monster* aehtig te noemen, zoodatbijv. iemand die widens en wetens een Engelsch vest zou gedragen hebben, tot 20 jaren dwangarbeid zou worden veroordeeld hoena het herstel van den vrede, de openbare meenino- wel tegen dergeiijke betreurenswaardige overdrijving op- kwam, maar dat dit niet aan webrszijden van het kanaal met even goed gevolg is geschied. Engeland heeft een nieuw hnndelsstelsel aangerioraen algemeen bekond onder den naam van vi ijen handel. Dal stelsel verspreidt, door de ontwikkeling der productie en doorde goedkoop- heid, zij no weldaden over allegedeelten dermaatschappij, vooral onder dc arbeidende klassen. Engeland geeft daarvan hot treflend voorbecld. Rijken en armen zijn daar opregtelyk vercenigd omdat de arme getuige is geweest van de loyauteitwaarmede de rijke het be- ginsel van het uieuwe stelsel, na door het Parleraent te zijn goedgekeurd, mot hart en ziel heeft aangenomen. Het is niet overdrcveit te zeggen, dat Engeland, het mitist van geheel Europa, aan eene binneulandscbe omwenteling is blootgesteld en dat het dit aan het nieuwe handelsstelsel to danken heeft. In Frankrilk ging het echter geheel anders. Na het herstel van den vrede in 1811. zoowel als ua de Julij-omwentoling, hebben de gouvernemeiiten hot stelsel van tolrcten willen veianderen, twclk als oorlogsmaatregel ge- dui ende den revolultonnairen tijd was natigenomen maar dat voornemen stuitte af uiet alleen op den hevi^en tegenstand dor Wetgevende Earners, maar meer no" opde openbare meening. Een zeker aanta! particuliere belaugen hield zich overtuigd, dat het verbodstelsel hem voordeelig was. Men veroonigde rich om dat stelsel to doen voortduren, en dit geiukte, alles onder het buweren dat dit strckte tot welzijn der arbeidende klassen eu tot aanraoediging van het werk. De schit- ferende resultaten in Groot-Brittanje door den vrijen handel verkregon, bled' geheel zonder eenigen invloed hiet te <andc. oor drie maanden scheen eene zoer <*e- matigde hervorming van het tol-tarief, hoe ook door lict algemeen belang gevordetd langs den gewonon weg, minder mogelijk dan ooit, zoo onneembaar scheen de stellingdoor de voorstanders van het beschermend stelsel ingenomen. Het was onder deze omstandigbeden (aldus vervolgt het Journal), dat de gouvcruenienten der beide groote nation van het West en tot elkander genaderd zijn beide vcrlangende den voorspoed hunner bevolkingen to doen toenetneu beide met het vaste voornemen den vrede van Europa to bevestigen door hun verbond uaauwer toe te balen met den band van de belangen der volkeren. Engeland aan wieu het beginsel van vryeu handel in eene beperkte toepassing zoo wel gelukt was was getteigd het algeheel in toepassing te brengen met alleen mot betrekking tot Frankrijk, maar tot alls nation zonder onderscheid. Van de ziide van Frankrijk bescbouwt het gouvernemeut het als zy„ .bet land te bevnjden van allerlei monopolie, hindernisse, en oorzaken vau verarming van allerlei aard, door bet ver bodstelsel veroorzaakten waardoor de ondernemings- geest en do verstandelijke ontwikkeling van een zoo vernuftig en arbeidzaam volk verlamd werd. Na een grondig onderzoek van den toestandoordeelde het dat het tyd was dozen regel der politieke wysheid toe te passen: dat "t het beste is, tusschen de verscbil lende evenzeer wcttige tniddelen om een bepaald doel te beretken, datgene te kiezen'twelk het meeste is in het belang der open bate rust eu orde, dat gene, 'twelk onbetwistbaar aan de driften het'minst gelegenheid geeft, het hoofd op to steken en onrust in den .Staat te brengen. Daaruit volgde blijkbaar datom aan het verbodstelsel een einde te maken een handelsverdrag, duidelijk door de Gonstitutie van 1852 aangewczcn, veel verkieslijkcr was dandeaan- bieding en de boraadslaging over een ontwerp van wet twelk de dour kon openen voor allerlei betreurens waardige incidenten, en ten minsfe eindclooze vertra- gingen ten gevolge hebben. «Op die wyze is het handelsverdrag tusschen de beide hooge contracterende partyen ontstaan. Dit ver- drag draagt het kenmerk van het vcrschil der respective toestanden van de beide Staten. Engeland reeds zeer verre gevorderd op den weg van viijen handelIegt de laatste hand aan de hervorming van zyn tarief, met een vasten wil, welke er degrootheid van bewyst en

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1