Il l X I K V L A I II. algemeenen weerklank zal vinden. Het is tot aan het einde getrouw aan het belang van den oonsument, 't welk hem steeds tot leiddraad strekt. Het Journal geeft nu een overzigt van de bepalingen van dit tractaat voor zoo veel Engeland betreften zegt dat door deze geheel vervalt wat men getracbt heeft in Engeland daaroratrent te verspreidendat namelijk de vrijheid van dat land aan banden werd ge- legd voor zoo veel andere natien dan Frankrijk betreft ja dat het zelf inbreak maakte op het beginsel van vrijen handel zelven. Niets van dat alles is gegrond^ Voor zoo veel Frankrijk betreft, wijst het blad er>op, dat ons gouvernementvan een veel beperkter tarief uitgaande en overigens diep ingewortelde vooroordeelen te overwinnen hebbende noodwendig in lange zoo ver niet kon gaan als het Britsche gouvernement, maar toch is er reeds een groote stap gedaandoor ait ons tarief te ligten al die prohibitionin blinden haat daarin gebragt door de Conventie en onder het Directoire. Het handelsverdrag (aldus eindigt het Journal zijn artikel) eenmaal door het Engelsche Parlement aangenomen zijndeis het zekerdat't het sein zal zijn tot eene algemeene tariefs-verandering in Europa en in de wereld. Het is eene uitstekende dienst, door de twee groote natien van het Westen gezamenlyk bewezenen waarvan de gevolgen steeds grooter en grooter zullen wordenmaar dat verlichte mannen nu reeds aan het tractaat hunne goedkeuring hechten, isomdat het dadelijk een onderpand van vrede wordt, evenzeer als van vriendschappelijke betrekkingen tusschen de twee magtige Statenwier naij ver Europa te dikwijls beroerd en verwoest heeft, terwijl hun dit zelven zoo veel edel bloed en zoo vele schatten gekost heeft. Dit tractaat is aldtis een waarborg voor de rust der wereld, ten ware er plotseling en op on- verklaarbare wijzerampzalige vooroordeelen ontstonden, welke vroeger de politiek beheerscht hebbenen aan welker terugkeer wij ondanks eenige ongunstige ge- ruchten, onmogelijk kunnen gelooven. Europa, 'twelk den vrede wil, omdat het weet dat deze de voorwaarde van elken vooruitgang is heeft aan het tractaat de meest voldoende en tevens de natuurlijkste verklaring gegeven. De naaste gebeurtenissen zullen voorzeker, in spijt van droevige voorspellingendit gelukkig vooruitzigt van het Europesche publiek verwezenlijken. Hoe inderdaad te vooronderstellendat men heden ergens staatslieden of staatkundige vergaderingen zal vinden gezind om goedsmoeds de zoo gegronde hoop op vrede te verijdelen, welke door iedereen zoo zeer gewenscht is. I T A Li I Ei Naar men te Parijs melddewas aldaar eene depeche uit Weenen ontvangen van den markies de Moustier, inhoudende het antwoord van het Oostenrijk- sche Kabinet op de voorstellengemeenschappelijk door Frankrijk en Engeland gedaan. Dit antwoord zou onge- veer overeenkomen met hetgeen daaroratrent bereids uit Berlijn is gemeld. Nopens het eerste punt, de non-inter- ventie, 20U het Weener-Kabinet weigeren, zich in begin sel te binden, doch het zou te verstaan geven dat het niet met kracht van wapenen zou tusschen beiden koraen, en wel om niet de verantwoordelijkheid op zich te laden van den staat van onzekerheid in Europa langer te doen voortduren.Oostenrijkzounatuurlijk toetreden tot het tweede punt, ontruiming van Italie door de Fran- sche troepen, mits evenwel voor de veiligheid van den persoon en het gezag des Pausen gezorgd wierd. Het derde punt, inhoudende dat Venetie geheel buiten spel blijftkomt Oostenrijk als natuurlijk voor. Omtrent het vierde puntvereeniging van Midden- Italie met Pieraontna een nieuw beroep op de bevolkingen, zou het Weener-Kabinet elke concessie weigeren. Het verklaart op het terrein van het regt te willen blijven en zich te houden aan hetgeen te Villafranca en te Zurich is overeengekomen. Overigens wordt uit Parys gemelddat de graal Arese zich van daar naar Londen zou begeven, met het doelom te trachten alle moeijelijkheden te ver- effenen en tusschen de Hoven van Engeland Frankrijk en Piemont, zoodanige overeensteraming te brengen als welke tot de vrijmaking van Italie noodzakelijk is. Over Genua zijn tijdingen uit Napels ontvangen van den 8. Zij houden in dat de Koning den Prins de Cassaro te vergeefs verzocht heeft een nieuw Kabinet zamen te stellen men meende echter, dat hij die zending ten slotte zou aannemen en verspreidde reeds de volgende ministeriele lijst: de Prins de Cassaro, voorzitter van aen raad en minister van buitenlandsche zaken de Prins Comitini, burgerlijke zaken de baron Savarese, finantien de ridder Bonnuccijustitie; de heer Spinelliopenbare werkende beer Bozzelli binnenlandsche zaken. Er waren te Napels nieuwe in-en buitenlandsche bataljons georganiseerd15,000 municipale gardes waren mobiel verklaard en naar de Abruzzen gezonden. Men verhaalde dat de Koning den generaal Pianelii last had gegeven des noodsin overeenstemming met den bevelhebber der Pauselijke troepen te handelen. Indien dit laatste wordt beves- tigd dan is zulks van gewigten kan dit het nieuwe verwikkelingen aanleiding geven. >9 GR AT ENRAGE, 11 Februarij. Morgen zal de commissie der Rijks statistiek in haar locaal "op het Binnenhofweder eene vergadering houden. Aan de Utr. Cour. wordt geschreven dat het plan, om telken jare een exercitie-escader naar de Middel- landsche zee te zendenook dit jaar zal worden ten uitvoer gelegd. Alleen zegt men dat een beter jaargetij daartoe zal worden gekozenen wel de zomer, waardoor er werkelijk geschikter gelegenheid zal wezen voor het doen van oefeningen, dan de vorige maal in den stormtijd. J In 't voorjaar komen de Evevtsen en TVassenaer van hun winlerstation terug aan die schroefstoomfregatten zullen nog toegevoegd worden het pasgebouwde stoom- fregat Zeelanden de stoomschepen Cornells Dirk* en Bromo't geen een eskader van 5 stoomschepen zou opleveren. Men noemt als commandant van het escader de kapt. ter zee Wipff en als zijn adjudant den luit. ter zee de klerk Kroef. De Midd. Ct. ditzelfde vermeldendevoegt er bij Voornamelijk zou het doel van dezen kruistogt zijn om de jeugdige officieren in de gelegenheid te stellen de dienst aan boord der groote schepen te leeren kennenalvorens zij naar Oostindie moeten vertrekken waar het grootste aantal hunner op kleinere scbepen wordt geplaatst om zoo als de heer ter Brnggen Hugenholtz zich onlangs uitdrukte meestal slechts voor keukendiensten gebruikt te worden, waar door het dikwijls gebeurd is, dat officierendie reeds onderscheidene jai en dien rang beklcedden practise!) geheel onbeker.d waren met de wezenlijke militaire zeedienst. Er schijnt bij het depart, van marine ook sprake te zijn, om het zoogenaamde commaliewant voor officieren dat nu door hen moet worden betaald en bij herhaalde overplaatsingen voor hen zeer kostbaar wordt (vooral op groote schepen waar de inleg daartoe soms f '200 bedraagt)voortaan van's Rijks wege te verstrekken met dien verstande, dat daarvoor per centsgewijze door officieren zal worden betaald. Tot dezen maatregelwelke bet Rijk sleehts op een voorschot zal te staan komenterwijl aan vele zee- officieren er eene aatimerkelijke dienst mode zal worden bewezenzou een voorstel van wylen den vice-admiraal Botiricius veel hebben b'ydragen. Volgens een berigt van Zr. Ms. consul te Smyrna, blijven de Nederlandsche schepen steeds zeer gezocht wegens hun goeden bouw endezorg, welke de gezag- voerders in het algemeen voor de goeaeren dragen en de Nederlandsche reeders kunnen vrij zeker zijn, in de Levant spoedige retourvrachten voor hunne schepen te vinden. Het is intusschen raadzaam, dat de kapiteins zoo mogelijk zich denamen der consig- natarissen laten aanwijzen daar het geval zich heeft voorgedaan, dat onderscheiden in Nederland voorSyra en Smyrna geladen schepenwier cognossementen aan order luiddenmoeijelijkheden hebben gehad voor de betaling der vrachten. De regtstreeksche betrekkingen tusschen Nederland en Smyrna verminderenten ge- volge der voordeelen, welke de verzending met de vreemde stoomschepen den kooplieden aanbiedt. De aanvoer van geraffineerde suiker uit Nederland, regtstreeks zoowel als indirectis in 1859 minder dan in vorige jaren geweestten gevolge van goedkoopere levering door eene belangrijke raffinaderij te Marseilledoch daar deze opgehouden heeft te bestaan is het waar- schijnlijk, dat de Nederlandsche suikers weldra haar belangrijk debiet zullen herkrijgen. Indigo thee, noten- muscaat en kaneel worden bijna geheel over Enge land aangevoerd. De weleer belangrijke en regel- matige uitvoer-handel van vruchten naar Nederland neemt meer en meer den indirecten wegzoo werden, per stoom, in 18 k 20 dagenvijgen naar Nederland via Engeland gezonden, die aldaar/35 h 40 de 50 kilogr. hebben opgebragt, terwijl de gelijktijdig per zeilschepen verzondenewelke denzelfden prijs hebben gekost en later zijn aangekomenopde Nederlandsche markt niet meer dan /18 h 20 de 50 kilogr. hebben gegolden. De Arrondiss.-Regtbank heeft heden uitspraak ge daan in zake van J. K.koopman in parfumerien alhier, aangeklaagd wegens opligting. De Regtbank heeft verklaard dat door den beklaagde noch bedrog, noch opligting noch eenig under misdrijf was gepleegd en hem mitsdien vrijgesproken. Heden heeft voor die Regtbank correctionele kamer, teregt gestaan vrouw M.handel doende in kaas eijeren enz.beklaagd van op den 31 Dec. van het vorige jaar een winkelier in Delft, bij wien zij voorwendde eijeren te willen koopen die haar echter te duur schenen bij het terug ontvangen van haar rijksdaaldernog een gulden van het gewisselde geld te hebben onthouden en verdacht van, met gelijk doel bij andere winkeliers te zijn gekoraen wien zij steeds een rijksdaalder ver- toonde om een koop te sluiten dien zij echter telkens weder verbrak. Nahet hooren van vier getuigen, heeft Mr. van Maanen de schuld der bekl. aan opligting volgehouden en gerequireerd tot veroordeeling in eene gevangenisstraf van een jaar. De verdediger der bekl. Mr. J. Ldon trachtte echter aan te toonen dat hier regtskundig noch aan oplichting noch aan diefstal te denken vielen concludeerde tot ontslag van regts- vervolging. Na re- en dupliek, is de uitspraak bepaald op heden over acht dagen. Gistereu middag heeft de plegtige inwijding plaats gehad van het orgel, dat aan de Bethlehemskerkin de Breedstraat alhier, is geschonken. Bij die gelegenheid werd door den WelEerw. heer Ds. Zaalberg eene indruk- wekkende rede uitgesproken. Eene talrijke schare uit alle standen woonde deze oefening bij. Het orgel, dat door onzen landgenoot, den heer W. H. lvam|, te Rotterdamis vervaardigdbeantwoordt volkomen aan de verwachting Het bestaat uit twee klavieren en vry pedaalmet 24 heele registers en vier tongwerken. Het front is eenvoudig, maar smaakvol en voldoet uitmuntend. Het werd bespeeld door den heer Ph. Smit, organist der gemelde Kerk. Wij meenen de beminnaren van het orgelspel te mogen herinneren dat aanslaanden Donderdag, des namiddags ten drie ure, dit nieuwe orgel zal bespeeld worden door den heer Nicolai, leeraar aan de Kon. Muzijkschool alhieren dat de bij die gelegenheid te ontvangen entrde-gelden voor de armen bestemd zijn. Reeds moet een groot aantal biljetten genomen zijn. Gisteren avond werd de Vlaamsche novellist de heer August Snieders, wiens laatste werk Avond en Morgen aan de Koningin der Nederlanden werd opgedragen, door H. M. ten Hove ontvangen. De veertig onderteekenaars van het adres aan den stedelijken raad van Amsterdam betreffende de door- graving van Holland op zijn smalstzijn uitgenoodigd eergisteren onder voorzitterschap van den burgemeester op het stadhuis te vergaderen. Deze uitnoodiging be- wijst, dat het gemeentebestuur hunne wensehen in ernstige overweging neemt. Nu de spoorwegwet ge- vallen is kan men het geschikte oogenblik aangebroken achten, om ten aanzien dezer belangrijke aangelegenheid tot een beslnit te komen. Tijd. De Stoompost deelt mede, dat de heeren van der Kun boofd-inspecteur, en van Diesen, ingenieur van den waterstaat, naar Belgie vertrekken; wij gelooven zegt dat blad ter zake der nog steeds hangende, en zoo als het schijnt te blyken, netelige irrigatie- qnaestie. Men verneemtdat door HH. curatoren der Leidscle liooge schoolter vervulling der hoogleeraars-plaats in de kerkelijke geschiedenis bij de godgeleerde faculteit, opengevallen door het overlijden van prof. N. C- Kist, een dubbeltal is voorgedragenbestaande uit prof. W. Moll en dr. F. W. J. van Bellbeiden te Amsterdam. Men verneemt verderdat aan het hoofd der voor- Iragt door heeren curatoren der Leidsche Hoogeschool opgemaakt, tot benoeming van een' hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis, is geplaatst, Dr. R. Fruin conrector aan het stedelijk gymnasium te Leiden. Ds. H. C. Yoorhoeve, pred. te Harlingen, heeft de benoeming tot director van het Zendelingshnis te Rotterdam aangenomen. Men leest in de I J- en Amstelbode Wij zijn in staat het berigt, omtrent de spoor- wegen voorkomende in het Handelsbladin zooverre aan te vullen dat de heer Cramerus c. s., als aan- vragers voor de concessie der opgenoemde spoorwegen, zich verstaan heeft met de concessionarissen van den spoorweg van Zwolle langs de Zuiderzee op Amcrs- foort en Utrecht, zoodat men mag zeggendat de door het algemeen verlangde weg van Harlingen en Groningen over Meppel cu Zwolle naar UtrechtAmsterdam en Rotterdam zal tot stand komenwanneer aan de heeren Cramerus c. s.de aangevraagde concessie wordt verleend. Een 50-tal korporaals-titulair verlaat in de helft dezer maand het instructie-bataljon te Kampen om by het leger te worden ingedeeld. Aangaande het reeds vermelde, dat de Nederland sche gezant by de Porte, graaf van Zuylen van Nijevelt, in de hoofdstraat van Pera door een der ambtenaren van den harem des Sultans ernstig beleedigd isver neemt men thans de volgende bijzonderheden: Omstreeks den middag kwamen twee rijtuigen met dames uit het serail en geescorteerd door een ambtenaarvoor den winkel van een coufiseurwaar de straat zoo naauwis.dat de equipages den doortogt belemmerden. De graaf van Zuylen die daar op dit oogenblik voorby kwamwas door de drukke passage op dat punt genoodzaaktde beide rijtuigen van nabij te naderen ten einde voorbij te kunnen komen. Dit scheen den ambtenaar niet te bevallen die daarop de sabel trok, om den gezant het hoofd te kloven. Deheer van Zuylen had echter gelukkig den tijd den slag met zijn stok af te keeren en pakte daarna den neger bij den kraagdie voorts door eenige voorbijgangers gegrepen ontwapend en geslagen werd in wecrwil van de kreten der dames, welke hij moest beschermen. Eenige agenten van poltie siaagden er inhem uit de handen van het volk te redden, waarop hij ten spoedigste zijne biezen pakte. Ook de equigages verwijderden zich in galop. De heer van Zuylen heeft onmiddellijk eene aanklagt bij de Porte ingeleverddoch by het vertrek van den posthad hij uog geene voldoening bekoraen. Een jaar geleden is, ten gevolge van een dergelijk feit, aan de ambtenaren van het serail verboden wapens te dragendoch zij hebben zich daar niet aan gestoord. Het zal te bezien staan of het bevel nu zal hernieuwd worden. Ouddorp 10 Feb. Heden nacht is op den Hinder verongelukt de Belgische vischsloep Prince Philippe gezagvoerder P. Caroen, tehuis behoorende te Ostende. De bemaaning, bestaande uit zespersonen, heeft zich in een kleine sloep met levensgevaar gereden is behouden jalhier op strand gekomen. Na hunne aan- komst zijn door den heer B. P. van Kerkwijkbur gemeester strandvonder alhierterstond de noodige maatregelen genomenom alles van het schip te redden wat mogelijk was. Genoemde heer heeft tevens de bemanning met de meeste welwillendheid van kleederen en huisvesting voorzienen tevens de noodige gelden gegevenom naar Ostende weder te keeren. MARKT- EN HANDEL9BERIGTEN. 's Gravenhage13 Feb. Boter. Bij zeer weinig aanvoer van versche waar en geen kooplust, waren de prijzen van f 56 tot 59; vergaarde en belegen Boter van f 46 tot 53naar deugd. 9chledain 13 Feb. Gerst, 131/2 ffi Windau 204 cont.; 129/2 Libau f 197 6/w.; 128/2 dito f 196 3/m. Moutwijn f 13.25 per Ned. vat Jenever18.75 j zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proef, f 20. Spoelingf 1.60 per ketel. Rotterdam13 Feb. Nieuwe Witte Zeeuwsche Tarwe met redelijken aanvoer tot 20 cts. hooger vry wel afgaandepuike van f 8.75 9. Goede van f 8 8.25. Mindere f 6.75, 7.75. Jarige van 9.75, 10.50.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2