SB I A A SO IL A A IB. Wij zeiden hiervorendat er sporen waren van meerdere verwijdering tier Fransche politiek van Pie- mont en van meerdere toenadering tot den Paus. Evenmin is het te ontkennen, dat in Italie in den laatsten tijd mindete sympathie voor Frankrijk lieerscht. In de eerste plaals blijkt- dit uit brieven uit Rome waarin de ontovredenheid der bevolking vermeerderde, ten gevolge van de maatregelen door den opperbevel- hebber van het Fransche bezettings-leger genomen ten einde elke uiting der algeineene opinie te beletten. Eene depeche uit laatstgemelde stad meldt o.a., dat de generaal de Goyon met het oog op den vasten-avond had doen bekend maken dat hij alle politiekekreeten verbood en alle zamenscholingen uit elkander zou beletten. Naar men uit Rome schrijftwas het volk aldaar van meeningdat, ook zonder die maatregelen van ge- Btrengheid, de orde kon worden gehandhaafd, en men betreurde iiet. dat de Fransche bevelhebber een buiten- gewonen ijver aan den dag legdein strijd met zijne vroegere sympathie voor noodwendige concessien. Men vreesde, dat die buitengewone gestrengheid ten gevolge zou hebben de vernietigingof althans grootendeels de verzwakking van den zedelijken invloed, door het Fransch garnizoen te Rome verkregen. Een ander bevvijs van de mindere populariteit van Frankrijk in Italie blijkt uitide voortdurende raanifes- tatien tegen de toevoeging van Savoye en Nizza aan Frankrijk. Zoo heeft een patriotisch comitd te Chnm- bery gevestigd, eene zeer krachtige petitie aan het Sardiniseh gouvernement tegen deontwerpen van aan- hechting gerigt. Men grondt zich daarop, dat de diensten door Frankrijk aan Savoyeals Sardinische provincie, bewezen, van gisteren dagteekenen, terwijl het lot van Savoye sedert acht eeuwen verbonden is aan het doorluchtig Huis, 'twelk thans over Sardinie heerscht. Keizer Napoldon kon wel eens het slagtoffer worden van zijne zucht om beide partijen te bevredigenwaar- door hij ten slotte beiden tegen zich zoukrijgen. Voor den Paus doet hij niet genoeg en voor de Italianen evenmin. De Keizer raoet voor- of achteruit. Voor het oogenblik staat hij stil en dat is voor hem in alien opzigte nadeelig; hij moot, nu hij eenmaal zoover is gegaan, partij kiezenanders zal de Italiaansche oorlog hem sleehts bittere vruchten brensen. O In overeenstemming met hetgeen bovengemeld is aangaande de bedoeling van het Sardiniseh bewiud ora de aanhechting van Midden-Italie te proclameren, meldt men uit Florence, dat het Sardiniseh gouver nement het voortaan overbodig rekent om aldaar een gevolmagtigd minister te hebben zoodat het gezant- schap aldaar is ingetrokken. Of Koning Victor Emanuel ook de Romagna tege- lijker tijd zal inlijven,bIijftonzeker, daarhet waar scbijnt te zijn dat onmiddellijk na die aanhechting de bul van excommunicatie tegen hem zal uitgevaardigd worden. Reeds zijn daartoe in Rome de voorberei- dende maatregelen genomen. De Sint Pieterskerk zal bij die gelegenheid geheel met zwart behangen worden zoo als de voorschriften voor dusdanigo plegtigheid luiden als zij een gekroond hoofd betreffen. Ook wordt door de aanhechting van de Romagna een nieuwe oorlog onvermijdelijkerdaar men niet voornemens schijnt to zijn die provincie zonder slag of stoot op te offeren. Of'fioieel wordt dan ook gezegd dat Rome, Napels en Weenen het thans op alle punten eens zijn, en de kardinaal Grammicia heeft aan den ge- meenteraad van Perugia, toen deze zijne opwacbting bij Z. Em. maakte, zelfs verklaard dat ereene alliantie tusschen die drie mogendheden gesloten was. Dit schijnt zich te bevestigen, daar de vorming van een in het vuur beproefd Oostenrijksch leger in den Kerkelijken Staat en Napels onalgebroken voort duurt. Iedere paketboot brengt 100 a 200 manschappen van Tribst naar Ancona en, volgens Le Nord, levert Oosten- rijk niet alleen de manschappen maar ook de wapencn. Uit Venetie wordt gemelddat de gevangenissen te klein worden zoodat de gewone misdadigers naar Oostenrijk worden overgebragt, ten einde plaats te maken voor die ongelukkige bewoners van het Vene- tiaansche, welke minder welgevallig aan de Oosten- rijksche gezaghehbers zijn. De verbitteringder bevolking wordt nog verhoogd door de laakbare houding der Oostenrijksche regerings-organenwelke de mededee- lingen van die in heehtenisnemingen doen vergezeld gaan van smaadredenen jegens de slagtoffers der Oostenrijksche heerschappij. Ook melden die bladen met onbedekt genoegen dat de Mazzinisten in Italie voet winnen alsof het Huis Habsburg of den Paus eene dienst werd bewezen door de overwinning van de rooden op de gematigden. 'S GRAVEUfHACE 14 February. Bij Zr. Ms. besluit van den 11 dezern°. 57, is aan P. de Vries, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Middelharnis en is in deszelf's plaats tot notaris aldaar benoemd C. de Vries, eandMant-notaris aldaar; met bepaling, dat een en ander zal ingaan met den 1 Maart aanst. Bij Zr. Ms. hesluit van dezelfde dagteekening n°. 58 is benoemd tot griffier bij het Kantongeregt te Heirikenszand Jhr. Mr. G. L. Schorer, advocaat te Middelburg. Men wil weten dat door Z. M. den Koning aan den Minister van Staat en van Kolonienden heer Rocliussen de vorming van een nieuw Ministerie is opgedragen. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik en HD. Dochter Prins s Maria, zijn heden uit deze residentie naar Rotterdam vei trokken om van daar dezen middag ten 5 ure met het Koninklijk stoomjagt de reis naar -het eiland Wight voort te zetten. Naar men verneemt zal Z, K. H. Prins Frederik weldra alhier terugkeeren. Da gewone audientie van den Minister van Marine zal op Yrijdag17 dezer, g&en plaats hebberi. De Minister van Marine heeft voorloopig bekend gemaaktdat het voornemen bestaat, binnen kortj, op nader te bepalen datumaan het locaal van het Ministerie voor Marine te's Gravenhage eene openbare aanbesteding te houden voorde verdieping van het Dokkanaal op het maritime etablissement Willemsoord en het maken van Benfe Geul van dat kanaal tot aan de koopvaardersbinnenhaven, in ddn perceel; mitsgaders het in den drooge verdiepen en verruimen van het natte dokinsgelijks in d^n perceel. Indien wij wel onderrigt zijnzegt de Delftsche Courant, dan moet de Minister van Binnenlandsche Za- ken nog v<56r zijne aft reding, op het voorstel van den heer Directeur der Academie te Delfteene commissie hebben benoemd ter overweging der geschiktste mid- delen eener reforms, voor zoo verre noodig, der studien aan die Koninklijke inrigting van hooger onderwijs. Men mag uit ue Waarbij genoemde namenvan mannen zoo lioogst bekwauin in de verschillende te Delft on- derwezen Vakken Van wetenscbap, met grond besloiten, dat die maalregc! Mellig tot een in bedoeld opzigt meest gewens^hten ttitslag leiden zal. De Hooge Raad der Nederlanden heeft heden uit— -praak gedaan in zake van den Officier van -J us Li t ie te Deventer, tegen den heer C. Hoogendijk waarbij het de vraag geldtof bij eene correctionele vervolging de dagvaarding volgens art. 224 StrafVordering, wettig aan eene gekozen woonplaats kan geschieder,. De Raud heeft hoofdzakelijk verstaandat beteekeningen in strafzaken ook aan gekozen woonplaatsen zijn toegelaten (en dus niet alleen aan do werkelijke), Op dien grond is het beklaagde vonnis vernietigd en ten prinuipale de in deze gedane dagvaarding verklaard van waarde en, gelet, dat de gerequireerde daarop voor de Regt- bank niet is verschenenverstek verleend en bevolen, dat de zaak verder op het bestaande beroep en het verleend verstekzal worden afgedaan en de zaak naar dezelfde Regtbank teruggewezen. Nog is door den Raadbij arrest van heden vernietigd een vonnis der Regtbank ulhier, waarbij was verstaan dat lijfsdwang niet kan toegepast wor den op minderjarigenzynde daarbijvolgens den Raad, eene onderscheiding gemaakt buiten de wet. Op dien grond is dan ook in deze verklaard dat de boete en geregtskostenwaartoe de gerequireerde was veroordeeld zullen zijn invorderbaar bij aan tasting in persoon. Het nemon van conclusie door het Openbaar Ministerie in zake C. Koopmanschap c. s.door het Hof in Noordholland vvegens opligterijen veroordeeld is, wegens voortdurende ongesteldheid van den raads- heer-rapporteuruitgesteld tot den 20 dezer. Daarna zijn behnndeld de zaken van 1°. H. Swaans, te Amsterdam bij arrpst van het Hot' in Noordholland veroordeeld tot 18 jaren tuchthuisstraf, ter zake van poging tot doodslag op zijne vrouwgepleegd op den Nienwendijk te Amsterdamtoen zij den stoep ten huize van den heer Bahlman schoonmaakteen hij haar met voorbedachten rade onverhoeds met een scherp- snijdend puntig werktuigeene vressclijke wonde in de keel heeft toegebragten 2°. G. H. van Es door het Hof in Gelderland tot 15 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld, wegens moedwilligen doodslag. In beide zaken heeft de advocaat-generaal Karseboom geconcludeerd tot verwerping van bet beroep. Uitspraak 21 dezer. Door de Nederlundsche Handelmaatschappij zijn bevracht 25 sehepen als: Voor Rotterdam 11voor Amsterdam 10en voor Schiedam 4. Even als de uitvinding van Daguerre door de photographie tot meerdere volmakrng isgebragt, tracht men door chromolithographie of kleurcndruk de steen- drukkunst meerdere waarde bij te zetten. In het bui- tenland is men daarin reeds ver gevorderden wij hebben er proeven van gezion welke onze bewondering opwekten. Ook hier te lande waar bet niet aan goede litho- graplien ontbreekt, heeft men getraclit deze kunst in beoefening te brengen. Hoewel nu die ijver zeker lof verdient|kan men niet ontkennen, dat tot dusverre die pogingen met weinig gunstig gevolg werden bekroond 'tgeen minder aan de beoefenaars dan aan de omstan- dighrdenwaaronder zij verkeeren, is te wijten. De chromolithographie toch is hoogst kostbaar en alleen bij groote oplagen kan men de daaraan verbonden kosten goed maken. Daai deze nu uit den aard der zaak hier te iande altijd beperkf zijn, en bij kostbare werken zelfs zeer beperktspreekt het van zelf, dat deze kunst hier niet op die hoogte is als in het buitenland. Dubbel verdienstelijk is het daaromindien men onder deze omstandigheden uit iiefde voor de kunst, tracht het buitenland ook hierin op zijde te streven en die eer komt toe aan onzeu ijverigen en verdienste- lijken stadgenoot, den heer Mieling. Wij zagen daarvan het bewijs in de dezer dagen verschenen eerste aflevering van een groot werk thans in dubbel opzigt merk- waardig. Zoo als bekend is, behaagde het Z. M. den Koning, aan HD. adjudant, den graaf van Lijnden, eene zending op te dragen naar Japan. De heer van Lijnden maakte van die gelegenheid gebruikom eenige schetsen te vervaardigen van fraaije of merkwaardige gezigten, welke dat vooral in onze dagen zoo reel besproken en belangrijke land oplevert. Deze gezigten nu, door een korten tekst opgebelderd, zijn onder de leiding van den heer Mieling op steeu gebragten worden uitgegeven onder den titelSouvenir du Japon enz. Belangstellenden zullen zeker den graaf van Lijnden dank weten, dat hij hen in de gelegenheid stelde, zich sommige punten van dit onbekende land daldelyk voor oogen te stellen. De heer Mieling heeft dit verdienstelijk werk op uitmuntende wijze ui'gevoerd en de waarde daarvan verhoogd door eene chromolithographische uitvoering, zoo als zij hier te lande zeker nog niet is voorgekomen Hij vinde aanmoediging, bij zijn streven naar voor- uitgang in zijn kunstvak in de belangstelling zijner landgenooten. Men verneemt, dat door de leden der National Zangschoolter eere van den geboortedag van hunnen Imogen Beschermlieerin bet locaal van heeren nota- rissen in de Nohelstraatop Zondagden 19 February, des avonds ten 8 ureeen Huldezang zal worden uit« gevoerd. Naar men verneemtis door het Gemeentebostuur van Middelburg aan de fabrikanten Weduwe Sterk- man en Zoonalhieropgedragen het vervaardigen van eene groote ijzeren pomp met coiossale car.delabie en lantaarn, om geplnatst te worden op de Groote Markt aldaar, aan welk piein als een der gro'otste en sehoonste van Nederland zij volgens de ontworpen teekening tot een waar sieraad zal verstrekken. Ten gevolge der ingevallen vorst, is de dienst der volksschuiten( van hier naar Delft en Leiden, vice vtrta heden wederom gestaakl. Ten gevolge van|de hevige vorst, die sinds een paar lagen is ingevallen vertoont zich ook weder ijs in via riviewnen wordt daardoor de overtogt bo moeijelykt. Uit Vreeswijk schrijft men van heden morgen ,i Heden ochtend gaat- de rivier half overdekt met ijs Dientengevolge wordt de schipbrug weggenoraen en 'ijn de sehotbalken voor de groote schutsluis gelegd.« Met genoegen vernemen wij, dat de Commissarii des Konings, in de provincie Groningenbij circu- i aires, n\ 1.8 b.van 8 February, aan de gemeente- besturen in genoemde provinciede staatkundige kaart van Nederland heeft aanbevolendie door den beer J. J. van Kerkwijk, bij de Gebroeders van Langen- huijzen alhier is uitgegeven. Hot berigtdoor een der binnenlandsche bladen als uit Haarlem afkomstig vermeld dat de heer Busken Huetpredikant bij de Waalsche gemeente aldaar, zou hebben besloten, om zijn ontslag te vragen uit deze zijne betrekking in de Hervormde Kerkis ten eeneraale ongegrond en onwaar. De Wel-Eerw. heer H. P. Berlagetheol. doctor en predikant te Zait-Bommelheeft de op hem uit- gebragte beroeping naar de Hervormde Gemeente te Amsterdam aangenomen. Men meldt uit Koblentzdat tlmns in de Rijn- Oeverstaten zeer ernstig wordt gedaclit aan het nemen van doeltreffende maatregelenter afschafflng van de Ryntollen ten einde de Rijnvaartbij de mededinging der spoorwegen van de Hollandsche tot de Zwitser- sche grenzen voor een geheel verval te behoeden. Men zal zich eenig denkbeeld kunnen vormen van de weelde, die op een souper heerschte, dat onlangs door den heer Gunzberg te Parijs werd gegeven wanneir men weetdat er 10,000 fr. waren besteed om aan- de gasten overvloed van aardbezien te kunnen ver- schaffen. Onlangs werd in de berigten nit Noord-Amerika herhaaldelijk gewaagd van belangrijke ontdekkingen van zilver in den bodem van Californie; maar hetgeen daarvan gemeld werd was onbepaald en scheen weinig gelooi te verdienen. Doch met de jongste briovenmaal heeft men daaromtrent berigten ontvangen welke uit goede brorinen afkomstig zijn en het schijnt nu nage- noeg zekerdat er zilverraijnen van aanmerkelijke waarde zijn gevonden. Zij liggen naar gemeld wordtaan de afhelling van het gebergte Sierra Nevadain den oostelyken uithoek van den staatnabij het grondgebied van westelijk Utah tusschen Wnlkers-rivier en eene plaats geraamd Honey Lake Valley, nagenoeg driehonderd Engelsche mijlen of drie en een halven dag reizens ten noordoosten van San Francisco. De plek was in het begin der maand Augustus van het. vorige jaar door goudzoekers gevonden; de hoofdader is, naar gemeld wordtover eene uitgestrektheid van zes en dertig mijlen nngegaan terwijl het zilvererts doorgaans boven den grond uitkomt en zich gemakkelijk laat hewerken. Verder wordt gemeld, dat er putten van twintig tot dertig voeten diepte in de ader gedolven zijn zonder haren bodem te bereikenen dat het erts rijker van gehalte wordt bevonden hoe dieper men delftEr is te San Francisco vijftig of zestig ton van dat erts ontvangen, en het is door scheikundigonder- zoek gebleken eene waarde van vijf honderdzes honderd en zelfs duizend ponden sterling per ton te hebben. n Een gedeelte van die hoeveellieid zilvererts zou te San Francisco worden gesmolten maar men dacht dat eene zekere hoeveelheid daarvan naar Londen zou gezonden worden. Een bankiershuis te San Francisco, met name Hench en Comp.had zich bereid verklaard om twintig duizend ponden sterling voor te schieten op vijftig ton zilvererts, welke door hetzelve naar Europa zouden worden gezonden. Een berigt zegt, dat er gedurende den winter sleehts weinig erts over bet gebergte kan worden gebragtmaar dat in het volgendejaar de opbrengst dezer zilvermijnen de wereld verbazen zal. Schiedam 13 Feb. Heden heeft alhier do aan besteding plaats gehad voor de levering der benoodigde gazkolen voor de gemeente-fabrijk zijnde circa 25.000 mud welke aangenomen 19 door den heer W. Hoven te *s Gravenhage.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2