N°. 40. Donderdag16 February. AANBESTEDING. VAN liUITE M li A 19. n t s i II r, v w. DAGBLAD ZDIDHOLLAND EN SGB1VENHAGE Dit Dag bind, verschijnt dagelifksuitgenomen Zon- Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Uneven stukkeii rtentien franco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.80, Mke regel meer 25 centsbehalve het zegel. Groute letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. Op Maandagden 27 February 1860, des voormid- dags ten 11 lire, zal, onder nadere goedkeuringdoor de Comrnissie belast met liet belieer van den vveg van de Iloflaan bij Rotterdam naarGonda, in bijzijn van den Hoofdingenieur of een der Ingenieurs van den Waterstnat, in liet lOde district, aan het Iocaal van het Raudhuis te Kralingen, worden AANBESTEED Het herstelien en snoeijen van de heggen en het aanbrengen van beveiligingsmiddelen langs die gedeelten van den weg van de Hojlaan bij Rotterdam tot Goudalpopende over Schielands Floogen Zeedijk. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt tor lozing aan het lokaal van het Raadhuis te Kralingen en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats- werken in de Provincie Zuidholland ter lezing gelegd worden. Znllende ddn dag v<5or de bestedingdes morgens om 11 ure, beginnende te Gouda, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Hoofdingenieur van den Water- staat J. A. Beijerinck en den Ingenieur J. F. Augier te 's Gravenhage. De Comrnissie voornoemd Van deu HEIM. Hoi lija 14 Feb. .Sedert eenige dagon is de aan- daclit meer op de binnenlandsche aangelegenheden go- vestigd. Zelfs de discussien over de organisatie en reorganisatie van den Bond moeten plaats makeu voor de liandelingen van het Ileeren Huis en van het Kabinet. Reeds ten vorige jare werd door de regering een wet op het burgerlijk huwelijk aan het oordeel van de Wetg. Vergadering onderworpen doch hoe ver deze nieuwe wet ook nog ten achter stond bij die, welke in vele Europesche landen op dit stnk van kracht zijn toch kon het Heerenhuis zich met eene wijziging niet vereenigen. De regering lieel't ecliter van haar voor- nemen om ten deze verbeteringen in te voeren, meer in overeenstemming met den geest des tijds, niet afgezien en de wet op nieuw in het Heeren Huisgebragt, maar ook op nieuw ontmoet die ernstigen tegenstand. Reeds zijn verschillende amendementen voorgesteldwelke niet door den minister overgenomen kunnen worden zoodat de uitslag zeer onzeker is. Wat de houding van liet Kabinet betreft, deze boe- zemt bezorgdheid in wegens de aanzienlijke verhooging van het budget. Niet minder dan negen millioen thaler worden voor eene nieuwe militaire organisatie gevraasd, en daar nu die organisatie op zich zelf reeds niet populair was, verhoogt deze uitgaaf den tegenzin nog meer. De dagbladen bestrijden dan ook die plannen maar men twijfelt er niet aan of de beide Huizen zullon daaraan ten slotte hunne goedkeuring hechten. Zoowel uit Weenen als nit Parijs zijn hier be rigten ontvangen van eene wankelende houding van Keizer Napoldon ten opzigte van den Paus en de Italiaansche kwestie. Van eene good onderrigte zijde verneemt men echter dat beide berigten ten eenemale onjuist zijn. De aanhechting van Midden-Itnliecn van de Romagna zelfs aan Sardinie, is eene vastgestelde zaak, welke door Keizer Napoldon eerder bevorderd dan tegengewerkt zal. worden. Er bestaat hoegenaauid geene toenadering tussctien den Paus en den Keizer^— Veeleer is er sprake van, dat de laatste ook in hot Napeische krachtig zal optreden daar de Koning van Napels door zijne wijze van regerenvoortdurend de revolutionare propaganda bevordert. Weivert Oostenrijk om Venetie andere Staatsinstellingen" te geven, zoodat ook. daar het schrikbewind blijft voort- duren dan zullen er spoedig weder ernstige verwik- kelingen tusschen Frankrijk en Oostenrijk ontstaan. Napoldon III wil de Italianen vrij zien, dat wil zeggen r geene despotieke regering zal in Italie heerschen. Het Weener Kabinet schynt zioh te dien opzigte dan ook geen illusien te maken en bereidt zich op mogelijke gebeurtenissen voor, ofschoon de overtniging daar te lande veld wint, dat het geenszins in het belang van de Monarchy of het Rijk isom die Italiaansche provincie te bezitten. I C I L 1 K I, St. Petersburg, 25 Jan./6 Feb. Het berigt der onderwerping van een der magtigste Kankasische volksstammen de N atoukhaitsytusschen de Zwarte zee en de rivier de Kauban, heeft hier natnurlijk een zeer gunstigen indruk gemaakt. Hunne onderwerping was onvoorwaardelijkzij hebben 17 leden van de voornaamste familien als gijzelaars gelaten en znllen den eed van getrouwheid aan den Keizer afleggen. Slechts ddne volksstam die der Chapsouguen is nu nog niet onderworpen; er is echter geen twijfel aan of ook dezen zal spoedig de wapens nederleggen. Het werk van bevrediging en de bepaalde organisatie van het land zullen alsdan ongehinderd kunnen voortgezet worden. Degrond der reeds veroverdeprovincien in den Kaukasus wordt in alio rigtingen door bekwame ingenieurs onder- zocht. Men heeft er rijke kolen-zwavel-, alhast- en loodmijnen ontdekt. De bergbewoners beijveren zich onze ingenieurs alle noodige inlichtingen te geven. Zij slaan de werken aandachtig gade en schijnen over- tuigd dat de ontdekking der in den grond verborgen schatten veel zal bijdragen ter bevordering van hun welzijn. Sedert eenigen tijd houdt men zich ijverigbezig met het opsporen der middelen tot verbetering van den toestand onzer geestelijkheid. De bezoldiging der bij de regementen verbonden orthodoxe priesteis is verdubbeld; deKatholijke aalmoezeniers en de Protes- tantscbe leeraars bij het leger zullen insgelyks hooger bezotdigd worden. Men ;<<*ji*t Wok, dat veten onzer bisschoppcn herwaarts zullen worden ontboden, om hunne raeening kenbaar te maken omtrent onder- scheidene hervormings-ontwerpen der geestelijke soho- len kloosters en het bisschoppelij k bestuur. Onze priesters genieten eene geheel on voldoende bezoldiging terwijl in liun verder onderhond voorzien wordt door gilten, bij gelegenheid van doopplegtigheden, huwelijken, hegravenissenTe De urn's, cue. Daardoor zijn zij geheel at hankelijk van de eigenaars en bevvoners van hun dorp, waardoor hunne waardigheid zeer lijdt. Er is thans sprakeom eene soort van belasting of tiend in te voeren, tot onderhond der geestelijkheid, ten einde deze daardoor eene meer onafhankelijke steliing te ver- zekeren. Bovendien zou men den priesters een stnk gronds met een huis schenken welk een en ander door de gemeente zou moeten onderhouden worden. De hervormingen in het burgerlijke gaan wel voorwaarts, maar niet zoo, als men dit welligt alge- ineen verlangt. Men kan zich bezwaarlijk losmaken van de duizende formaliteiten en vertragingenaan liet bureaucratische stelsel verbonden. F II A X It K 1.J K. Parijs 11 F'eb. Bij onderscheidene decreten worden nieuwe eredieten geopend als 830,000 fr. tot het inrig- ten van bureaux aan het ministerie voor Algerie; 400,000 voor de hoofdkerk te Marseille 1,000,000 voor premien bij de zeevisscherij en den landbouw 250,000 voor de telegraphisehe dienst bij het leger in Italic10,000 voor reiskostcn der auditeurs bij den staatsraad belast met aan den Keizer, gedurende zijne afwezigheid uit de hoofdstad de portefeuilles over te brengen. Het gouvemement neerat ook te zijnen laste de hellt der sedert de uitbreiding der hoofdstad vermeerderde nit- gaven voor de gemeente-politiezijndo ongeveer 1,000,000 fr. Thans is bekend geworden het ontvverp van wet nopens de ijzeren spoonvegen in Algerie. De minister van Algerie en kolonien wordt daarbij gemagtigd namens den Staat gedurende 99jaren een interest van 5 pet. te waarborgen voor het kapitaal, benoodigd tot den aanleg der volgendc lijtion als 1°. van zee naar Constantine; 2°. van Algiers, to beginnen met de for tification, tot Belidah 3°. van St. Denis du-Sig naar Oran met verlengiDg tot aan de haven. Het kapitaal zal niet hooger zijn dan 58 millioen franken na aftrek eener subsidie van 6 millioen. De door den Staat ge- waarborgde interest zal dus 2,900,000 franken niet te boven mogeu gaan. De Semaphore van Marseille bevat een adres, t welk thans in die stad ter teekening wordt rond- gezonden en ten doel heeftden Keizer te danken voor het programma der oeconomische hervormingen en Z. M. geluk te wenschen met de nieuwe door hem aaDgenomen handels-polilick. De Messager du Midi bevat adrcssen in gelijken zin uit onderscheidene ge- meenten. Een ander dagblad bevestigt echter, dat bij het Wetgevend Ligchaam een krachtige tegenstand tegen de hervormingen wordt voorbereid. Reeds vroeovr is gezegd wat van zoodanige oppositie tc denken" vnlt. Het berigt van den verkoop van het Journal des Debats wordt, van eene allezins geloofwaarlive zijde, bepaald tegengesproken. Het Journal des Debats bevat een artikel oVer de verovering van Tetouandoor de Spanjaarden. Naar wij hopen (zegt het blad) zal de vretfe en een voordeelige vrede weldra het gevolg zijn van deze overwinningen door geheel Europa toegejuichtmaar welke nergens zoo veel weerklank als in Frankrijk zullen gevonden hebben. Geen land is inderdaad zoo zeer als wij aan Spanje verbonden door gemeenschap pelijken oorsprong, door godsdienst en bijna door taal- en welke banden zoo hecht zijn, dat zij alle oorzaken van misverstand overleefd hebben geen land is zoo zeer als Frankrijk geneigdde wederoptreding van Spanje te begroeten; niemand kan, zoo zeer air wij, na 30 jnrige ondervinding op het tooneel des oorlogs in Algerie, waarderen de krijgstalenten welke de Spaan- sche soldaten ontwikkeld hebben of de moeijelijkheden begrijpen waarmede zij te worstelen hebben gehad. Het Journal bespreekt die moeijelijkheden" het wijst er op, hoe eensklaps de oorlog ontstaan is; het wijst op de weinige ondervinding van eene administratie welke sinds zoo lange jaren geen buiteniandscben krijg had gevoerd op de weinig getalsterkte van het leger"; op het gebrek aan middelen van vorvoer en kryVs- behoeften op het slechte jaargetijde, op de cholera, op het ongui,stig terrein enz. De militair^n die in Algerie krijg hebben gevoerd, kennen meer dan iemand het gewigt van al die hinderpalen. Spanje is met groote eer al die bezwaren te boven gekomen. Hit eenige wat men den Spanjaarden zou kunnen wijten, is welligt te groole dritt waardoor eenige corpsen soms groot gevaar geloopen hebben; maar dit is geen gebrek bij jeugdige troepen, die vooral vreesden niet dapper genoeg te zullen zijn. Bovendien heeft do voorzigtigheid van den opperbevelhebbcr, die drift weten te temperen.— lhans, zegt het Journalheett het Spaansche leger in Tetouan een nieuwe basis voor zijne operation erlano-d van waar het toeberoidselen maakt om op Tanger aan (e rukken. Het zal echter eerst eene dienst voor liet ver- voer van allcilci voorraad moeten organiseren want lieu zal niet meer op de mcdevverking der vloot kunnen rekenen alvorens onder de muren van Tanger te zijn gekomen. a Hiertoe zullen (aldus ciniligt het" Journal eenige dagon gevorderd worden, welligt tijds genoeg dat, de vijundin zoovele gevechten overwonnen eindelijk aanneerabare vredes-voorstellen zal kunnen aanbieden. Wij hopen liet en deelen van ganseher harte de vadei landslievende vreugde, welke de tijdingen dezer roemrijke gevechten door geheel Spanje hebben ver- spreid en wenschen opregtelijk dat het reeds op een ras van onvei beterlijke zeeschuimers veroverd "ebied hun niet teruggegeven worde. Het kan Frankrijk, twelk bet Algerijnsche roofnest uitgeroeid heeftniet dan genoegen doenzijn werk door eene bevriende natie te zieti voortzetten. I T 4 L I E. De gisteren medegedeelde hoogst gevvigtige tijdingen uit Turin schijnen zich meer te bevestigen. De Parijsche Conshtutionnel deeit die ook on voorwaardelijk mede, en zegt zelfsdat het Ivoninklijk manifest, waarvan mede gewag is gemaakt, waarschijnlijk eergisteren (Maandag) zou verschijnen. In overeenstemming met diezelfde berigten is ook een antwoord van den graaf de Lav our op een adres van een genoo tschap van libeialeu vvaarin bovenal op de bespoedigin^ der aan hechting wordt aangedrongen. De minister geeft name- lijk in zijn antwoord te kennen, dat liij zieh gelukkig achtte verklarendat Europa, meer en meer over- tuigd van de nieuwe en voortdurende bevvijzen van eensgezindheidniet langer weigerachtig zal blijven, aan de wenschen van Midden-Italici en van Piemont te voldoen.Het is (voegde er de minister bij) geen geheim meer, dat do diplomatic tot voorvvaardo harer toestemming, eene nieuwe nitdrukking van de wenschen der bevolkingen van Midden-Italie wil. Deze nieuwe demonstratie van vastheid cn eenstemmigheid kan ons, die volkomen van een en ander overtuigd zijn, overbodig voorkomen; liet is echter van belang, elk voor- wendsel weg te nemen, waardoor men zou willen doen geloovendat de nitdrukking der volkswensehen door het gevaar eenergevvapende restauratie voorgeschreven werd. Ihans, nil het beginsel van non-interventie op het punt is, eene openbare en meer duidelijke bevestiging te eilangen, zal het aan Europa en aan het nageslacht de verheven beteekenis van deze gevvigtige uiting van

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1