It I Y Y K Y L A Y U. Sen nationalen wil kunnen toonen. Ik hoop dusdat het nieuwe Parlement zijne wettige goedkeuring zal hechten aan dit feit, waarop een nieuw tijdperk in de geschiedenis van Italie zal volgen. 'S GB VTEXHACE 15 Februarij. Z. M. de Koning heeft. gisteren namiddag ten ge- hoore ontvangen den baron von Linsingenvoormalig minister-resident van Z. M. den Koning van Hannover bij bet Nederlandsche Hof, die zijne afscheidsbrieven heeft aangeboden benevens den heer von Hodenberg die als zoodanig nieuw benoemd isen zijne geloofs- brieven aan Z. M. heeft overkandigd. Z. M. heeft den heer Hoff, te Trier, Pruissisch geheim-regerings- en bouwraad tot commandeur dor orde van de Eikenkroon benoemd. Bij besluit van den 12 dezer, n°. 49, heeft Z. M. de Koning goedgevondenaan den heer A. C. Oude- mans, op zijn verzoekuit hoofde van verandering van woonplaatseervol ontslag te verleenen als school- opziener in het 3de school-district der provincie Zuid- holland. Men ziet eerlang wederom eenige benoemingen bij het corps zee-officieren te gemoet. Door den Minister van Oorlog zyn de chefs van de verschillende corpsen des legers gemagtigd geworden, om aan de miliciens der ligting van 1855op den 15 Mei aanst.het ontslag uit de dienst te verleenen, znllende op gemelden datum aan die ligting de pas- poorten worden uitgereikt; zullendedie miliciens, welke bij een regterlijk vonnis tot correctionele gevangenisstraf voor een jaar of langer zijn veroordeeld den tijd dier gevangenisstraf van den 15 aanst. moeten overdienen. In de Staats-Courant leest men de volgende oproeping: Jeugdige en ongehuwde onderwijzersdie wenschen in aanmerking te komen voor eene benoeming tot on- derwijzer der derde klasse voor de dienst in Nederl. Oostindieworden uitgenoodigd zich spoedig en bij request op zegel tot het Depart, van Binnenlandsche Zaken te wendenen daarbij over te Ieggen hunne geboorte- en rangacte, alsmede een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester hunner woon plaats, met vermelding welke godsdienst zij belijden. Alleen diegenen zullen in aanmerking kunnen komen, welke in het bezit zijn eener acte van den tweeden rang of van hoofdonderwijzer en zich door bekwaam- heid en geschiktheid voor hun vakmisgaders door beschaafden omgang in het maatschappelijk leven bij- zonder onderscheiden. Aan genoemde betrekking is verbondeneen voor- loopig tractement van 50 'sraaands, ingaande met den dag van vertrek naar Nederl. Oolstindieeen ▼oorschot op hetzelve, ten bedrage van vier maanden of eene som van f 200 eene gratificatie van f 600 voor uitrustingvrij transport naar Batavia als pas- sagier der eerste klasse met genot van gewone scheeps- voeding, en bij aankomst in Indie een vast tractement aanvankelijk van f 100 's maands met eene vijf- en tienjarige tractementsverhooging van 75 's maands, benevens vrije woning of eene schadeloosstelling deswege. Tot den overvoer naar Oostindie van een detache- ment van 6 offlcieren en een lOOtal onderofficieren en mindere schepelingen wordt door het Departement van Marine zoo spoedig mogelijk scheepsgelegenheid ge- vraagdop de voorwaarden ongeveer gelyk aan die bepaald voor het vervoer van militairen naar Indie voor het Depart, van Kolonien. Zij die daartoe zich wenschen aan te bieden worden verzocht daarvan aan het Depart, van Marine schriftelijk opgave te doen. De illuminatie bij gelegenheid van 's Konings ver- jaardag zal des Maandags worden ontstoken. Zij zal zich bepalen tot het Voorhoutalwaar muzijktempels opgerigt zijnook zullen er dien avond vermake- lijk heden plaats hebben zoo van comediespelgooche- len, koorddansen, enz., een en ander door Jmuzijk afgewisseld.) Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin- Moeder op heden, zijnde HD. Naamdag, aan de armen aanzienlijke uitdeelingen laten doen van brandstoffen en eetwaren. Door Burgemeester en Wethouders is tot adjunc.t- opperbrandmeester benoemd de heer A. Schroot Mr. loodgieter. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik hebben Maandag II. met Hunne tegenwoordigheid vereerd de voorstelling van Linda di Chamounix, door het Italiaan- sche opera Gezelschap van Amsterdam welke door een talrijk publiek werd bijgewoond. Deze opera heeft over het algemeen nog al genoegen gegevenofschoon zij niet zoo veel furore maakte als de vroegere voor- stellingen, hetgeen welligt is toe te schrijven, dat de alom gevierde eerste zangeres Mad. Rosa de Yries daarin geen rol te vervullen had of wel dat deze opera van Donizetti niet dien indruk te weeg bragt, als zijne Lucretia Borgia of Lucia di Lammermoor. Het valt echter niet te ontkennen dat zij vrij goede nommers bevatals de groote aria van Lindade bellade van Pierrotte en de duo van Linda en Charles in de eerste actedoch boven al het gebed in het laatste bedrijf(eene septuorzonder orchest-begeleiding.) De lste chanteuse ldgere, Mile. Inili, in de rol van Linda, het Zwitsersch boerenmeisje, had zeer goede oogenblikken en heeft daarbij ook in het dramatische gedeelte veel gevoel ten toon gespreid. Mad. Gaetanina Brambilla, als de Savojjaardsche wees (Pierotte) optredendeeene voor haar betrekkel(jk ondergeschikte rolgaf door hare heerlijke altstem weder veel genoegen; haar gevoelvol spelvooral in de laatste acte toen zij de ongelukkige Linda naar de woning van hare ouders in waanzinnigen toestand terugvoerde, maakte veel indruk. De heer Bartolemeo Danielieerste tenorin de rol van Charles en als burggraaf de Sirval (de minnaar van Linda), heeft zich uitmuntend gekwe- ten. Zijn zang was zuiver en onberispelijk. Het is te betreuren, dat de baryton Giuseppa Marra, die de vader van Linda voorstelde, zich niet schijnt te kunnen onthouden van zijne stem aanhoudend te doen vibrerenhetgeen den zang in sommige passages ontsiert, in stede van daaraan effect bij te zetten zijn spel liet echter niets te wenschen over. De heer Bene- dotto Mazetti (marquis de Boisfleury)basse-taille heeft zijne rol van den wuften doch goedhartigen Marquis zeer goed opgevat. Zijn zang (bouffe) en komisch spel bragten dikwerf de lachspieren in bewe- ging- Na de voorstelling genoten al deze artisten de eer der terugroeping. Heden morgen had op het Kerkhof Eik-en-duinen de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk over- schot van den majoor oer inf'anterie A. T. C. Kymael, sedert eene reeks van jaren werkzaara hij het Departe ment van Oorlog. Eene talrijke schaar belangstellende vrienden en krijgsmakkers vergezelde hem naar zijne laatste rustplaats, en de aandoenlijke en treffende woorden door een der bloedverwanten van den over- ledene bij het opene graf liitgesproken vonden weer- klank in aller harten. Zij alien toch hadden hem gekend in zijn nuttig en werkzaam leven als een opregt vriendeen edeldenkend menscheen trouw dienaar van zijn Koning en zijn Vaderland die zich in den waren zin des woords geheel wijddo aan den arbeid die hem was toevertrouwd die algemeen bemind was om zijne welwillendheid en hulpvaardigheid en niet minder door zijne chefs dan door zijne kameraden hooggeacht werd, om zijn'onvermoeiden ijver en zijne trouwe pligtsbetrachting. Het leger verliest in hem een waardig officierde maatschappij een harer nuttigste leden wiens nagedachtenis in eere zal blijven bij alien, die hem hebben gekend. Eergisteren hebben we weder een heerlijken avond in Oefening kweekt Kennis doorgebragt. 't Was dan ook eene welverdiende belooning voor hen die de vinnige koude hadden getrotseerd, om den reeds zoo gunstig bekenden spreker, den heer Gleichmante gaan hooren. Al ware het zelfs nietdat ons de blijde verrassing was te beurt gevallen Oefenings-lieveling, den heer Cremer, voor de bijdrage te zien optreden, dan nog zouden wij het herhalendat het een avond was rijk aan genot en aan leering. Voor de heer Gleichman het spreekgestoelte betradwerden door den begaafden president eenige kortediepgevoelde en treffende woorden gewijd aan d& gedachtenis van het voor weinige dagen ontslapen eerelid van Oefeningden heer van Dam van Isselt, die met de kracht en het vuur, dat hij in al het goede legde, ook Oefening lief had gehad en het was trouw gebleven tot aan zijne laatste dagen toe. De warme toon, waarop de heer van den Bergh den rijkbegaafdenvaderlandslievenden, edelen man, den vriend der letteren herdacht, trof de ver- gadering diepen voorzeker zegt zij hem dank, dat hij hen ten slotte heeft gesprokenu het zoude eene beleediging voor uw gevoeleen twijfel aan uwedank- baarheid wezen zoo ik u vraagde dat zijne nagedach tenis in ons midden in zegening moge blijven; wat ik u vraag is dat gij hem na mogt volgen in de liefde en trouwdie hij het Vaderland de menschheid en de kunst steeds heeft betoond.Hierop droeg de heer Gleichman zijne doorwrochte kernachtige rede voor. Taal, stijl en onderwerp waren in volkomen har- monie. De sprekerdie ons ten vorigen jare in de eerste nationale vergadering had binnongeleid schetste ons nu het meer woelige maar hoogst belangwekkende tijdperk van tien maandentusschen September 1796 en 1797 ingesloten de constituerende vergadering het eigenlijk ten onregte zoogenaamde schrifcbewind, de twee coups d'etat op Hollandschen bodem. De spreker schetste ons, te midden van veel laauwheid en ont- moediging, toch die enkele krachtige figuren, die den moed niet lieten zakkendie inzagen wat het kranke Nederland behoefde en die schoon de maatregelen welke zij namen onder gewone omstandigheden zeker den toets niet zouden hebben kunnen doorstaan voor Nederland hebben verkregen wat het zoo zeer behoefde, en verschooning verdienen ora het groote doel, dat zij beoogdenmogelijk zelfs wel eenigen dank voor de kiemen van hersteldie zij in de borst van den zieke hebben nedergelegd. Een gevoel van eerbied doortrilde ons toch voor die revolutionnairen al kunnen wjj het beginselnimmer huldigen, waartegen zij in hunne partij- woede te velde trohkentoen de spreker het ons deed aanschouwen hoe zijalle eigenbelang ter zijde stellend zich slechts aan de algemeene zaak wilde toe- wijden, hoe zij nog treurend om de verslagenenen te Kamperduyn weigerden deel te nemen aan het ge- dachtenisfeest, door de FranscheRepubliek aan generaal Iloche gewijdde Fransche Republiek hun vrien- delijke bondgenootdie hen iederen oogenblik dreigde te verpletteren. De heer Gleichman wees er op, hoe degeestonzer natie geneigd istot twee uitersten te vervallendat zij namelijk de mannen al ligt verguistdie zij niet kan vergodendat zij het weg met hemuitspreekt over dengene voor wien zij geen Hosanna kan roepen. Maar ik zeide de spreker, ik kan geen vloek uit - apreken over die mannen al kan en mag ik uw zegen niet op hun hoofd inroepen. Zij zijn het toch geweest die een der noodzakelijke overgangstijdperken moesten vormen tusschen denouden staat van zaken en de tegen- woordige orde waarin wij ons thans vermeijen. Zij zijn als 't ware de brug geweest tusschen de Unie van Utrecht en de provincinle heerlijkheden, en de constitutie, waarin wij ons thans verheugen. Ik vraag zeide spreker, slechts eene kalme waardering voor de mannen van 1796 en 97. Vele gezegden en anecdoten, die den geest van het tijdperk in het helderste licht afteekenden, en het ernstige, grondig bestudeerde tafereel met een lichteren tint afwisselden waren geweven door die rede, waarvan wij ten slotte slechts konden getuigen dat wij er gaarne nog langer naar hadden geluisterd. Gisteren avond werd weder eene openbare verga dering gehouden van de afdeeling 's Gravenhage der Nederlandsche Vereeniging Tot afschaffing van sterken drank. Een talrijk publiek, waaronder wij met ge noegen vele militairen opmerktenwas daarbij tegen- woordig. Als spreker trad op de heer C. J. Brutel de la Riviere, predikant te Haarlem, die in eene uitmnntendo rede aantoonde, dat deze Vereeniging eene heerlijke gelegenheid aanbood tot beoefening der beginselen van de Christelijkeleer. De bijdrage werd geleverd door den oud-bekenden der Vereeniging, den heer J. Herman de Ridder predikant alhier. In zijn gewonen popu- lairen trant, onderhield de spreker het publiek over het diep geworteld misbruik van den sterken drank, hier te lande sedert eeuwen onder verschillende vormen bestaande. Menigvuldige voorbeelden van dat misbruik werden ten bewijze daarvan door hem aangehaald, Hij spoorde ieder aan, om zelfs uit liefde tot het Vader land mede te werken tot bereiking van bet doel der Vereeniging: Afschaffing van sterken dranken Jaardoor voorkoming van urmoede. Beiden sprekers werd door den presidentden heer K. T. baron van Lijnden, met een hartelijk woord dank gezegd voor hunne geleverde bijdragen. Ten slotte werd door den heer J. Hamming, officier der cavallerie, lid van het be- stuur, een ernstig woord gesproken tot de onderoffi cieren van het Nederl. leger, waarbij hij hen krachtig opwekte, om door hun voorbeeld hunne minderen aan te sporen het gebruik van sterken drank na te laten, en tot de vereeniging loete treden. Het talrijk publiek gaf bij herhaling de meeste blijken van goedkeuring aan de verschillende sprekers. De loop der wettige bevolking van de gemeente Schiedamgedurende het jaar 1859, was als volgt Op den 1 Januarij van dat jaar bestond de wettig gedomicilieerde bevolking dier gemeente uit: Mannen. Vronwen. Totaal. 7141 8099 15,240 Zij vermeerderde in 1859 Mann. Vrouw. Totaal. 1°. Door geboorten met. 348 344 692 2°. Door vestiging in de gemeente met305 333 638 3°. Door later ingeschreven personen7 5 12 Te zamen 660 682 1342 Daarentegen had eene vermindering plaats: Mann. Vrouw. Totaal. 1°. Door sterfte van. 319 322 641 2°. Door vertrek uit de gemeente van255 280 535 Te zamen 574 602 1176 Blijvende eene vermeerde- ring van86 80 166 De wettige bevolking bedroeg alzoo opden 31 Dec. 1859 Mannen. Vronwen. Totaal. 7227 8179 15,406 De vermeerdering der bevolking met 166 moet worden verdceld als volgt Mann. Vrouw. Totaal. Meer geboren dan overleden. 29 22 51 Meerdere vestiging dan vertrek naar elders50 53 103 Later ingeschreven personen .7 5 12 Te zamen 86 80 166 Er werden in den loop van 1859 voltrokken 129 huwelijken, waarvan 109 tusschen jongmans met jonge dochters1 tusschen jongmans met weduwen, 13 tusschen weduwenaars met jonge dochtersen 6 tus schen weduwenaars met weduwenterwijl er ddne echtscheiding plaats had. Het cijfer der wettige bevolking verdeelt zich in de volgende godsdienstige gezindheden Ned. Hervormden 8089 Fransche of Waalsch-Hervormden 9 Anglicaansche Episcopalen1 Evang.-Lutherschen330 Herstelde Evang. Luthersche1 Doopsgezinden of Mennonieten7 Remonstranten2 Christ. Afgescheidenen290 Roomsch-Katholijken6530 Ond Rooraschen of van de Bisscb. Clerezij 69 Ned. Israelieten75 Portug. Israelieten3 15406 De feitelijke bevolking stond bekend als volgt Mannen. Vrouwen. Totaal. 7214 8109 15,323 Uit Middelburg wordt gemeld Wij vernemen dat de Commissaris des Konings, eenige leden van Gede- puteerde Staten en de griffierbenevens den hoofdin- genieur van den waterstaatin deze provincie eene uitnoodiging hebben van den gouverneur van West- vlaanderenom eene soirde dansante te Brugge bij te wonenen dat het voornemen bestaatvan die uitnoodiging gebruik te maken. Men vindt ook hierin weder een blijk van de goede verstandhouding welke tegenwoordig tusschen de Belgische en Nederlandsche autoriteiten bestaat.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2