TELEGRAPHISCHE BERIGTEN. ilismeii8an<f«c!ie BSciiB'sberi^tcn. aiuileiilaii4isc3ie 3teiir.«;t>eri^ten. Bij Zr. Ms. besluiten van den 14 dezern°. 70—72, zyn benoemdtot griffier bij het Kantongeregt te Groenlo, L. C. Schiff, candidaat-notaris te Arnhera tot griffier bij het Kantongeregt te Enschedd, Mr. A. L. Fraissinetadvocaat te Dordrechten tot griffier bij het Kantongeregt te Cuienborg Mr. P. van Wessem, advocaat te Tiel. Het heeft H. M. de Koningin behaagdden heer W. B. IJzerdraad lithograaf alhiereen prachtig goaden horologie, vergezeld van een zeer vereerend schrijven te doen toekomen als een bewijs van Hoogstderzelver bijzondere tevredenheid, wegens de door dien heer vervaardigde en aan H. M. aangeboden uitmuntende proeven zijner chromolithograpliie of kleurendruk. De aangekor.digde godsdienstige orgelbespeling in de Bethlehemskerk alhier heeft heden middag voortgang gehad. Een even talrijk als aanzienlijk publiek was daar bijeengekomenen algemeen werd de voortreffelijk- heid van het fraaije orgel en het talent van den be- kwamen organist geroemd. Het onlwerp van den aanleg van een spoorweg van ficheveningen langs 's Gravenhage naar Gouda met eene aansluiting aan den Rijn-spoorweg aldaarvindt in het belang der gemeenschap met Engelandveel bijval in de Rijnstreken. (Z7. C.) Heden heeft de Arrond.-Regtbank uitspraak gedaan in zake J. S.bediende bij den heer B. alhiervoor wien hij in last had een wissel te in casserenterwijl hjj met het geld daarvan heimelijk is vertrokken. Hij werd evenwel te Amsterdam aangehouden en is nog in het bezit van eenig geld gevonden. De Regtbank heeft hem aan de hem ten laste gelegde daad van diefstal in dienstbaarheid schuldig verklaarden hem dien- volgens veroordeeld tot een jaar eenzame opsluiting, met veroordeeling in de kosten. Door dezelfde regt bank is ingelijks de Javaansche bediende Ali Schalckin schuldig verklaard aan diefstal jegens zijnen raeester, bij wien hij in dienst wasen is hij uit hoofde van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van zes maandenmet veroordeeling in de kosten. Ofschoon Mej. Rosa de Vries, zelfs in hare ver- wydering, voor alle degelijke kunstregters en liefheb- bers onvergetelijk zal blijven zal het nogtans aan velen aangenaam zijn zich ook eene aanschouwelijke her- innering aan deze gevierde kunstenares te kunnen ver- schaffen. Daarin is door de begaafde hand van den heer M. Calisch voorzien die nadat hij het zeer ge- lijkende portret van Mevr. Rosa de Vries, in het ka- rakter van Norma had geschilderd het thans op steen gebragt heeft. Dit portret nu, ook hier ter stede ver- krijgbaar gesteld is op de steendrukkerij van de heijren Emrik en Binger te Haarlem gedrukt, en strekt wegens het zuivere en schoone der afdrukken, het atelier evenzeer tot eer en aanbeveling, als de raeester- lijke teekening den verdienstelijken schilder waardig is. Gisteren avond had in de zaal Diligentia het vroeger aangekondigde Concert plaats van Mad lie. Celestine Rensburg en den heer Victor Buziautwee jeugdige artisten, die na ijverige en welgelukte studien voor het eerst of zeer kortelings de kunstenaarswereld in- treden. Dat zy daar met welgevallen met blijkbare tevredenheid zullen worden ontvangenbewijst reeds het onthaal van gisteren avond. Zoowel in het concerto van Mendelssohn als in de caprice van Schulhoff, gaf de jeugdige pianiste blijk van eene goede methode en van eene welgeoefendo techniek, die bij voortgaande ontwikkeling, niet missen kan haar eene eervolle plaats in de rei der gunstig be- kende pianisten te doen innemen. De heer Buziau heeft het publiek waarlijk in opge- togenheid gebragt. Zijne uitvoering van het Concert militaire van Lipinski en van de fantaisie van Ernst verdienen alien lofde jeugdige violist toonde dat hij geheel meester van zijn instrument is. Het Duo Concertant van Grdgoire en Vieuxtemps, door beide artisten uitgevoerd voldeed bijzonder zij genoten dan ook herhaaldelijk de eer der terugroeping. De zang van Mad. E. Lecomte, die eene krachtige, omvangrijke stem bezit, en de beide schoone ouver- tures door het orkest, onder de leiding van den heer Directeur Lubeck droegen niet weinig bij, om het genot van dit concert te verhoogen. De zoo ruimscboots ontvangen bijvalsbetuigingen zal zeer zcker de jeugdige kunstenaars tot spoorslag en aanmoediging strekken, op de moeijelijke baan voort te gaan die zij met eere zijn ingeslagen. De heer P. J. de Groot, pred. bij de Christelijke Afgescheiden Gemeente te Schiedam, is als zoodanig beroepen te Graafschap, in Noord-Amerika. De Regtbank te Amsterdam heeft een persoon tot een jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, wegens het verkoopen van een loterij-briefjedat reeds met een niet was uitgetrokken. Het kantongeregt te Zwolle heeft de firma van Gend en Loos veroordeeld tot f 30 boeteter zake dat zij den overtogt van Utrecht op Zwolle driemaal heeft verrigt bimten den tijd bij hare ooncessie bepaald. -.■'j !VdtI WII ♦Delft; 46 Feb. Dingsdag 11. had hier de vergadering plaats van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs waar onderscheiden belangrijke zaken behandeld werden. De heertdq, Bruyn Kpps vertpondeen verklaarde den -toestdwaardoor de gasmeters altijd op dezelfde hoogte met water gevukl kunnen blijven Iietgeen-sfoo noodig is voor fie juiste meting. De- heer Bleekrode sprak over tie ateenkqlen van het eiland Borneode heer Simon over de uitvoering van scheeve geweivenenz. Het bestuur maakte de leden bekend met de gun- stige beschikking der hooge regering waarbij aan het Instituut voor het jaar 1860 eene toelage van /"800, is verleend, ter bestrijding van de kosten van een locaal, waar de reeds vrij rijke verzameling van boeken en modellenen het belangrijke archief kan worden ge- borgen. Hoezeer wij ons verheugen over de belangstelling der Regering in eene instellingdie in Delft zijn oor- sprong nam en grootendeels door den invloed van de Delftsche Academie werd wat zij thans is, zoo be treuren wij dat die gunstige beschikking aanleiding zal geven tot het verplaatsen van den zetel van het Instituut van Delft naar 's Gravenhage, zoo als wij meenen te mogen opmaken uit het huren van de bo- venlocalen van Diligentia te 's Gravenhage. Boven alles wenschen wij dat die maatregel moge strekken tot uitbreiding en bevordering van den bloe dezer waarlijk nuttige instelling, Siardcrwijli 14 Feb. In het laatst dezer maand zal de kapt. F. F. Steenberghevan het wapen der artillerie die door Z. M. voor drie jaren is gedetacheerd bij de landmagt in Westindie de reis naar Curasao aannemen. HIABKT- KM DANDEXSBEKICITEN. Delft, 16 Feb. Granen met weinig aanvoer en zonder omzet alleeti puike Tarwe met eenige vraag. Tarwe van het eiland Rozenburg /"9 a 9.75, di'.o Westlandsche 9.25 it 10Rogge f 7 a 7.20dito Westlandsche f 6.80 it 7, eil. Zomergerst f 5.40 a /5.80, dito Westlandsche f 5 60 a 6, Haver, Korte f 4.20 a 4.40, Lange f 2.60 a 3.25, Duivenboonen /"7.50, Paardenboonen 6.50 a 7, Bruine Boonen /II A 11.50, Groene Erwten 10 a 11. Vee weinig ter raarkt en zonder handel. Boter f 65 a 55. Schiedam 16 Feb. Rogge, 144/2 ffi N.Archan gel 198 6/w. Gerst, 128/2 Libau 196 3/m. Moutwijnf 13.25 per Ned. vat, Jenever18.75 j zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 20. Spoe/ingf 1.60 per ketel. liotterdam16 Feb. Tarwe 158/2 p. Jarige Witbonte f 330; per 2400 kilo J. Bov. Riz 319. Rogge 143/2 p. Archangel f 190—192; 140/2 p. Petersb. 186. UURGERLIJKE STAND. 16 February. BEVALLENC. Kiudt, geb. Wempe, d. H. W. Scheen- houwer, geb. Hofkes, d. M. M. Hip, geb. van den Hoogen- band, d. M. Oldendorp, geb. van Rijk, d. M. van Rhijn, geb. Kuipers, z. M. T. Derop, geb. Koenraads, d. M. C. le Maitre, geb. Piqural, d. J. Endlich, geb. Ruling, z. J. H. Gregoire, geb. Kneesing, z. H. Sterkenburg, geb. Smit, d. J. M. Pieter, geb. de Kler, d. C. A. Koppel, geb. van Poortvliet, z. M. J. Buch, geb. Vorst, z. C. Kersbergen, geb. Smit, z. J. J. Claus, geb. Goutier, z. J. E. Spoelder, geb. van Kampen, z. M. Muiselaar, geb. Ilekkelman Heidt, d. J. A. Sehoemaker, geb. van der Swan, d. E. Kau,geb. Meekers, z. OVERLEDEN: M. C. Mother, d., 2 m. J. van der Waard, ecbtg, van M. A. Hulscher, 55 j. J. de Voogd, jd., 52 j. J. W. P. M. Zweegman, z., 4 m. G. J. Batenburg, geb. Meijer, 45 j. J. H. Seffelaar, echtg. van H. Meuwissen, 48 j. W. J. Dulfer, echtg. van H. G. Warnar, 31 j. A.Loof, geb. Kerkbof, 77 j. J. B. Frerichs, z., 6 w. II. W. M. Smit, z., 2 j. J. C. T. Vigelius, z„ 3 m. J. W. E. A. Danckaarts, z., 2 j. J. M. Tuit, jra., 21 j. QLATERE rrJIHXEEX.) Berlijn, 16 Feb. In het Heerenhuis zijn de alge- meene beraadslagingen gesloten over het on twerp van wet betreffende het huwelijk. Daarna zyn alleamende- menten op de beide eerste paragraphenen ten slotte het geheele ontwerp vertvorpen. Het Heeren Huis heeft alzoo het burgerlijke huwelijkonder elken vorm afgekeurd. Wecncn, 16 Feb. De Oesterr. Zeitung zegt stellig te kunnen verzekerendat de graaf von Rechberg, de nota van den heer Thouvenell nog niet heeft beantwoord. De Wiener-Zeitung logenstraft het berigtdat de Prins von Hessenmet eene buitengewone zending belastnaar Petersburg zou vertrekken. Dresden, 15 Feb. Het Dresdener Journal zegt, naar aanleiding eener correspondentie uit Weenen, dat Frankrijk den Paus heeft uitgenoodigdzelf voorslagen te doen tot regeling van het vraagstuk be treffende de Romagna. Pnrijs16 Feb. De Moniteur bevat het decreet waarbij het Journal de Bretagne wordt opgeheven. In het daarbij gevoegd rapport van den heer Billault, wordt die opheffing gegrond op een in dat blad ge- plaatst adres van drie afgevaardigden aan den Keizer, hetwelk eene soort van protest is tegen de door het gouvernement gevolgde staatkunde bij het Romeinsche vraagstuk; en waarin de adressanten het betreuren, dat zoo de onzekerheid daarotntrent voortduurde, dit alle opregte Katholyken van den Keizer zou ver- vreemden. Het Journal had daar bijgevoegd dat het eenige antwoord 'twelk op dit adres gegeven was, de opheffing van den Univers is geweest. De heer Billault zegt in zijn rapport verder, dat indien de bevolkingen werden geraadpleegd zij zich aan de zijde des Keizers en niet aan die der drie afgevaardigden zouden scharen. Men mag niet toelaten dat te midden der bevolkingen van Bretagne, die zoo godsdienstig en zoo gehecht aan den Keizer zijn openlijk en als op officiele vy^'ze de zaden van inwendige verdeehlheid gestrooid wor den. Men tracht hunne goede trouvv te verschalken door hun, als. een vyand van de wereldlijke magt des Pausen en bijkans van den Heiligen Vader zelven voor te stellen. den Vorstdie niet ophoudt hem le he- .W|H'SWuoleoO UiihojIbiM-oiH a:i;iiod',r. "A ,-> u_ tb De heer Lavplette xst benoemd. tot gezant te Kon- stantinopel. Inuqgoe led jin leofB Madrid15 Feb. O'Donnell zet met grootenijver de oorlogs-toebereidselen voort. Hij heeft eene verken- ning laten doen in den omtrek van Tetouan. In Spanje i3 degeestover 't algemeen krijgszuclitig. De Koningin heeft in een ministerraad voorgezeten het is nog onbekend wat daarin behandeld is. HH, MM. zijn naar Aranjnez vertrokken. Andere depechc. Madrid15 Feb. O Donneil heeft den 11 parlemen- tairen ontvangen die door den Keizer van Marocco waren afgezonden om hem te vragen op welke voor- waarde hij vrede wilde sluiten. De maarschalk heeft geantwoord, dat het de Koningin alleen toekwuin die voorwaarden le bepalen. De heer Ustariz is daarop onmiddeliijk herwaarts gezonden. Louden, 15 Feb. 'enachts, De Nova Scotia is aangekomen met berigten uit New-York, van den 3 dezer. De heer Pennington.de candidaat der libe- r.ile partij is met meerderheid van eene stem tot speaker in het Congres gekozen. Van den 16. Het Hof is op het Buckingham-paleis aangekomen. De Prins-gemaal heeft den Prins van Oranjein Fentons Hotel een bezoek gebragt. De Prins van Oranje heeft Zaturdag den Hertog en de Hertogin van Aumale en later de Koningin op het Paleis van Buckingham bezocht. De Nederlandsche gezant gaf Zaturdag eene o-r0ote soirde ter eere van den Prins van Oranje. De Times berigtdat aan lord Elgin is opge- Iragen, voor de tweedc maal als gezant naar Chfna te vertrekken ten einde de ratificatien van het met dat Rijk gesloten verdrag te verkrijgen en het ophouden der vijandelijkheden te bewerken. Koiistaiitinopel, 7 Feb. Er is sprake, dat de Groot-Vizier door Kupruzli-Pacha en Fuat-Pacha door lithem-Pacha zou vervangen worden. Het misnoeo-en is vermeerderd in de provincien. Protestantsche -iendelingen zijn naar het binnonland vertrokken. Er koraen onophoudelijk Circassiers aandie bij het Turksche leger worden ingelijfd. EBatavia 6 Jan. De expeditie naar Boni is vol- komen gesiaagd. De inlandsche hoofden hebben zich onderworpen. Madras, 16 Jan. De gouverneur is naar het zuiden vertrokken. Ilet 44 en 66 regement infanterie, benevens do dragonders en het corps mineurshebben bevel gekregen, zich marschvaardig te houden ten einde naar China te vertrekken. Shangai, 21 Dec. De handelszaken gaan haren geregelden gang. De quaestie over het tonnengeld is nog niet uitgemaakt. AMSTEHDAM, 16 February. Nkdeklaxd. Werk. Sch. 2| pet. 64 ft 61J Dito dito3 Dito dito4 Syndicaat3| Handel-Maatschappij4£ Belgie. Bij Rothschild 2£ Rusi.axi). Bij Hope en C°. 1798 en 1816. .5 Dito 1828-1829. 5 Dito 1831/33. 5 Stieglitz4 Dito 18545 Dito 18555 Engelsche4£ Si'AXjE.Nieuw 3°/0 thans. Buitenlandsche Binnenlandsche. Portugal. Te Londen Oostenrijk. Metalliek 1816-1852 Dito Zilv. Nation Dito Ziiver 1849-1854. Dito 1847-1852. 76 A 984 76 rk 64 a 3 3 3 o 5 126 108# 101# 99# 33# 42 fi 43# 48^ 544 701 42# 32# 48# 54# 70£ 48# 54# 26| Slotkoerse.v. Loadcn16 Feb. Consols 94A Mexico 20|, Spanje 33|, dito 13^, dito Coup. Cert. Parijs, 16 Feb. Fransche Rente 67.55, Fransche Cred. Mob. 735 Binnenl. Spanje 43|, dito dito 33£, Russische Spoorwegen 497. Antwerpen, 16 Feb. Metalliek 51, dito Nat. 57J, Binnenl. Spanje 43, dito dito 32|, Crediet Prost. 225. Weenen 16 Feb. Metall. 69.50, id. National 77.60, Wissel Londen 131. Haven (e Scheveningen. Toen steller dezes, in Februarij des vorigen jaars, zijne zienswijze over den aanleg van vlugtbavens op de kust van Holland in het algemeen en het project eener Scheveningsche haven in het bijzonderu aan het Gemeentebestuur van's Gravenhage deed kennen, werd hij daartoe genoopt door de meening, dat de officiele opdragt tot het maken van een havenplan voor Sche- veningen, evenzeer als het zamenstellen van eene com- tnissie ter beoordeeling daarvan genoegzaam getuigde, dat de vraag: u Is de zaak nuttig en noodigbij de stedelijke Regering reeds voorlang in toestemmenden zin was beslist. Nagenoeg tegelijkertijd was het sluimerende vraag stuk der doorgraving van Holland op r.ieuw aan de orde gesteld Rotterdam verlangdeom eene betere eoipmunicatie naar zee te verkrijgen de doorsnijding van deri Tldek'wan Holland,' en tevens bestond er voor- uitzigt op den aanleg eener Zeeuwsclie Spoorweglijn. In verbam! met dit nlles, fneende hij lets nuttigs te vefrigtetiffoftr zijn® dvnkhee-lden yvSF den aanleg van haverift'bf vlugthavens^p orize lflUstSernv^cweging aan te bieden^ vftupal omdat die denkbeelden eeniger- v^pj}.etgpei/ ;te d^z^n aanzien, door ip^den gebragt. Zijps ondanks,

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2