i\. 43. Zaturdag18 Februarij. 1860, VAN BHIT K ILAf IlT DAG BLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE /J/7 Tin.,1.1 .Ji Bit Dagbla<l versc/ugnt dagelijksuitgetiomeri Zon- en Feestdagen.Prig's per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Br.tvenslukken en aUvertentxen franco aan 't Bureau van dit 1iagblad Prigs der advertentien van 1 6 regels f 1.80, elke regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. r IS A Si K R IJ H. l*arUs i Feb. De verdaging van de opening dtr zitting van de beide Earners tot 1 Maart, is een gt- volg van het uitstel der discussien in het Britsche Parlement over het handelstraktaat. Dit verdrag eene vry belangrijke wijziging in ons finantiewezen bren- gende, is het noodig alvorens de zitting onzer Earners geopend worde, den uitslag der beraadslagingen in gemeld Parlement te konnen. De aunspraak des Keizers welke jaarlijks een wezenlijk oeconomisch en staat- kundig programma bevat, zal al naar dien uitslag gewijzigd moeten worden. De Keizer zal ook mede- deelingen nopens de Italiaansche aangelegenheden moeten doen. Het is derhalve noodig, dat de belang rijke onderhandelingenzoowel omtrent Savoye en het graafschap Nizza, als betreffende Midden-Italie, eenig resultaat hebben opgeleverd, waarvan door den Keizer in zijne aanspraak melding zou kunnen gemaakt worden. Uit het uitstel der opening van onze Earners voor slechts eenige dagen zou blijken dat de onder handelingen over een en ander ten einde spoeden. Graaf Arbse, sedert Zondag avond alhier aangekomen, heeft reeds den volgenden dag eene conferentie met den minister van buitenl. zaken en den ridder Desainbrois gehad. Eergisteren is hij bij den Keizer ten gehoore loegelaten en heeft hij aan Z. M. een eigenhandig schrijven van zijn Souverein overhandigd. Men kan bij herhaling do verzekering geven dat die beide Souve- reinen het omtrent alle vraagstukken betreffende de regeling van Italie volmaakt eens zyn. Het ant- woord van Rusland op de vier punten der depeche van den heer Thouvenel is thans op weg en wordt spoedig alhier verwacht. De ridder Desainbrois vertrekt op het laatst der week naar Turin. Steeds blijft er sprake van het houden van aan- staande conferentien in deze hoofdstad, althans van daaromtrent geopende onderhandelingen. Het initiatief van het voorstel daartoe schijnt van Londen uit te gaan. Voor de Indisch-Chinesche expeditie is eeu crediet van 33 millioen geopend als 8,600.000 voor soldy 3 millioen voor werkloonon en 18 millioen voor al- gemeene approviandering der vloot. Mgr. Dupanloup heeft een langdurig onderhoud met zijn advooaatden heer Dufaure, gehad, naar aanleiding van het regtsgeding, 'twelk de Siecle tegen hem voert. Intusschen boezemt dit proces minder bezorgdheid aan den bissehop in, dan het antwoord dat de baron Molroguier in den Constitutionnel heeft geplaatstop de beleedigiug der nagedachtenis van zijnen bloedver- want, den overleden bissehop van Orldans, aangedaan. Dit antwoordin den vorra van een brief, is zoo bezadigd en waardig gesteld dat het de algeraeene goedkeuring wegdraagt, 'tgeen geenszir.s het geval is met den aan- valwelke Mgr. Dupanloup zich jegens zyn' voorganver heeft veroorloofd. Intusschen komt dezeoverdreven ijver van den bissehop der Keizerlijke staatkunde zeer te stade. De aandacht wordt door een tusschenstryd van de hoofdkwestio afgeleid en het gouvernement kan rustiger voortgaanom zijn later programma ten uit- voer te leggen. De heer Veuillot is naar Rome vertrokken ten einde zijne nieuwe fnnctie bij de Romeinsche spoorwegen te aanvaarden. Den dag voor zijn vertrek lieten meest alle aanzienlijke leden zijner partij zich bij hem in- schry ven. De circulaire van den heer Thouvenel geeft der Patrie aanleiding tot de volgende opmerkingen De minister van buitenlandsche zaken bewyst met onwederlegbare klaarheid dat de encyclique, door een vraagstuk, 'twelk uitsluitend tot het gebied der poli tick behoortop het godsdienstig terrein te brengen, eene betreurenswaardige en gevaarvolle verwarring doet ontstaan. Men kan dns een zoo vreemdsoortig feit, 'twelk men revolutionair, in den slechtsten zin des woords kan noemen, niet zonder protest laten voorbijgaan, daar liet een beroep op de geestelijkheid en op de gcloovigen in de plaats stelt van de diplomatieke gebruiken en onderhandelingen van de regelmatige vormen, welke de gonvernementen onderling in acht nemen. Men brengt, wel is waar daardoor de politick niet op straatmaar wel in de kerkenhetgeen misschien van niet minder ernstigen aard is en in alien gevalle de heilige bede- huizen in onrust en in gevaar brengt. Als de minister van buitenlandsche zaken eene verge! ijking maakt tusschen den U^ocwitischen geest der oude wereld en dien der hedendaagsche beschaving, tusschen het oudeen het nieu we regt, tusschen de middel- eeuwen en 89en hij aantoontdat zoo de verwarring tusschen het geestelyke en het wereldlijke gezag logisch mogt zijn geweesttoen die in overeenstemming was met den geest en de algemeene overtuiging, dit thans volstrekt niet meer 'tgeval isr,dan spreekt de minister als historicus en als staatsman, en is hij getrouw aan de overlevering van alle beroemde meesters der heden daagsche politiek en wetenschap. Bijzonder geschikt om op alle gematigde en on- partydige gemoederen indruk te maken komt ons eene zinsnede der circulaire voor, waarby de minister in her- inncring brengt de historische feiten van het vraagstuk der RomeinscheStaten, sedert het verdrag van Tolentino tot aan de discussien in den boezem van het Weener- Congres. Hier is het meer dan ecu geschiedschrijver, tis de geschiedenis zelve, welke spreekten men zou de geheele 19de eeuw en de rol der Katholijke Mogend- heden sedert zestig jaren moeten wegcyferen indien men wilde beweren, dat de Romeinsche Staten niet aan overwegingen van geheel wereldlijken aard hun aanzijn te danken hebben. De Siecle laat zich over die circulaire aldus uit Het valt ons moeijelijk het antwoord van den heer Ihouvenel op de redeneringen van het Romein sche Hoi, lof toe te zwaaijen. Redelijkerwijze zouden wij kunnen vreezen dat men ons van zokeren cigen- waan zou beschuldigenindien wij te luide denkbeelden goedkeurdenwelke steeds de onze waren. De circulaire van den minister van buitenlandsche zaken is eene zamentrekking van al hetgeen wij over het Romeinsche vraagstuk hebben geschreven maar wat wij onbepaald kunnen goedkettren het is de vorin der circulaire, het is de gematigdheid, waarmede elk punt wordt wederlegd de duidelijkheid van voordragt, het onwederlegbare der stellingen. Het was onmogelykop diplomatique wijze beter de conclusien te vertolken van die brochure, welke, volgens de vertaling der woorden van den Pans een vcrfoeijelijk (volgens den Latijnschen tekst impu dentissimum) doel haden waartegen zich zoo vele vroraen verheffendie van oordeel zijn, dat het nu het oogenblik niet was, om de langmoedigheid do verdraagzaamheidden geest van verzoening der ware Christenen na te volgeri. k)e tegenstand van sommige geestelijken houdt aan. Er worden aanhondend inandementen van bisschoppen ontvangen, die de circulaire des Pausen afkondigen en nieuwe gebeden bevelen. Aan den nuntius is een nieuw adres aan den Paus overhandigd 't welk door oOO Katholijken dezer hoofdstad is onderteekend. Die handteekeningen schijnen cchter met veel moeite ver- gaderd te zijn, zoodat daaruit blijktdat de aan- hangers der bisschoppen niet zeer talrijk in deze hoofd stad zijn. Voor eenige dagen zijn eenige personen by den heer Recamier bijeengekomen om eene peti- tie te onderteekenenwelke ten doel zou hebben eene wyziging in het artikel der constitutie te vragen betrekkelijk de niet verantwoordelijkheid der ministers. Al die pogiogen zullen echter afstuiten op de onver- schilligheid van het publiekde vaste houding des Keizers en zijne overeenstemming metallegroote Stuats- ligchamen. Bijzondere brieven uit Madrid, van den 11deelen twee niet onbelangryke stukken medeals; 1°. de opeisching van I'etouan door den opperbevelhebbes van het Spaansche leger en 2°. eene dagorder aan het leger, na den slag van 4 Februarij. Bij het eerste beloofUe de maarschalk O'Donnell beveiligiug van personen en goederen eerbiediging der wetten en gewoonten indieu de stad zich vrijwillig onderwierp in het tegengestelde geval zou de stad tot puin geschoten worden. De proclamatie is van den volgenden inhoud Soldatengisteren hebt gij eene volkomen over- winning behaald door de redouten en verschansingen alsmede alle tenten en de geheele bagage van den vijand te veroveren, Gy hebt waardiglyk beantwoord aan de verwachting der Koningin en van het Vaderland en gU hebt den roem en den naam van het Spaansche leger niet weinig verhoogd. Soldaten, behoudt die standvastigheid, waarmede gij gedurende drie maanden tegen de elementen onder een streng klimaat en in een ongastvrij land hebt geworsteld tot dat wij den vijand zullen genoodzaakt hebben genade te vragen door aan Spanje algeheele voldoening te geven vopr de ondergane beleedigingen evenzeer als schadeloosstelling voor de gedane opoflfe- ringen. Uit dezelfde brieven blijktdat de Marroccaansehe artillerie bij hetgevecht van den 4 zeer slecht bedieod is gewprden, terwijl de Spaansche met opmerkelijke juistheid eene groote hoeveelheid bom men en kogels onder den vyand wierp. Het gelukte haar, drie buskruid- magazijnen der Marroccanen te doen springen between de verwarring ten top deed sty gen. Toen^e general bevel gaf, met de bajonet aan te vallen wierp zich de infanterie met onwederstaanbare kracht op de retranchementen welke in een oogenblik vermeesterd waren; het was een stormvloed gelijk die dammen en dijken doet bezwijken. Het bevel van den opperbevel- hetjber Adelante (voorwaarts) boezemde den meest beschroomde moed in. Het kamp der Mooren zng er allerrampzaligst en vuil uit. Alleen de tent van den broeder des Keizers maakte hierop eene uitzonderino-. Het schijntdat zijne broeders, sedert de nederlaag va'n den 4, verscheidene chefs der Kabijlen en alcaden hebben doen onthoofden omdat zij meendendat die de oorzaak daarvan waren. De bevolking in de ora- streken van Tetouan was overal ten gunste van het Spaansche leger geslemd. De Patrie meldtdat de Keizerin aan de Koningin van Spanje hare gelukwenschen heeft doen toekomeu oyer de behaalde overwinningen op de Mooren en dat die gelukwensch van eene aanzienlijke som gelds ver- gezeld gingten behoeve van de gekwetsten. ENtiELAJiD. Louden 15 Feb. Van de agitatie tegen de in come-tax, waarmede het ministerie zou bodreigd worden, bespeurt men nog niets; daarentegen worden door ver- schillende kamers van koophandel dankadressen in geieedheid gebragtvoor hot den vrijhandel zoo gunstig budget. De Knmer van Manchester heeft in deze het initiatief genomen. In hare gisteren gehouden zitting stemde zy mede eeristmnming liaren dank aan den heer Cobden zoo wel wegenszyne vroegere verdienster, in betiekking tot de tegenwoordige handelswetgeving, als en wel voornamelyk voorzyne vrijwilligeen Vader- landslievende, bemoeijingen bij het nu gesloten handels- verdrag met Frankrijk. l)e in het budget voorkomende bepalingdat de koop- en verkoopbriefjes van de makelaars op de beurs in het vervolg van een pennystempel moeten voorzien zyn, is in hjnregten strijd met eene vroegere, ofschoon yerouderde Pai lementsacte waarby verboden wordt, handel op tyd te drijven. Aan de makelaars wordt duarby de bevoegdheid ontzegd dusdanige koopen en vei koopen in regten te doen gelden, Niettegen- staaude deze wetwaarom niemand zich meer be- kreunt worden er dagelijks millioenen op die wijze oragezet. Nu is de vraag of dergelyke handel door den 11 enny-stempe1 wordt gewettigd; het is toch niet denkbaar, dat men eene belagting legt op eene onve- ooiloofde liandeling. Het parlement zal waarschynUik tusschen beide moeten komen, om de vroegere acte af te schaffen. Bij de indiening van het budget deed zich een niet onaardige omstandigheid voor, welke de aandacht van vele leden van het Parlement trok namelijk de teven- woordigheid van lord Brougham, die bet Lagerhuis be- zocht.om deredevoenng van den heer Gladstone tehooreD Genoemdo staatsman was sedert 30 jaren, dus sedert zijn overgang naar het Huis der Lords, niet in het Lagerhuii geweest. In 1830 bekwam bij de betrekking van Lord Kanseher, waardoor hij naar het Hoogerhuis werd yerplaatst. Slechts met grooten weerzin en op hor- haalden aandrang zijner staatkundige vrienden nam hii die betrekking aan. Blijkbaar kostte het hem moeite eene vergadenng te verlaten waarvan hij een sieraad was en alleen het loedvvezen daarover, een andere oorzaak is niet denkbaar, moet hem weerhouden heb ben om de zaal van bet Parlement sedert to be- treden. De wensch om den heer Gladstone eens te hooreu en zich te overtuigen of hy werkelijk aan de redenenaars van zyn' bloeitijd gelijk was, 'schijnt zyn dertigjarigen tegenzin overwonneu te hebben Hii hoorde de rede van den kanselier. welke vier uren duurde, met gespannen aandacht aan, en verklaarde later, dat hy die als een meesterstuk van heldere eenvoudige uiteenzetting en bondige betoogtrant be- wonderde. B E Ia G 1 Brussel16 Feb. Sedert eenigen tijd is hier sprake van meerderu toenadering tot het Nederlandsche <zOU- vernement, ten gevolge waarvan een tolverbond °tus- schen beide Staten zou gesloten worden. In boeverre dit berigt met de waarheid overeenkomstig is moet de tijd

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1