TELEGRAPHIStiHE BERIGTEN Latere Depeches. ffSinneiilaiidsclie IIeua*st>eB'a$(eii. h'ijzen der Buiten!. Coupons eu uitgel. Obligalieu. IKiiiflcaitandsctie Hleursberiftfen. 16,900 fr.Jezts onder de scliriftgeleerden van den zelfden, 7500 fr.een paar andere teekeningen van denzelfden 5400 en 3450 fr.Hendrik III en Ambroise Pard, teekening in waterverf van Paul Delaroche 6000 fr. de Bijbellezingvan denzelfden 6900 fr.enz. De Phare de la Loire doet opmerken dat de meeste versierselen van de tegenwoordige uniformen uan eenige historische bijzonderheid hun oorsprong hebben te danken. Zoo worden de nestels met de aiguilletten afgeleid van het volgendeDe hertog van Alba, ver- stoord over den afval van een Belgisch regement in den strijd tusschen Spanje en de Nederlanden in de 16de eeuwgaf bevel ieder der offioieren of soldaten van dat corps die in de handen der zijnen mogt vallen, dadelijk op le liangen. Tot antwoord kreeg hij dat ieder hunner om de teregtstelling des te gemakkelijker te mnkeneen touw en een spijker om zijn hals zou dragen. Dit corps streed zoo dapper, dat de Prins van Oranje hun toestond voortdurend dit touw met den spijker al3 eereteeken te blijven dragen. Leiden 16 Feb. In de zitting van den gemeen- teraad van lieden werd door den voorzitter mededeeling gedaan van een antwoord van Z. Exc. den Minister van Oorlog op het adres van den raad aan Z. M. den Koning (waarvan ook een afschrift aan genoemden Minister was raedegedeeld), ter bekoming van een cava- lerie-garnizoen ingeval het regement rijdende artillerie van hier mogt vertrekken. De Minister gafdaarbijte kennen dat er aan eene verplaatsing van dat rege ment gedacht werd, omdat de gelegenheid tot oefening in den omtrck dezer stad niet gunstig was, maar dat hij tevens ter geruststelling daarbij kon voegen dat hij in dat geval voornemens was, een voldoend corps cavalerie aan te w ijzenom alhier in bezetting te komen. Haarlem, 16 Feb. Heden avondomstreeks 8 ure, is brand ontstaan in de werkplaats van de Azijnmakery van den beer H. D. Gildemeester Buse, firma Wed. H. Draveman en Zoon aan de Stnalle Oudegrachtalhier. De uitgestrekte achtergebouwen van deze bloeijende fabrijk zijn geheel vernield hoewel de gansche brandweer zeer spoedig ter hulpe was toe- gesneld. Wijd en zijd door den fellen noordoosten wind voortgedrevenvlogen de vonken over de stad en bragten de ingezetenen van dit digt bebouwd gedeelte dezer gemeente in ongerustheid. Omstreeks elf ure ver- minderde het vuur en kon men het er voor houden den brand meester te zijn. Tegelijkertijd was in de Lindestraat bij den lood- gieter Clausing, brand in den schoorsteen ontstaan, die zonder spuiten zich van zelve bluschte, doch niet weinig bijbragt, om de opschudding en verwarring te vermeerderen* HIAKHT- EM HAft 11 KhttBKHItlTEL Amsterdam, 17 Feb. Granen ruim prijshoudend. Rogge levering williger. Koolzaadf 64 Koolzaad September- 67$ Raapolie- 37 Id. najaar- 37$ 39$ Lijnolle najaar- 30 30$ Id. Mei- 31 KiNIONCIEKEdT. 's Gravenhage, den 16 February 1860. Bij vonnissen van heden zijn 1°. P. v. d. P., wegens het laten loopen van vee op eensanderen in den oogst staanden gvondveroordeeld tot eene geldboete van /3 en in de kosten, boete en kosten invorderbaar by lijfsdwang. 2®. S. C. de B.3®. A. E., 4®. J. G.5°. C. v. O., wegens overtreding van art. 26 der plaatselijke Verordening van den 21 Junij 1859 ieder veroordeeld tot eene geldboete van f 3 en in de kosten met bepaling der subsidiaire gevangenisstraf op een dag voor ieder. 6°. W. J. N. H.wegens het als bestuurder van een voor een vrachtwagen gespannen paard harder te hebben gereden dan op een matigen drafveroordeeld iot eene geldboete van /5 m in de kostenboete en kosten invorderbaar bij lijfsdwang. 7®. G. K.8®. J. S., wegens het vervoeren van drooge kalk in niet digt toegebonden zakken over de openbare straat, ieder veroordeeld tot eene geldboete van 1 en in de kosten eu met bepaling der subs, gevangenisstraf op een dag voor ieder. 9®. G. K., wegens het uitslaan van twee loopers op straat, later dan tien ure des morgens veroordeeld als voreu. 10®. M. V. wegens het als bestuurder van een door drie honden getrokken kar, die honden niet aan een sterk touw of aan eene ketting te hebben vastgehouden veroordeeld tot eene geldboete van f 3 en in de kostenmet bepaling der subs, ge vangenisstraf op een dag. 11®. L. V., wegens het op de openbare straat laten losloopen van een' hem toebehoorenden en als trekdier gebruikt wordenden bond, veroordeeld als voren. 12°. P. K.huisvr. van J. H., wegens het werpen van vuilnis op de openbare straat, veroordeeld tot eene geldboete van f\ en in de kostenmet bepaling der subs, gevangenisstraf op den dag. 13®. P. v. K., 14®. B. D. en 15®. L. F. I. L., wegens het op de openbare straat, binnen het bebouwde gedeelte der Ge meente waterenanders dan in de daartoe bestemde bakken (urinoirs) ieder veroordeeld als voren. {IjATK St I<: TIJIUXGEN.) Dresden 16 Feb. Het dagblad van Dresden deelt eene depeche uit Petersburg mede, de verzekering in- houdende, dat de Russische regering zich over het algemeen niet kan vereenigen met de door Engeland gedane voorstellen ter regeling van de ltaliaansche quaestie. Milnnn15 Feb. Koning Victor Emanuel heeft heden middag, ten 3 ure, zijne plegtige intrede in deze stad gedaan en is door de bevolking met de meeste geestdrift toegejuicht. honden 16 Feb. Op eene interpellate van sir Robert Peel antwoordde lord John Russell heden in het Lagerhuis dat Sardinie het bestaan van een tractaat, waarby Savoye aan Frankrijk wordt afgestaan ont- kent. .Sardinia, zoowel als Engeland eu Zwitserland, zijn tegen dien afstand gestemd. Wanneer evenwel de aanhechting aan Frankrijk tocli mogt plant® vinden zou bij zicii in do bres stellen voor de aanhechiing der bekende districten aan Zwitserlar.d. De meeningen van andere gioote Mogendheden be- treffende de quaestie van Savoyehad hij met aan Frankrijk kunnen mededeelenwijl hem daaromtrent niets was bekend gemaakt. Op eene nadere interpellate van den beer Fitzgerald antwoordde de Minister dat, ofschoon hij ten dien aanzien niet offici el was onderrigthij toch geloofde dat Keizer Napoldon in het geval dat er een sterk Italiaansch Koningrijk uit de zamenvoeging van Sar dinie en Midderi-Italie ontslond, de grenzen van Frankrijk zonder bet bezit van Savoye niet genoegzaam bevestigd zou achten. Eindelijk antwoordde lord John Russell op eene interpellate van den heer Montague, dat de regering van Napels zich niet heeft beklaagd over de woelingen op Sicilie. Andere depeche. In de zitting van het Hoogerhuis van heden keurden de lords Airlie, Grey, Hardwicke en Alderley het af, dat Frankryk ten gevolge van het nieuwe handels- verdrag met Engeland zelfs in geval van eene oorlogs- veiklaiing koien uit Engeland zal kunnen bekomen. Lord Wodehouse antwoordde hierop, dat, bijaldien niet gelijk vroeger in tijden van oorlog de uitvoer van kolen geheel verboden wordtzulks geschiedde omdat Frankryk anders toch kolen zou kunnen be- <omen door tusschenkomst der schepen van onzijdige VIogendheden. En bovendien is het handelsverdrag net het oog op tijden van vrede tot stand gekoraen. Batavla 24 December. Do berigten nopeus de inilitaire operatien in Boni luiden zeer bevredigend. De versterkte plaatsen Sindjai, Boni en Pasenpa zyn zonder veel verlies in onze hat den gevallen. De Koningin van Boni is naar Sopeng gevlugt. Verscheiden inlandsche hoofden hebben zich onder- worpen. Vrachten. Naar Nederland 60, naar het Kanaal 2.15/naar China 0.35 doll. Aangekomen schepen: Johanna Hendrika, L. v. d. VVeyden Jr.; Sumatra, H. Grivel; Galilei, T. C. H. Kock; Amstel, H. H. Rademaker; Prinses Amelie, W. Groone- veld Weltevreden, J. J. Duinker; Nieuw-Holland L. TukJan de Witt, F. Guyt Jr.Albrecht Beyling, G. L Muller Graaf Dirk III, C. J. Rotgans; Sir Robert Peel, J.J. Lange Admiraal de RuyterB. Koster; Baron Forstner van Dambenoy, N. KruymelHollandia P. Wap Vrijhandel, W. Leverstein. Farijs 17 Feb. De Moniteur deelt in zijn gelieel mede de circulaire, onder dagleekening van den 12 dezer, door den heer Thouvenel aan onzen Gezant te Rome, den Hertog de Grammont ,gezonden. Daarin worden de gebeurtenissen nagegaanwelke tot den tegenwoordigen staat van zaken in de Legation hebben geleid, de oorzaken aangegeven van de ongelegenheden daaruit ontstaan, en onderzocht wie de verantwoordelijk- heid daarvan moet dragen. Hierop wordtin diecirctilaire gewezen op de gebeurtenissen in de Romagna vd<5r en gedurende den jongsten oorlog, en opgemerkt, dat van den dagwaarop de Oostenrijkers de Romagna ontruimd hebben, al hetgeen latergebeurd is, on vermydelijk moest volgen. Bij den aanvang der vijandclijkheden, was de on- zijdigheid van den H. Stool nfgekondigd.De Oostenrijkers konden even veilig voor de handhaving der rust in de Legatien waken, als wij voor die te Rome. Het staat niet aan ons de redenen teouderzoeken.welkeOoster.rijk heb ben doen besluiten, zijne rol op te geven; Frankrijk is die blijren vervullen. Zoodra de Oostenrijkers vertrokken warenzijn de bevolkingen in opstand gekomen maar die opstand kan toch onmogelijk aan Frankrijk verweten worden. Voorts roept die circulaire de raad- gevingen in hetgeheugen, welke de Keizer den 14 Julij aan den Paus heeft gegevcn ten einde hervormingen toetestaan, doch welke toen niet aangenomen zijn. Rome heeft integendeel iedere gelegenheid laten voorbygaan om de Legatien weder aan zich te verbinden. De Keizer heeft toen tot den Paus zijn scbryven van 31 Dec. gerigt. De heer Thouvenel herinnert aan de bewijzen van verknocbtheidwelke Frankrijk aan den Paus sedert 1848, zoowel buiten als binnen'slandsheeft gegeven, en voegt er by dat men daaruit kan afleiden, hoe gelukkig het gouvernement zou geweest en nog zijn, indien het een middel had kunnen vinden, waar- door het in staat werd gesteld, de moeyelijkheden te ver- minderen waarin de H. Stoel geplaatst is. Maar op dit punt sehijnt de goede wil van Frankrijk schipbreuk te lijden oponoverkomelijke zwarigheden. Hot zou toch niet voldoende zijn, de Legatien onder de gehoorzaamheid van den Paus te brengenmaar men zou ook nog de middelen moeten vinden om die voor hem te behouden, zonder nieuwe bezetting of tusschenkomst. De gebeurtenissen hebben bewezen, hoe onvermogend zulke maatregel zou zijn, om die kwaal te genezen. De openbare meenicg iu Europa is daaromtrent gevestigd; eene militaire bezetting is veroordeeld door de lessen van het verledene en zoodanige staatkunde is tbans onmogelijk geworden. Het oogenblik was dus gekomen, om over anderen middelen te denken. Toen heeft de Keizer den Paus gewezen op de noodzakelijkheid, om in zijn welbegrepen belang, gehoor to geven aan zijne dringende raadgevingen. De H. Stoel echter blijft bepaald weigeren den waren aard van den tegenwoordigen staatkundigen toestand te erkennen welke nog zou kunnen verergerenen dan zou eindigen met evenzeer onoverkoraelijke zwarigheden tescheppen. Indien daar- eutegen de Paus mogt besluiten de godsdienstige sfeer te verlaten, om terug te|keerenop het gebied der we- reldlijko belangen die inderdaad alleen bedreigd wor den dan zou dit mitsdienhoewel zeer laat, eene gunstige wending voorzyno belangen kunnen heb! en, en, in alien gevallede regering des Keizers in de gelegenheid stellen, zijne ondersteuning te rerleenen aan eene verzoenende en redelijke staatkunde.) Onze gezant is gemagtigd, eenjalschrift dezer circu laire aan den kardinaal Antonelli te laten lezen. honden, 17 Feb. De Morning-Post zegt, dat de quaestie over de inlijving van Savoye bij Frankryk. geene aanleiding geeft tot verwikkelingen in Europa. Deze quaestie is ontstaan onder omstandigheden waaraan de invloed van Frankrijk vreemd was. Keizer Napoldon verlangde een Italiaansch Bondgenootschap. De gebeurtenissen echter wezen op de vormingvan een Italiaansch Koningrijk. Nu is het dnidelijk, welke on gelegenheden er zouden ontstaan voor Frankrijk, indien de Alpen de grens van dit nieuwe Koningrijk vormden. Van daar het voorstel tot afstand van Savoye aan de Fransche regering, welke zich thans bereid heeft verklaard, de beslissing van dit vraagstuk aan de groote Mogendheden over te laten. De vrees, dat deze quaestie eene colisie zou kunnen veroorzaken, is daarom bepaald weggenomen. AMSTERDAM 17 Februarij. Neueklaxd. Werk. Sch. 2J pet. 64J Dito dito3 7 6$ 76$ Dito dito4 98$ 98$ Syndicaat3$ Handel-Maatschappy4$ 126 126$ Belgib. Bij Rothschild 2$ Rlsi.and. Bij Hope en C°. 1798 en 1816. 5 103$ 103$ Dito 1828-1829. 5 102$ Dito 1831/33. 5 79 ft Stieglitz4 Dito 18545 89J Dito 18555 n 99$ Engclschc4$ it SnANjE.Nieuw3°/0 thans. 1J 33$ 33$ Buitenlandsche 3 Binnenlandsche3 42ft 43 Portugal. Te Londen 3 43$ Oostenbjjk. Metalliek 1816-18525 ii 48 ft 48$ 48$ Dito Zilv. Nation 5 54$ 54$ 54ft Dito Zilver 1849-1854. 5 70$ 70ft Dito 1847-1852. 2$ 26$ Metalliek21.90 Nat. Met. Coup - 28.45 Napelsche- Divers. Eng. in p.st. - 11.574 Eng. Russen- 11.574 Fransche- 55.124 Belgische- 55.75 Pruissischef 34.874 Spaansche Piasters- 2.39 Coup, per - llamb. Russen - 32.374 Russ. in Zilv. R.. - 33.75 Poolsehe in fl.... - 26.75 Dollars- Frankfort17 Feb. Metallieken 49, Nat. Id. 56, Crediet Actien 167.—, Wissel Amsterdam 99$. Londen. 17 Feb. Consols 94$, Mexico 20|, Spanje 33$, dito 43$, dito Coup. Cert. 4$. l'arl|». 17 Feb. Fransche Rente 67.90, Fransche Cred. Mob. 740, Binnenl. Spanje 43$, dito dito 33$, Russische Spoorwegen 497. Antvrcrpcn, 17 Feb. Metalliek 50$, dito Nat. 57$, Binnenl. Spanje 43, dito dito 32|, Crediet ProSt. 225. Weenen 17 Feb. Metall. 69.id. National 77.30, Wissel Londen 131.50. 1 i" a' .c De Permanente Commissie uit het alhier gevestigde Spoorweg-Comitd heeft ons in staat gesteld aan onze lezers mede te deelen dat het navolgende adres is ingediend Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken. Geven met verschuldigden eerbied te kennen Domi* nicus Antonius Scliretlenfabrikant en lid van de Kamer van Koophandel en Fabryken te Leiden wonende aldaar, en Johannes Bartliolomeus Maxwils aannemer van publieke werken en lid van de Kamer van Koophandel en Fabryken te's Gravenhage, wonende aldaar, domicilie gekozen hebhende, enz. dat de, den 8 Februarij jl. te Amsterdam onder voor- zitterschap van Zijne Excellentie den Minister van Staat, G. graaf Schimmelpenninck gehouden buiten- gowone algemeene vergadering van deelhebbers in de Nederlandsche Riju-Spoorwegmaatschappij waarbij 31,651 aandeelen, uitbrengende 322 stemmenver- tegenwoordigd waren de overeenkomst betreffende de exploitatie van den door de adressanten aan te leggen spoorweg van Scheveningen langs 's Gravenhagetot aan- en in verbinding met den Nederlandschen Rijn- spoorweg nabij Gouda den twintigsten January jl. tusschen die Maatschappij en de adressanten gesloten, met eenparige stemmen goedgekeilrd en aan genoemde directie opgedragen heeftonder goedkeuring van commissarissen alle maatregelen te nemen en alle hande- lingen te doen welke vereischt worden tot- of het gevolg zijn van de uitvoering dier overeenkomst dat de adressanten, uit de omstandigheiddat de Commissaris des Konings, krachtens art. 35, der bij Koninklijk besluit van den 20 Mei 1845 bekrachtigde acte van concessie van de Nederl. Rijn-Spoorwegmaat- schappijbelast, om in het algemeen belang van den Staat en der ingezetenen toezigt te houden op bare handelingcn, bij die buitengewone algemeene vergadering

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3