IV. 4$. Zondag 19 en Maandag 20 February. VERGADERING VAN ff van den EEMEENTEIIAAD van S MAYEMIAEE 15 8 S T K A 8, A A IN. H O L O I I E W. 15 I A M K A L A A IN. DA 6 B LAO ZUIDHOLLAND EN S6RAVENHAGE lfit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en Feestdngen. Prijs per drie maanden f 5. - j Franco per post f 6. Brieveitslukken en advertentien Iranco aan 't ^Bureau van dit Dag/dad. Prigs der advertentien van 1 6 r eg els f 1.80elke regel meer 25 cents, behalve het zegel. Groute letters naarmate de ruimte, we Ike zij beslaau. op Dingsd»g, den 21 Februari) 1SGO, des namiddags ten 1 ure. F It A V K H I.I K. Farijs 17 Feb. Rergisteren raorgen heeft de graaf Arese een dejeuner ten Ilove bijgewoondna afloop waarvnn hij eene langdurige conferentie met den Keizer heeft gehad. Men spreekt van eene reis van Prins Napoldon naar lurin. Het is onbekend of dit gerucht waarbeid behelstmaar in alien gevalle zal Z. Keiz. H. de terug- komst van Koning Victor Kmanuel afwachten, die zich than3 gelijk men weet, to Milaan bevindt. De maarschalk Randon heeft van den Koninw van Piemont het grootkruis der Annonciade-orde be- komen. Deze orde wordt, op weinige uitzonderingen na alleen aan gekroonde hoofden vorleend. De Moniteur deelt tlian3 de benoeming mede van den markies de Ravalettetot Gezant des Keizers te Konstantinopel. Hij zal zich eerst tegen het cinde dezer maand op zijn post begeven. Men zegtdat een lid der familie Rousseau zich bij de Siecle zou voegenom Mgr. Dupanloup een proces aan te doen, terwijl deheeren Berryer en Dufaure den bisschop zullen verdedigen. v Tot de vreemdsoortige hier verspreide geruchten behoortdat de jeugdige Grootheriog van Toscano alhier zou worden verwacht. Het is mogelijk dat, ten gevolge der tnoeijelijkheden tusschcn het Kabinet der Tuilerien en dat van Piemont het Keizerlijk gouvernement in zekere mate raeerdere toenadering tot de politiek van den H. Stoelvan Oostenryk en van de onttroonde Vorsten betoond hebbe; doch daaruit is nog in de verte niet af te leidendat geraelde hertog hier zou worden verwacht, hetgeen onder die oin- standigheden nog al van beteekenis zou zijn. Kven weinig geloof schijnt to verdienen het beweron van het dagblad vun Dresden dat ons gouvernement nan den Heiligen Stoel zou gevraagd hebbenzelf voorsteilen tot regeling der zaken van de Romagna te doen. Immers weet men zeer goed dat het Hof van Rome besloten heeft, volstrekt niets toe te geven. Het Keizerlijk besluit, tot opheffing van het clericale blad de Bretagne, heeft hier nog al veel indruk gemaakt. Zelfs de vrienden des Keizers keuren dien maatregel geenszins goed. Men zegt, dat het gouver nement, door op krachtige wijze, ten behoeve der beschaving on der vrije discussiehet geestelijk van het wereldlijk gezag af te scheiden zich op een uit- nemend terrein heeft geplaatst. Door dergelijke strenge maatregelen als de opheffing van een dagblad ver- vreemdt het zich echter vele verlichte liedennaardien men op die wijze elke discussie afsnijdt, hetgeen in dit geval des te minder noodzakelijk geoordeeld wordt naardien de bestaande gisting te eerder van zelve zal bedaren, naarmate zij minder tegenstand ondervindt. Het gouvernement heelt dit zelf begrepen door den rondgaanden brief des Pausen vrijelijk te laten afkon- digen. Door de opheffing van een Dagblad zal men geenszins den kruistogt der bisschoppen tegengaan; het beste ware geweest er geen aandacht op te slaan. Men spreekt wederom van een nieuw mandement van Mgr. de Bonnechose aartbisschop van Rouaan 't welk vrij hevig zou zyn. Men laat in het rapport van don heer Billault tot opheffing van gemeld blad, ook niet onopgemerktde uitdrukkingdat de drie afgevaardigden het vertrou- weji hunner kiezers hebben verloren. Van zelf moet dit aan die heeren aanloiding geveneen nieuw beroep op de kiezers te doen, en worden zij herkozen dan zou dit geenszins voordeelig voor list gouvernement zijn. Wij ontvangen lieden middag de brieven en dagbladen uit Batavia loopende tot 24 December. Daarin wordt de gelukkige tijding van den gunstigen loop der 2de Bonische expeditie welke de telegraaf ons reeds voor eenige weken bragt, volkomen bevestigd. Men leest dienaangaande in het Bataviaansch Handelsblad VEROVFKIACf van BONI. Volgens een van Soerabaja op 17 dezer by ons ontvangen telegram, is Boni door onze troepen veroverd Generaal van Swieten was met 't doel om Boni aan te vallen, van Sindjai naar Badjoa vertrokken, nadat hij Sindjai bij ons grondgebied had ingelijfd en aanvan- kelyk onder geregeld bestuur gebragt. Van Badjoa opgerukt, vond hij Boni zwaar versterkt; er werd hevig gestreden maar de vyand was niet bestand tegen den aandrang onzer troepen die met heldenmoed hebben gevochten. Boni is bezet. Het verlies aan onze zijde bepaalt zich bij 4 dooden en 22 gekwetsten onder de laatsten bevinden zich de majoor Kroesen en de luite nants Koenen en Rooijen die echter gelukkig bniten gevaar zijn. De bevolking komt van alle kanten in onderwerping. Do Koningin is naar Sopeng gevlugt. Onze troepen zijn ingeschoven tusschcn Boni en Pasempa, de tweede hoofdstad van Boni. Pasempa is daardoor van de hoofdraagt der Boniers afgesneden en zal dus onvermijdelijk in onze handen mooten vallen. Voorts behelst genoemd blad het volgcnd particu- lier schrijven uit Macasser Hoezeer het heugelyke nieuws van Boni u per tele gram wel reeds zal bereikt hebben voorgy dezen brief ontvangt, wil ik toch in elk geval eenige bijzonder- heden modedeelen die misschien niet dadelyk bekend worden. Eenige dagen geleden kwam Zr. Ms. stoomschip Madura binnen en bragt de tijding mede, dat Sindjai genomcn was, en wel zonder ernstige verliezen van onze zijde, als zynde alleen een man gcdood en drie gewond van dat gedeelte der aanvallers die aan de landzijde opercerden. Na eene zware kanonnade waren de troepen opgerukt, om de pluuts te bestormen maar de Boe- ginezen wachtten hen niet af, zij vuurden slechts ccn- maal uit hunne lillasen sloegen dan op de vlugt. De landstreek zal bij het Nederlandsch grondgebied geannexeerd worden en reeds is een civiel en militair gezaghebber in den persoon van kapitein Wigand be- noemd de zoon van Arne Polakka zal regent worden. Ht'dcn kwam de Java binnen en bragt nog veel beter en belangrijker nieuws mede. Te Sandjai was eene cotnpagnie in bezetting gelegd en met hot bouwen van een fort begonnen waaraan de inlanders vi ijwillig voor 80 duiten daags werkendaama was de generaal met de troepen over zee naar Badjoa vertrokken. Naauwelijks daar gedebarkeerdrukte hij ook reeds op naar Boni, hetgeen de inlanders bevestigd hadden naar het model van Badjoazij hadden echter eene zyde opengelaten hetgeen een wijze maatregel block te zijn, want zijmaakten van die opening een goed ge- bruik om te ontsnappen, toon het hun in den strijd met de Hollanders te lieet werd. Zij hadden echter toch een niet geringen tegeii3tand geboden, zoodat de majoor Ivroesen twee kogelwonden ontving de eene in de borst de andere in den arm, nog 1 officier en 18 man gewond werden en zes der onzen sneuvelden. De generaal had Boni om den regtervleugel des vijauds been omtrokken, hem daardoor van zijn terugtogt naar Pasempa afgesneden en hetzelfde doel bereiktdat het gevolgkon zyn van een mocyelyken of misschien onmo- gelijken togt over het gebergte. Nadat de vijand uit Boni rvas verdreven deed de cavalerie goede dienstenen moet een groot aantal Bonieren hebben neergesabeld die grooten moed en levensverachting betoonden daarbij Averd de luitenant. Coenen van de cavalerie door een lanssteek gewond echter niet gevaarlijk. Onmiddellijk na die overwinning werd de togt naar Pasempa voortgezet met drie compagnien infanterie en de cavalerie. Die beroemde plaats werd echter onbe- zet gevonden. De Koningin moet kort te voren in groote verwarring ontvlugt zijn want haar draagstoel Averd digt bij den ingang gevonden, benevens vele lynwaden en 82 geAveren. Indien de plaats behoorlijk verdedigd wordt, dan moet zij nagenoeg onnecmbaar zijn zy is nu met 3 compagnien bezet. De Koningin moet naar Wadjoe gevlugt zijn, de Rijkskleinodien medenemende; ik hoor echter, dat reeds verscheidene van hare hoof den in onderwerping gekomen zijn. De generaal rukt nu naar de Tjinrana-rivier op, en het is te verwachten dat de geheele stryd spoedigen voor goed zal geeindigd zyn. Generaal van Swieten wordt algeraeen erkend als een man van veel beleid die in spyt zijner jaren onver- moeid is zichoveral vooraan vertoont, en die niet min der activiteit verlangt van zijne officieren. Te Sindjai liet hy savonds den chef der genie roepen enzeide: mynheer, Avees zoo goed, en zorg, dat ik morgen ochtend om 8 ure het plan voor het fort heben begin dan ook dadelijk met het werk. Van krijgsraden is geeue sprakehij bcslist alles met een kort ja of neen. Men is hier zeer benieuwd, om te weten wat het Gouvernement met Boni zal doen. Zonder Goa en de Phorothea landeryen, aclit ik het van Aveinig waarde voor cultures, althans het zal zeer moeijelijk zijn, daar eene geregelde cultutir in te voeren zoo lang wij dien buurman hebben Te Bandjermasin Avordt ook gevochten, veel en telkens met gelukkige uitkomsten: de algemeene toestand schijnt echter nog niet veel veranderd te zijn. Uit de laatste berigten blijkt, dat de getrouwe Pangeran Hadai- jat Oelah zich thans zelf tot Sultan verklaard heeft. Wat zullen zij nu zeggen die altyd bewecrden dat met de vei'Avijdering van den regerenden sultan alles tot den normalen toestand zoude terugkeeren De kolonel Andresen houd nog altyd verblijf te Bandjer masin. Door don Gouvcrnenr-Generaal zijn de voGende bcschikkingeu genomen Militair Departembnt. Outslagen: op zijn verzoek, eervoluit Z. M. militaire dienst, met be- lioud van regt op per.sioen, de majoor der infanterie C. L. Schukking. Ingetrokken: op zijn verzoek, het aan den majoor der infanterie J. B. AuflTmorth verleende 2jarig verlof naar Nederland. Benoemdtot 2dcn lui t. bij het tide bataljonde adjudnnt-onderofficier H. Hamakers van het corps. By hot wapen der inf. Bevorderdtot luit.-kol. j de majoor II. C. Staring, met bepalingdat hy als' zoodanig in de betrekking van chef van den staf der 2de Bonische expeditie zal continueren tot majoor bij het 12de bat., de kapt. K. C. van Daalen van het 8ste bat. Overgeplaatstbij het lOdebat., de majoor M, L. G. van den Berg, van het lode bat. Geplaatst: by het 15de bat., de majoor J. B. Auffmorth. Verleendeen tweejarig verlof liaar Nederland wegens ziekte, aan den kapt. der inf. J. S. van de Poll. GeplaatstBij de Militaire Genecskundige Dienst. Bij het garnizocn te Tnndjpng Lamongsche Districten), de offic. van gezondhcid 3de kl. J. H. Bruijnis on- langs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Marine D e p a r ri:Alkc Benoemd Tot commandeur bij het marine-etablissement te Soerabaija de com mandeur bij het marine-etablissement te Onrnst A. van Mcurs; met bepaling, dat bij voorloopig op zijne tegenwoordige standplaats blijft gedetacheerd. I-UA VKMIAGM 18 February. Z. M. de Koning heeft, hij besl. van den 16 dezer, n°. 43, benoemd lot bewaarder der hypotheken van het kadaster en der schcepsbeAvijzen te 's Hertogen- boscti, den heer Mr. J. W. Keiser, ridder der orde"van den Nederl. Leeuw, directeur der registratieen domeinen voor de provincien Groningen en Drenthe. - Bij Kon. besl. van de.n 15, n°. 43, is benoemd tot hoofdinspecteur der directe belastingen in- en uit- gaande regten en accijnsen bij het Departement van Financien, de heer P. H. B. Motkd, thans controleur, Averkzaam bij genoemd Departement, met bepaling! dat hij tevens belast zal zijn met het afuemen van de examens van de roeijers en scheepsmetersen met het toezigt op het roeijen en meton in het algemeen. Z. M. heeft bij besluiten van den 4 dezer, nM. 63 64 en 65, de hecren W. S. van den Broek, M Hijmans Ez'. en G. Schimmelpenninck Jr., erkend als consuls van Baden, den eersten te Batavia, den tAveeden te Sama- raDg en den dcrden te Soerabaija. Aangaande de ministerible crisis valt nog niets met zekerlieid mede te deelen. De geruchten zijn zoo uiteen- loopend dat wij ons vooralsnog zullen onthouden van hot noemen van namen. Uit een overzigt van de opbrengst der middeten (hoofdsom en opcenten) over de maand Jan. 1860, in vergelijking gebragt met de raming van dat jaar en de opbrengst over hetzelfde tijdvuk van 1859 blijkt, dat ontvangen is 4,424,563.15 zynde f 18,813,52 benoden de opbrengst van bet rorigjaaren /318,712.60 boncden de raming. De puntcnAvaarover in den Gemeenteraad van Dingsdag aanstaande zal gehandeld worden zijn de volgende A. Het doen van mededeelingen.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1