N°. 44. Dingsdag21 February, 1860. VAN 41. M lr IT H S L A a H O L O A I E A. DA6BLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE. Bit I Jay bind verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en J< eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Br.evenstukken en advertentien Iran c o aon 't Bureau van dit Dagblad, Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.81), tike regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Gioote letters naarmate de ruimte, welke zij lyslaan. 0 C I T Si C II L A B, Frankfort, 18 Feb. {'savonds). In de zitting der Bondsvergadering van lieden heeft het gecombineerde comitd voor de Holsteinsche aangelegenheden voorge- steld aan Denemarken eene uitnoodiging te rigten om zijne beloften van 1851 on 1852 te verviillen en tevens de regten van Holstein in de algemeene of bij - zondere zaken te waarborgen en geene algemeene wetter, zonder de goedkeming der Holsteinsche Stenden afte kondigen. De stemming over deze voorstellen zal den 8 Maart plaats hebben. Hannover, 18 Feb. ('savonds.) Het is tbans be- paald dat er conferentien over den Stader-tol zullen gehouden worden. Engeland en andere daarbij belang- hebbende Staten vragen dat Hannover eene schade- loosstelling voorstelle als grondslag der beraadslagin- gen even als Denemarken in de quaestie der regten van het land heeft gedaan. F R 1 K H R IJ H. Parlfs, 19 Feb. De nieuw benoemde Turksche gezant bij dit Hof, Ahmed-Vefik-EfFendiis gisteren alhier aangekomen. De beer Montanellioud-dictator van Florence bekend als een hevig tegenstander der aanhechting, is onlangs door Z. M. den Keizer ten gehoore ontvangen bij staat op het pant om naar Italie terug te keeren. Men begint te gelooven dat de actie van de Siecle tegen Mgr. Dupanloup geen gevolg zal hebben. In alien gevalle zal die met voor de correctionele politie rnaar voor het Keizerlijk hof moeten ingesteld worden en daarenboven wordt de toestemming van den staats- raad vereischtindien namelijk de bisschop als open- baar arabtenaar kan worden beschouwd terwyl bij het geincrimineerde artikel schreef. Het bevestigt zich, dat lord Elgin, als Britsch gevol- magtigde naar China zal gaan. Zijn vertrek eerst op 28 dtzer bepaald is tot don 11 Maart uitgesteld. Men begint het voor mogelijk te houden dat de gecombi neerde Engelsch-Fransche expeditie naar China geen voortgang zou hebben. Men meent stellig te weten dat de drie afgevaar- digden in het rapport van den minister Billault tot opheffing van het dagblad de Bretagne gcnaamd bun ontslag niet zullen inleveren en dat zij ook niet tegen den ministerielen maatregel bij het Wetg. Ligchaam als het ware in appel zullen komen. Gisteren heefi het nieuwe clericale blad le Monde voor het eerst het licht gezien. Het kondigt aan dat het zijne verschijning aan de wslwillendheid van het gouvernement te danken heeft. Het heeft denzelfden verantwoordelijken uitgever als de Universnamelijk den heer Taconet. Omtrent de benoeming van den heer Veuillot tot administrateur der Romeinsche spoorwegen meldt menthans, dat de markies Pepoli aan de maatschappij te kennen heeft gegeven dat indien gemelde heer tot administrateur werd benoemd dat gedeelte der con- cessie, 't welk de Romagna's doorlooptingetrokken zou worden. De keuze is dientengevolge geschorst. De heer Veuillot is naar Rome en naar Napels vertrokken naar laatstgemeldo stadom den Koning dank te zeggen voor een hem toegezonden vorstelijk geschenk. Men leest in de Patrie Dagelijks strooit men allerlei vreemde nieuwstij- dingen rond ten einde zonder grond ongerustheid te verspreiden. Wij meenen dat het de pligt der drukpers is die zoo dikwijls als dit noodig is bepaald tegen te spreken. Zoo heeft men zich heden te Parijs zeer bezig gehouden met eene gewaande proclamatie van den Koning van Sardinie aan de Sicilianen. Dit berigt is even belagchelijk als het onmogelijk is, aan Koning Victor-Eraanuel zoodanige daad toe te schrijven welke strijdig tegen alle internationale regelen en eene oorlogsverklaring aan den Koning van Napels zou zijn. In strijd met hetgeen door een Brusselsch dag blad is gezegd kan worden medegedeeld dat Rusland de bekende vier voorstellen van het Engelsche Kabiuet bepaald verworpen heeften dat Pruissen ze dien ten gevolge mede niet zal aannemen. Men zegtdat de ontwikkelingen bij het antwoord van Rusland gevoegd, de aandacht van ons Kabinet zeer hebben gevestigd en wel eenigzins konden bijdragenom zijne inzigten omtrent zekere ontwerpen in Italie te wijzigen. Onder de geruchten van den dag behoort overigens in de eerste plaats het doen van concessien van ons gouvernement in de quaestie van Savoye en Nizza en ten andere eene wijzigiog in onze bouding tegen- over den Pans. Aan beide geruchten kan echter weinig worden gehecht. De wijfce, waarop de Morning Post Engeland op de door Frankryk gevorderd.e vergoe- ding blijft voorbereiden schijnt genoeg aan te duiden, dat ons gouvernement van zijn voornemen ten deze niet afzieteu zich dajlromtrent aan het oordeel van Europa onderwerpt. -f- En wat de verhouding tot den Paus betreft, weet men dat Z. H. op geene andere wijze te bevredigen is, dan door de Romagna mot kracht van wapenen terug te erlangen. Daartoe kan het echter niet komenen dus is bezwaarlijk aan eene meerdere toenadering tusschen ons gouvernement en dat des Pausen te denken. Daarvoor is te minder grondnaardien er sprake is van eene nieuwe raani- festatie der geroelens van tegenstand van den H. Vader, onder welken vorm wordt echter niet opgegeven. Te Rijssel is de vorige week de caserne der cavalerie eene prooi der vlaminen geworden. B E L G I G. llrussel19 Feb. He Senaat heeft gisteren het budget van buitenlandsche zaken aangenomen en met de beraadslagingen over dat van binnenlandsche zaken een' aanvang geraaakt. Aan de met de jongste mail ontvangen berigten nit onze Indische bezittingen, ontleenen wij nog het volgende In de bestuursvergadering der natuurkundige ver- eeniging in Ne&rl. Indiegehouden den 8 December jl.zijn benoemd tot het gewoon lidraaatsehap de heeren A. A. Meysenheim Kuipschaar Umbgrove J. H. J. James en Schwertzel. De Indische regering heeft de begroote sommen beschikbaar gesteld tot het bouwen van vier lichtto- rens, te weten een te Batuvia voor een katadioptrisch havenlicht van de 4de orde en gewoon lantaarnhaven- licht van de 6de orde aan het uiteinde van het ltoofd te Tandjong Kaldan nnbij Muntok eiland Banka voor een katadioptrisch kustlicht van do 2de ordete Makassar voor een katadioptrisch licht van de Ide orde. Deze laatste lichttoestel was vroeger te Anjer, nabij de vierde punt in Straat Sunda, geplaatstraaar aldaar sinds 1851 vervangen door een toestel van de 2de grootte. De overige drie todstejlen zijn reeds sinds ecnigen tijd door den Minister van Kolonien in Europa be- steld geworden. Benkoelen. In de afdeeling Mokko-Mokko werden by het omkappen van een boom ter erlanging van gutta perclta, toevallig ook de zich daaraan bevestigde slingerplanten (akar Gitam) doorgekapt; het daaruit vlocijeiid melkachtig vocht, opgevangen en warm gemuakt zijnde, veranderde in eene elastieke zelf- standigheid. De handelaren te Benkoelen wilden /60 it 65 per picol betalen. Deze slingerplant Gitam is in de afdeeling Mokko-Mokko overal te viuden. Men schrijft van Macassar, van den 8 December: Op den 27sten November, des inorgens ten hall acht, gebeurde liier ter plaatse een voorval, dat zich,vol- gens getuigenis van oude ingezctenen alhier, in geen dertig jaren had voorgedaan. Een tamboer van het llde bataljon was voor eenigen tijd, wegens insubordinatie jegens een officier, door den krijgsraad tot den kogel veroordeeld en werd op dien dag gefusilleerd. Toen hem zijn vonnis was aangezegd, hoorde by dit zeer kalm en bedaard aan en gaf geen de minste blijken van berouw. Ook op de strafplaats, voor het raadhuis gelegen waar alles met den plegtigen en indrukwekkenden ernst, dien zulk een executie vorilei tin geroedheid was gebragt, waar hem zijn vonnis werd voorgelezen kon men vrees noch weifeling in hem bespeuren. Hij stakdon provoost-geweldiger de hand toe, wuifdemet zijn zakdoek zijn karaeraden links en regts vaar wel, ontbloot te zich zelf de borstspreidde zijn zakdoek voor zich uit en knielde er op neder, terwijl hij met zijn hand de plaats aanwees waar het doodelijk schot hem moost treffen. Toen het bleek, dat hy iets verder behoorde to knielen, stond by bedaard op, begaf zich naar da hem door den provoost-getveldiger aangewezen plek knielde nederhoorde zonder verbleken de hanen spannen ontving het schot en stierf. Door den Gouveffteur-Generaal zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departemext Benoemd: Tot ads.-res. van Tjiringin (res. Bantam); de contr. lsie kl.bij de landelijke ink. en kult. P. M. van Laren tot ads.-ies. van Sidho-Ardjo (res. Soerabaija) J. II. van der Palm, thans met die betrekking belasttot ads. res. van Keboemen (res. Bagelen) M. H. J. Kollmann contr. lste kl., bij de landelijke ink. en kult., van verlofuit Nederlund teruggekeerdtot ads.-res. van Soekapoera (res. Preung. Reg.) de contr. lstekl.bij de landelijke ink. en kult. Mr. O. van den Berg; tot lid in den raad van jitstitie te Samarang, de officier van just, te Makasser Mr. J. C. J. van der Schalk, tot lstcn commies op het parket van den proc.-gen. by het hoog geregtshof van N. 1.de griffier bij den omg. regter lste afd. op Java, Mr. C. G. Hultman tot comm. op het ads.-res.-bnr. te Banjoewangie de 2de coram. C. B. Hagestein tot postcomm. tevens pakhuism. te Palembang E. J. van der Linden, eerv, ontslagen onderw. aan de gouvernem. lagere school te Madioen tot comm. contr. der in- en nits', regten te Soerabaija, de comm. ontv. te Cheribon, J. C. Botter; tot ontv. der in- en uitg. regten te Tjilatjap (Ban- j-oemaas), A. H. Beijer laatst. ondercomm. lste kl. bij de recherche te Batavia, van verlofuit Nederland terug; tot opziener van de Ooster en Wester Slokkan in de residentie Batavia en de adsistent-residentie Buitenzorg, de opziener 2de kl. van den waterstaat en der burg, openb. werken C. F. W. Brautigam thans te Buiten zorg tot ontvanger der inkomende en uitgaande regten te Cheribon, de Ontvanger der inkomende en uitgaande regter. te Benkoelen II. Schouten ti^t ontvanger der v ink. en uitg. regten te Pasoeroean de administrateur en boekhouder bij hot entrep. te Batavia 11. F. Oelrichs tot commies controleur der in- en uitgaande regten, tevens havenm. te Passaroean de commies-ontvanger tevens boekhouder bij den ontvanger der in- en uitgaande regten te Samarang H. L. Schmitt; tot comm.-contr. der in- en uitg. regten tevens havenm. te Chpribon, de commies-controleur te Soerabaija W. Hitter, tot comm.- boekhouder bij den ontvanger der in- en uitgaande regten te Cheribon, de commies-ontvanger der in-en uitg. regt. te Tjilatjap (Banjoemaas) J. K Engelenburg; tot commies-boekhouder bij den ontv. der in-en uitg. regten te Passaroeangde commies-ontv. te Toeban (Rembang), D. J. Sebo tot ofitv. der in- en uitg. regten tevens haven- en pakhuismeester te Benkoelen, F. W. Gibson, thans die betrekking waarnemende; tot administrateur en boekhouder bij het entrep. te Batavia, de commies administrateur bij dat entrep. F. G. Samuels; tot commies administrateur by het entrepot te Batavia de commies ontvanger te Passaroean II. van Rygersraa tot commies ontvanger tevens boekhouder bij den ontv. der in- en uitgaande regten te Samarang, de commies- ontvanger te Pekalongan J. S. L. Hurrelbrincktot comm. ontv. der in-en uitgaande regten te Pekalongan, de commies ontvanger to Koepang(Timor)E. J. W. G.. Neirinckx tot commies ontvanger der in- en uitgaande regten te Koepang (Timor), de klerk op het residentife- kantoor aldaar D. Le Bruijn tot commies-boekhouder te Palembang, de post-coinm., tevens pakhuism. aldaar E. J. Vermandeltot notaris te Batavia de advocaat en prop, bij den raad van justitie te Soerabaija Mr. A. Mangelaar Meertens. Bevorderd Tot adst.-resid.de contr. lste kl. bij de land. ink. en cult. G. van Beest Hollemet bep. dat hy met de leiding der proefneinirig met de cult, en bereidingswijze der indigo, gelijk die in de resid.. Djocjokarta gevolgd wordt, in de res. Banjoemaas zal belast blijventot adst.-resid., de contr. lste kl. bij de land. ink. en cult. J. K. II. Phitzinger, met bep. dat aan hem zal blijven opgedragen de uitvoering der stat. opname der res. Banjoemaas; tot contr. lste kl. bij het binnenl. best, in de res. Lampongsche districten, de contr. 2de kl. G. A. van Delden en H. D. Canne; tot griff. bij den omg. regt. in de le afd. op Java, defung. seeret. bij de regtb. van burg, en lijfstr. regtspl. te Pa lembang en audit.-milit. aldaar, Mr. W. de Booij tot subst. griff bij den raad van just, te Soerabaija, de ambf. lste kl.voor de dienst in Nebrl. Indie Mr. E. R. J. E. de Ivuiperthads werkzaam op het parket van den offic. van just, by don raad van just, te Soerabaija; tot comm. op het bur. van den ads.-res. te Tjilatjap (Banjoemaas)deambt. op wachtg. C. B. D. Ohrly 3de comm. by de alg. reken.; tot lsten comm. op het bur. van don ads.-res. van Padang, delate comm. op het bur. van den gouv. van Sumatra's Westkust W. van Ommen tot comm. op het bur. van den resid.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1