IV46. Donderdag, 23 February. 1860. ©ip VAN SS 1' f T G A L A A 2/j ZUIOHOLLIND EN SGBAVENHAGE Zh'f Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en F eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Br,even stukken en advertentten franco aon 't Bureau van ilit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.80, elke regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. UCITSCULiKD, Weencn, 21 .Fei. By Kejzorlijk rescript is aan de Israeliten liet regt verleend in Neder-Oostenrijk Boheme Moravie, Silesie Ilongarye, het woiwood schap van Servie het BanaatCroatia Slavonic IransylvanieDalmatie en Illyrie grondeigenaren ti worden. In Gallicie, de Bukowina en Krakau zullen zij dat regt alleen liebben voor zoo verre zij hunne stndien voltooid hobben op gymnasien en industriele scholen van middelbaar onderwijs, of wel op eenig andei instituut of in het leger tot den rang van officier zijn opgeklommen. FKASI It II I.I K. S'arijs 21i',ei>. Het bal ten Hove eergisteren avond was scbitterend. De Keizer heeft herhaaldelijk gedanst, voornainelijk met Prinses Clotilde. Een klein voorval heeft gednrende het bal levendigen indrtik gemaakt. Onder de genoodigden bevond zich een jong mensch in jagers-uniformmet dfen arm. De Keizer, dien jongeling ziende, vroeg hem, waar hij gekwetst was geworden. Te Solferino Sire, antwoordde de jonge ling. En welke belooning hebt gij ontvangen? Geene Sire. Welnu doe mij uwen naam geworden en indien nvve dienststaten goed zijn, zal ik u het eere- kruis schenken. Men kan zicli ligt voorstellenhoezeer de jongeling liierdoor getroffen was. Do Moniteur deelt (zoo als bereids door ons is gemeld) eene circnlaire ntede van den minister van openbaar onderwijs en eeredienst aan de aartsbisschop- pen en bisschoppen van Frankrijkbetrekkelijk de onrust in de gemoederenwelke men, ter zake van het wereldlijk gezag des Patisen in de Romagna, onder de Katholijken tracht te verspreiden. De minister zegtdat die onrust wel haar oorsprong vindt in godsdienstige bezorgdheid, maar dat de politieke harts- togten die levendiger en dieper trachten te maken en dat het voor nlle opregte mannen en vrienden van bun land van gewigt is, de zaken met die kalmte en oupartijdigheid te beschouwenwelke tot een juist oordeel vereischt worden. Hij wijst er op, dat men, de geschiedenis nagaande, de sporen van dergelyke beweging terugvindttelkens wanneer er sprake is van geschillen tusschen den Paus en de Souvereinen. Weder- zijds deed men elkander bittere verwijten omt ten teen mis- bruik van gezag, zonder zich ooit nopens het wezenlijk karakter der geestelijke of wereldlijke belangen te ver- staan. In het breede gaat de minister hierop na al hetgeen bier te lande op bet wettelijk gebied is geschied tot regeling der betrekkingen tusschen Kerk en Staat, en komt hij tot de slotsom, datdeburgermaatschappij, reeds lang vdferdat de tegenwoordige Keizer aan het bewind kwam verkiaard heeft, vrij te willen zijn op haar terrein en een voldoend wapen in de hand te heb- ben tegen de misbruiken en rustverstoringwelke uit eene botsing tusschen Kerk en Staat kunnen voort- spruiten. En hoe vraagt de minister, was de zienswijze des Keizers in deze quaestie en hoe is zijn gedrag tegenover de godsdienstige wereld geweest De minister antwoordt hierop, dat de Keizer als verlicht Vorst, in de godsdienst geen werktuig gezien heeft tot bereiking zijner staatkundige bedoelingen zijn blik drong dieper door, ten einde baren Goddelijken oorsprong en hare maatschappelijke bestemming beter te doorgronden. Indien burgerlijke wetten noodig waren om verwarring van magt en algemeene onzekerheid te voorkomen indien deze in ernstige omstandigheden een noodzakelijk wapen waren tot bestendiging van de onaf hankelijkheid van den Staatdan was het evenwel voegzaam te midden der weldaden van den vrede aan het godsdienstig element eene mate van vertrouwen en vrijheid te schenken welke in het bereik lag van een magtig en nalionaal gouvernement. De onbelemmerde ontwikkeling van waarlyk Christelijke denkbeelden en handelingen moest menig vooroordeel verwekken. Ge- dreven door znlke verheven gevoelens en overigens rekenende opde voorzigtigheid en degetrouwheid der geestelijkheid heeft de Keizer aan de godsdienst zijne meest loyale toegenegenheid geschonken. Hij heeft geen beroep gedaan op de verbods'oepalingen, welke in onze speciale wetten voorkomen hij heeft getoond dat hij vrij was van elk vooroordeel, en bet land, overtuigd van de zuivere bedoelingen en de zedelijke kracht van zijnen Souverein aanschouwde zonder wantrouwen de han delingen des Keizer en de gebeurtenissen welke daaruit voortvloeiden. Wuarom (vraagt de minister) zou nn de vrijheid, welke met het oog op het algeraeen belang en tot bevordering der eensgezindheid werd toegestaan een oorzaak van onrust moeten worden? Waarom stelt men die vrijheid in het oog des lands in gevaar door lievige demonstratien De Keizer duldt ongetwijfeld de opregte openbaring van godsdienstige bekommering, zeli's dan wanneer die vrees ongegrond ismaar liet volk zal ten alien tijdo het geweld en het gevaar van bartstogtelijke opruijingen wrakenhet volk za" de zorg voor zijne rust en de waardigheid zijner Regering aan niemand ten offer brengen. En wat is dan toch eigenlijk do quaestie? Bestaat er tusschen den Keizer en den Paus een dier godsdienstige geschillen die diep in hot geweten van den geloovige ingrijpen Geeft de Keizer blijken van het voornemen om bet dogma der Katholijke godsdienst aan te vallen of om de Kerk en het Kerkelijke gezag des Pausen omver te werpen Neen niets van dat alius. De Keizer is niet in strijd met deu Pans, die te Rome vreed- zaaut regeertalleen omdat hij er door de Fransche troepen beschcrmd wordt de wereldlijke region zoo min als bet kerkelijk gezag des Pausen worden betwistmaar er hebben staatkundige gebeurtenissen plaats geliad omtient wier juiste beoordeeling van weerszijden verschil van gevoelen bestaat; er bestaan raadgevingen aan de eene zijde op loyale wijze ge- geven doch welke men aan de andere zijde vermeetit {liet te moeten aannemen; er bestaan ook diplomatieke onderhandelingenwelke hoegenaamd niets gemeen hebben met al wat tot het Goddelijk regt in betrekking staat, en die onderhandelingen, welke van de zijde des Keizers steeds het kermerk droegen van kalmte en eerbied zyn het gevolg van de gebleken noodza- kelijkbeid om Italie vrij to maken van vreemde ver- drukking en bezetting, onder waarborgingvoor zooveel menschelijke krnchteo dit vermogen van het wereldlijk gezag des Pausen. Wij vragen den Paus dus, dat hij, in zijne hoe- danigheid als Souverein van een'Italiaanschen Staat, de gebeurtenissen besohouxve, zoo als de Voorzicnigheid zelve ze in de menschelijke geschiedenis laat entwik- kelcn wij smeken hem inateriele opofferingen te doen zoo zij voor de rust van Europa en het Christendom onvermijdelijk zijn. Mogt onze stem wederom niet ver- hoord worden wij zullen ons daartegen niet verheffen maar de toekomst zal beslissen en do Voorzienigbeid, die de barton kent, weet dat de Keizer niminer de wettige regten des Pausen heeft willen ontkennen noch inbreuk maken op het zetlrlijk en godsdienstig gezag van den H. Sioel. De minister wijst er verder op, dat in Frankryk de zaak des Pausen beter door gematigdbeid dan door opruijinggediend wordt. Hij noodigt de geeste lijkheid uit, daartoe mode te werken en wijst er ten slotte op, dat alien, priesters en leekenburgers van hetzelfde Vaderland zijn, en datzoo de geestelijkheid diepen eerbied aan het hoofd der Katholyke kerk verschuldigd is, zij ook eerbied en getrouwheid aan den Souverein van Frankrijk moct bewyzen. Deze circnlaire van den minister wordt verscliillend beoordeeld. Sommigen willen daarin een nieuw bewijs van toenadering tot den H. Stoel zien anderen daarentegen een bewijs van cordaatbeid. Tot onder- steuning van dit laatste gevoelen zou knnnen strekken een gerucht, volgens 't welk ook de minister van binnenl. zaken aan de prefecten eene circnlaire zou hobben gerichtmet het doel, om hunne aandacht te vestigen op de godsdienstige propaganda en de rond- deeling van kleine brochuresvan de geestelijkheid uitgaande. De Constitutionnel deelt ook een uitgebreid artikel mede, getiteld aan wien ligt de schuld ten be- tooge, dat de tegenwoordige toestand van het Pausdom tegenover de Italiaansche nationale beweging noch aan de voorgewende heerschzucht vanSardinie, welke tot die beweging zou aangezet hebben noch aan de tus- schenkomst van Frankrijk te wijten is, maar alleen aan de door het Hofvan Rome gevolgde staatkunde en aan zijne styf hoofdigheid om aan de herhaalde raad gevingen van Keizer Napole'on en van zijn gouver nement geen gehoor te geven. Wat ons betreft (zegt bet blad ten slotte) wy willen geloovendat het nog niet te laat is. Wij vermeenen te kunnen hopen, dat de II. Vader, over bekende noodlottigeinblazingen zego- vierendeniet langer zal aarzelen het gewigt der gebeurtenissen te erkennen. Hij zal het zich tot eene eer rekenen niet langer het algemeene bevredigings- werk te bemoeijelijken waaraan alle Europesche Mogendheden arbeiden, een werkwaarbij de gods dienst nog meer belang heeft dan de staatkunde. Het is de vraag in hoeverre die hoop gegrondis; maar wat hiervan zij, fen uit dit artikel fen uit boven- gemeld officieel stuk schijnt ioderdaad te moeten worden afgeleid dat ons gouvernement geenszins geneigd is, in zijne houding tegenover den Pauselyken Stoel e wankelen. Eerder mag men het er voor houden zoo als bereids is gezegd dat degeruchten omtient eene meerdere toenadering alleen het gevolg zijn van eene tijdelijke terughouding des Keizers, met het doel om daardoor invloed uit te oefenon op de besluiten van Engeland en van Piemont, ter zake van dcaan- hechting van Savoye en Nizza, en aan den anderen knot de misslagen van het Pausdom te verergeren. Zoo deze namelijk alle aanbiedingen tot schikking blijft xvei- geren dan zal van zelf de openbare meening zich meer en meer van hem verwijderen, en de practise! e oplossing van het Italiaansche vraagstuk daardoor <*e- makkelijker gemaakt worden. Cmtrent gemelde aanhechting moetnaar men ze^t ons gouvernement zich geheel gelijk blijven en meer dan ooit langzaam maar zeker naar dat doel streven. Men zegt zelfs vrij zeker, dat daarover in de Troon- rcde bij de opening der Kamers zal worden gesproken, en dat daaromtient volkomen overeenstemmino' tusscben ons gouvernement en het Britsche Kabinet bestaat. Op nieuw wordt verzekerd, dat de entrfee-gelden op de beursen wel met 1°. Maart, zouden wot den ufgeschtift. De beer Montanelli die zich sedert eenige dagen in deze hoofdstnd bevindl, zal spoedig naar Florence terugkeercn. De arrestatien breiden zich van Venetio tot aan bet Italiuansch Tyrol uit. In dat gedoclte van het Keizerrijk werd eene petitie getee- kend om te verzoeken van den Duitschen Bond ge- scheiden en met Venetie vcreenigd te worden, in^de hoop ongetwijfeld om deel van het Italiaansche Ko- ningryk uit te maken. Er was verspreid dat Koning Victor Emanuel eene proclamulie tot do Sicilianen zou hebben gerigt, met het doel om hen tot oproer aan te zetten. Zoodanige proclamatie bestaat inderdaad en is in de Lotnbardia opgenomen doch zonder eenige onderteekening. Uit lurin wordt gemeld, dat het munifest nopens de aanhechting der Staten van Midden-Italie"t welk dc Koning te Mi latin dacbt af te kondigen den 14, daags voor het vcrtrek van Z. M.in den minister- raad is goedgekeurd. Men weet datten gevolge van nieuwe incidenten met do quaestie van Savoye in verband staande, dc uitvaardiging van dit manifest voorloopig is geschorst. Brieven uit Madrid deelen de voorxvaarden mede, welke de Koningin voornemens is aan het Maroccaan- sche gouvernement te stellen in antwoord op de openingen tot vrede door het gouvernement aan den maarschalk O Donnell gedaan. Die voorwaarden zijn de volgendo afstand van het geheele vero\Terde grond- gebied van Ceuta tot I etouan betalingder oorlogskosten ten bedrage van 400 millioen realen algeheele vol- doening aan de Spaansche vlag afstand van een vol doend grondgebied rondom de plaatsenaan Spanja toebehoorendedaarstelling van een onzijdig gebied tusschen het Spaansche en Maroeaansche territoir; de zekerlieid dat de Spaansche bezittingen voortaan niet meer bemoeijeiykt zullen worden; eindelyk het regt voor Spanjeom op de punten van het Mar- loccaansche gebied, waar hem zulks het geschiktst voorkomt, agenten te zenden. De generaal Istaritz is den 15 met dat antwoord uit Madrid naar Tetouan vertrokken. le Bucharest is de verjanrdug der verkiezine van Prins Couzaals hospodar van Moldo-Wal- lacliyeluisterryk gcvierd. De Vorst heeft bij die gelegenhcid kxvijtschelding voor alle drukpers-delicten verleend alsmede het regtsgeding vernietigd ter zake van den aanslag van 28 September. B E Ji Ci I E. Bi ussel 21 F'cb. De Senaat heeft gisteren geene zitting kunnen houdenomdat er geen genoeo-zaam leden tegenwoordig was. Ilet mandementdoor den aartsbisschop van Mechelen uitgevaardigdis, gelijk men verwachtte, hoofdzakelijk gexvijd aan de verdediging van het we- reldlyk gezag des Pausen en het herstel van dat gezag in de Romagna. Hij schrijft daartoe gebeden uit, als noodzakelijk in de tegenwoordige omstandigheden, nu de Kerk en hare dienaren zoo voorbeeldeloos aangevallen worden. Waar men zich wendt, zoo hier te lande als elders, ontdekt men overal de bewijzen eener uitgebreide

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1