HOLLANU UZERENSPOORWEfi. B9EKVERK00PING. VERKOOPING VANBOEKEN. INGEZONDEN STUKKEN. ADHINISTBATIE van het LOOPEND (.AZ, YEBKOOPING VAN BOEKEN m. A fl> V E Bt T E T I E V eene liekw ame lieukeiimeid Loterij ten behoevc der Vereeniging van den If. M MXf EXTiLS rait PAULO. De Armocde te 's ©ravenhage. II. Ue tijd is gelukkig voorbijtoen men armoede, hoe groot ook en armen hoe talrijk ook als nood- zakelijke vereischten van iedere maatschappij be- Bchouwende, aalmoezen gaf, zonder eenige hoop te koestercn of te schenken op lotsverbetering bij het individu fen bij de menigte. Naar mate verarming toe- nam en maatschappelij ke wetlen meer besproken werden, kwam ook de vraag meer op den voorgrondwelke de oorzaken zijn van armoede en verarming, zoowel by den persoon als bij geheele standen Reeds die vraag toont de zucht aan om den toesland te verbeteren en indien onze leeftijd bij vele plannen en illnsien op dit gebied telkens gevaar loopt tot moedeloosheid terug te zinken, toch is reeds veel gewonnenindien slechts onderzocht wordt, indien slechts overtuigingen zich vesticen en waarheden van het gebied der bespiegeling op dat der praktijk worden overgebragt. Bijna ieder, die de ontzettende cijfers zietdie ons het getal der armen aanwijzen, vraagt aanstonds ■welke tochdeoorzaak zijn mag, dat in eene maatschappij gelijk de onze, in eene rijke stad gelijk's Gravenhage, zeker niet minder dan eldersdat is een vijfile ge- deelte der bevolking arm en hulpbehoevend is Ook wij wiilen bier die oorzaken met een enkel woord bespreken. Die oorzaken zijn tweeerleizij liggen of bij den arme zelven, of buiten hem. Niet altijd valt het even ligt te bepalendoor welke oorzaak een persoon of huisgezin tot armoede is vervallen de naaste oorzaak is meestal de voornaamste niet, en evenzeer als men alle omstandigheden kennende, beklagen zouwaar men nu veroordeeltzou men otngekeerd veroordeelen, waar men nu slechts medelijden gevoelt. Ook in het algemeen kan men stellendat vele oorzaken gewoonlijk te zamen loopenom een toe- stand van armoede en gebrek daar te stellen waarbij het verband tusschen alle menschelijke daden reeds spoedig ons onderzoek ontglipt. De grootste en treurigste oorzaak van armoede die bij den arme zelve ligt, is zedeloosheid. Zedelooshe'd. Onder allerlei gedaante doet zij zich voor, als verbastering van het goddelijke in den mensch, als verdierlijking, als geheele overgave aan eenen of anderen lagen hartstogt. Het is hier de natuurlijke mensch, die niet begrijpt de dingen die des Geestes Gods zijnhier woedt de zonde in al hare afgrijsselijkheid en van het beeld Gods op aarde blijft niets over dan een fijn bewerktuigd dier, dat aan dierlijke behoeften weet te voldoen. En waar bij zulke wezens elk gevoel van schaamte, van zelfachting is uitgedoofd en elk streven naar beter en hooger onmogelijkdaar blijft de dierlijke Inst alleen over in de ruwste vormen. Het is volstrekt niet alleen in de lagere standen der maatschappij dat die verbastering wordt waargenomen o neen in elken kring der maatschappy vindt gij ze terug alleen de meerdere beschavingin vormen, degrootere geveinsdheid en gave om gedachten en daden te ver- bergen, doet minder opmerken bij den vermogende wat bij den daglooner aanstonds in het oog springt vooral daarom omdat bij den laatsten de invloed der zedeloosheid op het individu meer luide spreektende dadelijke gevolgen zoo rampzalig zijn. Er bestaat, vooral bij den daglooner, helaas ook niet zelden bij den deftigen burgerstand in ons midden, een vorm waarin de zedeloosheid en verdierlijking zich bovenal doet kennen, die der dronkenschap En als men opregt en na getrouw onderzoek vraagtwat de meest voorkomende oorzaak is van armoede en ver arming fen te's Gravenhage fen in Nederland dan zal elk antwoord luiden hier en elders: de dronkenschap," het gebruik,voortdurend onmatig gebruik van sterken drank. Als dearmverzorger hoofd voor hoold zijne bedeelden nagaaten de geschiedenis der huisgezinnen naspoort dan vindt hij zoo was mijne ondervinding van de 5 gevallen 4waar de jeneverflesch welvaart heeft weggedreven of, o jammer nog steeds terug drijft. En men wijze mij niet op dien bedeelde, die zich ge- beterd heeft en javroegereen goed bestaan verloor door den drank, doch dien nu niet meer gebruikt. Geef hem eens een ruimer weekgeld en beproef het. Men noeme niet die weduwe met hare kinderen ingetogen en stille armen Of weet gij dan niet, dat de man in de kracht van zijn leven, in het midden van ruime verdienstendood nederviel als het slagtoffer van dronkenschap. Men voere niet die verlaten kinderen aanwier vader bij verdienste van f 14 's weeks alles verdronk tot dat de moeder in radeloosheid het brood voor hare kinderen stal en nu hare overtreding in de ge- vangenis boet! Men toone mij niet die ouders met een reeks van ziekelijke of waanzinnige kinderen 1 Of kent gij het verband niet tusschen dronkenschap der ouders en de waanzinnigheid der kinderen Of meent gij dat de dronkaard de onmatige, vader van gezondesterke kinderen zal worden? Ja, als men, dat bedenkende, onze weesgestichten rondgaatdie kinderen zietwier ouders in de kracht des levens stierven en men kende de geschiedenis van ouder en grootouderde oorzaak, die verpleging noodzakelijk maaktezou u aanstonds blijken. Of wilt gij een nog sprekender bewijs Ver- neera eenshoe overal in de gestichten voor oude lleden altijd de meeste inspanning noodig is om het bedriegelijk binnenbrengen van jenever te voorkomen, hoevelen daar als dronkaards gestraft moeten worden En die dronkenschap, zij is niet een gewoon gevolg van onraatigheidwaaraan men zich nu en dan eens schuldig maakt, neen, gelijk de volksspraak het heeft: hij is aan den drank dat isdag op dag is het voornamehet eenige voedsel bijnade eenige gedachte, de eenige hartstogtde sterke drank. Binnen weinige jaren is ligchaam en ziel verwoest, de werkkracht verbroken, de kennis verdoofd de ambachtsman is j bedelaar gewordenhet zindelijke woningje is verwis - seld voor een donker, smerig slaaphok Ue kinderen worden afgerigt tot bedelenora den vader geld te bezorgen en als de moeder niet van verdriet en mis- handeling vroegtijdig ten grave daaltzal zij uitgeput en mistroostig blijven toeven in ellende en wanhoop. Of nog erger zij wordt medepligtigezij was welligt de eerste aanleiding van het kwaaden dan ontwikkelt zich een broeinest van schandearmoede en goddeloos- heid, waarvan de schryver wel eens enkele tafereelen naar het leven zou kunnen niededeelen die de meeste lezers zeker onmogelijk zouden achten, en toch in 'sGiavenhage worden gespeeld. Naauw verbonden met deze oorzaak van jammer, die beginnende bij het kroegbezoekeindigt in ge- vangenis of armgcsticht, is eene anderede luiheid zwerfzuchtonverschilligheidde liederlijkheid in het geheele gedrag, de snoepzucht, alles gewoonlijk als zoovele gevolgen van den drank in eenig opzigt, hetzij een geregeld kalm leven strijdt tegen de onrust in ligchaam en ziel, hetzij de geestkracht reeds is uit gedoofd hetzij het gewone voedsel niet meer verduwd kan worden. Het zou te verre voeren, indien wij het onderling verband in al deze verkeerdheden nazoeken wildendoch zooveel is zeker, dat boven dit alles de vloek van zedeloosheidvan ongodsdienstigheid van ware geesteloosheid zich verheft als de oorsprong an die fouten die met minder of meer kracht zich penbaren en die zoo zij al niet altijd tot het uiterste van armoede en ellende voeren, toch welvaart en geluk verre bannen. Zoeken wij verder, wij vinden nog eene andera oor zaak van armoede in de onkunde. En wij bedoelen hier niet de onkunde in lezen en schrijven en verstands- ontwikkeling slechts, maar bovenal de onkunde in eenig hand werk bij den man, en in de liuishouding bij de vrou w. Beproef het slechts bij zoo vele nog krachtige mannen waaruit de armoedige toestand is geboren; gij zult schoen- lappers en kleermakers te over vinden, die geen werk hebben, maar geef ban te werkenen het blijkt, hoe weinig zij hurt vak verstaan gij zult eene schaar van opper- lieden en sjouvvers vinden, lieden die elk draagwerk verrigten willen, rnaargeen hand werk verstaan. Dikwerf is den arme van deze onkunde geen vcrwijt te maken men heeft hem niramer iets laten leeren: als jongeling was hij wel als leerjongen werkzaam maar dat be- teekent niet zelden bij den werkbaasboodschapper voor het hnishoudenouder geworden riep hem de inilitaire dienst en nu is bij te oud om een ambacht te leeren doch dikwerf ook waren wispelturigheid en verkeerd overleg schuld der onkunde. Erger in de gevolgen is de onkunde in de liuishouding bij de vrouw. Zij drijft niet zelden den ijverige man nil de verwarde woonkamer naar de kroeg bluscht bij hem den lust om in zijne moeijelijke tank te volharden uiten brengt tot armoede en slecht gedrag. Wij noemdcn oorzaken van armoede buiten den arme liggende, en wij verstaan daaronder alles wat hem niet tot schuld of verwijt kan worden toegerekend. Slechte gezondheid zwakheid van vermogens onge- lukken in het huisgezin, dood der kostwinnersbren- gen soms ja niet zelden, den besten ijverigstcn tot den bedelstaf, maar wie de armen kent, weet spoedig deze schamelen te onderscheiden van den verkwister en dronkaard, den Inijen en 1 iederlijken bedelaar. Gebrek aan werkhoort men zoo menigniaal klagen geringheid der dagloonen zeggen anderen loenemende duurte meenen velen ziet daar do grootste oorzaken van armoede. Voorzeker, wij herinneren ons zeer goed, slechts enkele jaren geleden hoe honderde knappe werklieden hier leeg licpen ongetwijfeld zijn ons voorbeolden bekend van uiterst schrale loonen en huishuur zoowel als brood is duur te's Gravenhage duurder dan in vele andere plaatsen. Doch men zij voorzigtig met zulke algemeene phrasen en onderzoeke eerst. Op dit oogenblik heerscht wuarlijk geen werkgebrek te 's Gravenhage, maar heeft de verwer of metselaar 's winters eenig klein handwerk bij dc hand gevat? Neen, hy verstaat er geen. Zijn de ambachtslieden zoo veel rijker, die nog dezen zomer misschie.n f 14 's weeks verdienden Helaas hoe velen heeft die betrekkelijke overvloedtot dronkenschap en Heden overleed, de heer W. S, G KOK, Zout- zieder alhier, in den ouderdom van 47 jaren. 's Gravenhage 21 February 1860. Algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij de gelukkige bevalling zyner Echtgenoote ondervonden betuigt de ondergeteekende bij deze ook namens haar, zijnen opregten dank. 's Graveshagf. 22 February I860. A. F. HELDOORN. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het inerlijden mijner geliefde Echtgenoote, betnig ik ook namens mijne Kinderen en Behuwdkindtren mijnen innigen dank. SCHEVENINGEN A. KRUL. 23 February 1860. Die iets te vorderen heeft van verschuldigd is aan goederen of papieren onder zich heeftbehoorende tot de nalatenschap van den heer MICHAEL. HOITTKIV HcndrikszounHorologiemaker, gewoond hebliende en den 7 January 1860 overleden te 's Gravenhage wordt verzocht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen vddr of uiterlijk den 1 Maart 1860ten kantore van Mr. J. F. A. LeesbergNotaris aldaar. VKit/KMM HS van GOEHEREN worden bij deze herinnerd dat de Hollandsehe IJzeren Spoorweg- Maatscliappij alleen aansprakelijk is voor Goederen ter verzending aangebragt op hare Stations en Bestelkantoren. BESTELKANTOOR te 'S GRAVENHAGE, alwaar de larieven gratis ver- krijgbaar zijn, NOORDEINDE, hij dc PfAATS. De DIRECTIE heeft de eer het publiek te berigten dat de prijzen der ©nz-buizen met 20 percent ri'rtnintlerd zijn. Zijnde de Gaz-ornamenten als- mede tegen zeer billijken prijs te bekomen. s Gravenhage, 22 February 1860. Het Depot te's Gravenhage van de HAATWEKH-SCilOUL te Si.cis, in Zeet.and, woult OPGEHEVEN terwijl voor die Stad voortnan alleen aflevering zal gescliieden op bestclllug aan bet Bestuur der School te SLiUIS. Op Vrijdagden 24 Februarij aanstaande aan het Vendulitiis, op de Guoote Markt ilSHSEaC VERKOOPING van eene partij P U I- en lilCIITKOZ UN EN RAM EN, cen groot KOAI.IA'KNHOH met Brabantsche Hoiiijncn een HPIMEN-RENenz. enz. II. ill E IT It S Boekhandelaar, Veenestraat, zal op Maandag, den 27 February en volgende dagen verkoopen. eene fraalje verzameling HOEKEA, in verschillendo vakken van Wetenscbap en Kunst voorts Prentwerken Prenten, Teekeningen, Portretteiieenige Handschriftcn©eilrukte Mlukkcn Aulographencn Diverse Voorwer- pen. Meerendeels nagelaten door don WelEd. Heer IT. ran Ithede Camphuis Adjunct-Commies bij bet Ministerie van Marine. De Catalogue is ii 10 cents te bekomen. verarming gebragt? De duurte lioe weinigen hebben daarom zich den dagelykschen borrel geweigerdal aten de kinderen te lutis roggehrood en zoo de duurte oorzaak is van .slechte voeding met al hare naweeende ijverige ambachtsman weet toch rond te komen zonder de hiilp van armbestuur. Loochenen willen wij echter geenszinsdat deze kwalen de kweeksteis zijn van armoede. Straks komen wij er nader op terug. Alleen hoeveel komt ook hier der pronk- en vermaakzuchtder zorgeloosheid ter schuld. Vraag hot aan bettuurders van spaarbanken en spaarkassen zie onze leenbank na kermis en zomer vormaken; vraag het aan werkbazen die liunne knechts nagaan hoe soms het duur gewonen weekgeld besteed wordt, en oordeel dan! En nu ware de grens voor mijn schrijven niet reeds overschreden zoo gaarne gaf ik als tegenhanger een beeld uit het leven dier eerlijke schamele armoede die weinig klaagtveel vertrouwt maar ook veel iijdt en ik wil deze regelen niet sluiten om tot de vraag over te gaan wat kunnen wij tegen de armoede doen zonder nog eerst mijn' lezer uit te noodigen over de armen als persoon geen hard oordeel te vellen ook waar hij meent, dat eigen schuld hem arm maakte. (Vervolg hierna.) Overleden te's Gravenhage, den 16 February 1860, de WelEdel Geboren Heer LEONARDUS P1ETER de REUS, Lid van de Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsteu. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Van Maandagden 5 tot Zaturdag, den 10 Maart e. k., zullen de Boekhandelaars C. VAAT HOOIIX en £00 A, al hier, verkoopen eene belangrijke verzameling llnckea, llandschrifieii Atiiograplicn PRENTEN, PORTRETTEN, TEEKENINCEN Schlldcrijen Muzijk Mnzijklnstrunienten GLOBES. LANDKAARTEN, BOEKENKASTEN en eene uitgebreide collectie fraaije inverse Voorwerpcn. Do Catalog 11s is a 15 cents verkrijgbaar. De Boekhandelaar HO OWE Markt, te Dei.ft zal Maandagden 27 Februarij 1860 en volgende dagen verkoopen, eene verzameling UOKKEHover: God- geleerdheidVaderlandsche en Algemeene Geschiedenis RegtsgeleerdheidNatuurkunde Bouw- en Waterbouw- kundeKrijgskundeNederduitsche en Fransche Letter - kunde Taalkunde enz. Te zicn Vrijdag en Xaturdag voor do Verkooping van 104 ure. De CATALOG US is op franco aanvragc te bekomen. M E N V E R L A N (J T om onder toezigt van een' Kok werkzaam te zijn van goede getuigenissen voorzien bet loon en verval is honderd guldens. Adres de Boekhandelaars A. van Hoogstraten en Zoon, op de Plaatsalhier. Eene Weduwe, van middelbaren leeftijd, P. G. zoekt eene betrekking als HUiSIIOUDSTKRoi om de vrouw des hliizcs behulpzaam te zijn, ook ter verzorging van jonge kinderen. Adresmet franco brievenonder lett. D, bij den Boekhandelaar J. van Golverdinge, in de Vlamingstraat alhier. Bij de TREHHKK© welke op Vrijdagden 17 Februarijheeft plaats gehad zijn aan de navolgende nommers PRIJZEN te beurt gevallen:

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3