IV. 47. Vrijdag, 24 February. mm. y a VAN 18 UITEilLAI n. DAOBLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Dit Jjagblad verschijnt dagelijLsuitgenomen Zou- en Feesldagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Br,even sluLken franco aan 't Dag lad. aavertentien reau van dit Prijs der advertentien van 16 regels f 1.80, elle regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. DUITICiiLAND. Berlijn, 21 Feb. De oppositie tegen het Kabinet neerat toe, sedert men meent te bespeuren, dat de buitenlandsche staatkunde van vroeger dagen welke zoo geheel in strijd was met den wil del'bevolkingin den jongsten tijd weder meer wordt gehuldigdvooral in de Italiaansclie quaestie. Men zegt, datde Prins-Regent, om aan het Heerenhuis genoegen te doen, het legi- timiteits-beginsel huldigt en Oostenrijk zeer is ge- naderd; daardoor hoopt men die vergadering gunstiger jegens het Kabinet te stemmen doch men vergeet dat, naar mate men het Heerenhuis tevreden stelt, de Kainer der Afgevaardigden meer van de regering vervreemdt wordt. Dit biijkt reeds aanvankelijk uit de oppositie, welke de leger-organisatie ondervindt. Sedert het gebleken is, dat het Heerenhuis stelsel- inatig elke wijziging in do wetgeving, welke meer in overeenstemming met den geest des tijds istegen- werktis de klove tusschen de kleine doch magtige partij en de bevolking toegenomen zoodat eene span ning is ontstaan, welke in de toekomst tot ernstige gevolgen kan leiden. Aande N.Pr. Zeit. wordt nit Weenen ofticieus gemeld, dat er in de laatste dagen merkbare toenadering tus schen de Kabinetten van Berlijn en Weenen is ont staan, waardoor het bevestigd wordtdat ook Pruissen op den terugkeer van de Hertogen zou aandringen. Daar nu de Prins-Regent 'en Keizer Alexander tc Breslau zijn overeongekomenora in de Europesche vraagstukken eenstemmig te handelen, is het moeijelijk te vooronderstellendat een verlicht Vorst als Keizer Alexander z<5o zeer zijne antecedenten zou verloochenen, om zich aan de onhoudbare Oostenrijksche staatkunde aan te sluiten. Met het oog daarop zijn velen dan ook van meening dat men niet al te veel gewigt moot hechten, aan de gezamenlijke weigering der drie Noordsche Mogenheden, ora Kngelands voor- stellen tot bevrediging van Italie aan te nemen. Er kunnen nog verschillende redenen bestaan, welke Keizer Alexander bewogen hebbenzijne goedkeu- ring aan die voorstellen te onthouden misschien is de hoofdoorzaak gelegen in de bron waaruit die voorstellen zijn gekomen. Als Frankrijk in plaats van Engeland een plan aan het oordeel der Mogendheden had onderworpenzou het zeker in Petersburg een meer geopend oor hebben gevonden want de wijze, waarop lord Palmerston en de Plngelsche dagbladpers tegenover Rusland na het sluiten van den vrede hebben geliandeld was niet geschikt ora de harmonie tusschen beide Rijken te herstellen. F RANK R IJT K. Parijs 22 Feb. Z. M. de Keizer arbeidt veel meer met den nieuwen minister van buitenlandsche zaken dan vroeger ooit mot een' zijner voorgangers het geval was. De heer Thouvenel begeeft zich tot dat einde iederen morgen naar de Tuilerien. Daardoor is hij volkomen bekend met de bedoelingen des Keizers om- trent ieder vraagstuken kan hij die aan de leden van het corps diplomatique raededeelen. Het heeft zich ten voile bevestigd dat de minister van binnenlandsche zaken naar aanleiding der kerke- lijke beweging, onder dagteekening van den 17 dezer, eene circulaire aan de prefecten heeft gerigt. Dit stuk wordt door onderscheidene dagbladen in de provincien raedegedeeld. De Romeinsche quaestien zegt de minister daarin, wordt sedert eenigen tijd genoraen als voorwendsel tot pogingen om eeneagilatie tot stand te brengen.. Aan deze pogingen moot een einde gemaakt worden. Terwijl men vergeetwat de Keizer sedert tien jaren voor den H. Vader heeft gedaan, spreekt men van vijandige bedoelingen en roof. Met miskenning van den diepen vrede, dien de kerk in Frankrijk genietvan den eerbied waarmede het gouveruement haar omgeeftzoowel als van de welwillgpdheid en vrijgevigheidwaarmede zij behandeld wordtspreekt men zelfs van vervolging. Kleine geschriftenmet meer of minder bekwaamheid in dien geest gesteld worden in een populair formaat bij honderd dui- zenden in de kerken scholen en particuliere wo- ningen verspreidzelfs van den kansel hoort men op sommige plaatsen den weerklank dezer lasterlgke aantijgingen en ophitsingen. Onder de bevorderaars dezer pogingen zyn ongetwijfeld vele verblinden maar daarom niet minder opregten de partij- geest geeft bun echter bondgenooten aan de hand en dezen zijn niet de minst ijverige. Op de bevolking schijnt die geest van opgewondenheid slechts weinig invloed te hebben. Deze doetnaar het gevoelen van alle verstandigen aan de godsdienst ook meer schade dan voordeel daarom had het gouvernement ook ge- hoopthaar voor langmoedigheid en geduld te zien zwichten. Doch, in plaats daarvan, worden die pogingen verdubbeld. Do welgezinde burgerij vraagt reeds of die langmoedigheid nog langer nutteloos toegepast geene zwakheid zou worden. Op grond van dit een en ander herinnert de minister de prefecten aan de wet van 27 Julij 1819, waarbij de verspreiding van alle geschriften en brochures, het zij al dan niet gratis, zonder specials vergunning van den prefect verboden is. Voorts vermaant hij hen die wet voortaan ten strengste toe te passen en tevens te waken tegen de taal welke, in gelijken geestals de bovengeooemde geschriften hier en daar van den kansel gehoord wordt. De minister erkent in dat gedeelte van zijn schrijven dat de kansel ten opzigte van geloofszaken volkomen vrijheid geniet, maar hij herinnert daarentegen niet min der aan de wetvolgens welke op het misbruik van de gewijde plaats, ter bevordering van dergelijke be- wegingen, correctionele straffen zijn gesteld. De minister sluit zijne circulaire met verschillende opmerkingen, welke hij noodig achtaan de prefecten rnede te deelen, ten einde hunin voorkoroende gevallen omtrent zijne bedoelingen geen twijfel over te laten. Deze circulaire raoet over het algemeen diepen in- druk maken. Men erkentdat zoo de minister do oper.bar" dise.ussie, to zeer^, aan banden heeft gelegd door do gestrenge maatregelen, welke op verschillende dagbladen zijn toegepast, hij thans van de wet tegen de verspreiding van brochures een zeer matig gebruik maakt. Men oordeelt ook, dat in het ministeriele stuk grooten eerbied, niet alleen voor de godsdienstmaar ook veel ontzag voor hare bedienaars wordt aan den dag gelegd. Intusschen duurt de strijd van de zijde der geestelijkheid voort. Zelfs de zoo voorzigtige Aarts- bisschop van Parijs heeft den rondgaanden brief des Pausen op nieuw aanbevolen, en de kardinaa'l Bonald heeft te Lyon een mandement uitgevaardigd'twelk in hevigheid bij geevi der vroegere achter staat. De Moniteur deelt mode, dat van 876 veroor- deelde militairen die als zoodanig hunne gevar.genis- straf in Frankrijk en in ■•Algerie ondergaan896 kwijtschelding van hunnen overigen straftijd van den Keizer bekomen hebben terwijl aan de 280 overigen vermindering van straf toegekend is. Brieven uit Madrid en uit het Spaansche kamp in Afrikamaken eenstemmig melding van nieuwe pogingen, door de partij der geestelijkheid en van den achteruitgang beproefd om hot ministerie omver te werpen. Eene combinatie Narvaez-Sartorins moet zelfs op het punt geweest. zijn nan het bewind te komen toen de inneming van Tetouanen welligt ook de bekende gevoelens van het legcr onder bevel van den maarschalk O'Donnell, dat ontwerp hebben ver- ijdeld. Het doel der kuiperijen washet leger uit Afrika terug te roepenen het ter beschikking des Pausen te stellen. Volgens berigten uit Konstantinopeldenkt de Turksche regering er ijverig aan, de reeds lang ver- wachte administrative hervormingen in het rijk welhaast in te voeren. Aan de Fransche en Engelsche gezanteu moet reeds mededeeling gedaan zijn van de desbetref- fende ontwerpen en deze hebben daaraan hunne goed- kcuring geschonken. Voorshands moet de regering cchter geneigd zijn de hervormingen bij wijze van proef in te voeren in dene provincie, nabij de hoofdstad gelegen, en zoo die proef geluktalsdan ook in de overige provin cien des Rijks tot die hervormingen over te gaan door op de reeds begunstigde provincie als eon voorbeeld te wijzen. Een brief nit Alexandria deelt belangrijke tydiugen uit Cochin-China roede, loopendo tot uit. December. De Anuamitische Regering zou namelijk den vrede begeercn en reeds aan den Franschen admiraaldaartoe voorstellen gedaan hebbeD.De Presscdie berigten ovememende, voegt er bij, dat zij alle reden heeft te gelooven, dat zij op goede gronden steunen. I T A L I E. Te Parijs loopen steeds geruchten omtrent sehik- kingen tusschen het Keizerlijk gouvernement en den H. Stoel, en werd door sommigeu daaraan zelfs de rijziDg ter beurze toegeschreven. Voor dit laatste kan intusschen zeker meer grond gevonden worden in de overwinning, door het Britsohe ministerie behaald. En wat de gemelde geruchten betreft ook daaraan schijnt weinig te kunnen worden gehecbt. Men mng toch niet uit het het oog verliezen dat Frankrijk, den H. Stoel alleen door de teruggave van de Romagr a te vreden kunnende stellendaardoor ook alle kans zou verliezen van Piemont den afstand van Savoye en Nizza te erlangen. Zoo er dus van eenige schikking tusschen de Tuilerien en het Vaticaan sprake kan zijn, dan zou, nopens de Romagnavan de zijde van den H. Stoel eenig voorstel moeten worden gedaan en zou daartoe de oprigting van een Vlcariaat, waar mede Piemont zich niet vereenigtgeenszins vohloende zijn. Het biijkt intusschen tot nu toe geenszins. dat het Pauselijk bewind hieromtrent tot eenige toegevend- heid gezind is. Er bestaat te minder grond om aan eene betere verstandhouding tusschen beide gonvernementen geloof te hechten, wanneer men de circulaire vau den Franschen minister van binnenlandsche zaken aan de prefecten {zie onder Parijs) leest. Ter Parijsche beurze heeft men ook het gerueht verspreid dat Oostenrijk de vier voorstellen vau Engeland had aangenomenmaar dat het in een Memorandum tegen hunne toepassing zou protesteren. Ook voor dit gerueht bestaat volstrekt geen grond, en te Parijs is nog geen ant woord uit Weenen ontvangen. Een Engelsch dagblad de Daily Newsdeelt than3 een belangrijk stuk medo, namelijk de voorstellen tot hervormingen in Augustus 11. door het Kabinet der Tuilerien aan den H. Stoel gedaan. Die voorstellen, waarmede het Vaticaan zich niet vereenigd heeft, drocgen inderdaad allezins het kenmerk van degezindheid om de vooroordeelen van het Hof van Rome te ver- zoenen met de noodzakelijkheid om nan de meost dringende wenschen der bevolkingen aan het Pauselijk gezag onderworpen, te voldoen. Deze voorstellen zijn de volgende De leeken kunnen tot alle burgerlijke botrekkingen en bedieningen worden benoemd. De persoonlijke vrijheid der burgers is door de wet gewaarborgd. Niemand kan in hechtenis genomen wordendan krachtens een mnndaatdoor het bovoegde burgerlijk gezag afgegeven en onder omstnndigheden en in den vorm door de wet voorgeschreven. De gearresteerde persoon moet binnen 24 uren ver- hoord en kan niet langer in hechtenis gehouden worden, dan krachtens een mandaat van depot, afgegeven doer den regter van instructie en waarbij de grond der beschuldiging wordt uitgedrukt. De duur der voorloopige inhechtenisneming zal strikt beperkt worden tot den tijd voor het regterlijk onder- zoek vereischt. De opvolging in burgerlijke betrekkingen en be dieningen zal niet langer voornfen tijdens het leven van den titularistoegezegd mogen worden alle contracten of overeenkomsten te dien einde tusschen ambtenaren of particuliercn gesloten, zullen als onwettig en van geen waarde worden beschouwd. Regtswezen. Onverwijld zal worden overgegaan tot de afkondiging van een burgerlijk wetboek en strafwetboek en een wetboek van regtsvordering, tot toepassing dier beginselen. De bijzondere regtsbedeeling is afgeschaftbehou- dens hetgecn geestelijko zaken betreft. De regtsgedingen zullen tot in twecde instantie, dit is in appel worden gevoerd. In geen geval en onder geen voorwendsel kan de uitvoerende magt een vonnis vernietigenof er de uitvoering van schorsenof den loop der justitie stremmen. Boven de regtbank van hooger beroepzal er eene regtbank van cassatie zijn, te Rome gevestigd en van gemengden aard, d. i. gelykqlijk uit geestelijken en leeken zamengesteld. De leden der regtbank van cassatie worden levens- lang aangesteld. Het voorstel bevat vcrder bcpalingen nopens den Staatsraadde Wetgcvende Kamer, de provinciale- en gemeenteradende amnestic en de openbare in- komsten. De Staatsraad zou worden ingcrigtop gelijken voet als in Frankrijk. De slaatsraden in gewone dienst zouden alien uit leken bestaan, die in buiten- gewone dienst, deels uit leeken, deels uit gees- telijkon. De voorzitter zou door den Paus benoemd worden 't zij uit de kardinalen of nietmaar hij zou niet tevens minister mogen zyn. Geene wet of besluit zou mogen worden uitgevaardigd, zonder dat de Staats raad daarop zou gehoord zyn.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1