TELEGR IP91SCHE BERISTEM, mmnvu stukken. B§imieHlaii<l«ciie Beiiisbes i Syndicaat. 3 J Flandel-Maatschappij4£ ten. <54 a 75jf 983 331 liyiifiiBantfsciie S*eur§t>erigten. H QIjATEUH TI.JOT\tiF.\.j Weencn23 Feb. Naar men verneemt, kan de Times niet meer per post ontvangen wordendaar dit blad in gelieel Oostenrijk vcrboden is. (Een later ontvangen telegram verklaartdat dit berigt volstrekt onwaar is.) De Oestenr. Zeitung berigtdat het antwoord van ons Kabinet op de nota van Frankrijk in de laatste dagen naar Parijs is gezonden. Een telegram van Renter's office houdt in dat een courier met bet antwoord van Oostenrijk op bet door Engeland gedaan voorstel tot beraiddelingin den avond van den 17, naar Louden en Parijs is ver- trokken. De graaf von Rechberg ontvouwt in dat antwoord de redenen welke Oostenrijk bewegenom dit voorstel af te wijzen. Vooreerst verandert dit voor stel inderdaad de grondslagen^ waarop het Etiropeescb evenwigt door de traetaten van 1815 gevestigd isten tweede is het in strijd met de grondbepalingenwaarop de legitimiteit der regeringen in het algerueen en van de Oostenrijkscho Monarchy in het bijzonder rusten; ten derde vernietigt Engelands voorstel de regten der Italiaansche Vorsten, welke door Europa gewaar- borgd zijn, en wier bescherming voor Oostenrijk een heilige pligt is. Hoewel nil Oostenrijk de voorgestelde onderhandelingen afwijst, verklaart het evenwel, dat het voor'shands niet trachten zal, door geweld van wapenen te vernietigen wat het niet verbinderen kan maar dat het zich voile vrijheid van handelen in de toekomst voorbehoudt. Dit antwoord is overigens, wat den vorm betref't, gematigd en hoffelijk. In Montenegro was eene zamenzwering tegen Yorst Danielo ontdokt, ten gevolge waarvan de hoofd- aanleggers ter dood gebragt waren. Parijs 23 Feb. De Patrie zegt gemagtigd tezijn, te verklarendat het gerucht van eene door het gou- vernement in te voeren belasting op de inkomsten alien grond mist. De Keizer heeft dezer dagen den beer Ferdinand de Lesseps en den hertog van Albufera in een bijzonder gehoor ontvangen. Z. M. heeft lain de stellige verze- kering gegeven dat de heer Thouvenel reeds instructie had ontvangen, om van de eerste de beste gelegenheid gebruik te maken om met het Engelsche Kabinet on derhandelingen aan te knoopen tot verwijdering van de laatste zwarigheden welke zich opdoen tegen de volvoering van het plan der doorgraving van de land- engte van Suez. Louden23 Feb. De Morning Post meldtdat Frankrijk en Engeland op het punt staan van eene overeenkomst te onderteekenen betreffende de schepen welke gedurende den oorlog met China buit gemaakt zullen worden. Hierdoor vervalt het gerucht, dat die expeditie uitgesteld zou zijn. Reuters office meldt, dat de Oostenrijksche gezant te Parijs, gisteren het antwoord van zijn gouverne- ment op de voorstellen van Engeland ter beraiddeling in de Italiaansche quaestieaan den heer Thouvenel heeft overhandigd, en dat Oostenrijk daarbij ver klaart dat het die voorstellen niet aanneemt als grondslagen voor nadere onderhandelingen. Berliju, 23 Feb. Uit Parijs wordt geschrevendat Rusland zijn verlangen heeft te kennen gegeven om gemeensehappelijk met Pruissen eene conferentie te liouden doch dat het daarbij zekere punten zich wil voorbehouden. 61j AlHSTERDAM 23 Februarij. Nederland. Werk. Sch. 2£ pet Dito dito3 Dito dito4 Belgie. Bij Rothschild 2£ 125^ 75| 1798 en 1816. 5 103£ Dito 1828-1829. 5 i> 102 Dito 1831/33. 5 n 79| Stieglitz4 Dito 18545 n 89s Dito 18555 >1 99 a Engelsche4£ HPASJE.Nieuxv3°/0thans. l| n 33fi 33£ Buitenlandsche 3 Binnenlandsche3 n 43 A 43 A 43 A Portugal. Te Londen 3 >l 43ff Oostenrijk. Metalliek 1816-18525 49 A 49| 49 a Dito Zilv. Nation 5 >1 55 sV 55| 55 A Dito Zilver 1819-1851. 5 7'i 71J Dito 1847-1852. 2^ 26 J 26 i Slotkoersen. A1VTWEHPEW, 23 Februarij. Motalliek 5 52 id. National 58£ Binnenlaud. Spanje3 43| id. id1^ 32| Crediet Prost225 FRMKFOHT, 22 Februarij. Metallieken5 Nat. Id Crediet Actien Wissel Amsterdam 50^ 57 164.— 99f V»ti\ 23 Februarij. Consols 3 95i 3 22 li 34 3 43i id. Coup. Cert. 23 Februarij. Fransche Rente 3 68.25 Fransche Crediet Mobilier 755 3 43£ id. id 33| Russische Spoorwegen 497 IVKBVEV 23 Februarij. 5 69.90 78.— 130.50 9c Armoede te Gravenhage. III. Wat er voor ieder onzer te doen is om de armoede te bestrijden Voorwaar reeds zooveel is daarover in breede vertoogen geschreven dat bet moeijelijk valt iets daarbij te voegen, moeijelijker nog hetgeen hier te zeggen valtin enkele regels bijeen le vatten. Beproeven wij het echter Vooraf deze opmerking. Arm is niet de daglooner die een sober stukje broods met de zijnen deelt, maar op eigen kracbt kan en wil steunen hij is noch on- gelukkig noch hulpbehoevend en in zijn stand even en misschien meer tevreden dan de rijkste raensch. Wij hebben hier alleen te spreken van bedeelden ondersteunden bedelaars en alien, die niet als zelfstan- dige leden der maatschappij bestaan. En zoodanigen zijn er te 's Gravenhage 16,000, mannen vrouwen kinderen ouden en jongen. Zien wij nu de armoede tegenover de Regering tegenover de armverzorgingtegenover het individu als burger en mensch. Als men sommigen hoortdan zou de Regering slechts behoeven te willen om het ge- heele land in een Arcadie en alleingezetenen in Cresitssen te herscheppen en zoowel de toestand der maatschappij als de oorzaken van achteruitgangzij liggen meest alle bij den Staat en de Staatsinrigting. Wij gelooven dit niet en verlangen van de Regering op dit, gelijk op zeer vele andere terreinenzoo weinig mogelijk bemoeijing. Maar als het waar is gelijk wij meenen reeds boven te hebben aangetoond dat de oorzaak van meest alle armoede bij het individu ligt dan moot 00k van het individu elke verbetering uitgaan; en als de mensch een redelijk wezen is, dan zal elke verandoring door reden en overtuiging 00k in wet en besluit tot stand komen maar nimmer door wet noch besluit met dwang en geweld geboren worden. Men vrage dus niet aan eenige Regering dat zij zedewetten uitschrijve, maar men trachte zedewetten onnoodig te maken indien slechts de wet aller vrijheid en regt bescherrae de overtredingen straffedan heeft zij genoeg volbragt. Dat de Regering bijv., geld behoevendebij voor- keur den sterken drank en bet tappersbedrijf belast, liever dan brood of nuttige industrie, is zeer goed te keuren, maar een verbod van verbruik of van bedrijf zouden wij meenen strijdig met vrijheid wil men het zoo hoeten met vrijheid om zich zelven en anderen kwaad te doen. Betreuren echter moet iederdie den ambachtsstand kent, welk een jammer al die kroegen en tapperijen, openbaar en geheira, aanbrengen. Als men ziet, dat te 's Gravenhage 550 grootere of kleinere erkencie jeneverwinkels zijn en, dat in een jaar in deze ge- meente meer aan sterken drank wordt besteed, dan al de bckende giften en verplegingen ton behoove van armen be- dragendan zal men wel erkennen dat men hier te doen heeft met een kwaaddat eene leveusquaestie voor de goheele maatschappij bevat. Maar er is iemand sterker dan dit kwaad, sterker dan de Regering, sterker dan elke wet, namelijk het individu, de mensch de overtuiging en de wil. Daarop vertrouwen wij 00k in deze zaak naarmate de publieke opinie zich vestigtpligt en bestemming hier duidelijk worden oorzaken en gevolgen in de maatschappij luider spreken, zal veel kracht zich ontwikkclen tegen het kwade en vooral 00k tegen dit kwaad. Doch en in verband me.t drankverbruik en met opzigt tot de volksvoeding mag en moet de Regering van Land en gemeente bovenal letten op de behoeften en ontberingen der ingezetenen. Niet zelden hoort men het verkondigendat de gemaal-belasting de uit— stekendste is omdat ieder daarin betaalt ongemerkl. Maar gelooft gij dat eene belasting van 3 cents per Ned. ffi eene ongemcrkte belasting is voor den ambnehts- man, eene hefting, die hem 'sjaars met zijn huisgezin ligt f 25 k f 30 kostof vijf ii zes weken van zijne verdiensten Vooral daarom is elke belasting op noodige levensbehoeften af te keuren, omdat de degelijke volks voeding er onder lijdt en on tegen zoggelijk het drank- gebruik er mede wint, evenzeer als do snoepzucht en lust tot het eten van schadelijke zelfstandighedeneen kwaaldie men bij den arme telkens terugvindt en vooral bij bedelaars en landloopers algemeen is. En als het waar isdat de maatschappij vooral behoefte heeft aan vrye beweging en aan beschikbaar kapitaal onder welkeu vorm 00kdan zal het wel vaststaan dat naar mate de Staat minder belasting voi'derthet individu 00k meer beschikbaar houdt voor nij verheids-ondernemingen voor handel en vertering. Dit houde men in het oogdat welke nuttige be stemming men 00k van lands- of gemeentewege geve aan de opbrengst der beiastingen zoodra deze niet meer strekken tot het streng noodige in de maatschappij, de particulier in het algemeen veel voordeeliger het geld besteden zal. Ware het tegendeel waar, dan zou het beter zijn alle bezittingen aan den Staat af te staan, daar op zulke wijze de maatschappij en dus alle individus te zamen het rijkste zouden zijn met a. w. men heffs dan het grofste communisme ten troon Wij voor ons blijven nog altijd hechten aan het denkbeeld, dat de beste wijze om welvaart te ver- meerderen 111 Land of gemeente, voor elke Regering deze is, te zorgen dat zoo weinig mogel jk belasting gevorderd wordt, en dat alles wat met mjverheid in verband staat, zooveel mogelijk worde vrijgelaten en nimmer belemmerd. Daarom blijven toch altijd vele gelden noodig, die in elke maatschappij gelijk de onze ingerigt, door den Staat of de Gemeente ulleen kunnen worden bijeengebragt en besteed, voor zaken of inrig- tingen van algemeen belang die niet imraer tot het streng noodige zich beperken of waarvan de verlies- gevende exploitatie zeker met de wezenlijke welvaart der ingezetenen niet in overeenstemming is te brengen. Als eene gemeente bijv. openbare vervoei middelen voor hare rekening neemtlogementhoud3ter wordtkome- dies betaalt, dan is er veel kans dat eene bestem ming aan de belastinggelden wordt gegeven die voor de welvaart der d. i. van de gezainenlijke, ingezetenen niet zeer voordeelig is. Overigens herhalen wij hetlaat de Regering zoo weinig mogelijk handelende optreden op het gebied vnn pauperisme, want, en hier komen wij van zelftotde taak der armbesturen, er is geen noodlottiger begrip voor de arme bevolking, dan datgene het welk haar als zeker doet stellen, de stud of de diakonic it.oeten my toch helpen. Neen zoo waarachtig als wij hopen dat de opofierende Christelijke liefde met toeneniende kracht zich onder ons zal openbarenzoo rijkelijk als wij de giften gunnen, voor weduwenouden en zieken, zoo vurig verlangen wij strenge weigering van liulp aan valide en krachtige personen die 6f door gebrek aan veerkracht 6f door iuiheid 6f door wangedrag zonder genoegzamen arbeid of voldoend loon zijn. Dat moet het beginselzijn bij elk arm verzorgerin het belang van den arme zelve; en die geen kracht genoeg bezit, om in de overtuiging van goed te handelen, huip te weigeren, die moet geen arm verzorger zijn. Wij zeiden hulp te weigeren doch het is alleen die hulp welke bestaat in de uitreiking van het geld van anderen. Er is eene andere huip en die moet niemand ooit geweigerd worden; het is bescherming, raad voorspraakwaarschu wingarbeid, aanbeveling en alles wat de oogenblikkelijk verlegen raensch kan redden of doen blijven staan. Die annverzorging is de oioeije- lijkste en de strijdvoerendste. Zij eischt veel geduld veel zelfv'bi loochening en ontneemt vele illusienmaar ze is anderen en ons zelven nuttig en men behoeft niet rijk te zijn en niet groot, om met haar nuttig voor velen te worden. Op het gebied der kerkelyke armzorg vinden wij te 's Gravenhage een armbestuur, dat in den vorm eener diakoniein de werkelijkheid een Staats-arm- bestuur is en de kiemen van verpligte armzorg in zich draagt wij bedoelen het stedelijk armbestuur. Onzes erachtens is dit armbestuur en door zijn oorsprong onzedelijk te noemen en in zijne gevolgen voor de geheele bevolking noodlottig. Onzedelyk, omdat het niet vervullen der pligtdie den Hervormde past het afleggen zijner geloofsbelijdenis don arme van zijne kerk naar het Gomeente-armbestunr voert, in vele gevallen eene verbetering van toestand en omdat dit armbestuur zich verpligt acht op te nemen al wat door andere armbesturen wordt afgewezen noodlottig in de gevolgen omdat niets meer onverschilligheid en verarming aanmoedigt dan het gevoel de stad moet toch voor mij zorgen waarbij zich dan onwille- keurig de vraag voegthoe het gaan zal als moeijelijke jaren vele armen werkeloos en vele armbesturen gclde- loos zullen maken Zoolang niet krachtige maatregelen worden bcraamd om langzamei hand de Gemeente armenzorg te beperken tot zeer exoeptionele gevallen van oogenblikkelijke hulp - behoefte, bij ziekte of voor vreemden is geen afdoende verbetering der armzorg denkbaar. En de kerkelyke armzorg zelve Ook bij deze is nog veel te veel de oilde guwoonte slaafsch gevolgd de bcdeeling moest minder een vast inkomende diakeu minder betaalmeestcr zijn, en de armoede meer beschouwd als een toestand van ziekte, die hersteld moet worden. Het gegeven geld moest meer besteed worden, om armoede to voorkomen, en de ondersteuning dikwerf doelmatiger zijn. Wat is de bedeelde gebaat mot slecht roggebrood bij aanbesteding ver beneden den gewonen prijs verkregen Waaroin geeft men in dat slordige huisgezinwaar de man drinktaltyd en uitsluitend geld Kent men dan de groote voor- dcelen niet aan goede voeding verbondendie zelfs uit een zedclijk oogpunt volstrekt niet is gering te achtcn En nog is er eene wijze om de armen te hulp te komen, die wij ook daarom willen aanbevelen, omdat zij tevens aan een algemeen belang kan dienstbaar gemaakt worden, wij bedoelen de bedeelingwelke in vrije of zeer goedkoope wotiing bestaat. Indien en de gemeente bn de kerkelijke armbesturen te zamen of afzonderlijk voor een gedeelte hunner armen gezonde, goedkoope woningenniet te veel op dene plaats in- rigtten en daarbij tevens de verruiming en verbetering van enkele naauw bebouwde buurten in poorten en stegen in het oog hielden zou het kapitaal beter zijn belegd en meer rente geven dan in foudsen en in- schrijvingen. De beste maatregel blijft immer het streng vasthouden nan den regeldat zoo weinig mogelijk iemand in be deeling worde gebragt, al ware het dan ook dat velen het armbestuur van onbillijkheidgestrengheid of nalatigheid beschuldigden. Doch tegenover die gestreng heid sta krachtigeafdoende hulp by werkelijke be hoefte en onophoudelijke zorg, om armoede te voor komen. Of een huisgezin niets ran het armbestuur ontvangt, dan wel 30 h 40 cents per week, zal voor den toestand van dat. huisgezin alleen zooveel onder- scheid maken, dat in het eerste geval eigen inspanning misschien in staat zal stellen eigen Ievensonderhoud in voldoende mate te vinden ter wij I in het andere geval de zedelijke kracht verbroken en toch geen behoorlijk Ievensonderhoud is verstrekt. Vervolg hierna.)

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3