IV. 48. Zaturdag, 25 February. VAN IIS IT K A Si A M 81. o u i t s c a l a it n. DAOBLAU ZDIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE J)it Dagblad verschijnt dagelijks, uitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco' per post f 6. Brievenstuktcen en advertentien franco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 16 regels f 1.80, elke regelmeer 25 centsbelialve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. Berliju23 Feb. Nopens de legitimistiseha wending, welke onze buitenlandsche staatkunde genoraen heeft verneemt men nader, dat de Prins-Regent aan den aandrang van vele hooggeplaatste personenwaar- onderde minister-president in zooverre heeft toegegeven dat hij zijne vroegere sympathie voor de bevrijding van Italie heeft gewijzigd, door eene meer terughou- dende staatkunde jegens Engeland en Sardinie te volgen. Zonder daarom direct de zienswijzo van Oos- tenrijk te deelen't geen te minder staatkundig zou zijn, sedert de in Engeland openbaar gemaakte staats- stukken duidelijk het bewijs leveren dat de omgeviug van Keizer Frans Joseph liever het land zou zien ondergaandan dat zij hare persoonlijke zienswijze op gaf. De verklaring van den graaf von Rechberg heeft liier een ongunstigen indruk gemaakten geeft voed3el aan het denkbecld dat vroeg of laat zeker Frans Joseph van het bewind zal geraken omdat de traditionele politiek waarvande Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken gewaagtin lijnregten strijd is met de lielangen en wenschen van de bevolking der Oostenrijksche Staten. Overigens zijn hier geene bepaalde voorstellcn van Engeland ontvangen alleen is oi'ficiele mededeeling ge- schied van deaan Oostenrijk voorgesteldeschikking. Een officieel antwoord werd dezerzjjds niet gegeven. Alleen heeft men aan het Londensche kabinet doen weten, dat men hier geonazins onvoorwaardelyk zjjne goedkeuriug aan de voorgestelde schikking kon geven. Rusland dat eveneens slechts mededeeling heeft ODtvangen, is in zijn antwoord op zijn voorstel om een Congres te houden teruggekomen. Daar echter nog zoo weinig voorloopige overeeustemming heerschtzou er alle kans bestaan dat zoodanig Congres, indien het al tot stand kwam, onverrigter zake uit elkander ging en dan had men veel meer terrein tot schikking verloren dan voor de bij - eenkomst. Men vreest hier dat daaruit een oorlog zou kunnen voortvloeijen, welken men nu voor onwaarschijn- lijk houdt. Dat de Paus niet toegeeft om afstand van do Romagna te doen spreekt van zelfdit kan en mag hij niet doen zonder groote beginselen te verloochenen. Evenmin kan Oostenrijk in eene schikking treden waarbij de Hertoger. van hunne troonen worden beroofd omdat het Wcener Kabinet de oorzaak van hunnen tegeriwoordige toestand is. Het is evenwel te verwachten, dat beiden voor den drang der omstandig- heden wijken en een fait accompli onder protest aan- nemen zullen. Dat het Pausselijk leger versterkt wordt door Oos tenrijksche troepengeschiedt, naar men hier meent alleen met het doel, om spoedig de Fiansche troepen te kunnen missen. Zoodra het Pauselijk leger sterk genoeg isverwacht men een verzoek van den Paus aan Keizer Napoldon, om zijne troepen torug te trekkenwant de Paus kan geen weldaden aannemen van eene regering, welke in strijd met de belangen van het Hof van Rome handelt. Ook de Koning van Napels wapent zich meer tegen zijne onderdanen dan tegen Midden-Italie en Sardinie. Eene vijandelijke daad zijnerzijds zou gelijk staan met eene abdicatie. RUSLAND. St. Petersburg, 30 Jan.111 Feb. De emancipate der boeren is steeds de Ievens-quaestie. Het misnoegen van den adel over den afstand van grond aan de boeren blijft steeds voortduren. Het is echter te ver wachten, dat hun tegenzin zal moeten bukken voor een' wil, waaraan bezwaarlijk tegenstand te bieden is. De commissie van redactie, der voorwaarden voor de emancipatie, zet inmiddels hare werkzaamheden geregeld voort. De nieuwe vraagstukken uit de Italiaansche aan- gelegenlieden geboren en waaraan men zich in het westen zoo zeer laat gelegen liggen, vinden hier slechts flaauvven weerklank. Meer belang stelt men in Italie zelf, en verlangt, dat het mcester blijve zijn lot te regelen welke wensch vervuld schijnt te zullen worden. Omtrent de aanhechting van Savoye en Nizza bij Frankrijk heeft niemand zich verwonderd daarover werd hier reeds lang gesproken voor dat men zich in Frankrijk daarmede ernstig bezig hield. Aan den rond- gaanden brief van den Paus wordt hier over het alge- ir.een weinig gehecht en men vraagt zich af, waarop do tegenstand van het Pauselijk bewind zal uitloopen Het is echter niet te ontkennen dat over een en ander hier niet geheel eenstemmig gedacht wordt. Sommige zien de zaken ernstiger in, en vreezen voor de toekomst verwikkelingenwaardoor Europa diep geschokt zou kunnen worden en meenende daarbij de behendige en tot nu toe gelukkige politiek van den Keizer der Franschen te doorzien, zeggen zij Heden is t het graafschap Nizza en het hertogdom Savoye, later '.al de beurt komen aan de Rijnprovincien en welligt aan Belgie. Dit zijn intusschen slechts de redene- ringen van enkele Pessimisten die steeds en in alles zien het bedaard maar vast streven van het tegen- woordig bewind in Frankrijkom de stappen van Napoldon I te drukken en zich do alleenheerschappij over Europa to verzekeren. Dwazendie zich geen rekenschap van tijden en omstandigheden weten te geven en niet bedenken dat Napoldon III een te helder hoofd heeft, om niet in te zien dat hij het eerst het slagtoffer van zoodanige plannen zou worden 1 F H A K K K IJ K. Parijs 23 Feb. De Gazette de France zcgtdat er sprake is van het aanstaande vertrek van graaf Walewski naar Weencn met eene buitengewone zen- ding. Dit berigt verdient echter bevestiging. De aartsbisschop van Rennes die, ondanks de gunsten waarmede hij gedurende de reis van IIH. MM. in Bretagne overladen is geworden in den laatsten tijd eene vijandige houding tegenover het gouvernement heeft aangenomen is alhier aangekomen om zich bij den Keizer te verantwoorden. Naar men zegtheeft Z. M. echter geweigerd hem te ontvangen en hem naar don toertog van B*i.seno verwezen. Graaf Pcpoliwiens vertrek van hier was aan- gekondigdbevindt zich nog steeds in deze hoofdstad. De Moniteur deelt thans ook mede decircnlaire van den minister van bimnenlandsche zaken aan de de beweging ten gevolge der prefeeten betrekkclijk quaestie van Rome. Men spreekt van een uitgebreid plan, tnsschcn den Keizer en den beer Fould vaslgesteld omtrent de monumcnten en verschillende andere werkenwelke in het nieuwe gedeelte der hoofdstad zullen daargesteld worden. Er wordt verzekerd, dat de Fiansche en Brit- sche gouvernementen het eenszijns, om eene wijziging in art. 11 van het handelstraktaat te brengen 't welk in Engeland zoo veel bezwaar opgeleverd heeft. Niettegenstaande het gouvernement heeft doen tegenspreken het gerucht nopens de invocring cener inkomsten-belasting [zie oils vorig nommer)blijft men echter volhoudendat die quaestie wel degelijk be- handeld is geworden doch inderdaad nog niet, tot een ontwerp van wet is gebragt. Men zegtdat de Stunk der drie afgevaardigden, genoemd in het rapport van den minister van binneu- landsche zaken, bij gelegenheid der opheffing van het dagblad de Bretagne, nog niet ten einde zou zijn. Die leden zouden voornemens wezen, een brief tot rectiflcatio over de ministeriele mededeeling, aan den Moniteur te zenden, en ingeval van weigering, welke trouwens te voorzien is dat blad een proces aan te doen. In alien gevalle zouden zij bij het Wetgevend Ligcliaam eeno klagt indienen welko zij in druk zouden uitgeven met het doel om op eenigcrhande wijze het gouverne ment op regterlijk gebied te brengen. Een en ander verdient echter bevestiging. De jongste bei'igten uit Algiers deelen mede dat het aldaar gesneeuwd heeft, lets dat in geen 15 jaar gebeurd was. De graaf van Parijs en de Hertog van Chartres zijnna hunne reis in Opper-Egypte volbragt te hebben, te Cairo aangekomen. ITALIE. Er verspreidt zich thans eenig raeorder licht over hetgeen in de laatste dagen te Parijs gezegd was nopens meerdere toenadering tusschen het Kabinet der Tuilerien en het Vaticaan. Naar men althans uit gemelde stad schrijft, moet het aan geen twijfel meer onderhevig zijn, dat inderdaad tusschen beide gouver nementen de onderliandelingen op nieuwe grondslagen werden gevoerd. De Keizer der Franschen schijnt zoo gaarne de oplossing van het Italiaansche vraagstuk in de openingsrede der Kamers, op 1°. Maartte hebben Ten slotte heeft mew te Parijs echter vernomen, dat regt- streeks van den kardinanl Antonelli antwoord wnsrmt- vangen, waarbij alle door Frankrijk gedane voorstelien werden afgewezen. Tegenover dien nitslag, is het welligt geheel overbodig te onderzoeken, welke de aanbiedingen kunnen geweest zijn aan "den Pans gedaan en of die bestonden in een vicariaat van de Romagna waarvan bereids bij gerucht melding is gemaakt. Kan men ten deze geloof hechten aan een berigt, volgens 'twelk door Koning Victor-Emanuel een zeer eerbiedigen brief aan den Paus zon zjjn geschrevenmet het doel om met dat vicariaat, onder het oppergezag van den Pausbe- kleed te worden Hoe vreemd zulksook schijnt, zou het evenwel den sleutel kunnen geven van den toestand, zoo als die zich voordoetwant daaruit laat het zich ver- klaren hoe de Romagna in zekere mate voor den H. Stoel behouden zou kunnen blijven, en Piemont evenwel genoegzaam sehadeloos zou gesteld worden om Frankrijk het regt to geven, het loon voor de bewezen dienaten te vragen. Maar dan ook valt de reden der weigering van do voorstelien door den Paus, gemakkelijk te begrijpen. Daardoor intusschen laat de H. Stoel echter ook wederom eene groote gelegenheid voorbijgnan, om kings minnelijken weg aan de verwikke lingen een einde te maken. Door do weigering van Rome is het te vreezen dat de Romagna voor den Pauselijken Stoel geheel zal verloren gaan on dat thans geen ander eindeaande zaken meer mogelijk is, dan de reeds zoo lang verbeide aanhechting met Sardinie. Naar men uit Turin schrijft, moet er thans tusschen de Fransehe en Sardini- sche gouvernementen volkornen overeenstemming oin- trentde aanhechting en van Midden-Italiehn van Savoye bestaan. Volgens dat schrijven, zou de inaand Maart niet voorbijgaan zonder dat beide zaken liaar beslag hebben. Dal uitstel zon zelfs alleen toe te schrijven zijn aan omstandigheden, onafhankelijk van de beide Kabi- netten, en vooral aan het ministeriele vraagstuk, in Enge land, waaraanom zoo te zeggen, de toestand van Europa verbonden is. In dien stand van zaken, beschouwde men het te Turin als van geheel ondergeschikl belang, of de Koning van Sardinie zijn manifest aan do Italianen te Milaan of wel later, zou afkondigenof er al dan niet eene nieuwe stemming in Italie zou plaats hebben; of eindelijk de Savoysche bevolkingen zouden worden geraadpleegd dan wel of men haar alleen zou mede- deelen dat zij onder eene andere heerschappij waren overgegaan. In Midden-Italie herhalen zich intusschen bij gele genheid der Gemecnte- en Provinciale verkiezingen, de adressen on wenschen tot vereeniging met Sardinie. Elke gemecnteraad teekent, alvorens uiteen te gaaneen adres aan den Koning ten bchoeve der aanhechting, en de gouverneur van Emilie, de hcer Fariniheeft eene proclamatie uitgevaardigdwelke geen twijfel overlaat nopens de aanstaande vereeniging dezer provincie met het Lombardisch-Sardinisch Koningryk. De Perseveranza te Milaan deelt eene circulaire van den gouverneur van Venetie nan de districts-commissa- risson mede waarin wordt bevolen gevolg te geven aan een Keizerlijk besluit van 3 Febr.inhoudende dat alio personen die door hun vorig leven door hunne denkwijze en houding van vijandige bedoelingen tegen het gouvernement verdacht worden, met geweld tot de militaire dienst zullen worden gedwongen. Het is naauwelijks tegelooven, dat hot Kabinet van Weenen de voorzigtigheid om niet meer te zeggen zoover uit het oog zou verliezen dat het zich aan zulk een schreeuwend misbruik van magt schuldig zou maken. E A U E E A A I.fliulen 22 Feb. Zoo als te voorzien was heeft het kabinet aanvankelijk eene tamelijke meerderheid in het Parlement. Do motie Ducane zal hetzelfde lot ondergaan als die van den beer Disraeli. Lord Palraerston schijnt ook vry zeker van zijne kracht te zyn, daar hij het niet noodig heeft geoor- deeld om zijne vrienden te doen oproepenten einde bij de stemming aanwezig te zyn, zoo als de tegen- partjj heeft gedaan. Toen in eene vergadering van conservatieven de twee met elkander strijdende motie's van de heeren Disraeli en Ducane waren goedgekeurd is terstond aan alle afwezige leden hunner partij, door middel van den telegraaf, eene uitnoodiging gezonden om onverwijld op te komen. De uitslag der stemming heeft daardoor nog meer willen aankondigen. Men wilde ook doen gelooven gewigt verkregen, en men merkt dan ook in het karap dat het Pauselijk bewind van zijne zijde tot concessien geneigd was. Men ging ten deze te Parijszell's zoo ver om te zeggen, dat eene depeche uit Rome in dien zin dezer dageu aan den kardinaal Morlot zou zjjn medegedeeld. der conservativen eenige verslagenheid op. Intusschen is het ministerie ook nog versterkt door den gunsiigen indruk, welke de verwerping der motie D'israeli op de Europesche beurzen heeft uitgeoefend.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1