N°. 49. Zondag 36 en Maandag 27 February. TELEGRAPHISCHE BERIGTEN. VAN iiUITEiVEi A 15. SS 1 ft; M Is A 15. DAOBLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Hit J Jag lilad verschijnt dagelijksuitgenomen Zou- en I' eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Br.evensmkken en auvertentxen franco aan 't Bureau van (lit Daqhlad. Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.80elite regel meer 25 centsbehalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. DCITICULAKO. Itcrlijn 24 Feb. Uit Kopenhagen wordt van hedei per telegraaf gemeld dat het Deensclie ministerie aldns is zamengesteld. De heeren Hallvoorzittend minister, ad interim buitenlandsclie zakenTenger, finantien Thestrnp, oorlogPalb, marine; Monrad eeredienst en ad interim binnenlandsche zaken; Casse, j tisti tie Wolfsbagen voor Schleeswig en Raeslof'voor Holstein. F K A S Ei 1.9 K. Farijs 24 Feb. Men zegt dat, ten gevolge van den nog steeds verwikkolden toestand van Italie, de opening van de zitting der Karaers welligt niet op den 1 Maart zal plaats hebben, maar tot den 12 zou worden uitgesteld. Voor de waarheid van dit berigt kan echter geenszins worden ingestaan te minder omdat men dit uitstel in verbar.d wil brengen met den langzamen loop, welken de discussion in bet Britsche Parlement zouden nemen terwijl bet toeh als uitge- maakt kan beschouwd worden dat die beraadslagingen spoedig ten einde zullen loopen na de scbitterende overwinning, welke het Kabinet van St. .lames reeds behaald heeft. Zie telegraphische depeches Een dagblad deelt mededat er sprake is, in Frankrijk knntonnale compagnien op to rigten ongeveer ingerigt als de Pruissiscbe landwchr. Die compagnien zouden jaarlijks opgeroepen worden, oin zich in den wapenhandel te oefenen. Zoo aan dit voor- nemen gevolg wordt gegoven zou Frankrijk, behalve zijn gewoon lcgersteeds eene reserve van minstens een millioen manschappen hebben. Do Engelscbe paketboot, met de Indiscbe mail aan boord, heeft den 19 dezer den overtogt van Douvres naar Calais in 82 minuten gedaan, zijnde dit de kortste tijd waarin die tot dus verre is gesohied. 1 T A l/I E. De meeningen nopens de betrekkiugen lusscben het Hot" van Rome en bet Kabinet der Tuilerien loopen steeds niteen. Sommigen beweeren dat de Fransche regering geneigd scbijnt, de politiek djrr bekende eerste brochure te verlaten ten einde aan den door de clericale partij tegen baar gevoerden gevaarlijken strijd een einde te maken. Anderen blijven volliotidendat er volstrekt geen kans is, dat beide gotivernementeti zicb zullen verstaan ten gevolge der laatste eischen van den H. Sloel. Zonder iets met zekerbeid deswege te kunnen zeggen scbijnt toch bet laatste het meest waarscbijnlijk. Wei gaat bet Fransche gouvcrnement met de meesto omzigtigheid te werk en is bet bcreid tot elke cervollo schikking toe te Ireden maurdaar bet Kabinet van Rome, alvorens zelfs in de noodzakelijkc hervormingen te bewilligen Frankrijk voorwaarden wil opleggen waaraan het niet voldoen kan al ware het daartoe zelfs gezindde herstelling namelijk van bet Panselijk gezag in de Legation zoo inoet men het er voor houden dat alio onderhandelingeudoor den drang der gebeurtenissen zelvenutteloo3 zullen worden. Omtrent de aanhechting van Savoye bij Frankrijk, wordt meer en meer bevestigd helgeen bereids door ong is gezegd dat Frankrijk langzaam maar zeker op dien weg voortgaat. Dit is te meer waar naardien bet daarin blijkbaar door bet Sardinisehe gouver- nement zelf wordt ondersteund. De Qpinione vat) Turin namelijkwelke zijne mededeelingen van eene ofificiele zijde ontvangt, tracht de vordering van Frankrijk ten deze te verdedigetr. en als het ware de gemoederen op den afstand van Savoye voor te be- reiden. Ook uit andere gegevous blijkt allezins van zoodanige gezindbeid, zoodat de aanhechting aan geen redelijken twijfel meer onderhevig is. SfiRlVEAHVCK, 25 Februarij. Z. M. de Koning beeft beden morgen deu baron van Hall en den heer Godefroi ontvangen. Laatstgemelde beeft zijn ambtseed afgelegd. Men verneemt, dat Z. M. bepaald heeft, dat aan de opper- hoofd- en verdere ofBcieren onverschillig van welk dienstvak of wapen door het Departcment van Oorlog zal worden uitgereikt een extract der door hen gepresteerde diensten enz.wanneer zij, onder toekenning van pensioen de gelederen verlaten. Rij beschlkking van den Minister van Binnenlandsche Zaken worden de nagenoemde ambtenaren van den waterstaat met den 1 Mei eerstk. verplaatst als volgt le ingenieur J. A. A. Waldorp van Arnhem naar Gorinchem de ingenieur J. van der Toorn van Leeuwarden naar Zalt-Bommelde ingenieur F. J. van den Berg van Zutphen naar Leeuwardende adspirant-ingenieur A. J. Brevet van Roermond naar Zntphen; de adspirant-ingenieur H. A. J. W. van Beusekom van Assen naar Roermond de adspirant- ingenieur J. J. Roelants van's Gravenhage naar Assen; de ingenieur N. T. Michaelis met den 1 April eerstk. snieur J. Le' van Deventer naar Hoorn; de ingen .ebret van Goes naar Deventer de ingenieur T. Bleckman van Middelburgnaar Goes de adspirant-ingenieur P. Loke van 's Hertogenbosch naar Middelburgde drie laat- sten te rekenen van den 1 Mei 1860. De gewone audientie van den Minister van Oorlog,; zal op aanstaanden Dingsdag geen plaats hebben. Wij vernemen met genoegendat het Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen behaagd beeft te bepalen dat de militaire muzijk, gecomponeerd door don kapelmeester van het Regement grenadiers en jagers, alhier, onzen stadgenoot den heer Dunkler, zal ingevoerd worden bij de Zweedsche armee. en dat Z. M. verder, aan dien verdienstelyken kunsteuaar eon blijk willendo geven, op hoe hoogen prijs bij dicns talenten stelthem benoemd beeft tot ridder der Orde van Wasa. De bijeenkomst der Provinciale Staten van Gelder- land tot verkiezing van eon lid der Eerste Kamer van deStaten-Generaa!tor ver anging van wijlen den beer E. W. van Darn van Isseltis bepaald op 8 Maart e. k. Gisteren avond heeft er bij H. M. de Koningin eene soirde plaats gehad, welke door HH. KK. HH. Prins en Piinses Hendrik, Z. D. H.donHertog van Saxen- Weimar on andereaanzienlijkegenoodigden werd bijge- woond en waarop de jeugdige violiste A. Bido uit Weonen en onze verdienstelijke stadgenoot de pianist Wirtz, de eer hebben gehad zich te doen hoorcn. De Minister Rochussen beeft den afgeloopen nacbt rustiger en met minder koorts doorgobragt. Wij meenen de aandacht der muzijkminnaren te mogen vestigen op bet groot vocaal en instrumentaal concert, dat Woensdag aanst., door den heer Fr. Bot- gorscbek, eersten solo-fiuitist van Z. M. den Koning, in den Schouwburg zal worden gegeven met mede- working van Mevr. Gaetania Brambilla, eerste contra- nlt assoluto van bet theater te Turinden heer Bartbolomco Danieli, eersten tenor der Italiaansche Opera, en de jonge jufvrouw Amdlie Bidotvioliste, eerste prijs van bet conservatoire te Brussel. Dit concert bclooft een groot kunstgenot. Z. M. de Koning heeft aan den heer J. M. Usermau alhier, voor den tijd van 10 jaron, een octrooi ver- leend op de uitvinding van een brandsignaal. Wij vernemen, dat de miliciens der ligting van 1859, die zich thans in reserve bevindenin het laatst der maand April aanst. in actievo dienstzullen worden opgeroepen. De strengere koude die zich hier doet gevoelen sedert dat de koude luchtstroom hier Zondag ingevallen is, met onweder in Nederland en Belgie, bad in bet Noorden en Oosten reeds in de vorige week gehecrscht. Haparanda Stockholm Petersburg en Moskou hebben omstreeks 20 R niet onder het vriespunt, maaronder nul gehad. Den 20sten en later was de teraperatuur te Petersburg en Moskou klimmende, maar den 22sten was het to Riga en Reval weder kouder te Helsingfors 8* F en te Haparanda 17° F onder nul. Door den algenieenen Kerkeraad der Nederdoitsch Hervormde gemeente te Groningen is uit het bestaande twaalftalzamengesteld het volgend zestal van predi- kanteu: DD. K. F. Ternooy Apolte Delft A. Moens, te Sneek; A. van Toorenenbergen, te PurmerondG. van Gorkuru, Theol. Doct., te Eemnes-Binnendijks J. Romony, te Leeuwarden; en A, L. Poolman, theol. doct., te Noordbroek. De heer T. H. Koning te Groningeuis aannemer geworder. van de leverantie van 90 remonte-paarden tegen den prys van f 439 het paard. Schevcnlngen 25 Feb. Gisteren is door ten visscber alhier aangebragt een door dezen in zee opgeviscbt beschadigd vat olie alsmede een sclieeps- naambordwaarop in gesneden letters en geel geveitii de naam voorkomt van BLYTII. Leiden24 Feb. Zoo als reeds gemeld iszal bet regement t'ijdende artillerie met Mei aanst. naar Arnhem vertrekken om aldaur garnizoen te houden. Met dat tijdstip zal alhier een der regementen dragonders wor den gestationeerd. Anthem 23 Feb. Heden werd ouder bet voor- zitterscbap van den beer Mr. J. Rau van Gameren, voor bet Provinciaal Geregtsbof van Gelderland be. handeld de zaak van Aalt van de Pol, oud 32jarcp, landbouwer, wonende te Garderbroek, onder Barnc- veld, bescbnldigd 1°. van poging tot moedwilligen dood- slug, voorafgegaan door een wanbedrijfen 2°. van bet jagen zonder acte of scbriftelijke vergunning van den eigenaar van het jagtveld bij feitelijken weder- stand tegen den bevoegden beambte. De beschuldigde op den 4 Nov. jl. door Jan Gradus Wolte op een jagt- delict betrapt zijnde heeft bij deze gelegenheid ver- scliillende pogingen aangewend om gemelden beambte met zijn geweer, hetwclk bij op hem gelost beeft, dood te scbieten. Er zijn in deze zank elfgetuigen gedngvnard. Het openbaar ministerie requireerde by raonde van den adv.-gen.Mr. J. F. Pringle, de schuldigver- klaring met veroordceling tot eene tucbthuisstraf van 12 jaren waarop de verdediging werd voorgcdra<zen door Mr. G. Everts P. Pzn. Uitspraak Woensdao-e. k. llaiJcrwijh 24 Feb. Den 29 dezer zui van bier vertrekken eeii detachoment suppletie-troepen van 150 man, om denzelfdcn dag tc crobarqueren aan booid van Het scbip Herculesgezagvoerder ,1. Scbout. Dit detacbement staat onder commando van den lsten Iuit. G. C. Munters. medegeleiders. 2de luit der infanterie M. J. Stevels en den ofl'ie. vangez. 3de klasse F. W. M. Hoogenstraatenbeiden van bet O. I. leer. (£Al'£nE rr,MBI\KE\.) .1111 ami, 21 Feb. Eene depntatie uit de Milanesqhe geostelijkbeid is beden bij Koning Victor Emanuel ter audientie ontvangen, ten einde Z. M. een adres van gelukwonsehing en verknoehtheid aan te bicden. De Koning hoeft daarop zijne erkentelykheid be- tuigd voor dogevoelens, die in het adres doorstralen. a Op een oogenblik zeide by, u waarin dc staat- kundigo partijen het geweten der geloovigen trachten te verontrusten, onder voorwendsel dat bet wereldlijk »eza<z des Pausen wordt bedreigd, is bet mij lief dit°blyk der welwillende gevoelens van de Milanesche gees- telijkbeid le ontvangen. Hare houding is overeenkorn- stig met dc reglvaardigheid en de voorzigtigbeid. Dat de geestclijkbeid in overeenstemming met mij handele, is mijn bartelijko wenscb in bet vcrtrouwen dat zij erkennen zal, dat bet van het hoogste belang is, dat de Kcrkdat dc gecstelijke magt zicb niet met wereldsche staalkunde hemoeye. Louden, 24 Feb. In de zitting van bet Lagerhuis op beden, becit lord John Russel in antwoord op eene interpellatie verklaard dat het hem wel bekend is, dat de Koningin van Spanje aan den generaa! O'Donnel den tited van bertog van Tetuan beeft verleend maar dat hy uiet weet ol uit dit feil de gevolgtrekking to putt en is dat. bet gebicd van Tetuan reeds als een door Spanje veroverd terrein en dns als Spaanscb gror.d- gebied te beschouwcu is. In antwoord op eene andere interpellatewaarbij de voorstellcn gewraakt werdendie Engeland tot regeling der Italiaansche quaestie deedop grond dat door die voorsteilen een iribrenk zou zyn gemaakt op het tot dus ver gevolgde stelsei van non-inter- ventie, antwoordde lord John Russel dat de regering te dien aauzien vermeent gehandeld te hebben op eene wyze die bet best bet behoud v;-n deu vrede in f^uropa kan bevorderen. Daarop zyn de beraadslagingen over het amendement des heeren Ducano voortgezet. De beer Newdegate verklaarde dat bet met Frankryk gesloten bandels- verdrag in stryd is met de belangen van Engeland. De heer Osborne daarentegen zag in het tractaat eene naauwere alliantie tusschcn de beide Mogendhcden wnardoor eene ontwapening niogeiijk werd. De heer Baring ontwikkelde finantiele bezwaren en acbtteeen verdrag gelyk het onderwerpelijke slechts mogelijk wanneer dc rijksinkotnsten een aanzienlijk overschot afwerpen.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1