K I V E V B, A V I). £an de orde zijn o. a. de volgende onderwerpen wat zij konom de haar toevertrouwde gelden op de wyziging in de provinciale- en in de gemeentewet. voor beste en onpartijdigste wijze te besteden, en zegt te zoo ver den eed betreftherziening van onderscheidene titels van het Strafwetboekenz. durven betuigen dat er niet ligt voorbeelden zullen zijn aan te wijzen waarbij met betrekkelijk kleine geldsommen grooter nut is bewerkt. 'S GRAVENHA IS E 27 February. By besluit van 22 dezer, n°. 118, heeft Z. M. de Koning goedgevondenaan L. E. graaf van Bylandt, grootmeester van 's Konings Huis tijdelijk toegevoegd aan Z. K. H. den Prins van Oranje, vergunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van groot-officier van het Legioen van Eer, hem door Z. M. den Keizer der Franschcn geschonken. Bij Koninklijk besluit van den 24 dezer, n°. 72, zijn benoerad tot commies der posterijen lste kl.deheer J. J. H. Mispelblom Beijer, tlians commies 2de kl. tot commies der posterijen 2de kl.de beer M. H. Beeckmanthans commies 3de kl tot commies der posterijen 3de klassede heer W. Baxthans surnumerair bij hetzelfde vak van administratie tot surnumerair bij het vak der posterijen de heer W. H. Becker wonende te Amsterdam. De ziektetoestand van den Minister Rochussen is jets beterende. Z. Exc. heeft den afgeloopen nacht zonder koorts doorgebragt. De verkiezing te Hoorn en te Amsterdam ter ver- vanging van de heeren van Hall en Godefroiis gesteld op den 20 Maart, en bij noodige herstemming, op 3 April. Aan de gemeentebesturen is door Gedeputeerde Staten eene circulaire gezondenlioudende aanbeveling der jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden. Het aandeel der provincie Zuidholland in het aantal miliciens dat in het jaar 1860, voor het gewone con tingentten bedrage van 9511, zal worden geligtis bepaald op 1703 manschappen. Blijkens het thans bekend geworden verslag over Nderl. Indie in 1857bedroeg de bevolking van Java op ult°. December van dat jaar 11,594,158 zielen zynde 303,708 meer dan in het jaar te voren. Blijkens hetgeen over het cultuurstelsel wordt ge- zegd bleef het streven der Regering om, door verligting van lasten en door verbetering der wijze van aan- planting en bewerking, het belang der inlanders te bevorderen en hen de voordeelen van hunnen arbeid te doen genieten. De uitgestrektheid der ontgonnen bouwlanden die van levend water kunnen voorzien worden, bedraagt 1,155,563 bouws, die van den regen afhankelijk zijn 887,934 bouws; het getal landbouwende huisgezinnen met velden beloopt 1,258,473. Er werden in 1857 1,839,273 bouws door de bevolking voor eigen cultuur beplant, zijnde het hoogst bedrag sedert vijf jaren in 1853 beliep het slechts 1,674,235 bouws. De hoe- veelheid in 1857 verkregen koffij was 900,937 pik., zijnde wel beneden het bedrag van 1855, dat zeer gunstig was, doch niet onaanzienlijk hooger dan in 1857. Het is gebleken, dat door sommige gemeentebesturen bij het afgeven der patentbladenbij gemis van ge- zegelde, van ongezegelde is gebruik gemaakt. Zoodanige handelwijze geheel en al onregelmatig zijnde, zijn do gtmeentebesturen uitgenoodigd, daar waar die mogt bestaanzich van die verkeerde handelwijzezorg- vuldig te onthouden. De Ned. Stoompost bevat het volgende: Het berigt dat er eene commissie zou benoemd zijn om te on- derzoeken welke hervormingen wenschelijk zijn bij de Academie te Delft, is voor eenige rectification vatbaar, namelijk: Het is niet zoo zeer eene commissie tot het daarstellen enz., in den zin dien men gewoon is daaraan te geven, maar veeleer eene consultative of adviserende vereeniging van eenige desbevoegde mannen, om den directeur te dienen van advies bij de eventueel door hem voor te stellen wijzigingen of veranderingen. Uit het verslag en de balans van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij over het jaar 1859 blijkt, dat de gezamenlijke opbrengsten bedroe- gen1,188,835.12 en de exploitatie-kosten- 608,696.05 gevende voor netto winst f 580,139.07 Hieruit worden betaald de renten a 4£ pCt. van de onafgeloste leeningen. f 185,069.25 Voor aflossing dezer leeningen. - 21,000. Voor uitbreiding van werken en materieel- 24,826.69 Uitdeeling van 5 pCt. over het kapitaal van 6,500,000- 325,000. Belooningen aan geemploijeerden, - 2,000.— In de reserve-kas gestort - 22,243.13 Van wege de algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk is de brief ter aanbeveling van de collecte voor noodlijdende kerken en personen, in dit jaar te houden tot de leden der veischillende gemeenten uitgegaan. Zij zegt daarin, dat, hoe aanzienlijk welligt het bedrag der tweede inzameling in het vorige jaar ook ware, de liefde der gemeente in dit jaar zeer milddadig zal moeten wezenindien aan de dringendste behoeften ook maar eenigzins zal worden te gemoet gekomen. Ontreinst zij verder niet, dat vergissing in het besteden van het gegevene mogelijk en zelfs waarschijnlyk is, evens verklaart zij, dat zij steeds gedaan heeft al De heer Torben de Bille laatst minister- resident van Z. M den Koning van Deneinarken bij het Nederlandsche Hof, is heden uit deze residentie naar Brussel vertrokken, ten einde zich van daar naar Londen te begevenom er zijne nieuwe missie te aanvaarden. Heden heeft de Arrondissements-Regtbank alhier de volgende uitspraken gedaan als in zake 1°. van J. C. E. oud 15 jaren. De Regtbank heeft haar schuldig vcrklaard aan vier diefstallenalle bij nacht ge- pleegd maar haar, uithoofde van verzachtende om- standigheden, tot eene correctionele gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld 3°. M. v. D. en diens huisvrouw. De regtbank heeft hen niet schuldig ver- klaard aan diefstal van papier uit het magazijn van de heeren C., maar hen wel schuldig verklaard aan diefstal van touvv uit dat magazijn, den lsten alzoo aan diefstal in dienstbaarheiden de 2de aan medeplig- tigbeid daaraan en beiden tot twee jaren correctionele gevangenisstraf veroordeeld en 3°. G. v. d. B., wed. B., schuldig verklaard aan diefstal van een bankbiljet van /100, ten huize van de wed. K. alhier en haar dien ten gevolge veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren en alien in de kosten van het geding. Morgen avond zal in den Koninklijken Hollandscher. Schouwburg eene voorstelling gegeven worden ten voor- deeie der armen. De Directie zal voor die gelegenheid ten tooneele voeren het drama de Schoenlapper twelk onlangs voor de eerste maal ter benefice van den heer Victor Driessens is vertoond. Dit drama, naar het Fransch heeft toen veel bijval gevonden. Het is gelijk de meest soortgelijke stukken wel met van overdrevenheid vrij te pleiten, maar er zijn toch vele treffende tooneelen in. De hoofainhoud is ongeveer de volgende Eene vrouw van hooge geboorte hadbuiten weten van hare familie, een geheim huwelijk met den graaf d'Aurillac geslotenuit welk huwelijk eene dochter was gesproten. De graaf, later als staatsmisdadiger wegens een aanslag tegen het leven van Lodewijk den XIV, Koning van Frankrijkvogelvrij ver klaard zijnde, komt in zijne vlugt een laatste af- scheid van zijne gemalin en kind nemen haar tege- lijkertijd de bewijzen overhandigende van hun wettig huwelijk en van het vermogen, eenmaal voor haar kind bestemd. Na een smartelijk afscheid de gravin verlaten hebbende geeft deze het kind en de papieren aan hare zoogzuster, ten einde voor de opvoeding van hetzelve te zorgen, en beveelt haar tevens aan de portefeuille waarin die bewijsstukken zijn vervat, niet dan na verloop van 25 jaren te openen. Dit gesprek wordtop eene verborgen plaats door den boer Louvard een om zijn slecbt. karakter algemeen gehaat man afgeluisterd. Hij treedt na het vertrek der gravin te voorschijn vordert hare zoogzuster het kind en de papieren af, of wel verlangt, dat zij met hem huwe, ten einde een maal bezitter van dit vermogen te worden. Op hare bepaalde weigering valt hij haar aan en brengt haar om het levendoch op hetzelfde oogenblik gerucht hoorendeneemt hij ijlings de vlugt, kind en porte feuille in den steek latende. De schoenlapper komt nu en vindt de verslagene vrouw op den grond liggen die hem met eene stervende stem den naam haars moordenaars noemt, hem haar kind en de portefeuille geeft en nog mededeeltaan wien beide behooren. De schoenlapper neemt dit aan en brengt het kind naar zijne woning. Vijftien jaren zijn vooi bijgegaan en het kind een volwassen meisje gewordenweet niet beter of haar verzorger is haar vader. De graaf d'Aurillacge- durende dien tijd in zijne hallingschap overleden zijnde, is zijne weduwe hertrouwd met den heer Ferrieres president der regtbank. Louvarddie den graaf almede vlugtende was gevolgd had zich na diens dood meester weten te maken van zijne nagelaten papieren, komt hiermede terug, en wil zich, door het bezit daarvan doen doorgaan voor den graaf d'Aurillac doch wordt weldra door de gravindio eindelijk hare dochter in de woning van den schoenlapper terugvindt, gelogen- straftterwyl laatstgemelde hem geheel ontraaskert als Louvardden moordenaar van de zoogzuster der gravin, waarop hij gevankelijk wordt weggevoerd. De gravin die al spoedig de liefde ontdektdie hare dochter voor haren pleegvader heeft en deze weder- keerig voor dat meisje gevoeltschenkt hem hare hand als belooning voor de belangrijke diensten en voor de zorg gedurende al die jaren aan haar kind besteed. De hoofdrollen in dit drama werden vervuld door de heeren Victor DriessensKiehlen de dames ValoisSablairolles en KorlaarSablairolles. Eerst- gemelde vervulde de titelrol, en was in dat karakter door zijn een voudig, eerlijkmaar vooral natuuriijk spel weder onverbeterlijk. De heer Khiel (Lou vart) speelde zijne valsche en boosaardige rol zeer goedterwijl Mevr. Valois Sablairolles (eerst Henriette d'Esparolle en later Mevr. Ferribres) door haar diep gevoelvol en wegslepend spel als echtgenoote en niet minder als moeder, een ieders aandacht boeide, vooral bij de terug- vinding van hare dochter. Ook Mevr. Korlaar Sablairolles (Genevieve) speelde zeer verdienstelijk de vreugde bij de ontmoeting harer moeder werd zeer natuuriijk door haar weder gegeven. Eene algemeene toejuiching en terugroeping der hoofdpersonenwas hiervan dan ook het gevolg, terwijl wij overigens nog kunnen raeldendat het verdere personeel in dit drama zich zeer verdienstelijk en lofwaardig van zijne taak heeft gekweten. Al wede-rom heeft te Scheveningen een vreesselijk voorval plaats gebail. Een persoou zonder huisvesting, die des zomers in een pink, en des winters in de vis- scherswacht den nacht doorbragt, vond men in den vroegen morgen van gisteren met belangrijke brand- wonden over het ligchaam bedekt, als't ware zieltogende liggen. Terstond aan de politie daarvan kennis gegeven zijnde, is de lijder naar een zijner bloedverwanten gebragt en werd geneesknndige hulp ingeroepen en verleend. Nadat de geneesheer Spille al wat de kunst vermaghad verrigtis de ongelukkige in een liope- loozen toestand naar het gasthuis alhier overgebragt en aldaar des avonds na een vreesselijk lijden, be- zweken. In het visscherSwachthuis wordt op de vloer in een zoogenaamde vaister turf gestookt. Jan Rogzoo is de naam van den verbrandebevond zich geheel alleen in het vertrek en moet, rustende met zijne voeten op'den rand van de vuister hebben geslapen. Het vuur zich aan zijne kleederen medegedeeld hebbende is fiij eerst wakkergeworden, toen de vlam zich reeds over zijn gansche ligchaam had verspreid. Er beslaat eenig vermoeden dat misbruik van sterken drank niet geheel vreerad is aan dit vreesselijk voorval. In eene volkslezing) heeft Dr. Huet, te Amster dam gewezen op den hoogst nuttigen invloed van het baden op de menschelijke huid, en op de bijzon- dere goede eigenschappen van 't Ywater daar voor, De heer Logeinan te Haarlem heeft bedankt voor de hem aangeboden betrekking van lector in de wis- en natuurkunde aan't gymnasium te Batavia. Doctoren worden dus op nieuw voor die betrekking opgeroepen welke behalve onderscheiden emolurnenten, f 4800 trac- tement oplevert. De Amst. Ct. vermeldt, dat door misvatting twee kinderen te Almaar zijn vergiftigd. De vader na melijk zijne 2 kinderen van 1£ en 2j jaar een pur- geermiddel willeude geven, had hun bij vergissing rattekruid toegediend. In Augustus zal te Deventer eene tentoonstelling van landbouw worden gehouden. De raad aldaar heeft kosteloos 3 bunders grond buiten de Brinkpoort voor 9 jaar tijds afgestaan om er een landbouwproeftuin op te rigten. Men verneemtdat de bekende zaak van Philip Kropveld te Zwolle, schrijver van het Tooneelstukje. Jonas de Bankroetierop Maandag, den 5 Maart aanst voor den Hoogen Raad zal dienen. Het burgemeester-zijn te Hardenbergh baart nog geen rozen. De pas benoemde Mr. v. Hulst vraagt reeds weder zijn ontslag, naar men berigt. Men leest in de Groninger Cour. u Naar wij vernemen, is Yrijdag avond 11. eene brutale aanranding op den openbaren weg gepleegd en wel op den rijksstraatweg tusschen Vries en Assen. Daar bevindt zich eere plek die naar de volksoverlevering berucht is gewor den door den moord van eenen Israeliet en van daar den naam van het Smousegat a gekregen heeft. On geveer op diezelfde plaats vonden nu gisteren avond omstreeks 8 ureeen drietal voorbijgangers een oud man met grijze haren op den weg uitgestrektbijna niet meer in staat adem te halen. Hij was, zooals weldra bleek, door twee mannen onverhoeds aan- gevallenen nadat deze hem van pet en jas hadden beroofd en van een bankbiljet van 100, dat hy toevallig bij zich droeg, hadden zij hem op den grond geworpen hem schandelijk mishandeld en opdeborst getrnpt. De ongelukkige grijsaard is een boer uit Schoonloo, in DrentheSchipper genaamd en was op weg naar zijnen schoonzoonden tolgaarder van het Vrieser tolhek om dezen de gelden terug te brengendie hy van hem geleend had. Waarschijnlijk vvnren de boos- wichten hiervan onderrigt. Nadat men den ouden man met groote moeite naar Vries had gebragt, is hem daar geneeskundige hulp verleend. Hij verkeert echter in een treurigen toestand zoodat voor het behoud van zijn leven gevreesd wordt. De burgemeester van Vries heeft terstond alle mid- delen in het werk gesteld tot opsporing van de mis- dadigers, van wier aanhouding wij echter nog niet hebben vernomen. Men meldt ons uit Assen: Bij gelegenheid van den hetigelijken verjaardag van Z. M. den Koning, gaf HD. Commissaris in dat ge- west, een thee dansant, dat door meer dan honderd personen bijgewoond aan alle een zeer genoegelijken avond schonk. De localiteiten in het gouvernements- hotel die zich zoo uitnemend lenen tot het houden van eene soire als nu plaats vond, leverde een riant ge- zigt op, terwijl de zich vrolijk bewegende groepen gedecoreerd door tal van dames meer toilletten smaak- vol, zelf schitterend mogt worden genoemd tooude dat het in den volste 5n des noods een feestavond was. Drenthen's hoofdstad gaf bij deze gelegenheid het bewijs, dat het gewest, 'twelk volgens zeker iemand niets heeft dan hei en struiken ook op bloernen kan wijze, meer schoonheid elk feest, in welk oord van Neder- land ook gegevenzou opleveren. Leiden, 26 Feb. De lste luitcnant baron Taets van Amerongen van het regement rijdende artillerie is tot instructeur bij gemeld regement benoemd. Amsterdam, 25 Feb. De natuurkundige afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen hield heden eene gewone vergadering. Nadat eene geheime zitting was gehoudenwerd door den voorzitter de openbare zitting geopend. De secretaris berigtte dat de volgende bricven van den Minister van Binnenlandsche Zaken waren ontvangen als: een van 3 dezer betreflende het besluit van Z. M. van den 29 Jan., n°. 44, dat de subsidie voor het

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2