IV. 51. Woensdag, 189 February. B VAN IS U I T EfL A V IS. DAB BLAB ZUIDH0LL1ND EN S6RAVENHAGE It it Dagblad verschijnt dageiijksuitgenomen Zon- en 1'eestdagen. Prigs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brieven sluJcit.x en advertentien Iranco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prigs der advertentien van 1 6 regels f 1.80, die regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groute letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. Marktprijzen dergranen te Rotterdam den 27 Feb. 1860, zoo als die bij Burgemeester en Wethouder.1- zijn ingekomen 75-76 Jar. Zeeuwsche Tarwe j 10.50 k f 10.75 78-79 Kleefscbo dito 3-15.a 355.— 77-78 i) Oude Poolsche dito n 360.370. 72-73 Zeeuwsche Rogge 7.35 a 7.45 D II I T SI C !1 L 1 V 9. Berlijn 27 Feb. Het budget vindt ineer en meer oppositie, vooral bij de bevolking. Had het ministerie bij zijn optreden een programma gegeven, waaruit de nu voorgedragen verhoogingen vvaren to voorzien geweest, niemand zou zich eene aanmerking hebben veroorloofd niet alleen maar men zou elkander de noodzakelijkheid daarvan hebben betoogd. Sedert echter is do populu- riteit van het ministerie workelijk gedaaldvooral ten gevolge van de buitenlandsche staatkunde, welkeonze regering meent te moeten volgen. Sedert de weife- lende bonding van den Prins-Regentgednrende den Italiaanschen oorlog, lieeft de groote liberale party begrepen dat zij nog weinig rekenen kon op de zoo- genaamde liberale bervorming. Dageiijks blijkt bet nu meer dat de regering meer Oostenrijkscb dan Ita- liaansch gezind is, terwijl de bevolking bijna algemeen de Engelsche inzigten aangaande Italie deelt. Het is dus niet te vervvonderendat zieh een geest van inisnoegen openbaart. welke tot ernstige bolsingen tus- scben do beide wetgevende vergaderingen kan leiden. Men boweert nog altijd, dat de Prins-Regent per- soonlijk eene meer liberale staatkunde is toegedaan maar dat hem de moed ontbreektom krachtig op te treden tegen de kleine invloedrijke partij vvelke tegenwoordig de revolutionaire kan genoetnd word en omdat zij de bestaande orde van zaken wil omverwerpen om bet oude en verouderde regeringsstelsel weder te doen herleven. De minister van binnenlandsche zaken lieeft eer.e eireulaire aan de bevoegde autoriteiten gezonden, waarin gewezen ivordt opde toenetning van scliadelijkeinsecten, welke aan deboom- en veldvruchten groote nadeelen be- rokkenen. De minister zegtdat eene voornamo oorzaak daarvan is, dat vele nuttige vogels worden uitgeroeid en deze boschbewoners meer en meer zeldzaam worden. De minister meent, dat het vooralsnog onnoodig is daar- tegen door eene speciale wet to waken, omdat de bijzondere verordeningen genoegzame middeien aange- ven om het kwaad te stuiten. Het waro wensehelijk, dat ook in andere landen op deze volstrelct niet onbeduidende zaak gewezen word. K IT §LAS O. tit. Petersburg 3/15 Feb. Eene half officieelo nota in een oeconomistisch dagblad deelt mededat de werkzaamheden der commissie van redactie voor de emancipatie der boeren, ten minste wat de voor- naamste bepalingen betrefttegen den aanstaanden zomer zullen afgeloopen zijn. Aan de studenten is toegestaaubuiten de universiteitde uniform af te leggen. Op zich zelf •chynt dit van weinig beteekenismaar in een land, waar men gewoon is de wnardigheid van den persoon naar de uniform af te meten, mag dit als een groote maatregel van vooruitgang worden beschouwd. F II A N K K IJ K. Parijs27 Feb. Gisteren heeft de plegtige receptie plaats gehad van den nieuwen Turkschen gezant bij dit Hof. Drie rijtuigen met zes paarden bespannen en voorafgegaan van piqueurszijn ten 2 ure van de Tuilerien vertrokkenom Z. Exc. af te halen. Na zijne geloofsbrieven aan Z. M. den Keizer te hebben overhandigd is hij met hetzelfde ceremonieel naar zijn hotel teruggebragt. Z. M. lieeft denjeugdigen Prins Napoldonzoon van wijlen Prins Karel,Bonaparte en van moeders zijde kleinzoon van Koning Joseph den titel van Keiz. Hoogheid verleend. Gelyk men weetheeft die Prins na de afkondiging van den rondgaandon brief des PausenRome verlaten en zich herwaarts begeven. De raaarschalk Reiile ligt govaarlijk ziek hij is 85 jaren oud en de laatste raaarschalkdie onder het eerste Keizerschap het opperbevelhebberschap gevoerd heeft. Het besluit nopens de organisatie der artillerie door den Moniteur medegedeeld is van veel oorlog- zuchtiger aard dan men oppervlakkig zou denken. De dertrg batterijen van het belegeringsgeschutwelke opgeheven worden en inderdaad slechts in naam be- stondenkomen in geenen deele in vergelijking met de twintig batterijen artillerie te voet, welke opgerigt zullen worden. Men erkent, dat onze artillerie daar- door met ongeveer 200 vuurmonden zal worden ver- meerderd. Pater Hermann, een Karmeliter-monnikheeft Donderdag jl. in de Kerk van St. Sulpiee met zoo veel hevigheid gcpredikt en over de ontwijding van heiligo zaken in Italie gesproken dat de Aartbisschop van Parijs zich genoopt heeft gevoeldhem daarom- trent eene teregtwijzing te geven. Men meent thans bier te weten dat de Engelsche kanaalvloot niet in last heeft, zich tegen de verovering van Tanger te verzetten irdien do Spanjaarden liunne operatien zoover mogten uitstrekken, inaar eenvoudig bestemd is om te Algesiras de schepen te vervangen, welke onlangs naar Maltha gezonden zijn. Het is te hopen dat dit gerucht zich bevestigen zal, want de bedoeiingenaan Engeland ten opzigto van Spanje toegeschreven zouden eene betreurenswaardige inbreuk maken op het beginsel van non-interventiedoor Enge land vooral in den laatsten tijd met zoo veel ophef verkondigd. De zaak van den heer Vacberotschrij ver van de Democraticis niet getukkig. Nadat eerst do advocaat Ollivierde vordediging van dezen ter zake van drukpers- delict vervolgden beklaagde had op zich genomen, en zoo als bekend is, wegens eenige uitdrukkingen in den uanhef van zy ii pleidooi, voor drie maanden in de uitoefening van zijne bediening wasgeschorst, tegen welk vonnis, reeds in appel bekrachtigd, hij thans cassatie heeft aangeteekend), is jl. Zaturdag de hecr Marie als verdediger opgetreden. Na drie ure zeer welsprekend to hebben gepluit, viol deze advocaatin eene bezwijming,zoodat hij door zijne ambt- genooten moest worden weggedragen. Devcrdere belian- deling dor zaak is tot den "29 uitgeiteld. Aan den beer Vacberot vyordt ook ten lasto gelegd den eigendom te hebben aangeta-t, en dit gaf den verdediger aan- leiding aan de regters en het publiek eenige plaatsen voor telezen uit een boek waarin do beginselen van den heer Vacherot nog veel krachtiger worden voorgestaar. De voorzitter der regtbank vroeg met ongeduld naar den titel van het weik, en hierop antwoordde de l.eer Marie: Het werk is getiteld: Uitrocijing van het pauperisme.n Nog ongcduldiger vroeg de voorzitter nu naar den nuam des schrijvers. Prins Lodewijk Napoleon Bonaparte, hernum de advocaat. Dit ant- woord maakte op alle aanwezigen een diepen indruk, en de voorzitter haastte zich om dadelijk het geven van teekenen van goed- of af kerning te verbieden, I T A I. I E. Meer en raeer kan het berigt van den Morning- Chronicle nopens een Oostenrijk-Russisch verbond als valsch en ongegrond worden beschouwd. liit Lonrien wordt berigt dat in de aanzicnlykste kringen aldnar verzekerd werddat het Britsche 'gouvernement het berigt mede als zoodanig beschonwde. Uit idles blijkt ook, dat het te Londen gefabriceerd is met het doel om eigen belangen te bevordercn. Zoo wordt daarin aan den Russischen minister te Weenenden heer von Balabine, de titel van Prins gegevenwelken hij volstrekt niet bezit. Indian bedoeld berigt waarheid behclsde zou het uit St. Petersburg of Weenen hebben moeten komen, alwaar men dergelyke vergissing niet zou kunnen be- gaan: te Londen is dit intusschen mogelijk. Watwolligt aanleiding tot de mededeeling van den Morning-Chronicle kan gegeven hebben is dat Oostenrijk pogingen aange- wend heeft, om van Rusland en Pruissen degoedkeuring zijner Italiaansche politick en eene krachtigeondersteu- ning, tot uitvoering der bepalingen van het verdrag van Villafranca, te erlangen. Eerst nadat Oostenrijk in die pogingen niet geslaagd was, heeft het zich tot Frankrijk gewend en de onmogelijkheid eener ge- wapende tusschenkomst erkend. Uit een en under nioet intusschen geenszins afgeleid worden dat de kabinetten van Berlijn en St. Petersburg zeer gezind zijn voor eene aanhechting van Midden-Italie bij Sardinie. Men behocft hieromtrent alleen te wijzen op het voorbehotid van deze beide kabinetten (zie ons vorig Hummer). Te Turin wordt dit ook als zoodanig beschouwd. Wei zegt het aldaar uitkomende dagblad Opinionedat Rusland niet alleen niet tegen de aanhechting heeft ge- protesteerd maar dat de te Turin van die Mogendheid ontvangon mededeelingen in zeer verzoenenden geest zijn. Bijzondere brieven uit diestad echter, van den 24 dezer, verklaren dit berigt voor ongegrond. Integon- deel wordt gezegd dat bij de Pruissisehe en Russi- sche gezanten vier of vijf dagen te voren zeer belang- rijke depeehes wuren ontvangen welke onmiddellijk naar Milaan werden gezonden en waarin de hoven van Berlijn en St. Petersburg de aanhechting in zeer duidelijke bewoordingen ontraden. Die depeehes moeten op den Koning van Sardinie diepen indruk gemaakt hebben, zoodat hij zelfsin een oogenblik van drift, zou hebben gezegd dat hij ondanks alle3 de aan hechting zou afkondigen dat hij gehed Italie zou wapenen en den aanval onverschrokken zou afwacli- ten dat hij, cerder dan het hoofd te buigen zijne kroon op het spel /oil zetten. Die woorden moeten echter aan oogenblikkelijke opgewondenheid wor den toegeschreven zoo Z. M. ze al gebezigd heeft. Koning Victor-Emanuel heeft te veel vader- landsliefde, om ligtvaardig de toekomst van Italie in de waagsehaal to stellen. Het feit evenwel der gemelde depeehes is gewigtig. Maar er i3 meer, altijd op grond derzclfde bijzondere brieven uit Turin. Daarin wordt namelijk verzekerd, dat zelfs Engeland aan het Sardinische gouvernement eene nota zou hebben doen toekoraen, welker hoogst gematigde inhoud zeer afsteekt bij hetgeen men van het Kabinet van lord Palmerston had kunnen verwuehten. I)e gezindheid van Frankrijk is bekend, en weet men dat het Kabinet der Tuilerien een ultimatum aan Piemont heeft gezonden, Naar men zegt, zou dit stuk door Koning Victor Emanuel zelven uit— gelokt zijn, die wars van het status guovan het Fransche gouvernement zou gevrangd hebbenhem eene gedragslijn voor te schryven. Eene Parijssche correspondentiedit laatste mededoelenduvoegt er bij dat de Koning zou verklaard hehben zich daaraan te zullen onderwerpon met mededeeling echter, dat zoo het Kabinet der Tuilerien nog langcr aarselde zich te verklaren, hij zich genoodzaakt zon zien te handelen en aan de wenschen der bevolkingen gehoor iegeven. Zoo een en ar.der overeenkomstig de waarheid is, en Piemont zicli werkelyk aan de door Frankrijk voorgeschreven "e- di agslijn onderwerpt, zal het de vraagzijn, of het Iveizer- lijk gouvernement steeds dezclfde vordering omtrent Savoyeen Nizza zal kunnen doon even alsof gehcel Emilte bij Piemont waregevoogd geivorden De tijdingen uit Parijs hebben ook in Toscane een diepen indruk ge maakt. De vrienden der aanhechting aldaar zijn alles behalve tevreden. Reeds hadden zich onderscheidene personendie van geert restauratie willen hooren heimelijk vereenigd tot hot vormen van een comitd, 'twelk de candidatuur van den jeugdigen herto" van Genua zou voorbereiden zie ons vorig nomtnerDe komst der hertogin van Genua werd reeds als kort op handen aangekoudigd. Omtrent den loestand der Italiaansche aangeleuen- heden kan nog gemeld worden dat de onderhandelingen tusschen het Kabinet der Tuilerien en bet Hof van Rome geenszins afgebroken zijn. De kardinual aarts- bisschop van Parijs raoet nog steeds ten deze groote hoop koesteren niet alleen ten gevolge der bijzondere door hem uit Rome ontvangen berigtenmaar ook naar aanleiding der woorden, welke de Keizer onlangs tot hem gerigt heeft. Van de Conferentiendoor Rusland en Pruissen voorgesteld sehijnt weinig te zullen komen. Oostenrijk wenscht die niet en ook Frankrijk heeht er weinig gewigt aan. De Sardinische minister van finantien lieeft een uitvoerig verslag openbaar gemaakt over den firiantielen toestand des lands. Volgens dit verslag bedrnagt het tekort over bet jaar 185938,826,236 lira's (47^ cent Holl.), dat voor 1860 bedraagt 29,915,000 lira's in het geheel 68,741,236. De nationale leening van 100 raillioen is voldoende om het tekort te dekken en de onvoorziene noodzakeiijke buitengewone uitgaven te bestrijden. De •orlogskosten zijn onder deze opgaaf begrepen. Zij be- droegon in het geheel 88,920,887 lira's. De toestand der schatkist is dus allezins gcschikt om vertrouwen te wekken. De Opinione verklaarluaar aanleiding van dit ver slag dat alle geruchten, als zou de Sardinische regering reeds wedcr een nicuwe leening van 20 miliioen willen aangaan, voor ongegrond. Indien de inlijving van Midden-Italie zonder oorlog tot stand komt, dan is da financiele toekomst gunstig, en do regering zal alsdan in staat zijn, door openbaro werken de nationale ont- wikkeling nienwe hulpbronnen te openen. Indien echter het verlangen der volkercn naar vrede door de hande- lingen der regeringen werd teleurgesteld, indien Oosten rijk ten einde Venetie te behoudenop nietiw zijne toevlugt tot het zwaard namdan zou men tot nieuwe

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1