estgelakd. 18 I K L A A n. bpoffering en inspanning genoodzaakt zijn. Het is natuurlijk dringend noodzakelijk dat Pieraont, tijdens het tot de inlijving overgaat, tot den krijg gereed is. O verigensbehoeft men in de krijgsioernstingen niet anders te zien dan het middel om de natie hare vrienden en bondgenooten gerust te stellen, door te toonen dat de regering tegen alle eventnaliteiten op hare hoede is. Indien Oostenrijksche bladen aan Sardinie oorlogszueh- tige plannen toeschrijvondan zeggen zij eene grove onwaai heid daar iedereen weetdat Sardinie meer dan eenig ander Rijk den vrede behoeftom zijne in- wendige organisatie te regelen. Dat Sardinie gewapend moet blijven, heef't het te danken aan de noodlottige omstandigheden dat Oostenrijk nog voet op Italiaan- schen bodem heeft en in Venetid eene uittartende staat- kunde van onderdrukking hnHigt. Daar ecliter de noodzakelijkheid om gewapend te zijn, thansalgemeen ismag men op eene spoedige verbetering in deze hopen. Euro pa moet eindelijk zijne geldmiddelen voor werken des vredes kunnen bezigen. Uit Rome wordt van den 21, geschreven dat een vrij groot aantal kardinalen den Zaturdag te voren des namiddags, eene uitnoodiging hebben ontvangen welke zoo veel mogelijk geheim moest blijvenom dien avond, ten aeht are, eene congregatie te houden. Het geheim der beraadslagingen schijnt nietzoogoed bewaard te zijn geblevendat niet was uitgelekt, dat zij ten doel hadden, zich te verstaan nopens de antwoorden welke 0Py de nota's van den heer Thouvenel van den 8 en den 12 zouden gegeven worden. Er is besloten dat die ant woorden op alle punten ontkennend zouden zijn en dat zij in het dagblad van Rome zouden worden geplaatst. Den 21 was intusschen de bepaalde redactie der stukken nog niet vastgesteld.Er was te Romein overeen- stemming met het Beijersche gouvernement, bevel ge geven, in Beijeren een regement cavalerie te werven. iionden 26 Feb. Het Kabinet bereidt zich voor op een warmen strijd over het tractaat met Frankrijk en het budget. Dat het echter als overwinnaar uit het strijdperk zal treden kan nit reeds als zelier worden aangemerktdaar 24 leden van de conservatieve partij, ten gevolge van adressen hunner kiezers, genoodzaakt zijn geweest voor de regering te stem men Het Kabinet Palmerstom heeic zich zelden in meerdere populariteit mogeti verheugen of, juister gezegd, nimmer was de irapopulariteit van zijne tegenpartij grooter. Men wil tot geen nrijs een Tory-bewind en eene ontbin- ding van het Parlement zou eene groote verminderin^ op de banken der oppositie te weeg brengen. Vooral de heer Disraeli heeft door zijne onstaat- kundige oppositie eene groote nederlaag geledenen voor het tegen woordige is zijne magt geheel gebroken. De voorzitter der kamer van koophandel te Manchester heeft het volgend schrijven van den heer R. Cobdengedagteekend uit Cannes in Frankrijk den 18 February, ontvangen: Waarde heer 1 Erken- telijk meld ik u de ontvangst van uwen brief, die den dank der directeuren van de kamer van koophandel te Manchester begeleid voor mijne bewezene diensten in de onderhandeling over het onlangs met Frankrijk gesloten handelsverdrag. Indien ik het werktuig heb mogen zijn om deze hervorming in de handelbetrek- kingen der beide Volken te bevorderen, dan is zttlks van den 23 dezer, den afgetreden Minister van Finantien, Mr. P. P, van Bosse, te benoemen tot Ridder-Groot- kruis der orde van de Eikenkroon. (Amst. Ct.) Bij Kon. besl. van den 25 dezer, n°. 59, is benoemd tot commies bij het Depart, van Financiende heer Mr. J. Gleichinan advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Den 1 April aanstaande zal in werking treden het bepaalde bij Kon. besluit van den 27 January 11., namelijk de ophefting der verdeeling van de cavalerie in twee brigades, en in verband daarmedevermin- dering van den stat van het wapen met twee generaals- raajoor, commandanten der brigades en met de adju- danten voor die opper-officieren. Ieder der vijf rege- menten wordt verminderd met een roajoor. Aangaandehet bezoek van Z. K.H.den Pi ins vanOranje te Liverpool, wordt het volgende gemeld: Donderdag avond kwam Z. K. H. aldaar aan, na een afgelegd bezoek aan lord Llanover te Lisnarth. Aan het station werd hij door den heer May, den Nederlandschen consul te Liverpool, en door den grooten scheepsbouwmeester den liter Land opgewacht, wiens nitgestrekte scheeps- timmerweif hij met een bezoek vereerde, daarna de Mersey overvoer en zich in het slaatsierijluig van den maiie naar het Adelphi-hotel begat, waar eene reeks van prachlig gemcubeleerde vertrekken voor hem in gereedheid gebragt was. Vrijdag bezocht Z. K. H. door den heer May en eenige personen van zijri ge- volg vergezeld eenige der voornaamste dokken en begaf zich daarop naar de zaal van St. George, waar de heer Best de Nederlandsche volksliederen op het groote orgel uitvoerde. Vervolgens gebruikte de 1 i ins het ddjeuner in de zaal van bet stadhuismet den mail e en verscheidene andere heeren, en zette toen zijne reis naar Manchester voortwaar hij des na middags ten half vijf ure aankwam. Morgen (Woensdag), zal de gewone audientie van den Minister vanSlaat, Minister van Kolonien geen pleats hebben. Op Vrijdag, den 2 Maartzal de Minister van Marine geen audientie geven. Naar wij vernemen zal er bij Z.Exc. den Minister van Staatbaron van Hallgedurende vijf achter- eenvolgende Woensdagente beginnen met morgen receptie zijn. Naar men verneemt, hebben de heeren Wolterbeekc. s. zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken'ge- wend en hunne aanvrage van concessie, voor den aanleg en de exploitatie van een geheel Nederlandsch spoorwegnet herhaald, terwijl zij zich tevens bereid hebben verklaard met de Regering te onderhandelen over sommige wijz.igingen in de door lien gestelde voorwaarden. alleen in de nederige betrekking van aanspoorder diergenen geweest, die gelukkiglijk en de magt en de gezindheid bezaten om gevolg aan mijne°aan- sporingen te geven. Het was aan de bereidwillig- heid te danken waarmede de Engelsche Regering hare finantiele schikkingen voor het jaar, in overeen stemming mctde bedoelingen van het verdrag, maakle, en aan de verlichte waardering van de gewigtige strek- king daarvan door den Keizer der Franschen en zijne ministers, alsmede aan de rondborstige medewerking van lord Cowleydat de onderhandelingen tot eene gewenschte uitkomst geleid hebben. Ik vertrouw dat wij na verloop van eengenoegzamen tijd tot verwezen- lijking der gevolgen van eene zoodanige verandering, g«- tuigen zijn zullen van eene groote uitbreiding des handels tusschen deze twee groote naburige Volken, die niet alleen hunne stoffelijke welvaart vermeerderen maar tevens hunne staatkundige en zedelijke betrekkingengrootelijks verbeteren zal. Wees zoo goed door uwe tnsschenkomst aan de directeuren de verzekering raijner hoo»e waar dering van hunne beleefdheid te doen gewordenenz. B E I. I JBrussel27 Feb. Dezer dagen heeft in het paleis desKonings, enzelfsin zijn kabinet, een stoutediefstal plants gehad namelijk van twee schilderijen van Ver- boeckhovenzonder de lijstenen eene fraaije pendule een geschenk van de Koningin van Engeland. De pendule is naar den lombard gebragt; van de schilde rijen is geen spoor ontdekt. Het Journal de Ervotelles heeft gisteren eene ge- zamenlijke verklaring van het Duitsche, Engelsche, Oostenrijksche, BelgischeSchotsche, Hollandsche, Iersche en Zwitsersche episcopaatten behoeve van het wereldlijk gezag des Pausenopenbaar gemaakt. Die verklaringin zeer weinig gematigde termen ge- steld, en naar het blad zegt, aanvankelijkbestemd om onder de oogen van het Congres gebragt te worden 'tweik men geroepen' achtte over het Italiaansche vraagstuk te beslissenis van 126 naamteekeningen voorzien waaronder die van den Prins van Schwar- zenberg, den kardinaal-aartsbisschop van Praag, den aartsbisschop van Keulen, den primaat van Hongarye, den aartsbisschop vanWeenen, den primaat van Ier- land enz. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen heeft het stnk niet onderteekend. De JLclto du Parlement meldt, dat de twee commis- saiissen door de Nederl. Regering aangewezen om de aangelegenheden betreffende de Maas-aftappingen te legelen zich thans te Brussel bevinden en in ge- zelschap van den Nederl. gezant en verscheidene leden der beide Kamers bij den minister van buitenl. zaken net raiddagmaai hebben gebruikt. Gisteren namiddag is te Hellevoetsluis binnen^e- komen Zr. Ms. brik Sperwer, commandant Uhlenbeck, uit de West-Indibn. Een over Triest van den Gouverneur-Generaal van Ne&rl. Indie ontvangen telegram, dd. Batavia, den 14 Jan., luidt: De Onrustgestationneerd op den Bart tois door den vijand overvallen, die het stoom- schip heeft doen zinken, na het etat-major en de equipage, in ulles 62 personen, te hebben vermoord. Du laatste tijdingen van Boni zijn voldoende. De sioom- korvet Admiraal Koopman is in goeden staat aan- gekomen. Het Departement van Marine zal, door middel van de Staats-Courantde namen bekend maken der be- manning van Zr. Ms. stoomschip Onrust, die bij de aan dat schip ovei koroen ramp het leven heeft verloren zoodra daarvan officieel berigt ontvangen is. Volgens de laatst ontvangen mailberigtenloopende lot 24 Dec., had do Onrust boven Soengi Bezaran eene benting genomen en in brand gestoken. Het stoom- vaartuig had ook naar Teweh een gelukkigen togt ge maakt, en er werd dus gemeld, dat alle°langs den Doesoen-oever tot boven Teweh gelegen kampono-s doorslaande bewijzen hadden gegeven van de bes'te gezindheid jegens het gouvernement. Ook in de aan- grenzende rijken heerschte alom eene gewenschte rust, en er werden blijken van vertrouwen op en van wel- gezindheid jegens het gouvernemeut gegeven. Het blijkt echter, uit 't geen thans met de Onrust is ge- beurd, hoeveel men op die welgezindheid staat kan maken. De overland-mail via Marseille, is heden midda- alhier aangekomen wij hebben echter onze gewone Louranten niet ontvangen. 'SfiRIVEMIUiE, 28 February. Het heeft Z. M. den Koning behaagdbij besluit De verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden wordt heden in deze Residentie op de gebruikelijke wijze gevierd. Onder het Mdrukken dezes, is, bij een hevigen storm uit het Zuidwesten, welke veel schade aan daken en schoorsteenen toebrengtbrand ontstaan in de gas- fabrijk, welke spoedig gebluscht is. Door den storm werd een boom omvergeworpen welke op eenige omstanders vielten gevolge waarvan' eene vrouw werd verpletterd en een viertal mannen werden gewond. By de vete verbeteringen welke in den laatsten tijd in deze Residentie zijn en nog dagelijks worden aan- gebragt, mag het inderdaad vreemd scliijnen, dat lot dus verre er nog altijd gebrek bestaat aan eencdoelmatiae Concertzaal-, want dat de zaal in het gebouw Dilijentia. in ve e en de voornaamste opzigten, niet aan de eischen voldoetis nog onlangs in eene brochure opzettelijk aangetoond en alien die met dit locaal bekend zijn, verklaren eenstemmig, dat die zaal, na hare vergro'o ting, minder goed voor lietgehoor is, dan vdor dien tijd. Algemeen zijn dan ook de klagten daarover, maar daarby is het tot dusverre gebleven. Verschillende pogirgen zijn op mcer of min verwijderde tijdstippen aangewend om een beter locaal voor concerten daar te Snellen, maar deze hebben nimmer eeni" "unstiff gevolg gehad. 6 Het mag dan wel als een verblijdend verschijnsel worden begroeidat een aantal aanzienlijke in- gezetenen dezer Residentie zich voorloopig vereenigd hebben, met het voomeraen om alhier eene nieuwe Concertzaal te doen bouwen en eene inteekenlijst aan hunne stadgenooten aan te bieden ten einde met hen tot dat doel^ zamen te werken. Zij achten het wen- schelijk, pogingen aan te wenden om in eene groote behoefte te voorzienen gelooven dat het juist nu daartoe een geschikt en gunstig oogenblik is. Het zou misschien geraden zijn een gebouw te zetten, dat, behalve tot Concertzaalook tot eenig ander doel- einde ingerigt zou wezenen waardoor tevens renten en voordeelen voor de uitgeschoten gelden zouden gevonden worden, Doch dit is afhankelijk van den bijvalwelken hun plan zal vinden. Vooreerst meenen zij zich te moeten bepalen bij het daarstellen van eene nieuwe Concertzaal waartoe volgens voorloopig gemaakte berekenino- een kapitaal van minstens f 150,000 gevorderd word°t, hetwelk zou moeten gevonden worden door het uit- geyen van aandeelen op naam of in bianco, groot/200. Bij een doelmatig beheer is het vooruitzigt niet on- gunstig op renten dividenden of uitloting van aan deelen. Zoodra het benoodigd kapitaal guheel of meeren- deels zal zyn bijeengebragt, zullen nadere bepalingen gemaakt en volledige statuten ontworpen en aan het oordeel der aandeelhouders onderworpen worden. Van harte wenschen wij, dat dit plan bijval en ruime ondersteuning inoge vinden, daar gelijk de •ntwerpers zeggen het bier geldt het oprigten van een gebouw, waaraan zoo groote behoefte is dat den echten kunstzin in onze zoo gezochte residentie kan bevorderen en haar tevens tot sieraad kan strekken.u Menigvuldig zijn de klagten bij de bouwlieden in onzen omtrek over het buitengewoon groot aantal muizen en de schade door deze in de opgetaste graanschoven aangerigt. Men spreekt zelfs van een Iandbouwer, die van een tarwschelf, de opbrengst van vier bunders, slechts 10 mudden dorschte. YVelligt is het niet on- dtenstig te dezer gelegenheid te herinneren aan hetgeen een Belgisch Iandbouwer jaren achtereen met vrucht zegt te hebben aangevvend tot wering van dit on<re- dierte. Te meer laclit ons dit toedaar dit middel zoo eenvoudig is. Deze liet namelijk in het najaar eene ge- noegzame hoeveelheid van de zoogenaamde wilde kraise- munt (mentha sylvestris, mentha aquaticabijeenzamelen en liet daarvan in zijne schelven op verschillende lagen een gedeelte uitstrooijen. Dit gewas schijnt een lieviV yergif tegen ratten en muizen, althans zij stierven of 1 eten de schelven onaangeroerd. Toevallig zegt hijtot die ontdekking gekomen te zijn met een tarwschelf, de opbrengst van een stuk land waar veel wilde kruise- munt was en die met de tarw ingeoogst werd. De loop der wettige bevolking van de gomeente uel/tgedurende het jaar 1859, was als volgt: .Op January 1859 bestond de wettig gedo- micilieerde bevolking dier gemeente uit: Mannen. Vrouwen. Totaal. 9126 9859 18,985 Zij vermeerderde in 1859 Mann. Vrouw. Totaal. 1 Door geboorten met. 344 385 729 2°. Door vestiging in de gemeente met429 453 882 Te zamen 773 838 1611 Daarentegen had eene vermindering plaats: Mann. Vrouw. Totaal. 1 Door sterfte van. 353 375 728 2°. Door verlrek uit de gemeente van376 448 824 Te zamen 729 823 1552 Blyvende eene vermeerde- ring van44 15 59 De wettige bevolking bedroegalzoo op den 31 Dec. 1859: Mannen. Vrouwen. Totaal. 9170 9874 19,044 De vermeerdering der bevolking met 59 moet worden verdeeld als volgt Meer geboren dan overleden 1 meerdere vestiging dan vertrek naar elders 58totaal 59. Er werden in den loop van 1859 voltrokken 189 huwelijken, waarvan 146 tusschen jongmans met jonge dochters, 12 tusschen jongmans met weduwen, 25 tusschen weduwenaars met jonge dochters, en 6 tus schen weduwenaars met weduwen; terwijl er 2 echt- scheidingen hebben plaats gehad. Het cijfer der wettige bevolking verdeelt zich in de navolgende godsdienstige gezindheden Ned. Hervormden 409 I ransche of Waalsch-Hervormden 249 Engelsche of Presbyt. n3 Leden der Schotsche Gemeente10 Anglicaansche Episcopalen4 Evang.-Lutherschen502 Doopsgezinden of Mennonieten19 Remonstranten Christ. Afgescheidenen 434 Roomsch-Katholijken7399

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2