N\ 54. Zaturdag3 llaai-l. Cmlc PER TELEGRAAF. AAWSW&AAZi VAN U K I Z E It A POL E O bij de Opening der Wetgevende Vei'gadering. (Doze Aans|)iaak is reeds lieden morgen in een Mijn gouvernement zal U onverwijld een geheel der BuitCngeWOOli 1101110101*aail 0I1ZCgta!»01ineCideil billlieil maatregelen aanbiedenwelke ten duel hebben de 'rvniuiirnnaii DAGBLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Dit ihtgblad verschijnt dagelij ksuitgenomen Zoa- Peestdagen. Pry's per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brievenstukken en advertentxen Iranco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 0! regels- f 1.80, it he regel meer 25 cents, behalve hit zegel. G'roote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. Door de storing op de lijnen ontvangen wij eerst lieden morgen de VAN* lingen te zullen leiden. Ik heb hem geraden gunstig te antwoorden op de te kennen gegeven verlangens naar vereeniging van de provincienmaar om de zelfstan- dightid van Toscane te handhaven en in beginsel de regten van den Pans te eerbiedigen. handels-betrekkingen te vermenigvuldigen. Deeeists stap, op dien weg af te leggen was, om bet tijdstip te bepalen voor de ophef'fing dier onoveikonulijke hindernissenwelke onder den naam van probibitier vele vreemde voortbrengselen van onze markten ver- Indien deze schikking al niet iedereen voldeed, wijderende de andere natien tot eene voor ons zij heeft ten roinste bet voordeelvan de beginselen droevige reciprociteit dwongen. Mijne iieeren tie Senateue*. Mjne Mleeren tie Afyevaardigden. Bij "le opening van de laatste zitting, trachtte Ik, steunende op de vadei landsliefde van Frankrijk u gerust te stellen tegenover de overdreven bekommering voor een vermoedelijken oorlog. Thans zal Ik trachten u gerust te stellen tegen de onrust, door den vrede zelven in bet leven geroepen. Dien vrede wenscb Ik opregt en Ik zal niets verzuimen oin hem te handhaven. Ik verheug mij over mijne vriendscliappelijke be- trekkingen met alle Mogendheden van Europa. De eenige punten van den aardbolwaar wij nog oorlog voerenzijn in bet verre Oosten gelegenmaar de tnoed onzer zeelieden en soldaten bijgestaan door de loyale medewerking van Spanje, zal weldra tot een vredesverdrag mot Cochin-China leiden. Wat China betreft, eene krachtige, met Engeland geeornbineerde, expeditie zal dat Rijk weldra voor zijne trouweloos- heid straffen. In Europa loopen naar ik vertrouw de rnoeije- lijkheden ten einde, en Italie is op het punt, zicb vrijelijk te constitueren. Zonder terug te komen op de langdurige onderhan- delingen welke reeds zoo vele maanden slepende z'jn zal ik mij bepalen tot het opgeven van de voornaamste punten. De heerschende gedachto van bet vredesverdrag van O O Villafranca was, de bijna algeheele onatlianke- lijkheid van Venetie te verkrijgen. De prijs daarvoor zou de herstelling der Aartshertogen zijn. De transactie is, niettegenstaande Mijne beste po- gingen, mislukt. Ik beb daarover Mijn leedwezen te Weenen en te Turin te kennen gegeven want indien de toestand voortduurde, dreigde bij zonder oplossing of uitweg te blijven. Terwijl die toestand het onderwerp van loyale ver- klaringen tussehen Mijn gouvernement en dat van Oostenrijk was, leidde bij Engeland, Pruissen en Rusland tot stappen welker strekking duidelijk van het verlangen dier Mogendheden getuigtom zoo veel mogolijk aan aller belangen te gemoet te komen. Om die bedoelingen te bevorderen behoorde Frank rijk eene eomhinatie aan te bevelen waarvan de aan- neming de meeste kans hadde goedkeuring van Europa weg te dragen. Door mijn leger Italic! tegen vreemde tussehon- kornst waarborgendehad ik hot regtde grenzeri van dien waarborg aan te geven. Ik heb dan ook niet geaarzeld aan den Koning van Sardinie te verklaren, dathoewel hem volkomen vrijheid van handelen latendeIk mij evenwel niet kon aansluiten aan eene staatkundewelke daarom niet goed wasorndat zij in de oogen van Europa den schijn had geheel Italie te willen tot zich trekken en tot nieuwe verwikke- ongeselionden te laten, de onrust te bedaren, en het verheft l'iemont tot een Koningrijk van meer dan negen millioen zielen. Tegenover deze bervorming van Noord-Italib, welke aan eenen magtigen Staat al de overgangen van de Alpen in handen geeft was hetten behoeve van de Eene nog moeijelijker zaak stor.d ons echter in den weg, de weinigegeneigdheid namelijk tot een handelsver- dragmet Engeland. Ik heb dan ook vastberaden de ver antwoordelijkheid van dien grooten maatregel op mij genomen. Het voordeel daarvan voor de beido Iandt n kan bij bet minste nadenken blijken. Beiden zondeo veiligheid onzer grenzen mijn pligtvoor Frankrijk j ongetwijfeld binnen eenige jarer. in bun eigen belang bet den voet der bergen terug te verlangen. initiatief der voorgesteldemaatregelen genomen hebben: Deze terugeisching van een weinig uitgfestrekt grond- dock daar er alsdan geene gelijktijdige verlagjng van gebiedheeft niets verontrustends voor Europa en is lariven zoude bestaan zon het van weerszijden zonder niet in tegenspraak met de onbelangznchtige staatkunde, onn>iddelItjke compensatie zijn geschied. Door bet trae- welke Ik meermalen verklaard heb te willen volgen. taft' 's ^us s'ec''ts het tijdstip der heilzame wijzigingen Frankrijk toch vvil niet overgaan tot die vergrooting hevorderden aan onveriviijdelijke hervormingen weder- van grondgebied hoe gering ook op zich zelf, noch j Z1JC'S het karakter gegeven van concession bostemd door eerffe militaire bezetting, noch door uitgelokten 1 om het verbond van twee groote volken te ver- opstand noch door onderbandsche kunstgrepen, maar stoi'ken. door de quaestie openhartig aan het oordeel der groote Opdat dit verdrag de roeest gunstige gevolgen moge Mogendheden te onderwerpen. Deze zullen, zonder j hebben, roep Ik uwe meest krachtige medewerking in twijfel, in hare regtvaardigheid gelijk Frankrijk tot aanneming dervvetten welke do toepassing daarvan bet ongetwijfeld tegenover ieder van haar in dergelijke gemakkelijker inoeten maker.. Ik vesiig vooral u we nan- omstandigheid zou doen oordeolen dat deze be- uacht op de middelen van gemeenscliapwier ontW\kke- langrijke wijziging van grondgebied ons het regt geeft j ling ons nllecu in staat kan stellen, met de hiiiten- op een waarborg, welke als door de naluur zelve is j landscho nijvcrheid te wedijveren. Daar de oogenblik- aangewezen. ken van overgang ecbter steeds moeijelijk zijn en bet Ik kan niet met stilz.wijgen de zorg voorbijgaan onze ph'gt isde voor de belangen zoo nadeelige onzeker- welke ecu deel der Katholyke wereld vervult. Toe- heid te doen ophouden vorder Ik van uwe vaderlands- gevende aan de ondoordachte indrukken van bet oosren- o blik, heeft men hartstogtelijke noodkreten aangeheven. Het verlcdene, dat ceri waarborg voorde toekomst moest opleveren is zoodanig miskend de bewezene diensten zijn zoo geheel vergeten dat lk wel eene innige ovcr- tuiging en een algeheel vertrouwen in het gczond oordeel van bet pnbliek beboetdeom te midden van al die pogingen om eene algemeene agitatie in het leven te roepende kalmte te bewarenwelke alleen in staat is, de zaak tot een goed einde te brengen. Dc feiten spraken intusschcn van zelve luide. Sedcrt elf jaren houd ik te Rome alleen bet gezag van den 11. Vader staande zonder een erikelen dag opgehouden te hebben het geheiligd karakter van bet hool'd onzer Godsdienst in Hem te eerbiedigen. Van eene andere zijde zijn de bevolkiugen van de Romagna, eensklaps aan zich zelven overgelaten, van zelve modegesleept geworden en hebben zij getrachtin den oorlog gemeeue zaak met ons te maken. Moest Ik haar bij den vrede vergeteri en haar op nietnv voor een onbepaalden tijd aan de kansen der vreemde bezetting overgeven Mijne pogingen hebben gestrekt, liaar met bareri Souverein te verzoenen en daarin niet geslaagd zijnde, heb Ik getrachtten miuste in de in opstand zijnde provincien het beginsel van bet wereldlyk gezag des Pauscn te boschermen. Gij ziet, naar hctgeen voorafgaat, dat zoo alle's nog niet aan een einde is, men evenwel eene aan- staande oplossing mag hopen. De tijd schijnt dusge- komenom een einde te maken aan reeds te lang geduurd hebbende moeijelijkhedenen de middelen op te sporen, om met gerustheid in Frankrijk een nieuw tijdpcrk van vrede te doen aanbreken. Bereids is het leger met 150,000 man verminderd, en, zonder den oorlog met China, de bezetting van Rome en Lora- bardyezou die vermindering nog aanzienlijkcr ge- weest zijn. liefde het spoedig onderzoek der wet-ten welke u zullen worden onderworpen. Door de grondstoffen van alle regten te ontheffen en door die te verminderen. welke op de eerste levensbehoeiten drukken zullen de hulpbronnen der schatkist eene gevoelige vermindering ondergaan. Er zal evenwel tussehen de ontvangsten en uitgaven van 1861 evonwigt bestaan, zonder dat bet noodig zal zijn een beroep op het crediet te doenof tot nieuwe belastingen toevlugt te nemen. Door u een getrouw taf'ereel van onzen staatkun- digen en handelstoestand te geven, heb Ik u een vol komen vertrouwen op de toekoiust willen inboezemen en u doen medewerken aan de vervulling van een werk dat vruchtbaar zal zijp in groote uitkomsten, De bescherming der Voorzienigbeidzoo zigtbaar voor ons gedurende den oorlog, zal niet falen aan eene vrcedzame onderneming, welke de verbetering van bet lot der groote menigte op het oog heeft. Ver- volgen wij dus standvastig onzen weg van vooruitgang zonder ons daarin te laten tegenbouden noch door de bedekte tegenkanting van bet eigenbolarig, noch door- bet geschreeuw der partyen noch door een onbilltjk wantrouwen. Frankrijk bedreigt niemand, en met zijne volkomen onafbankelijkhcidverlangt het in vrede de ont- zagchelijke hulpbronnen te ontwikkclenwelke bet van den Hemel ontvangen heeft, en het kan geen ligt gevoelig wantrouwen opwekken omdat nit den staat van beschaving,- waarin wij verkeerendage- lijks de waarheid scbittcrcnder uitkomtwelke de menschheid tot troost en gerustheid strekl dat hoe rijker en voorspoediger een land is, hoe meer het tot den rijkdom en den voorspoed van andere bijdraagt. productie te bevorderendoor het goedkooper ver- deze slad en de sledeii langs dm Hollandschen krijgbaar stellen der moeste benoodigdheden het wehyn der arbeidende klasse te bevorderen en onze

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1