IV. 56. Dingsdag6 Maart. I860: VERPACHTING. 16 a a t e s, v u. VAN DAd BLAD UIDHOLLiND EN SGRAVENHAGE lid Dagblad verschijnt dagehjkeuitjenomen Zon- en I< eestdajen. Prijs per drie maanden f 5. franco per post f C. Brievenstukkin en advertentien franco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.80, tike regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarrnate de ruimte, we}tec zij beslaan. Op Maandagden 12 Maart 1860, dts voormiddagf ten 11| ure, zalonder naderegoedkeuring, dooreene Commissie nit Gedeputeerde Staten van Zuidliolland en nit het Bestutir van het Hoogheemraadschap van Rijnland, in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat, in het lOde district, aan het Gemeene- landshuis van Rijnland to Leiden, worden verpacht: De invordering van het regt van doorvaart van de beide sluizen zijnde eene Schut- en eene Keersluis en daarbij behoorende bruggen aan de Gouwe in den Hoogen Rijndijh onder Alphen ingaande den lsten April 1860 te middernacht en eir.digende den 30sten April 1861, mede te middernacht. Deze verpachting zal geschieden bij inschrijving en afslag. De voorwaarden liggen ter lezing aan het locaal van het Provinciaal Bestuur van Zuidholland te 's Gravenliageaan dat van het Gemeenelandshuis van Rijnland te Leidenen op de meeste plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaatswerken in gemeldc Provincie ter lezing gelegd worden. Donderdag vddr de verpachting, des voormiddags om 11 ure, zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan en znllen voorts nadere inlichtingen tc bekomen zijn bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat J. A. Beijerisck en den Ingenienr J. F. Acgiek, beiden te t Gravenhageen den Opzigter van Rijnland te Leiden. Lie StaatsraadCommissaris des Konings in de Provincie Zuidliolland VAX DER HKIM. F fil 1 H CI IJ Si. 1'arijs, 5 Maart. De bureaux van de Kamer der Afgevaardigden hebben gisteren hunne werkznauihedon aangevangen met de benoeming der voorzitters en secretarissen. De kardinaals-aartsbisschoppen herwaarts gekoruen om de zittingen van den Senaat bij to wonen, hebben reeds in het paleis van het Luxemburg petitien uit hunne diocesen gedoponeerd ten gunste der handliaving van do integriteit van den Pauselijken Staat. Er wordt bij wijze van gerucht gesproken van een grooten militairen maatregel, waarbij alle soldaten die met verlof zijn en om die reden tot de reserve zijn ovevgegaanzeer spoedig onder de wapens zouden worden geroepen. Alleen die inanscliappenzouden liiervan vrijgesteid worden, wier diensttijd dit jaar ten einde is. Overigens zal er volstrekt geene uitzondering worden gemaaktzelfs niet voor de Keizerlijke garde. Men gaat voort met de kusten van Algeriii in staat van verdediging te brengenmen zal ook de Corsi- eaansche kust wapenen. De troepen - bewegingen hebben geen ander doel, dan eene verwisseling van garnizoen tusschen Frankrijk en Algerie, ten einde alle corpsen aan de groote oefenschool in Afrika deel te doen nemen. Men kent de behoedzaamheid van het Journal des Debate't welk zich te midden van alle staats- stormenniet alleen hceft staande gehoudenmaar alle vervolging heeft weten te voorkomen. Het mag dus niet als zonder beteekenis worden besohouwd wan- neer het Journal onze binnenlandsche aangelegenheden bespreekt. Dubbel is dit waar wanneer het geldt den persoon des Keizers. In zijn nommer van heden nu bevat dit Dagblad een belangrijk artikelnaar aan- leiding van de aanspraak des Keizers, uit de pen van den beroemden publicist, den heer Saint-Marc Girardin. Voor twaalf jaren (zegt het Journal) kon men over de Troonrede, als het werk der ministers in de Kamers beraadslagen. De aanspraak des Keizers is zijn eigen werken daarover kan in den Senaat en bij het Wetgevend Lichaam niet beraadslaagd worden, maar dit kan voor het volk geschiedenomdat de con- stitutie verklaart, dat de Keizer voor het volk verantwoordelijk is. Indien hij verantwoordelijk is, kan over zijne daden beraadslaagd wordenmen kan die onderling vergelijken er den gangde Verschillende rigtingen en het doel van nagaan Dit alles moet met veel eerbiedmaar het kan met openhartigheid geschieden. Door zich uit kleingeestige pligtpleging van de discussie te onthouden miskent men art. 5 der Constitute van 1852V De Keizer is verantwoordelijk voor het Fransche volk, op 'twelk hij steeds het reg.t heeft een beroep te doen. Klaar- blijkelijk is de openbare discussie het eenige middel om de verantwoordelijkheid des Keizers voor het volk in toepassing te brengen. Ik voeg er bij, dat de Keizer en ik breng hem gaarne die hulde toe, nimrner gefaald heeftom zijne daden en voornemens luidc aan het volk kenbaar te maken. Daarbij heerscht zelfs eene rondborstigheid en onverschrokkenheid van taalwelke hij', wel is waar, gemakkelijker dan iemand anders kan bezigen maar welke voor de geschiedenis bewaaid zal blijven. n De heer Girardin herinnert, hoe vaak de Keizer de innige meening of bekommering van velen ofschoon die niemand openlijk had kenbaar gemaaktin zijne aanspraken heeft beantwoord. Hij wijst daarbij op de woorden te St. Cloud na den vrede van Villafranca ge sproken. Wat iedereen omtrent hetsluiten van dien vrede dacht, maar niet openbaarde de Keizer zeide het open lijken dit was om zich luide voor het volk te verklaren om de verantwoordelijkheid des Keizers voor dat volk in toepassing te brengen. De schrijver zegt de woorden te St. Cloud gebezigd te hebben aangeroerd, omdat do Troonrede van 1 Maart I860, naar zijnoordeel hetzelfdo karakter heeft: zij opent ook de discussie, zij beant- woordt ook vele zakenwelke niet gezegd waren ofschoon een ieder ze dacht, of welke alleen aan gene zijde van het kanaal werden gezegdmet dat Engelsche egoismus, zooals de heer Girardin er bijvoegt'twelk geloQi'tdat zijne meening overal moet zegevieren. u Hebben wij niet in het Engelsche Parlemcnt hooreri zeggen (aldus gaat hij voort), dat het Fransche gou- vernement de staatkunde van den vrede van Villa franca en van het verdrag van Zurich geheel had verlaten dat het de staatkunde van Engeland geheel had aangenomen De politick van Engelni d was zeer eenvoudig: Venetie /.onder waarborgen aan Oostenrijk overlaten; in het noorden van Italic een grooten Staat vormen heden tegen Oostenrijk gckeerd doch zich morgen tegen Frankrijk kunnende wendeneen groote Staat, door Frankrijk op militairen voet in- gerigt, maar door Engeland beschermd en op diplo- matieke wijze vergroot. Dit was voorzeker niet meer de geest van den vrede van Villafranca, noch voor Frankrijk, noch voor Italic. Het Journal gaat nu na, hoe de Troonrede,ofschoon zich zeer gunstig uitlatendeover de handelsbetrekkingen, welke ons met Engeland verbinden en welke hem onze alliantie moeten doen waarduren zich afscheidt van de meening van Engeland omtrent Italie, en hoe zij het denkbeeld van Villafranca en van Zurich nabij komt. De Italiaanscho oorlog had een groot Fransch eri Italiaansch bolang op het oognamelijk do onaf- hankelijkheid van Italie. Frankrijk wilde die onafhan- kelijkheid door de wapenen verzekeren het wilde hot overwigt van Oostenryk in Italic vcrnietigen. D.t is niet volkomen geluktde aanspraak van St. Cloud z.ide het openlijk; het edele en ongelukkige Venetie is in lianden van Oostenrijk gebleven maar volgens h it plan tot den vrede door Engeland voorgesteld wordt ook niets voor Venetie gedaan. Volgens den vrede van Villafranca werd ten minste getracht, voor Venetie belere voorwaarden, zoo al nietdeonafhankclijkheid, te verkrijgen hctgoen bij bet verdrag van Zurich werd voortgezet. Bij het voorstel van Engelandwerd Venetie eenvoudig aan de heerschappij van Oostenrijk overgegeven. In het artikel wordt het verdrag van Villafranca verder nagegaan en gewezen op de bezwaren welke het heeft ontmoet. Deze waren, volgens het journal, echter niet de redenenwelke het verdrag hebben doen mislukken maar wel het denkbeeld van deeenheid van Italie, 'twelk daar te lande liiet dagteekent van 1859 maar van 1818, en \t welk gelijk toen de revolutie thans den Koning van Sardinie dient. De heer Girardin zegt, voorzeker nimmer het volk het regt te willen betwis- ten, om zijn regeringsvorra tc regelen, dus ook niet in het gegeven gevalden wensch tot verbinding met Piemontmaar het wijst er toch op dat dit regt van aanhechting een ander regt ontmoet, dat van Europa namelijk om voor de handhaving van het Europeescli evenwigt te waken. Ten betooge van dat regt wijst de schrijver er op, dat het Fransche gouvernement te kennen geeft, aan Europa te zullen vtagen, zich omtrent de aanhechting van Savoye en Nizza te ver klaren. Europa zal dus hetzelfde moeten doen omtrent de aanhechting der Italiaansehe Staten. Italie kan aan Europa een regt niet betwisten 'twelk door Frankrijk is toegekend. Dit is bet beginselwnarvan de jongs e Keizerlijke aanspraak uitgaat. Het Journal onderzoekt niet, ol de feiten met dat beginsel in overeenstemming zullen zijn of niet, maar zegt, thans slechts dat be ginsel te hebben willen nagaan en het verschil d'r Fransche en Engelsche politiek aanwijzen. Eene depeche uit Madrid houdt in, dat twre ministeriele bladen van oordeelzijn dat het belioud van het in Afrika veroverde grondgebied opofferingen u kosten veel grooten dan de voordeelen welke nun er van zou trekken. De andere ministeriele bladen nemen deswege het stilzwijgen in acht. Er loopt weder een gerucht van een opner, 'twelk te Konstantinopel zou hebben plants gehad doch van veel minder ernstigen aard dan het vorige. De opstand zou in den Harem uitgebarsten en deschul- digen zouden de vro.uwen van den Sultan zijn die onte- vreden waren, dat Z. H. het kind eener slavin had erkend. ITALIE. De Parijsehe Moniteur van den 3 dozer deelt eene dopeche mede, den 24 February door den heer Thouvenel aan den Franschen gezant te Turin gerigt. Zij is ge- sleld in denzelfden geest als de troonrede des Keizers. Frankrijk stelt aan Sardinie voor, de volkomene aan hechting van Parma en Modena aan dat Ryk.dein- stelling van een vicariaat voor de RoinagnaFerrara en Bologna, uit te oefunen door Koning Victor Emanuel in naam des Pan sen de herstelling der politieke en territoriale autonomic van Toscane. De heer Thouvenel voegt hi er bij dat de wensch totnpneming van Toscane in hot Sardinische Rijk achterdocht en welligt een oorlog met Oostenrijk zou verwekkendaar deze Mogendheid ereeno bedreiging in zou zien tegen Vene'id en tegen de rust in de Staten van den Pans en den Koning van Napels. De Keizer zou zich echter ver binden om do voorgestelde oombinatie in zijne bescher- ming tc nemen en haar onschendbaar te verklaren tegenover vreemde interventie. Sardinie zou dus ver- zekerd zijn Frankrijk steeds in den rug te zullen hebben. Wat Savoye en Nizza betreftverklaart de heer Thouvenel, dat de positie van Frankrijk, behondens het in acht nemen der Zwitsersche belangende geographische noodzakelijkheid tot aanhechting dier gewesten bij Frankrijk met zich brengt. Maar de Keizerlijke regering zal do hevolking niet dwingen en vooraf de Mogendheden raadplegen, ten einde elke verkcerde uitlegsing te voorkomen. Bij eene andere depeche zendt do heer Thouvenel een afschrift van de bo vengenoemde aan den heer do Persigny, Fransch gezant te London, hij welke gelegenheid hij tovens aandringt op do toepassing van het algemeen stemregt in Italie, onder bijvoeging dat Frankrijk, ofschoon hezield door den wensch naar overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland, den toestand moet trachten te constitueren met het oog op zijne belangen en het regt heeft om zijne raadgevingen tot Piemont tc rigten. Na de beide depeches nagegaan te hebben, deelt le Courrier du Dimanche eenige bijzonderheden mede nopens het antwoord van Sardinie. Daaruit is op te maken, dat de Koning, voor zoo veel van hem per- soonlijk afhangt, de voorwaarden des Keizers aanneemt, maar dat hij die aan de bevolkingen van Midden-Italie zou bekend maken. Te Parijs twijfelde men niet aan den uitsiag van de stemming der Komagna, en daar het Hof van Rome de onderhandelingen had afgehroken zoodra voor het vicariaat de naam van Victor Emanuel was uitgesproken hield men het niet voor onwnar- schijnlijk, dat Frankrijk van dat gedeelte van zijn programma zon afzien. Omtrent Toscane evenwel hoopt het kabinet der Tuilerien door zijn'invloed de aan hechting te doon vcrwerpen. Met zekcrheid is deswege echter niets te zeggen. Hoewel nu de kwestie van veel ingewikkelder aard is geworden sedert Keizer Napoldon er naar schijnt te streven, om alle partijen genoegen te geven Rome, Weenen, Turin en een deel van Italie, bestaat er toch geen ernstige vreesdat daardoor verwikke- lingen zullen ontstaanwelke do organisatio van Italie beletten, Naarrnate Keizer Napoldon terng treedt, zijn andere Mogendheden meer bereid, de zaak van Italie ter harte te nemen. Het plan dat van Frankryks zijde wordt voorgesteld is bovendien even onnitvoerbaar als de vredes-voorwaarden van Villa franca en Keizer Napoleon zou zeker in geene geringe verlegenheid gerakenindien Koning Victor Emanuel onvoorwaardelijk in de voorgestelde schikking trad. AMen kan toch niet voorondcrstellendat de Paus er

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1