f ELMAPEISlliS BEMSTBN. INGEZONDEN STUKKEU, Latere fitepeeiies. Biniieiilan<l«clie Eifteaii'sticB'sgfcii. Ml iltiiSeniaiiiiiiciie lIeiir§lK'aii$leii. 3407 621,515 4966 980,184 432 62,501 8805 1,664,200 2223 478,218 2101 519,593 4572 722,4388896 1,720,249 1859. 2326 438,594 2244 501,512 3543 571,501 8113 1,511,607 Muns, d. A. C. E. van Vinkenstein, geb. Meertoan, d. A. Abrahams, geb. Lehmans, z. P. Heijse.geb. van Dam, d. M. Rolvink geb. van der Gaag, d. C. Hulst, geb. Driesen, d. E. Sas, geb. Bogers, d. J. C. Wins, geb. van der Meijden, z. G. Muezerie, geb. Steenbergen, d. P. Koel geb. Kok, d. D. W. Raasvelt, geb. vanDijk z. H.Macasser, geb. Marcelisz. E. Sminkgeb. Ligtvoetz. W. J. Marschal, geb. van der Spek, z. OVERLEDEN: E. M. van Zwet, geb, Harmse, 66 j. E.M. S. van Santen, echtg. van M. (J. van Bemmel, 56 j. P. Scharroo, z., 3 m. M. E Pfandt, jd., 23 j. J. G. de KanteV, d., 3 j. W. J. Lampe, wedr. van A. Blommendaal, 80 j. L. de Jong, geb, de Ruiter, 28 j. C. C. Gijzeman, jm., 22 j. A. de Die, eebtg. van M. 't Hart, 33jE. Wessel, jd., 59 j. W. G. Letterie, z., 2 j. G. J. Jansen, echtg. van W. Gielen, 54 j. - P. C. buffering, z., 2 m. J. A. Hillenaar, z., 10 m. F. A. M. Vroom, d., 2 j. QIjATESIE TIJBIXGEX.J l.onden 4 Maart. De Observer zegt, dat de heer Byng morgen in het Lagerhuis zal voorstellen een adres tot de Koningin te rigten, dat door den heer Haines zal worden ondersteund en gelijkluidend zal zijn als dat, hetwelk aan de Koningin in 1787 door het Lager- huis is aangeboden namelijk een adres, waarbij aan H. M. dank wordt te kennep. gegeven wegens het sluiten van het handelstractaat met Frankrijk, als zijnde een nieuw bevvijsdat H, M. het welzijn barer onderdanen tracht te bevorderen. Yolgens eene depeche uit Weenen is deOosten- rijksche regcring gepolst nopens de quaestie der inlij ving van Savoye bij Frankrijk, en heeft zij geantwoord dat hare belangen daarbij niet direct betrokken zijn; dien ten gevolge zal zij te dien opzigte eene passive houding in acht nemen en niet tegen de inlij ving van Savoye bij Frankrijk protesteren. Farijs5 Maart. De Constitutionnel bevat een artikcl van den hoofdredacteur Grandguillotwaarin hij de door Frankrijk in Italie gevolgde staatkunde ontvouwt. Sprekende over de oplossing van het vraagslukopgegoven in de depeche van den heer Thouvenel, zegt hij, dat zoo zij al niet in Pimonteschen zin raogt zijn, zij toch in Italiaanschen geest is, en dat Piemont in Toscane een bondgenoot zal hebben die hem zal helpen om den tegenstand van Napels en Home te overwinnen ten einde een Italiaansch volk te constituerenwaartoe de hulpbronnen van ver- schillende nationaliteiten zullen medewerkenen geenKoningrijk van Italie, 't welk alles in zich opneemt, zonder acht te geven op de wezenlijke ver- schillen tegenstrijdige belangen, en het vvantrouwen van Europa. Madrid 4 Maart. Eene afdeeling onzer troepen in Marocco is opgernkt tegen den vijandhet was onbekend in welke rigting. O'Donnell heeft de te Tetouan veroverde kanonnen herwaarts gezonden. Louden, 4 Maart. Do Canada heeft berigten uit N. Amerika aangebragt van den 24 Feb. Het schip Hungarian met 35 passagiers en 80 man scheepsvolk aan boord was op de hoogte van Ivaap Sable ge- zonken. Allen waren bij dien ramp omgekomen. Zes postpakketten waren opgevischt. DeMna heeft insgelijks tijding van den 22 aangebragt. Het gouvernement der Vereenigde Staten had troepen naar Chihuahua (Mexico) gezonden, om de Atneri- kanen die zich daar bevinden te beschermen. De Moaning Herald zegt, op stellige wijze te kunrien verzekeren, dat de heer Thouvenel, wegens eene wij- ziging in de staatkunde des Keizers, zijn ontslag heeft aangeboden en dat, indien dit werd aangenomen graaf Walewski zijn opvolger zou zijn. AMSTERDAM 5 Maart. Nederland. Werk. Sell. 2| pet. 64| Dito dito3 76 A Dito dito4 n 981 98| Syndicaat3| n Handel-Maatscbappij4| i> 125J Belgie. Bij Rothschild 2| Rcsi.and. Bij Hope en C°. 1798 en 1816. 5 i) 1031 Dito 1828-1829. 5 102 Dito 1831/33. 5 79| Stieglitz4 Dito 18545 89^ Dito 18555 99^ 99 Engelsche4£ Hpanje.Nieuw 3°/0 thans. lij 33 A Buitenlandsche 3 Binnenlandsche. 3 4 2ft 42| Portugal. Te Londen 3 43 a Oostenrijk. Metalliek 1816-18525 47 47{i 47 A Dito Zilv. Nation 5 53| 53 H 53£ Dito Zilver 1849-1851. 5 69t 26 09 f* Dito 1847-1852. 2£ 26 A Slotkoersen. Frankfort5 Maart. Metall. 49|, Nat. Id. 55|, Crediet Actien 172.Wissel Amsterdam 99f. London5 Maart. Consols 94§Mexico 21§, Spanje 33|, dito 45, dito Coup. Cert. 4J. Parij*, 5 Maart. Fransche Rento 67.80, Fransche Cred. Mob. 745 Binnenl. Spanje 43£, dito dito 33|, Rttssische Spoorwegen 485. Antwerpen, 5] Maart. Metalliek 50, dito Nat. 56£, Binnenl. Spanje 43£, dito dito 33, Crediet Prost. 363. IV E D E R L A X I». Handel ex Schf.epvaart. 111 Wat aangaat de beweging van de scheepvaai tsluit de volgende vergelijkiugmeer bijzonder de twee jongste jaren betreffende, zich aan de vroeger medegedeelde cijfers aan. Ink faringF.x. 1858. sell, tonnen. sch. tonnen. sch. tonnea. sell, tonnen. 1859. 3261 580,390 43 SA 876,090 498 58,292 8144 1,514,772 UlTKLARIXGEN. 1858. Men ontwaart hieruit doorgaans een minder bedrag zoowel bij de in- als bij de uitklaringenen welbij de eerste van 651 scliepen en 149,428 tonnen en bij de uitklaringen van 783 sch.208,612 tonnen. Het vermeerderd verkeer laat zich in de jongste jaren ook opmaken uit het steeds toenemend brieven- verketr. Uit een van regeringswege opgemaakten staat blijkt dat het getal port betalende brieven, welke in 1859 met de post zijn verzonden, beloopen heeft 18^ mill., zijnde bet driedubbel van 1818, toen het nog geen 8| mill, bedroeg. Het meerendeel der verzonden brieven waren in 1859 weder binnenlandsche, te weten 14,681,043, waarvan nog geen mill, gefrankeerde. Het getal buitenlandsche was 3,817,147, waarvan nog geen mill, gefrankeerde; in betrekking evenwel tot bet getal buitenlandsche brieven was dat der gefrankeerde bij de laatste reel aanmerkelijker dan bij de binnen landsche: het was omstreeks 1 op de 4. Wij vermeenon ten slotte van deze, aan handel en scheepvaart gewijde herinneringen, nog een paar punten te moeten vermelden. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft, under dagteekening van 6 December, eene circulaire gerigt aan de kamers van koophandel in Engeland met verzoek aan die collegien om hun invloed hij hot Engelsche gouvernement te willen bezigen ten einde zoo mogelijk tot eene afschaffing der Rijntollen te geraken. De Kamer verwijst op de afschaffing dier regten voor zooveel het Nederlandsche grondgebied betreft in 1850, nadat reeds in 1845 aanzienlijke verrr.inderinjj was aangebragt Op de aanzienlijke verhooging van vrachten, welke het gevolg is der tollen daar deze voor een transport van Rotterdam naar Mannheim van 75 ja 100 pet. van de eigenlijke goederenvracht uitmaken Voorts op de meerdere neiging van Prnissen tot afschaffing dezer regten die voornamelijk door de kleinere Duitsche Staten, als Nassau en Hessen, uit bekrompen fiscali teit worden vastgehouden Eindelijk op het belang, ook van Engeland bij deze afschaffing, wegens de aanzienlijke uitvoeren van dat rijk naar Noord- en Midden-Duitschland. Voorts werd ook hier te lande bijzonderc belang- stelling getoond in het buitenlands opgeworpen vraag- stuk betreffende eene verandering der nog heerscliende beginselen van internationaal zeeregt in oorlogstijden. Kamers van Koophandel en Eabrijken, eene opzettelijke vereeriiging in de hoofdstad drongen aan, dat Nederland zich mogt aansluiten aan hen, die verlangen dat vijan- delijk eigendom in onzijdige scliepen gevrijwaard en de kaapvaart afgesclialt worde. Niet alleen (zegt de Kamer van Koophandel en Fabrijken te Rotterdam), dat het hier een edel en waar beginsel goldtdat eenmaal zeer zeker zal worden aangenomenmaar Nederland, het Vaderland van Grotius heeft hier in zijn verleden alle reden om mede te sprckenhet heeft vroeger de vrijheid der zeebn en des handels ver- dedigd het heeft steeds het beginsel voorgestaan nit eer3t te Parijs aangenomen dat de vlag het goed «dekt, i) een beginsel, dat ten minste de vrijheid der zee eenigerraate vorzekert, omdat het ieder oorlog- voerend volk vrij laatvreedzamen handelmits onder neutrale vlag, voort te zetten. a De toenadering van Frankrijk tot het vrije handel- steiselhet verdrag tusschen dat Rijk en Engeland geslotenzoo mede de vrijgevigc voorstellen nopens den invoer van boterkaas en and ere producten in laatstgemeld land laat in menig opzigt eene aanwak- kering van den handel voorzien. En dat zou nog meer het geval zijningeval de algemeene staatkundige gezigtcinder helderdor ware, Bij gelegenheid van de wijzigingen in het Fransche handelstelsel, heeft de heer Duparites dio eene belang- rijke betrekking bij de Fransche douane bekleedteeri staat opgemaakt wegens de handelsbeweging der ver- schillendeEuropesche landen in evenVedigheid tot hiinno bevolking. Zoodanige staat laat zich bezwaarlijk anders dan bij benadering opmaken; zoo veel blijkt er uit, dat Frankrijk, en de meeste andere groote vaste lands- staten nog zeer ten achtero zijn in hunne handelsbe weging; dat de Hanzesteflen de eerste plaats bekleeden (totaal 3110 millioen fr,of 622 fr. per inwoner) daarna Nederland (totaal 1600 mill. fr.of 463,63 fr. per inwoner)dat Zwitserland en Belgie de 3de en 4de plaats innemen, eu de 5de Engeland, dit laatste met een totaal van 8350 mill. fr.of 296,58 fr. per inwoner. Het jammerlijk lot'twelk de bemanning der oorlogs- stoomboot Onrust te beurt vielwaardoor ook ten onzent meer dan ddne achtenswaardige familiein diepen rouw word gedompeld heeft voorzeker ieders hart met weemoed vervuld. Onder den dektnantel van vredelievende onderwerping werd het mogelijk, een' afschuweltjken moord te plegen en billijk is de wensch dat dit wreedaardig. sohan- j delijk feit getuchtigd en gewroken worde. Wij zijn eehter niet minder verontwaardigd over de vooi oarige en du3 onbillijke beoordeelaarsdie zonder nadere tijdingen, veelal ook zonder de geringste kennis van zaken en omstandighedendurvtn spreken van zor- geloosbeid en pligtverzuim. alsof'niet het deerniswaardig lot der ongelukkige slngtoffers lien moest nopen al ware het slechts ter wille der diep hedroefde be- trekkingen zulk een onbedachtzaam gevoelen niet te uiten. Het mag inderdaad meer dan roekeloos en berispelijk heeten over eene zaak wier eigenlijke toedragt io:s- schien voor immer met een' bloedigen slu'jer bedekt zal biijven, reeds nu een oordeel te vellen. Om dit te staven wenschten wij voor dergelijke on- kundigen een paar opmerkingen mede te deelen opdut zij zich onthoudeneen biaam te werpen op de nage- dachtenis van mannendie in de dienst van hun Vaderland het leven verloren, onder omstandigheden welke men, om het gevoel van ouders en geliefde be- trekkingen te sparen liefst niet nagaat of wil gi-isec. Ter zake. Onder de verstandige Toorschriftenten alien t'y'de aan civile en militaire gezaghebbers in Negri.-India gegeven behoort in de eerste plaats, om rust en vreda te stichten en zich zooveel en zoolang mogelijk van gewelddadige maatregelen te onthouden. Buiten kijf ontving men ook op de u Onrust instructien van dien aard. Om vrede te stichten nu is vooral bij eene Indische bevolking niets beter geschikt dan betoon van vertrouwen zoowel op eigen morelen invloed en materieel overwigt als op de gezindheid der tegenpartij. De voorbeelden zijn dan ook niet zeldzaam in de Nederl. Indische geschiedenisdat de grootste onlusten door tijdige tusschenkomst van een ondervimlingrijk ambtenaar met eene eenvoudige toespraak gevoegd bij het vertrouwend en ongewapend zich begeven onder de tiereride benden, gestild werden en door een ver- standig beleid de grootste gevaren zijn afgewend. Ligt liet nu niet in den aard der zaak, dat de commandant van de Onrust zich bij eene reeds in onderwerping gekomen bevolking, genoopt heeft, ge- voeld dienovereenkomstig te liandeien Bovendien een aanvalen vooral een onverhoedscke aanval, op klaar lichten dag is zoo zeer in strijd met inlundscho gewoontenneigingen en gebruiken dat men die bijkans zonder wederga mag acliten. In vroeger jaren ten tijde der O. I. Compagnie en ook later nog, was het verbodentusschen 11 uren voorrniddags en 2 namiddagshet heetste gedeelte van den dag, eenig werk te laten verrigten en in die rust-uren werd dan tevens het middagmaal genomen deze gewoonte is nog niet geheel in onbruik geraakt men heeft echter de rusttijd van drie men met een uur verminderd docli het etensuur is tevens rust-uur gebleven iemand die weet hoe afmattend die uren, aamechtig werkende in de open luciit doorge- bragt onder een tropisch klimaat zijn, zal het nut van dien roaatregel, vooral aan boord van een stoomschip, niet ligtelijk betwisten, en die er mede in strijd ban delde zou spoedig hot grootste gedeelte der bemanning door hersen-koorts en zonnesteek zien weggerukt. Reeds daardoor allde'ri laat liet zich gevoegelijk verklaren dat men zoo vrecsselijk onverboedscli overvallen is; er is meer wij hebben vernomeri dat de u Onrust in eene kreek geankerd lag; de rivier Bandjermassin is stroom-opwaarts eene aanddnschakeling van iiier en daar vrij enge, sterk kronkelende bogten hare oevers zijn doorgaans met digt struikgewas begroeid de aanval kan dus in alio stilte en zelfs in de onniid- dellijke nabijheid van liet schip beraanid en geregeld zijn ook zonder dat de onderhandelaar lladji Taip die zich aan wal bevond, er kennis van droeg, veel minder dat men er aan boord iets van zou hebben kunr.en bespeuren. Hadji Taip zou ook voorzeker niet met de tijding van het ongeval naar de hoofdplaats zijn teruggekeerd, wanneer zijne trouw zoo proble- matisch ware, als men schijnt te denken. Wanneer nu, volgens 'smarts getuigenis, geen enkel kanonschot gelost is, dan dient men dit niet te ver- staan alsof de bemanning van do Onrust zich zonder slag ot stoot heeft overgegeven, maar wel, dat men van het geschut geeri gebruik heeft kunnen maken al ware de aanval voorzien geweest; de te digte nabij heid der aanvallendo praauwen in eene enge kreek heeft dit vermoedelijk belet: men scliiet met grof geschut niet perpendiculair van boven naar benedendoch hoe dit zij wanneer er nog iets betrekkelijk deze treurige catastrophe aan het lioht komt, het zal voorzeker niet de bijzonderlicid wezendat de commandant on de dtat- major van de Onrust zich aan pligtverzuim hebben scliul- dig gemaakt In tusschen de gepleegde misdaad moet gestraft worden en bij voorkeur op de plants zelve, dus ook onder gelijke omstandigheden. Alvorens de opstand in die gewesten onderdrukt is, zal ook nog menig ooi Iogsvaai tuig zich in eene soortgeljjke positie, als de Onrust gebragt zien. Nu wenschte men een verdedigingsraiddel aan de hand te doen, dat, naar wij zeker meenen mcermalen met goed gevolg, bij een' overningtigen aanval van zeerooversin den Indischeri Archipel gebezigd is. Het is dit; met de brandspuit het water nit den stoom- ketel in de praaiuven to jagen die eene straal kokend water in de oogen ontvangen heefi zal vermoedelijk de lust wel verliezen, nog eene entering te beproeven. Het middel is misschien wreedaardig, doch a la guerre comme a la guerre i>, en bij zulk eene ondervinding voor zich zou inzeuder dezes niet schroomen er een vlijtig gebruik van to maken. Men diendo dan echter bij voorkeur meer dan dd.i spuitraiddel te bezitten.en de slangen behoorden van gutta percha in plaats van leder vervaardigd te worden; reeds nu bestaat er op onderscheidene stoomschepen gelegenheidom bij het blusschen van brand de machine tot het aanvoeren van water te bezigen. 's Graveshage 5 Maart 1860. II

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3