N°. 57. Woensdag, 7 Maart. 1860. ,sH VAN II a I T E Ej A A SI. 0LL1ND EN SGRAVENHAGE Dit Dagblad verschijnt dagelijksuitjenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brievenstuhken en advertentien franco aan 't Bureau van </it Dagblad. Prigs der advertentien van 1 6 regels f 1.80, (Ike regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. Marktprijzen dergranen te Rotterdam, den 5 Maart I860, zoo als die bij Burgemeester en Wethouders zijn ingekomen 75-76 ffi Jar. Zeenwsche Tarwe f 10.50 k f 10.75 78-79 Kleefsche dito h.315.an 355. 77-78 Oude Poolsche dito n 360.k 370.— 72-73 Zeenwsche Rogse 7.40 a7.50 DIIITSCHLAND. KSerlijii 5 Maart. De vo rgestelde uitbreiding van het leger is dezer dagen een der raeest besproken onder- werpen en zij is dan ook voor de toekomst van dit Rijk van het hoogste belangdaar bij eeno verwerping der regei ings-voordragthet kabinet voorneraens schijnt af te treden. Volgens de Elberf Zeitung een blad dat somwijlen mededeelingen van hooger hand ontvangt zou het Kabinet bij eene verwerping niet alleen af'treden, roaar de reorganisatie gedecreteerd worden op de wijze zoo als de constitutie dit aan de hand geeft. Men ziet hieruitdat het kabinet tot de sterkste bedreigingen zijne toevlugt neemt, ten einde de Kamer der Afgevaardigden, welke, op eene enkele uitzondering na zoowel als de geheele natie, het regerings-ontwerp af'keurtte bewegenvoor het ontwerp te stem- men. Of deze nieuwe wijze van regeren het beoogde doel zal bereiken is onzeker, maar niet onzeker is het, dat die mededeeling van de Elb. Zeitung con zeer ongunstigen indruk heeft gemaakt. De Kbln. Zeitung het berigt overnemende zegtzich tot de bloote mede deeling to bepulenmaar aeht zich verpligtzijn diep leedwezen te kennen te geven over het feit, dat eene Pruissische pen er zich toe leenen konzulk eene uitdrukking ter neder to schrijven en dat een Pruis- sisch dagblad, zoo iets in zijne kolommen opneemt. De oppositie bepaalt zich niet alleen tot de bevolkirig, maar ook de specialiteiten in het krijgswezen zijn er tegen gestemd, De bekwame en populairegewezen minister van Oorlog de heer von Boninofferde liever zijne betrekking op, dan mede to werken tot de voorgestelde reorganisatie. Van een ander lioogst verdienstelijk militair is eene brochure verscbenen waarin op heldere wijze wordt aangetoond, dat Pruissen, zonder belangrijke verhooging van het budget van oorlog en met aanzienlijke vermindering van de persoon- lijke militaire lasten een leger op de been kail brengen van 300,000 man, bestaande nit 180,000 man land- weer lste en 120,000 man landweer 2de ban of klasse waarvan de ondste soldaat 29 jaar zou tellen. Vooral de finantiele zijde van het voorstel vindt vele bestrijders zoo zegt een dagbladDaar het zuiver bedrag der directe en indirecte belastingen (zout en loterij er onder begrepen) teginwoordig circa 62 mill. th. beloopt, zoo zou het leger, het toekomstige budget van oorlog op 49 millioen th. gerekend79zegge negen en zeventig percent dezer inkomsten verslinden. Indien de inkomsten met 16^ millioen worden verhoogd dan nog zou het leger 62 percent van de ontvangsten kosten. Frankrijk besteedt voor zijn leger en marine 32 pet. van die belastingen, Engeland nagenoeg 42 pet. en Oostenrijk 40 pet. In verhonding tot de opbrengst der belastingenzelf al worden die met bovengenoemde 16| mill. th. verhoogd, zou Pruissen 81 pet. meer dan Frankrijk, 48 pet. meer dan Engeland, 53 pet. meer dan Oostenrijk voor het leger in vredestijd uitgeven. Daarbij moet men nog in aanmerking r.emendat Engeland en Frankrijk eene uitgebreide marine be- zittenwelke wij niet hebben noch behoeven, en dat Oostenrijk, in zijn budget voor oorlog, zijne krachten is te boven gegaan en daardoor in finantiele onge- legenheden is gekomenwelke de magt van zijn leger in het beslissend oogenblik verlamde. Het zelfde blad resumeert wat de verschillende dagbladen tegen de uitbreiding hebben aangevoerd en zegt ten slotte Als wij al deze vertoogen in aanmerking nemen en daarbij voegen de honderd brieven welke wij nit alle deelen van het Vaderland ontvingen, dan achten wij het onmogelijk, dat een volksvertegenwoordiger, welke die naam verdienthet voorstel der regering zal goedkeuren. Weenen 4 Maart. De Ost. D. Post zegt over de Fransche troonrede. Naarmate Napoleon Rome en Oostenrijk weder nadert door de Romagna en Toscane van de aanhechting uit te sluiten naar die mate moet zijne houding tegenover Piemont vijandiger zyn. Het is onze roeping niet de consequentie van den Keizer der Franschen aan te toonen. Deze moeijelijke taak laten wij aan de Franaehe dagbladen over, wie de harde noot menigen tand kan kosten. Wij bepalen ons te eonstateren dat Frankrijk den 1 Maart vriendschap- pelijker jegens ons is, dan op den 1 February, 'twelk evenwel geen regt geeft tot de conclusie, welke hou ding Napoleon op den 1 April tegenover ons zal hebben. Deze maand toch heeft de eigenschap van bijzonder veranderlijk te zijn. Uit Pest wordt geschrevendat het Russisch- Oostenrijksch verbond moge tegengesproken worden maar dat, te oordeelen naar de houding van de regering, er stellig eene overeenkomst moet bestaanwant de jongste raaatregelen hebben alle de strekking, om de bevolking van Hongarye te verbitteren en er eene revolutie uit te lokken. Niet genoeg dat alle beloften, gedurende den jongsten oorlog en na hot sluiten van het verdrag van Villafranca gedaan, on- vervuld zijn gebleven, maar nu is bevel ontvangen om alle belastingen een half jaar vooruit te innen. Als men nu weet tot welke hoogte de belastingen bier zijn opgevoerd en hoe de bevolking daaronder ge- bukt gaat, dan kan men nagaan hoezeer dergelijke maatregel de gemoederen moet in beweging brengen. F R 1 IV H K IJ K. Parijs, 5 Maart. Morgen is er concert ten Hove, door de artistes van de Opdra-Comiqtte. Er worden thans vier malen 's weeks meer of min intime reception gehouden des Zondags familie-diner en des avonds particuliere receptie voor de ministers en eenige hooge ambtenaren des Dingsdags diner en des avonds muzijk; Donderdags diner uitsluitend voor de leden van het Wetgevend Ligchaam, des avonds officiele receptie voor de hooge ambtenaren en de groote Staatsligchamcn Zaturdag diner voor de senateurs en do ledeu van den Staatsraad en minder officiele receptie dan des Donder dags. Alleen op laatstgemelden dag moet men ten Ilove in uniform verschijnen. Men blijft steeds bewerendat zekere oppositie in de beide Kamers zal gevoerd worden. Under de punten Waarover die zal loopenwijst men op de zinsnede der Troonrede, waarin wordt gezegddat de Keizer de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen van de opheffing der verbodsmaatregelen. Men zal zich her- inneren, dat bij decreet van 26 February 1853 ceil opperste raad voor handel en landbouw is benoemd uan welks hoofd de heer Billault slaat. Nu willen de bestrijders van het handolsverdrag het, gouvernement vragen waarom die raad in eene zaalc van zoo veel gewigt en zoo zeer van hare competentieniet ge- hoord is Men gevoelt intusschen, dat dit niet het hoofdpunt is, waarover de oppositie zal loopen. Bij den Senaat zal die gevoerd worden op het terrein der petilien. Van alle punten van het Keizerrijk worden verzoek- schriften ingezonden. De belangrijkste is echter die, welke men do groote pctitic noemt. Zij is ontworpen door het Katholijke comitd, uit 150 leden bestaande, vergaderd bij den heer Rdcamier, en is door een groot aantal personen onderteekend o. a. door de heeren Villemain, Montalembert en Falloux. Men houdt het er intusschen voor, dat bij eene stemming tot verzending van het stuk nan den minister, hoogstens 25 leden, waaronder de kardinalen, daar voor zullen stemmen. Hetzelfde denkt men van het Wetgevend Ligchaam. Men weetdat bij die vergadering geene petitien mogen aangenomen worden maar de verdedigers ran het wereldlijk gezag des Pausen zullen van de eorste de beste gelegenheid gebruik makeu om den strijd te beginnen. Deze moet reeds op het punt gevveest zijn van uitbarsten, toen de voorzitter zijne aanspraak eindigde. Niet dan met moeite heeft men een der jongste en hevigste verdedigers van gemeld gezag kunnen tegen- houdendie de aanvallen van den president tegen de geestelijkheid welke niet tegenwoordig was om zich te verdedigenwilde beantwoorden. Ook bij dat Ligchaam houdt men het er voor, dat de oppositie geen hoog cijfer zal bereiken. De benoeming van voorzitters en secretarissen der afdeelingen heeft volstrekt geene politieke beteekenis. In het eerste bureau is de heer Koeller, een der drie onderteekenaren van den bekenden brief aan den Keizer, tot secretaris benoemd. Dit heeft echter op de benoeming volstrekt geen invloed uitgeoefenden zy is alleen gescliied oradat hij het jongste lid bij het bureau was. Met bevreemding heeft men hier, door den telegraaf hot berigt vernomen, door den Morning Herald medegedeeldalsof de heer Thouvenel zijn ontslag zou hebben ingediend, en graaf Walewski wederom met de portefeuille van buitenlandsche zaken kenbaar te maken. schen den minister daarvan wel vddr zou worden belast. Wel is te Londen in zekere kringen zoodanig gerueht in omloop gevveestmaar men houdt het voor geheel ongegrond. Het verschil, dat tusschen de depeche van den 31 Jan. van den tegenwooi digen minister en de Koizerlijke aanspraak mogt bestaan is niet van groot gewigten inderdaad ook aanwezig in de twee depeches, door denzelfden minister aan de hoven van Turin en Londen gezondenten einde de laatsto besluiten van ons gouvernement Zoo er derhalve eenig verschil tus- en zijn' Sonverein bestond zou de verzending van laatstgemeldo stukken gebleken zijn. Het berigt van het Engcbche dagblad mag dus allezins als ongegrond worden aan- gemerkt. Even als lord Elgin door de Engelsche regering met eene zending naar China belast is, zal ook de baron Gros namens de Fransche met eene dergelijke zending naar het Ilemelsche Rijk vertrekken. Beide diplomaten zullen den 1 lden dezer de reis naar Hong kong met de paketboot aanvaarden. De baron Gros zal bovendien van eene volmagt zijn voorzien, om met den Keizer van Cochinchina over een vredes- tractaat te onderhandelen. In de dienst der douanen wordt eene groote reorganisatie voorbereid. In do laatste jaren was het bestuur der indirecte belastingen met dat der douanen verecnigd. Het oude stelsel zal op nieuw in het kven geroepen worden. Dc heer Grdterin tlie aan het hoofd van beide diensten stond, zal zijn ontslag nemen, waarmede in verband staat zijne benoeming tot lid van den Senaatdoor den Moniteur aangekondigd. Er zullen vele andere verattderingen pi,tats hebbenniet alleen in het centraal bestuur alhier maar ook in de provincien. Men zegt, dat wat do indirecte belastingen betreft, die op de wijnen groote wijziging zal onder- gaati. Men spreekt ook van opening van onderhan- delingen met de Staten van het Tolverbondom wij- zigingen der tariven op de wijnen, zoo bij in- als bij uitvoer, te erlangen alios gegrond op bet stelsel van reciprociteit tusschen dc vrcemde en Fransche wijnen. Men zegt ook dat de regten op de wijnen de azijn- soorten cn de alcohols van Frankrijk verlaagd zullen .worden voor zooveel Zwitserland betreft, of dat ten initiate bcreids openingon in dien zin zijn gedaan. De Kamer van Ivoophandol te Lyon heeft be- sloten zich tot den Minister van KoophandelLand bouw enz. te wenden, met dringend verzoek, door alle middeten de duarstelling te bevordercn van eene directe stoombootdienst tussclicn Frankrijk, Indie en China, evenzeer als van eene Fransche Bank voor Indie en China. 1 F A L I E. De depeche van den Franschen minister van buiten landsche zaken heeft te Parijs in de diplomatieke kringen zeer diepen indruk gemaakt. Van een anderen kant wordt doorden telegraaf uit Turin gemeld, dat de Keizerlijko aanspraak, welke eigenlijk tot inleiding van gemelde depeche strekte, niet alleen in Piemont, maar in geheel Midden-Italie, agitatie ten gevolge heeft gehad. Het Kabinet der Tuilerien moet ook niet zeer voldaan zyn over de overhaasting, waarmede de gouvernementen van Toscane en Emilie te work gaan om de stemmingen nopens tie aanhechting te organisereD. De Fransche zaakgelastigde te Florence moet, volgens een schrijven uit Parijs, categorische instructien hebben ontvangen om af te keuron hetgeen door den heer Ricasoli vast- gesteld was. Voorts liop een gerueht, dat een lid der familie Bonaparte, dat zich voor bijzondere zaken naar Florence begaf, in last zou hebben, aan Let Toscaanschc ministerie de volstrekte onmogelijkheid der aanhech ting kenbaar te maken. Men verzekerde te Parijs ook dat Rusland omtrent het programma van Keizer Napoldon reserves had gemaakt, voor zoovcrre de Hertogin van Parma betreft. Eene depeche uit Turin van den 4 dezer zegtdat de bepaalde uitslag der stemmingen in Midden-Italie den 20 dezer bekend zal zijn. In dozelfde depeche wordt verzekerd dat het Romeinsche gouvernement den transito-handel tusschen Ancona en de Romagna ver- boden zou hebbendc kooplieden zouden daartegen een protest inleveren. Er zou in de Marken gisting heerschenen de grondeigenaren zouden weigeren he- lasting te betalen. Een groot aantal burgers zou een adres aan de Mogendheden onderteekenon. In een bijzonderen brief uit Turin van den 29 der vorige maand leest men het volgende Ik kom van Milaanalwaar ik de komst des Konings heb kunnen bijwonen. De geestdrift daarbij

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1