TELEGRAPHISCHE BERIGTEH. BII1EVLA X aan den dag gelegd gaat alle beschrijving te boven. De Honing was er diep door getroffen en hij heeft den ridder Beretta maire ran Milaan herhaaldelijk ver- zocht, de tolk zijner gevoelens ten deze bij de burgerij te zijn. Vooral heeft de audientie der geestelijkheid van Milaan bij den Honing de aandacht getrokken. Dezestap is inderdaad ook van het hoogste gewigtvooral als men bedenktonder welke omstandigheden die is gedaan. Op het oogenblik dat de partijgeest alle pogingen aanwendt om verdeeldheid te zaaijen en de gemoederen te ver- ontrustenen alien te veroordeelen die de qnaestie van het wereldlijk gezag des Pausen niet met de belangen van het Katholicismus vereenzelvigenis het troostrijk te zien, dat de geestelijkheid van eene der bloeijendste steden van Italie een plegtig bewijs geeft van hare gehechtheid aan den Honing en hetgouver- nementwelke het meest aan de aanvallen van zekere partij blootstaan. De Honing heeft bij de ontvangst van de deputatie der geestelijkheid, zijn genoegen en zijne erkentenis met bijzondere aandoening doen blijken. De minister van buitenlandsche zaken heeft de zaak van zoo veel gewigt beschouwd dat hij gemeend heeft, daarvan bij circulaire aan de diplomatieke agenten van Sardinie buiten'stands kennis te moeten geven. De heer de Cavour tracht in die circulaire te regt de beteekenis van deze wijze en vaderlandslievende daad der Milane- sche geestelijkheid te doen uitkomen. De Honing heeft 34 nieuwe Senateurs benoemd meerendeels Lombarden. Aan het hoofd der lijst merkt men den naam op van den beroemden dichter Manzoni. 'SGRVVEMLVGE, 6 Maart. Bij IConinklijk besluit van den 4 dezer, n°. 29, is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer F. W. de Virieu directenr van het postkantoor te Zalt-Bommel. Bij Hon. besl. van den 4, n°. 30is benoemd tot hoofd-administrateur bij het Depart, van Finantien in plaats van wijlen den Staatsraad Mr. J. Boeije, de heer H. A. Verniers van der Loeff, thans pro- vinciaal directeur der directe belastingen in- en uit- gaande regten en accijnsen, residerende te Rotterdam. Bij besl. van den 4, n°. 33, heeft Z. M. o. a. goedgevonden 1°. op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen aan J. T. Zoetmulder, als 2de luit., bij de dienst- doende schutterij te Schiedam 2°. te benoemen by de dienstd. schutterij te Schie dam tot 2den luit. effectief H. W. M. Roelantsthans 2de luit. k la suite; tot 2den luit. a la suite Mr. J. de Haas, vroeger gediend hebbende als 2de luit. bg de rustende schutterij in de provincie Utrecht. Z. M. heeft, bij besluit van 25 Febr. jl.het volgende bepaald Art. 1. De instelling van provinciale coramandementen als zoodanig, en de verdeeling van het wapen der inf'anterie in brigades, wordt opgeheven. Art. 2. Het Rijk wordt verdeeld in zeven militaire afdeelingenin voege als hieronder is aangeduid te weten lste militaire afdeeling de provincie Noordbrabant standplaats 's Hertogenbosch. 2de militaire afdeeling, de provincien Gelderland en Overijssel, standplaats Arnhem. 3de militaire afdeeling, de provincie Zuidholland standplaats 's Gravenhage. 4de militaire afdeeling, de provincien Noordholland en Utrecht, standplaats Haarlem. 5de militaire afdeeling de provincie Zeeland, stand plaats Vlissingen. 6de militaire afdeeling, de provincien Friealand Groningen en Drenthe, standplaats Groningen. 7de militaire afdeeling, het hertogdom Limburg, stand plaats Maastricht. Art. 3. Het bevel in iedere militaire afdeeling wofdt aan een' generaal-majoor of kolonel toevertrouwd. Bij uitzondering kan het ook aan een luit -generaal worden opgedragen. Art. 4. De bevelhcbbers in de militaire afdeelingen beliooren tot den grooten staf van het leger. Zij staan onmiddellijk onder de bevelen van den Minister van Oorlog. Art. 5. Zij voeren zoowel het territoriaal gezag als het bevel over de troepen, in hunne afdeeling aanwezig, een en ander overeenkomstig de instructie door onzen Minister van Oorlog deswege voorloopig vast te stellen. Art. 6. Aan ieder bevelhebber in eene militaire af deeling wordt een hoofdofficier of een kapitein van den generalen staf als chef van zijnen staf, en een kapitein of een luitenant ir.ede van den generalen staf als adjunct- chcf, die tevecs als adjudant fungeert, toegevoegd. Voor schadeloosstelling wegens bureau-kostenge- niet ieder chef van den staf eener militaire afdeeling, de som van f 300 in het jaar. Art. 7. De instelling van inspecteurs bij de wapens der inf'anterie, cavalerie en artillerie wordt gehandhaafd. Hunne instructien worden, in verband met het bepaalde bij art. 5, door Onzen Minister van Oorlog herzien. Art. 8. Aan ieder inspecteur wordt een majoor of een kapitein, en een Isle luitenant of een kapitein als adjudant toegevoegd, beiden uit het wapen, waartoe de inspecteur behoort. De hoofd- en verdere officieren, aan de inspecteurs van de cavalerie en de artillerie toe gevoegd genieten het tractement en de rations fourage, volgens hunnen rang bij het wapen,waartoe zij behooren. Deze bepaling is ook van toepassing op den hoofdofficier, aan den inspecteur der infanterie toegevoegd; wordt deze betrekking door een kapitein waargenomen dan geniet hij boven en behalve zijn tractement, eene toelage van f 500 's jaars, benevens een ration fourage. De kapitein of lste luitenant-adjudant van den inspecteur der infanterie geniet, boven en behalve zijn tractement, eene toelage van f 400 's jaars, benevens een ration fourage. Art. 9. Daarin wordt gehandhaafd de instelling der provinciale adjudanten. Zij staan tot de bevel- hebbers der militaire afdeelingen waartoe zij behooren, over het algemeen in dezelfde verhouding, als tot dusverre tot de opgeheven provinciale commandanten. Met opzigt tot de werkzaamheden der nationale militie in de provincienin welker hoofdplaats zij gevestigd zijn, alsraede in alles wat de militairejustitie betreft, handelen zij in naam en op last van den bevelhebber der militaire afdeeling, onder wien zij ressorteren. Ook hunne instructie wordt, in verband daarmede, door Onzen Minister van Oorlog herzien. Art. 10. De instructien, ingevolge het bepaalde bij deartt. 5, 7 en 9 door Onzen Minister voorloopig vast te stellen of te herzien, worden later aan Onze goed- keuring onderworpen. Alle bestaande verordeningen met voormelde bepalingen in strijdworden bij deze ingetrokken en buiten effect gesteld. De terugkomst van Z. K. H. den Prins van Oranje uit Londen, is voorloopig wederom uitgesteld. De gewone audientie van den Minister van Staat Minister van Kolonien, zal op morgen (Woensdag) geen plaats hebben. Naar men liier verzekert, zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet dan na Paschen hare werk zaamheden hervattenj., Met leedwezen vernemen wij dat de heer Julius Stockbausente Bonn, alwaar hij verleden Zaturdag de partij van Elias in het Oratorium van dien naam moest zingen door eene ernstige ongesteldheid aan- getast is, welke hem helet, morgen in het Concert Diligentia alhier en Donderdag in het Concert Eruditio Musica te Rotterdamop te treden. Hopen wij dat ons later nog gelegenheid zal worden gegeven, dezen voortreffelijken zanger te hooren. Onder de talrijke middelen, die zijn beproefd en aangewend en waarvan de 19de eeitw zoo vele heeft opgeleverdom den brand te overwinnen of minder verderfelijk te maken, mag aan het brandsignaal van den beer J. M. IJserman wel eene eerste plaats worden toegekend. Dit zoo ingenieus uitgedacht werktnig hebben wij gezien toegepast op al de appartementen van het uitgestrekt Hotel de Uellevuevan den beer Maitland alhier. Daar zagen wij een' fijrien draad loopende over ontelbare hoeken en bogtendoor zijne uitgestrekto lengteblootgesteld aan eene be- denkelijke rekking en krimping, en niettegenstaande zoo vele moeijelijkheden en bezwaren welke alle zijn weggeruimd of onschadelijk gemaaktzagen wij dien draad eene werking uitoefenen zoo krachtigdat wij er in waarheid over verbaasd stonden. Eene proef werd genomen op een der verst afgelegen vertrekken in dier voege, als ware aldaar een bedgordijn in brand geraakten onmiddellijk kwamen op onderscheidene plaatsen van het gebouw alarmklokken in werking, krachtig genoeg om alle bewoners nit hun diepen slaap te wekken; tegelijk verscheen het nommer der kamer, waar de brand was uitgebroken. Teregt alzoo draagt dit werktuig den naam van Brandsignaaldaar het den brand signaleertzoo door aankondiging als door aanwijzing. Wij twijfelen geenszinsdat deze Nederlandsche nitvinding, niet alleen in ons Vaderlandmaar ook in het buitenland, welkom zal ontvangen worden en eene uitgebreide toepassing erlangen. Dan eerst zal men niet meer bloot staanom in zijne eigen woning, daar waar men zich het meest veilig waande, eene prooi der vlammen te worden, wanneer dit brandsignaal, dat zoo doeltreffend op de persoonlgke veiligheid berekend isaan brandkasten en brand- assurantien zal zijn toegevoegd. Mag onze stad zoo door derzelver bouw als bc- woribigin vergelijking van andere groote steden, weinigdoor brand bezocht wordenis bet ongelukkiglijk maar al te waar, dat er bij die weinige branden in ettelijke jaren vijf menschen alhier jammerlijk in de vlammen zijn omgekomen zoodat dit vreesselijk onheil zelfs hier ter stede geene zeldzaamheid mag hetin. Zoo lang men verstoken was van eenig middelom een zoo dreigend gevaar te kennen moest men zich op de meest mogelijke voorzigtigheid verlaten doch nu daar men eene zoo onfeilbaare waarscliuwing heeft in dit brandsignaal, mag men zich en zijne huisgenooten aan zulk eene verschrikkelijke ramp niet bloot stellen. Mogt weder eens ft geen God verhoede) de akelige brandkreet in de stad weergalmen men zou bet zich zel- ven te wij ten hebben zoo die gevolgd werd door de veel verschrikkelijker mare: een mensch heeft een ellendigen dood in het midden van den vuurgloed gevonden Dezer dagen stond voor de Arrond.-Regtbank te Groningen teregt zekere doofstomme K. J. B., oud 22 jaren beschuldigd van het arglistig wegnemen van een horologietoebehoorende aan een kostganger ten huize zijns vadersen het voor /3.50 in de bank van leening te hebben verpand. De vragen en antwoorden betreffende deze zaak werden den beklaagde schriftelijk voorgelegd en door hem met vrijraoedigheid beantwoord. Naif was o. a. zijne verklaring dat hij liever naar de kolonien wildedan zoo lang in de gevangenis te worden opgesloten. De eisch voor hem was namelijk zes maanden eenzame opsluiting enz. Als verdediger trad op de heer Mr. H. D. Guyot. De Regtbank zal over acht dagen uitspraak doen. De regtbank te Appingadam heeft bevestigd het bevel van aanhouding, door den heer regter-commis- saris voor de instructie der strafzaken, verleend tegen F. P., oud 20 jaren, verwersknecht van beroep, ter zakedat hij wordt verdacht gehouden van, in den avond van den 26 Febr. 11., op den openbaren weg in de gemeente Stedum, den 17jarigen zoon van zijnen meester A. Z.met wien bij dien dag naar Wnrffum was geweestmet zijn' stok eenige slagen op het hoofd te hebben toegebragt waardoor zoodanige belangrijke verwondingen zijn ontstaan dat A. Z. aan degevolgen daarvan oogenblikkelijk, of kort daarna, is overleden. Bij het lijk van den verslagene lagen drie stukken van den stok van den verdachteterwijl een vierde stuk in zijn jas is gevonden. De verdachte heeft er- kend, dat hij den verbroken stok op den dag, waarop de raanslag is gepleegd gedragen heeft, en dat hij den verslagene een slag heeft gegeven, doch beweert, dat hij A. Z. niet gedood heeft. De verdachte heeft onderscheidene tegen hem ge- rezen bezwaren waaronder ook dezedat de knop van zijn stok juist in eene der wonden van het lijk past, en daarin als het ware isafgeprent, niet kunnen uplossen. Ook hebben een paar personen den verdachte en verslagene te zamen gezien op de plaats, waar, in den vroegen morgen van Maandag 27 Feb., het lijk is gevonden. De ware aanleiding tot dezen doodslag is vooralsnog onbekend. Waarschijnlijk is zij aan het overraatig gebruik van sterken drank toe teschrgven. De verdachte is in den jare 1855 wegens medepligtig- herd aan diefslal, veroordeeld tot vijf maanden ge- vangenisstraf. Eenigen tijd geleden is, gelijk men weetdoor het Engelsche ministerie voor de handelszaken een nieuw zamenstel van seinen voor de handels-scheepvaart aan- genomen en vastgesteld met de hoop dat het door alle zeevarende natien zou worden overgenomenin welk geval daarvan groot nut voor den wereldhandel verwacht werd. Thans wordt uit Washington gemeld dat het gouvernement der Vereenigde Staten magtiging heeft gegeven, om dat signaalboek bij alle schepen van de Amerikaansche oorlogsvloot in gebruik te stellen zullende zij dienovereenkorastig berigt geven van alle liandelsvaartuigentot welk land ook behoorende welke de in het nieuwe signaalboek aangewezen vlaggen vertoonen. Men dacht dat nu ook de Noord-Ameri- kaansche handelsvloot dat zamenstel van seinen zou in gebruik nemen. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de wolven in de bossclren aldaar sedert eenigen tijd zoodanig de over hand hebben genomen, dat de gouverneur drijfjagten heeft uitgeschreven. Bij de eerste jagt werden een wolf en eene wolvin gedood en een derde door een kogel doch niet doodelijk, getroffen. Op onderscheidene punten der provincie werden overigens nog eenige wolven nedrgeschoten. MAKK.T- EHf RATC15ELSIiSER5«TE3J. Schiedam 6 Maart. Moutwijn14.— per Ned. vat, Jenever, 19.50 j zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 20.75. Spoelingf 1.30 per ketel. Rotterdam, 6 Maart. Tarwe, 156/2 N. Bov. Riz 300; 164/2 W O. Rostokker 350. Rogge, 144/2 ffi Archangel 204. Boter. Naar qualiteit, van 50 tot 56. Goriiicliem, 5 Maart. Tarwe f 9, 9.50 10.20. Rogge /6.90, 7.25, 7.40. Gem/" 4.75, 5. - Haver f 3, 3.60. Boekweit f 205, 210. BUR ti K It L IJ K E S T A S D. 6 Maart. Bii\ALLEN: M. T. de Wilde, geb. Mulder, d. A. Pronk, geb. Keus, z. A. II. Rotteveel, geb. Sprenkelingd. A. J. H. Nanning, geb. Trijsenaar, d. J. van der hooij, geb. Kuinz. II. Asmus, geb. Meurs, d. P. Fontijngeb. Groen z. G. 'tHart, geb. van Aalsburg, z. A. M. S. van den Oever, geb. du Moulin, z. J. A. W. O. Westpalrn van Iloorn van Burgh, geb. von Schmidt auf Altenstadt, z. F. van Giese, geb. van Happen, z. OVERLEDEN: P. Denkers, d., 10 m. J. P. Klepper, i., 2 m. J. A. van Ilamersvelt, jd.21 j. C. G. A. Ruewcl, d., 8 m. A. Kerkhoven, z.7 j. .1. D. A. Marda, d., If j- A. M. Wisdom, d., 12 j. Mr. J. W. van Romunde, echtg. van R. C. Schermer, 47 j. M. den Dulk geb. van der Harst59 j. G. B. Gutterswijk, d., 2 j. D. Siegenaar, z., 9 m. P. A. van der Lelijz.2 j. P. Bakker, wedr. van A. Schalke, 83 j. QIiALTJEKE TIJOIXGEXO Louden5 Maart. In antwoord op eene inter pellate des lieeren Hankeyheeft lord John Russel in de zitting van het Lagerhuis op heden medegedeeld, dat bet met Frankrijk gesloten handelstraktaat niet op al de Fransche kolonien van toepassing is maar dat hij de zekerheid bad dat al die handelsbelemraerin- gen weldra uit den weggeruimd znllen zijn. Zoo meent hij te weten, dat Keizer Napoldon aan de Wetgevende Vergadering bet voorstel zal doen, om de nitvoerregUn op lompen geheel op te heffen. Ilierna kwamen de beraadslagingen aan de orde over een voorstel van den heer Byng, de strekking hebbende, dat een adres aan de Koningin zal worden gerigtten einde haar dank te zeggen voor het met Frankrijk ge sloten handelstraktaat. Dit voorstel werd echter al dadelijk door den heer Kinglake bestreden, op grond, dat het onzinnig ware eene zoodanige demonstrate ten gunste van Frankrijk te doen, zoolang men niet metjuistheid met de eigenlijke plannen van KeizerNapoldon bekend was. De heer Fitzgerald behandelde de quaestie der inlij- ring van Savoye bij Frankrijk. Hij toonde aandat niet de afstand van dat grondgebied op zich zelf beschouwd maar het beginseldat daarbij geschonden wordt, van groot gewigt is. Hij huiverde terug voor de zinspeling, die Keizer Napoldon op de natuurlijke grenzen van Frankrijk maakte, en verklaarde, dathet onvermijdelijk noodzakelijk was, tegen deze politiek

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2