ft'. 59. Vrijdag9 Maart. B I T Ifi Y A D EN'SGMVENHAGE If it Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brievenstukken ev advertentien franco aan 't Burea'u vail (lit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.60, >lke regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. if (1 1 T S C a L A X Weeiien, 0 Maart. Dat er deze dagen raet Rus-j laud ernstig onderhandeld wordt over verschilleude aan de orde zijnde vraagstukken is hier voor niemand een gelieim. De alliier vertoevende generaal in Russische dienst von Tscliersowanowwordt raet veel onder- scheiding beliandeld en heeft herhaalde conferentien raet den minister van buitenlandselie zaken gehad. Men betwijfelt ecliter zeer of or eene eigenlijke alliantie zal gesloten worden. De Keizer is voortdurend vertoornd op de onder- danen van de Kroonlanden en wil niets boorcn van eenige schikking. Blinde gehoorzaamheid is de eerste pligt van den onderdaan en bet komt niet in aan- raerking om if overleg te treden mot liedenover wie men onbcperkt te gebieden heeft. Onder de finantie- en beursliedeu vindt hetdenkbeeld om Vonetie tegen eene aanzienlijke som te verkoopen meor en ineer bijval. Toon men daar onlangs den Keizer over sprak, antwoovdde hij dat al bood men een bedrag zoo hoog als de geheele Oosteurijkschc Staatsschulder nog geen denken aan verkoopen zou zijn. Nu zouden mis- schien weinig landgenooten minder onder een staats- bankroet lijden dan de leden van bet Huis Habsburg, wier onmetelijke rijkdommen aan het fabelachtlge gren- zen. De talrijke schuldeischers van dozen Staat zouden zeker zeer ingenomen zijn met een verkoop, welke hunne lioogst wisselvallige schulijbekentenis in klin- kende munt zou herseheppen. Onder de tegenwoordige regering is daarop echter weinig vooruitzigt. Do Fransche gezanl lieeft zich door ecu ver- zuim van etiquette de ontevredenheid dor aristocratie berokkend. Op een olficieel bal hecl't hij zich numelijk niet laten voorstcllen aan versehillende vorstelijke personen die hij nog niet had ontmoet. Dientengevolge wordt hij niet op de feesten der aristocratie genoodigd. Dit zou zijne positie op den duur hier onhoudbaar kunnen maken. F 11 A Si K ti IJ It. Particuliere Correspoadentie.) Pakijs 7 Maart. Nog altijd dezelfde verwarring. Acht dagen geleden lag de knoop der politiek te Londen heden heeft zij Italie tot zetel. Aan de eene zijde de oprocping der bewoners van Toscane en de Romagna om zich voor of tegen de regering van Koning Victor Emanuel te verklaren aan de andere zijde de circulaire van den minister Cavour aan de gezanten in het buitenland, om hunne aandacht op den ongehoorden maatregel te vestigenin Venetie genoraen en der middeleeuwen waardig. Wat Victor Emanuel betreftzijn spel is gewaagdmaar stout. Valt toch de stemming in Italiaanschen en niet in Piemonteschen zin uit dan zijn Parma en de Romagna voor hem verloren daar de candidatuur van den Prins van Genua niet vele aanhangers schijnt te vinden. Maar verklaren zich de kiezers voor den Koning van Sardiniedan is de zedelijke magt, welken hij daardoor tegenover Europa verkrijgt, op rensachtige wijze toegenomenen de Keizer zal schier gedwongen zijn hetzelfde middel omtrent Savoye te baat te nemen. Napoleon heeft thans door den lieer Thouvenel aan lord Cowley beloofd, de Europesche Mogendheden te raadplegen, alvorens Nizza en Savoye bij het Keizerrijk intelijven; maar heeft de toestemming van Europa niet veel meer kans te worden verkregen wanneer ook hier het beginsel van algeraeen stemregt wordt aangewend Tout depend de celui qui tiendra I'urne zeide dezer dagen een pos ticus, toen ik hem daarover onderhield. Is dit zoo, dan verwacht ik te Nizza en Savoye eene oplossing in Fran- schen, in Toscane en de Romagna in Sardinischen zin. Laat u echter niet bevreesd maken door de oorlogs- zuchtige berigten welke van tijd tot tijd, vooral door de vreemde bladen worden medegedeeld. In ons land is de vermindering des legers evenmin een gunstig als de wapening een ongunstig teeken. De Italiaansche oorlog heeft bewezenhoe weinig tijds wij behoeven om onze regementen op den voet van oorlog te brengen. Bovendien is het geloof aan eene vreedzame oplossing hier vrij algemeen. De agitatie in het Parlement en in Pruissendoor de inlijvingsquaestie te weeg ge- bragt, werd door Napoldon stoutweg in zijne Troon- rede beantwoord met de woorden dat die inlijving toch zou plaats hebben. Van de raadpleging der overige Mogendheden was niet dan later sprake en zonder aanduiding van de wijze waarop dat zou gesehieden. En in plaats dat die troonrede Engelands verbolgenheid opwekt, ntelden de depcches van gisteren dat een ministerieel lid zijne gezindheid voor het Keizer- j rijk zoo ver drijftdat hij een dankadres wegens het handehtractaat voorsteltdat wel door de Torys wordt gegispt, maar toch, naar men hier gelooft, zal worden j aangenomen. Van dien kant schijnt Frankrijk dus niets j te vreezen te hebben. Wat Oostenrijk betreftdeze schijnt zich bij protestatien te bepalen, en zelfs Engeland zal niet anders handelen zelfs indien het dankadres wordt afgeStemd. De taal door den Times gevoerd i schijnt het te bewijzen. Rest dus alleen Pruissen en Rusland doch men gelooft, dat die tegenstand nicer, het beginsel dan wel Nizza en Savoye zelfgeldt. Maar gij weet het, ou renonce plus facilement a son interet qua son gout. Ik ben misschien heden wat al te kwistig mot redeneringen maar ik wilde u de raeening van eon groot deel mijner landgenooten tnededeelenal vorens mij met het nieuws van den dag bezig te houden. Ik zeg van een deel, daar er andereuzijn, die be- j weren dat de Keizer thans niet van zijn plan zal afwijken en Piemont aan zijn lot wil overlaten dat j (even als de Morning Advertiser verzekert} de Koning van Sardinie het vicariaat van de Romagna zou hebben aangenomen, en dat zelfs de stemmingen te Toscane; en in de Romagna voorloopig zijn uitgesteld. Ik ineen echter dit laatste te knnnen tegonsprekenniettegen- staande de taal van de Patrie, den Constitutionnel en den Pays. Een onzer dagbladen, waarschijnlijk niet ufgeschrikt, noch door hct tcgCnspreken vatf Fefg&ruehtvoTgcns 't welk men besloten zou hebben eene soort van mobiele garde van 1,500,000 man te organiserennoch door de rcclificatie in den Moniteur van het bcrigt der Duitsche bladen, nopens eene vermeerdering der artil- lerie, meldt thans dat er eene garde de la marine zal worden georganiseerd. Dit berigt verdient echter allezins bevestiging. Sommigen verzekeren daaronboven dat bet getal batterijen van ieder regement artillerieis verminderdmaar dat het totale getal der batterijen geene verandering heeft ondergaan. De Siecle bevatte eergisteren eene zinshede, welke zeker niet zal bijdragen tot het vermindoren van den tegenstand, dien de inlijving van Savoye, in Pruissen ondervindt. Dat blad zeide namelijk Terwijl wij het zeer goed en zeerregtvaardig vinden, dat wij allengskens tot onze natuurlijke en gaschiedkundige bezittingen terug keeren en dat onze nationaliteit zich vohnake door hare aanliangselen dependancesdienen wij toch eene te groote uitbreiding van Piemont te vreezen. De Engelsche bladen hebben dezer dagen inedegodoeld dat de heer Thouvenel zijn ontslag aan den Keizer zou hebben gevraagd. Dit gehee! uit de lucht gegrepen berigt, zal echter waarschijnlijk nog dikwijIs worden herhaalddaar het van bijna algemeene bekendheid is, dat die staatsraan het gedrag van zijn" voorganger willende gispen verklaard heeft, zijn ontslag te zullen vragen zoodra de Keizer eene nieuwe wijziging in zijne politiek zou brengen. Volgens le Monde, zou onze kardinaal-aartsbisschop reeds bij den minister hebben geprotesteerd tegen ieder officieel verbod tegen het lezen der mis in de casernes. Men voegt er bij dat de overige bisschoppen dit voorbeeld zullen volgen. Vergun mij nog uwe aandacht te vestigen op een werkje van den heer Fernand Lagarrique, dat onder den pompeusen titel van Etudes et voyages. Paris- Belgique-Hollands zooveel curieuse, logenaphtige en bolagchelijke bijzonderheden omtrent uw land bevat dat ik bijna lust heb daarop spocdig meer uitvoerig terug te komen. Men verzekert ray dat de bekende tenor Roger die heden of morgen naar Brusscl vertrekt, om daar en te Antwerpen eenige voorstcllingen te gevenvan voornemen is, zich ook te's Gravenhage Amsterdam en Rotterdam te doen hooren. Ik zal spoedig in staat zijn, om daarvan meer bepaald berigt te kunnen geven. l'arijs8 Maart. Z. Keiz. H. Prins Je'rome is op nieuw ongestcld Z. M. de Keizer heeft hem een be- zoek gebragt. Ten gcvolge van den dood van den maarschalk Reille is Z. Keiz. H. thans de oudste maar- schalk van Frankrijk. Hij is den 15 Nov. 1784 geboren, en 1°. Januarij 1850 tot maarschalk benoemd. Bij den slag van Waterloo voerde hij het bevel over eene divisie bij het legercorps onder den generaal Reille. De markies de Banneville, onze gezant bij het Hof te Munchen zal zich aanstaanden Zaturdag der- waarts begeven. Gisteren zijn aan de afgevanrdigden twee be- langrijke ontwerpen van wetrondgedeeld als; 1°. um het contingent dat uit de klasse van 1859 in dienst zal worden geroepen van 140,000 tot 100,000 man te verminderen, en 2°. om het disconto-kantoor inal zijne operatien met het bijbureau der ondernerners te ver- vangen door de maatschappij van het credit fonder. In de memorie van toelichting tot het eerste ontwerp wordt, ten aanzien van den Italiaanschen oorlog en de gebeurtenissen welke daarvan een uitvloeisel waren, het volgende gezegd Snelle en schitterende overwinningente dankeu aan de groote bekwaamheid, waarmede de directie der krijgsoperatien vverden bestuurd en aan de wegslependo dapperheid onzer onvergelijkelijke soldatenveroor- loofden din overwinnaar, te midden zijner zegetogten stil te slaan en aan den strijd eon eindo te maken. u Door 1 et verdrag van Zurich is het werk der grootmoedige gematigdheid te Villafranca begonnen voltooid gevvorden. a Frankrijk trots op de zege onzer wapenen heeft met blijdschap het herstel van den vrede toegejuicht, waarvan een der eerste gevolgen moest zijn de ver mindering van het effectief van het leger, evenzeer als van het cijfer van het contingent, dat in I860 moest opgeroepen worden. ii Door het tegenwoordig ontwerp moet dit denkbeeld voor een gedeelte verwezenlijkt worden. Door het contingent wedcrom op den voet van vrede te brengen, zal eene weldaad aan de bevolkingen worden bewezen terwijl de familien dozen maatregel raet erkentenis zullen begroeten. a De oigenaars der groote ijzerfabrieken van het dopartement 11 ante-Mai ne hebben, tengetale van 90, eene petitie bij den Senaat ingeloverd, om to verzoeken, datde minister van finanticn genoodzaakt moge worden van hen terug te nemen de bosschen van den Staat, welke zij voor omstreeks 3 it 4 maanden voor meer dan 10 millioen gekocht hebben. Zij zeggen dat alstoen niemand bedaebt heeft kunnen zijn op hot traktaat met Engeland, en zij verklaren dat zijzoo zij daarvan kennis hudden gedragen, den koop met den Staat niet zouden gesloten hebben. Mevrouw de hertogin van Malakoff is eergisteren van eene dochler bevallen. De toestand is heden over het algemeen niet zeer helder. Sommigen beweren wel steeds, dat er eene geheirae overeenstemraing tusschen Frankrijk en Sar dinie bestaat, ten eirideniettegenstaande schijnbare tegenstrijdigheidtot de'u gemeenschappelijk doel te geraken maar dan moet men zeggendat het geheim zeer goed bewaard wordt. Immers uit alles blijkt, dat het Keizerlijk gouvernement in geenen deele voldaan is over zijn bondgenoot het zon niet alleen nan Piemont be- teekend hebben, dat het aan Toscane z'jne zelfstail- digheid moest laten maar het moet zich ook tegen over de Mogendheden verbonden hebben die zelfstan- digheid te bandhaven door al de middelenwelke met de niet gewapende interventie overeen zijn te brengen. Onze minister van buitenlandselie zaken moet ook bet Piemontesche gouvernement te kennen hebben gegeven dat Frankrijk op diplomatieke wijze de inlijving niet zou erkennenzelfs wanneer Koning Victor Emanuel daartoe, krachtens de stemming der bevolkingen, mogt overgaan. Ook omtrent dequaestie van Savoye en Nizza is men het alles behalve eens waaromtrent Sardinie te meer bezwaar kan maken, naar dien de oppositie daartegen in Europa dagelijks toeneemt. Maar, volgens sommigen, is het niet alleen de Italiaansche quaestie, welke den gezigteinder heden benevelt. Men begin! te spreken van de mogelykheid dat het Britsche Parlement het handelsverdrag niet zou goedkeuren. Van eene andere zijde wordt ook gezegd, dat het Fransche gouvernement geenszins geneigd is, het verbond onzer naburen aan gene zijde van het kanaal tegen te groote otters te koopen. Zoo komt de zaak der landengte van Suez ook wederom ter sprake. De heer de Lesseps zou op nieuw 7 a 8000 arbeiders hebben aangenomen ten einde de werkzaam- heden voort te zettenmet het doel ora op die zaak, gelijk op zoo vele andere, het fail accompli in toepas- sing te brengen. Er zouden ook nog andere punten zijn, waarom trent men het te Parijs en Londen niet eens is. Zoo zou lord Elgin van het Britsche gouvernement als instructie den last ontvangen hebben, alle middelen van verzoening in China te beproeven alvorens tot de wapenen de toevlugt te nemen. Hier is men echter

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1