N°. 63. Dingsdag13 Maart. a; 1 T E M Sj A A I>. LUND EN SGRAVENHAGE Hit iJajblad verschijnt dagelijksuit gen omen Zon- en l< eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brievenstukken en advertentien franco Dagblad. aan t Bureau van (lit BUBO EME ESTER en WKTHOtTDEKg van 's Gbaveshage, zullen, op Woensdag, den 14 Maart 1860, des namiddags ten ddn are, op het Raadhuis in bet openbaar, VERPACHTEN: Ken sluk WEIL AXIS, groot ruiin ddn bunder, gelegen aan de Laan van Schuddegeest. De voorwaarden van verpachting liggen ter lezing op de plaatselijke Secretarie 2de afdeeling. Prijs der advertentien van 1 C regels f 1.80, die regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Creole letters naarmate de ruimte, icelke zij bcslaan. ODIT8CUL A K I). BerJija 1 i Maart. De Pr. Zeitungeen onder- handsch orgaan der regering, verdedigt nog dagelijks een driejarigen diensttijd voor militairenterwijl de oppositie een of twee jaren voldoende acbt. Met heeft tiitgerekend datindien het regerings-voorstel doorgaatieder inwoner van Pruissengrijsaards, vrouwen en kinderen medegerekend jaarlijks twee en een halve thaler belasting voor het budget van oorlo" moet opbrengen. De Grootvorst-troonopvolger van Rusland wordt Dingsdag aanstaande hier gewacht. Weenen 10 Maart. De Groothertog van Toseane heelt aan Keizer Frans Joseph een afschrift gezonden van een door hern ontvangen brief van Keizer Alexander van Rusland. De Keizer moet daarin veel sympathie voor zijne restauratie aan den dag leggen. De dagbladen begroetcn de uitbreiding van den Rijksraad als laatsto steen aan het gebouw der zoo noodige hervorming onzer staatsinstellingen met een eerbiedig zwijgen. Alleen de Oesterr. Zeitung ziet daarin even als in elken regerings maatregel gedurende de tien laatste jaren, een grooten vooruilgang. Wat de buitenlandsche stnatkunde aangaat, verge- noegen zieh de bladen met hot veroordeelen van Sar dinia Frankrijk on de overige Mogendheden. By gebrek aan een nationaal prograrama, kunnen zij grene bopaalde staatkunde verdedigen of voorstaan. De depeches van grant de Cavour over de maatregelen van dwingelandij in het Venetiaansche, waarin do graaf eene schending van het Zuricher verdragziet, ncht men hier als den voorlooper van nieuwe oorlogsplannen. Nu valt er niet aan te twijfelen dat Sardinia's be- geerte zich naar Venetie uitstrekttnaar men gruwt hier evenzeer van de regerings-maatregelen in dat ongelukkige land en de symphatie voor do bevrij- ding van Venetie is hier inderdaad niet gering. 0|> eenvoudig vermoeden worden honderde personen bniten'slands in vreemde korkers gesleept en hoe zijn dan nog die kerkers ingerigt? Hoe menigeen moet dat eenvoudig verdacht zijn met den dood betalen En verdacht is eigenlijk iedereen in het Venetiaansche. In de proclamatie van generaal Urban werd dit openlijk gezegd Men zegt hier te regtdatj wij Venetie moeten opgeven indien wij bet niet andcrs dan door zulke maatregelen kunnen behouden. Op finantiele en militaire grondenwordt die afstand dagelijks meer gewenscht. Gelijk per telegram gemeld is heeft de luitenant- veldmaarsehalk baron v.Eynatten zich, in den nacht van Woensdag op Donderdag, in zijnen kerker van het leven beroofd. De ongelukkige heeft een snoer zijner uniform aan de ijzeren spijlen der ramen bevestigd en door ophanging zich aan de hem waehtende straf onttrokken. Dedoor hem verduisterdegelden moeten eenoongehoorde som bedragen. Deze schijnt echter bniten'slands gebragt te zijn want in zijne woning vond men met meer dan 70,000 florijnen. Of hij zich ook aan verraad heeft schuldig geraaaktis niet bewezen. Hij laat eene weduwena en drie zoons, welke laatsten alien als officier in het leger dienen. F R A N H 1( IJ ft, Particuliere Corrcspondentie.) Pakijs 11 Maart. Men verhaalt, dat Hendrik IV bij zijne doorreize eener kleine stad door den maire met eene aanspraak werd ontvangenwelke vrij lang duurde. Plotseling echter ondarvond de stroom zijner welsprekendheid een hinderpaaldoordien by geene woorden meer kon vin- den waarop de Koning uitriep Finissez en trois mots vvaarop de maire, onder het gelach der hovelingen, dood eenvoudig de woorden vive le Roiuitsprak. Ziedaar onze toestand. Wij hebben onze aanspraak gedaan. Bijna aan het eindegekomen kunnen wjj niet verder. Geheel Europa wenseht het slot en roept ons toeFinissez en trois motsen wjj kunnen de drie woorden niet vinden. Welke zullen die zyn Intusschen wnnhoopt men nog niet aan eene vrede- lievende schikking. Het is waar, dat de depeche aan maarschalk Vaillant, om aich gereed te bouden, zyDe troepen uit Loinbardye terug te trekken reeds gereed lag maar het schijnt niet minder waar dat die depeche tot heden nog niet is verzondenen zoolang onze troepen in genoeinde provincie zijn, bestaat er nog geen grond om alle hoop op te geven. Ook gelooft men bijna algemeen dat Keizer Napoldon geenszins de verantwoordelijkheid op zich zou willen laden millioenen schats en duizenden zijner onderdanen bij Solferino en Magenta ten offer gebragt te hebbenten einde daarna wederom een groot deel van Italia onder den ouden scepter te zien terugkeeren. Nietig verklaren kunnen wij dus onze aanspraak niet; maar hoe zullen wij eindigen De depechesgewisseld tusschen den minister de Favour en de gouverneurs Farini en Ricasolihebben op nieuw het bewijs geleverdhoe weinig Koning Victor Emanuel gezind is van de door hem aangenomen gedragslijn af te wijken. De nota van den heor de Cavour, omtrent Savoye, wordt thans door den Moniteur mede- gedeeld met weglating der laatste woorden waarbij de heer de Cavour verklaartdat de inlijving van Savoye niet zou geschieden dan na dc bekrachtijing der Sardinische Kamer van Vcrtegenwoordigers. Niet minder belangrijk is de nota van de Gazette de Savoye waarbij de oproeping der contingenten van Savoye onbepaald is uitgesteld. Ik verneem dat de heer Thouvenel eene nieuwe nota aan den minister (.favour heeft gerigtwaarin hij zieh beklaagt, dat cTe nota van den laatste geen antwoord bevatte op de eigenlijk aan zijn oordeel onderworpen punten. Hij Voegt er bij, dat Frankrijk de politiek zal handhaven in de jongste Troonrede en in de Franscho nota van den 24 Fobr. jl. geschetst. Waarschijnlijk wordt mot deze nota hedoeld die waarvan in onze telegraphische berigten melding wordt gemaakt.) Ook in Italic schijnt het geloof aan cone transaclie van des Keizers zijde algemeen te zijn. "Niet alleen do dagbladen, maar ook de bijzondere brieven vot- zekeren dit. Eon dezer deelt mode, dat het lang uitblijven der definitive schikking het misnoegen van velen zou hebben opgowekt. Men voegt er bij, dat dit zoover gingdat onze officiercn niet meer door de Sardinische soldaten worden gegroet, en men in sommige wiukels ongostral't hasten van Orsini had tentoongesteldmet het opschriftII ve.ro liberators dell' Italia. De toon in de tusschen de Sardinische en onze regering omtrent hot Ilaliaanscho vraagstuk go- wisselde stukken heerschendc, spreken dit laatste echter tegen. Ik heb intusschen met eigen oogen de volgende niot van goest onlbloote, spotprent gezien, welke in eene der Ilaliaanscho steden schijnt te zijn uitgegeven. Men ziet namelijk den Keizer aan wiens voeten eene vrouw geknield ligt die sprekend op Koning Victor Emanuel gelijkten die geacht wordt de twee regels van den diehter Marino uit to spreken, welke aan den voet der plant zijn geplaatst en aldus luideri Se tu prendi il mio cuore e'l tut mi dai Pcrche de corpi un corpo anco non fai De goruchten ontbreken echter ook heden niet. Zoo durft men verzekeren dat de heer de Cavour biunen zeer korten tijd den ministerzetel zou verlaten, en er te Turin een ministcrraad zou zijn gehouden waarin besloten is, ton gevolge eener nieuwe depeche van onzen Keizer, het leger op voet van oorlog te brengen, en ioderen mogelijken aanval het hoofd le bieden indien de Fransche troepen Italie mogten ver laten. Beide geruchten verdienen echter aliezins be- vestiging. De Constitutionnelhet Journal des Debats en le Pays, bavattende artikelen over d« inlijving van Savoye, zullen reeds in uwe handen zijn. Ons publiek heeht vooral veel gewigt aan de meening van het eerste blad doch, naar ik meen ten onregte. Het is waar, dat de heer Grandguillot dikwijls de penhouder van het Keizerryk werd geuoemddoch na het desaveu, hem onlangs door den Moniteur gegevenheeft hij dien nanm meer en meer verloren. Ik spreek nog in het geheel niet van de tegenspraak tusschen zijn artikel en de nota onzer regering omtrent de waarde van het algemeen stemregt, een beginsel zelfs door den Keizer bij zijne optreding gehuldigd. Dezer dagen verhaalde men dat de Chinesche expe dite zou zyn opgegeven. Men voegde er bij dat de Indien gij mijn hart neemt en mij het uwe geeft, waaroia zouden wij dan niet een ligchaam van onze beide ligchamen maken. Keizer van het Hemelsche Rijk concessien zou hebben gedaan en dat daaraan het vertrek van lord Elgin tn baron Groi naar China toe te schrijven is. i)it is echter or.juist. Wei zal de laatste den 20 dezer nfreizen maar het plan der expedite is volstrekt no? r.iet opgegeven. De uitslag dtr beraadslagingeri in het Engelselie Parlement hebben hier een gunstigen indruk gemaakt. Ik ben in staatop grond der volgende bijzonderheden bijna te kunnen verzekeren, dat de inotie Kinglake nut weder zal worden ingediend. Zie hier wat ik daar- omtrent verneem. Zoodra de Keizer de indiening dier inotie vernaru, zond hij aan onzen gczant te London een' eigenhundigen brief, bestemd voor Koningin Victoria, waarin medegedeeld werd, dat indien de motie werd aangenomen, Engeland zich niet meer als des Keizers bondgenoot moost beschouwen. De tweede brief behelsdo eene ontvouwing der beweegredenen welke den heer Kinglake tot dat voorslel konden hebben bewogen. De Koningin ontbood lord John Russel, die zieh met beide brieven naar den heer Kinglake besraf, die daarop beloofd moet hebben van zijne motie af te zien. Gij ziet dus, dat de Fransche-Engelsche expe dite naar China wel in gevaar was. Omtrent de zaak van Mgr. Dupanloup zegt men thans weder, dat die wegens do ongesteldheid van den heer Berryer tot den 15 dezer zou zijn uitgesteld. Men voegt er bij dat hij tot vernietiging van zijn brief (1) en de kosten van het proces zou worden ver- oordeeld. Do profeten ontbreken nergens. Ook wacht men spoedig de verschijning eener nieuwe encyclique. G j herinnei t u, dat het work van den beer Proudhon Fa justice clans I c'glise, alhier in lieslag genomcn en te Brussel herdrukt word. Van dit werkwaarvan in laatstgenoemde stad eene dcrde oplage verscheneri is, zijn dezer dagen aan ecu onzer grenskantoren een aantal exemplaren in beslag genomcn welke men traehtte in to voeren nadnt de oraslagen door die van de Imitation de Jesus waren vervangen. Zij werden echter ontdekt niettegenstaande zij onder dubbele hodoms waren vcr- borgon. In een mijner vorige brieven bcloofde ik n, misschien meer uitvoerig op bet werkje van den heer Fernund Lagarrigue (niet Lagarrique) to zullen terugkomen. Hot verdien-t dit zoo zeer door de menigte bijzonderheden daarin medegedeeld ,en welke u wen landgcnootcn geheel onbekend zijn, datik waarlijk nietanders kan doen, dan mijne beiofte na te koinen. Het doet mij genoegen uw land tc kennenom die bijzonderheden te kunnen opmerken, boo we! mij nog een aantal zullen moeten ontsnappen. Intusschen wensch ik u geluk, dat hij slechts 37 bladz. aan uw land wijdt, Belgio is in 170 pag. vervat, waarvan de eene al sclireeuwender licgt dan de andere. flij lieeit Esquiros hier en daar geplunderd en, waar hij dit niet deed, stoot men op de onbegrijpeiijkste domheden. Zie hier eenige staaltjes. In het binnenge- eelte van Nederland vindt men niets dan zandaehtige landerijon verlaten en met bremstruiken en heigewas bedekt. Indien men er geen molens zag, zou men het ei vooi houden dat het laud door eene riardbeving was geteisterd. Wat de politieke inrigting hetreft, verhaalt liij dat de burgemeesters en schepenen door de steden benoemd en door de Provinciate Staten kunnen af- gezet woi den zoo zij riiet de politiek volgen door het land aangenomen; het budget wordt telkens voor 10 jaren vaatgosteld. Breda zegt hij is belaamd urn de verkoudheden welke men er opdoeten welke aan alle berookingen weerstand bieden. Te Dordrech t ziet hij. behalve den toren van Merwed, don iminer drei- genden en meedoogenloozen Rijn zoo als Dumas de Noordzee te ADtwerpen zag. Van eene lcerk te Rot terdam sprekende, zegt hij, dat zij met eigeel verguld is, hetgeenvoegt hij er bij, in Holland in overvloed wordt gebruikt. Het is jammerdat hij niet mededeeit, wat men met het wit van al die eijeren doet. De huizen van Utrecht zijn alien zoo lioog als de Dom dien hijde boerenrneisjes uitgezonderd het meest bewonderenswaardige voorwerp van Oost-Friosland vindt.^ Van Amsterdam verhaalt hij, dat de rivierde stad in tweeen deelt. Broek is met kalk gebleekt en wordt den geheelen dag met brandspuiten gewasschen. In het Bosch van Seheveningen ziet hij een paleis, dat door Prinses Amalia ter nagedachtenis van Frederik Hendrik gebouwd het heerlijkste uitzigt over de zee heeft. Waarvoor gij Hagenaars echter zeer bevreesd schijnt te zijn, dat is het Binnenhof. Lagarrigue verhaalt, dat het door diepe grachten omgeven en door eenige man- schappen der Hollandschc militie bewaakt wordt. Overi-

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1