A". 08. Dingsdag90 Maart. 186QrtrS^ Mcj KiM? VAN WM& ill lTL Ij A A DA6BLA1 1UIDH0LLAND EN SGRAVENHAGE Dit Dagblad ver schijnt dagelijks uitgenomen Zon- en f rest dagen.Prijs per drie maanden f 5. franco per post f 6. Brievenst~ukken en advertentien 11' a 11 c o arm 'I Bureau van dit Dagblad. 3 Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.80, rlke regelmeer 25 cents, behaive het zegel. Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. BURGE3SEKSTER en WETHOUDERS vac 's Gbweshage ontvangen hebbende eene circulaire van der. Stnatsraad, Commissaris des Konings in dit gewesthoudende mededeeling, dat Zijne Majesteit de Koning den Minister van Oorlog heeft gemagtigd om by w ij z e van procf'neminggedurende het loo- pende jaar, een getal van lionderd paarden van zuiver inlandscb of zoogenaamd gecroiseerd rasonraid- dellijk van de eigenaren, tegen dadelijke betaling, te doen aankoopan ton gevolge waarvan aan de chefs der verschillendc bereden corpsen deswege de noodige voorscliriften zijn gegeven. Brengen bij deze ter kennis van de gegadigden het VQORSCHRIFT nopens de wijze waarop bij de liegementen Dragonders Veld- en Rijdendc Artillerieeen zeker getal Remontpaarden van zuiver inlandsch of zoogenaamd gecroiseerd ras onmiddellijk van de eigenaren zelven zal kunnen ivorden aangekochtkrachtens Zijner Majesteits besluit tanden 19 January 1860, n°. 48. Art. 1. De bedoelde aankoop geschiedt door eene Commissiezamengesteld nit den Chef van het corps als Voorzitter en nog twee Officieren daartoe door den Inspected' van het Wapen der Cavalerie of door die van het Wapen der Artillerie te benoemen on gead- sisteerd door een Paardenarts. Art. 2. Toten met den 30 November van het loopend jaar, zal het aan de eigenaren vrijstaan, hunne voor de dienst bij een der bovengenoemde corpsen geschikte paarden, op Woensdag en Zaturdag van iedere week en wel des morgens tussclien negen en twaalf uren aan de daartoe bestemdeCommissie ter veikoopaan tebieden, en tot dat einde te laten keuren zij zijn echter verpligt in tijds, aan den Chef van het Corps kennis te geven van den dag, waarop zij het paard of de paarden waar van tevens het signalement moet worden opgegeven ter keuring zulltn aanbieden. Zoo het corps reeds van het bepaald getal mogt zijn voorzien dan zal do Voorzitter bij de ontvangst van do bedoelde kennis- geving aan de belanghebbenden doen weten dat aidaar geene gelegenheid meer bestaat lot verkoop van paarden. Art' 3. Do respective commissicn zijn verpligtom de aangeboden wordende paarden op de uren bij bet \orig artikel bepaald, to keuren, opdat, ingeval die paarden niet worden aangekochtde eigenaars van elders kornende nogdieti dag buiswaarts kunnen keeren. Art. 4. Alleen die paarden, welke voor do dienst bij het corps goschikt zijn, ziillen door de Commissie tei keuring toegelaten en voor zoo veol zij aan alio vey- eischten voldoen aangekocht kunnen worden. Art. 5. De Commissie zal geene paarden als onge- schikt mogen afwijzen dan nadat zij door liaar be- lioorlijk in oogenschouw zijn genoruen en voorts die- genen, welke paarden ter keuring aanbieden, bescheiden en voorkomend behandelen opdat deze maatregel, die in het belang der inlandsche paardenteelt genomen is door het inboezemeu van vertrouwen zoo veel mogelijk aangemoedigd worde. Dientengevolge zal zij bij het al'vvijzen van een paard lietzij uithoofde van gebrekenminder geschikte taille oi te hoog gevorderden prijs, gehotiden zijn, om indien de eigenaar zulks mogt verlangen schriftelijk de redenen op te geven waarotn het paard niet is kunnen worden aangekocht. Art. 6. IIij die een paard of paarden ter verkoop uanbiedt, moet van een schriftelijk bewijs door het Iloofd van het Bestuur zijner woonplaats afgegeven voorzien zijn het signalement vail het paard en den naam en de verblijfplaats van den eigenaar bevattende, en verdcr de verklaring inhoudende, dat het bedoelde .paard binnen het Rijk geboren en opgekweekt is, en door den eigenaar zelven of onmiddelijk van zijnentwege aangeboden wordt. Dit bewijs moet aan de commissie. worden afgegeven, onverschillig of het paard al dan niet wordt aangekocht, ten einde bij aankoop aan de quhantie gehecht te worden, of anders te kunnen dieneningeval de eigenaar mogt verraeenen, zich over eene eigendunkelijke afkeuring te moeten beklagen. Art. 7. Bij enz. Art. 10. Geene dan vierkant beslagen paardenvan een halster en longe voorzien ziillen ter keuring toe gelaten worden. Art. 11. De maat der aan te bieden paarden zal moeten zijn voor de regementen Dragonders van 1 el*500 strepen tot 1 el 535 strepen voor de regementen Veld- en liijdende Artillerie van 1 el 5'20 strepen tot 1 el 560 strepen; gemeten onder eene galg van den onderkant van het ijzjr der voorhoef tot op het midden van de schoft. De paarden zullen \66v of op den 1 M*i van het loopend jaar den ouderdom van acht-en-veertig maanden moeten hebben bereiktdoch niet ouder dan twee-en- zeventig maanden mogen wezen. Bij die van eerstge- melden leeftyd moet de 4jarige tnnd vol en zuiver ge- wassen zijn en wanneer er bij de commissie van keuring door onregelmatigheid van de tanden twijfel mogt bestaan of de 4jarige paarden dien ouderdom wel hebben bereiktzal zij ze bepaaldelijk afwijzen. Voorts zullen de paarden moeten zijn ruinen of merrien langstaarten bruinen vossen zwarten isabellen, valen of stekelhai igen doch geene bonten of witten wijders wel geiivenredigd in hunne deelen en sterk met eene uitgebouvvde schoft breedeborst, vier goede beenen vrij van spatten en gallon hooge en harde hoeven, kort gekootgoed vat) gerigt er: zonder eenig gebrek aan de oogen hebbende vooral een goeden adem en gescliikt zijnde voor den zadel en voor het tuig naar gelang van de dienst waartoe zij bestemd zijn. Het wordt evenwcl aan den Voorzitter der Commissie ovorgelaten om onder het aan te koopen getal zoo veel graauvvschiramels voor trompetters te begrijpon als hij noodig zal achten. Art. 12. De enz. Art. 13. Nadat de paarden op de meest geschikte en naauwkeurigo wijze zullen zijn onderzoeht en men om- trent de koopsoro is overeen gekomen die zich belioort te regeleti nuarmate van de meerder ofniinder uitstekende hoedauigheden der paarden zullen zij tegen contunte betaling, zonder eenige korting lioe ook genaamd op afgifte eener voor rekening van den verkooper op zegel gescbreven quitantie overgenoiaen, en voorloopig, door het afknippen van het haftr op de regler dije, in den vorm van het Koninklijk naaiiicijfer geteekend on op het register, bij ail. 7 bedoeld ingeschreven worden. Wijders zal. met voorkennis en goedkeuring van de verkoopers, op de quitaniien vermeld moeten worden, dat zij aansprakelijk blijven voor alle koopverniefigende gebreken welke zich binnen acht dageu, na den dag van aankoop, mogten openbnren als: kwade tiroes, (lamp, vribbenldjten wormsnuivenstille holder, krantp maanblindheid padgezwel, fijk- en vjgwratten slepende longontstekingen, oogkwetsingenz. Art. 14. Dc hiervoren vermelde gebreken binnen het daarbij omscbreven tijdsverloopontdekt wordende, zal deswegens een naauwkeurig ondcrzoek geschieden in het bijzijn van den Plaatselijken- of Garnizoens- Kommandantden Chel van het korps en een lid van het Gemeentebestuurdaartoe door het Hoofd van het Gemeentebestuur te benoemen bijgestaan door eon militaircn paardenarts en een burger veeartsdoor wie gezamcnlijk de zich bovestigende gebreken bij proces-veibaal geconstateerd zullen wordenterwijl liet daarmede beliebt paard terstond op eenen bijzon- deren stalten koste van dep gewezen eigenaar, over' gebragt en onderhouden moet worden. Art. 15. Van het proces-verbaalin art. 1 I bedoeld, zal onverwyld door den chef van bet corps eene expeditie aan het Gemeentebestuur der plaats waarin de voormalige eigenaar van bet paard zijn verblijl lioudt, gezonden worden, met verzoek den belang- iiebbende daarvan te onderrigtenopdat hij voor het spoedig teruglialen van het paard zorge en de vereischte orde kan stellen op de teruggavezoowel van den koopprijs als van de stal- en verpleegkosten, of daartoe, des noodsdoor de gebruikelijke roiddelen van con- trainte kan worden genoodzaakt. Art. 16. Indien enz. 's Gravenhage den 23sten February I860. De Minister van Oorlog, [get.) DE CASKMBROOT. Voor eensluidend afschrift, voor zoo veel het geextrabeerde aangaat, De Sccretaris-Generaal bij het Ministerie vail Oorlog [get.) F. A. van" Rappard. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken {get.) J. Schroder. Voor eensluidend afschrift, De Grifjier der Provincials Staten van Zuidholland, JUST de la PASSlfiRKS. 's Gravenhage den 16 Maart 1860. Dc Burgemeester F. G. A. GEVERS DEYNOOT De Secretaris P. W I N ISES S. OPENBARE VERPACHTING van den TOE op den Straatwegtusschen 's Gravenhage en het Gemeente Badhuis te Scheveningen op Woensdag den 28 Maart 1860, des namiddags ten 64n tire, op het Raadhuis. De voorwaarden van verpachting liggen ter lezir.g op de Plaatselijke Secretarie, 2de Afdeeling. F R A It K R IJ K. Parijs 18 Maart. Particuliere Correspondentie.) Wat ik u voor eenige dagen reeds mededeelde be- vestigt zieh thans. Ik bedoel in de eerste plaats de nota van den beer Kern aan den minister Thouvenel waarvan gij hierb'j den inlioud ontvangt. a Ten gevolge eener uit Bern ontvangen depeche moet ik Uwe Excellence mededeelendat de Bonds- raad aan het gouvernement van Z. M. den Koning van Sardinie, bctrekkelijk de quaestie der inlijving van Savove bij Frankrijkeene nota heeft ingediendwaarbij het vraagt de inachtneming der bepalingen van het traetaat van 1564, bevestigt door het tractaat van 16 Maart 1816 tusschen Sardinie en Zwitserland voor zoo veel betreft den afstand van het tegen woordig grondgebied van Savoye aan eene anderc Mogendheid. ii Ik moet er bijvoogen, dat mijn gouvernement bijzonder oikein 1 ijving deronzijdige provirioien Chablais, Fattcigny en Gdneve bij eerie andere Mogendheidbe- schouwt als in strijd met de bepalingen der verdragen, van 1815, waarbij die provincien in liiit belang der Zwitsersche onzijdiglieid gewaarborgd worden alsof zij een integrerend dcel van den Bond uitmaakten en zulks door de verklaring, dat zij op gelijken voet als Zwitserland onzijdig zouden zijn, even alsof zij daartoe behoorden. Mij beroepende op de overwegingen welke ik de ccr had u op de audienlie, welke gij mij wel den 13 Maart wildel verleenen mondeling mcde te deelen leggen mij mijne instruction den pligt op, pleglig tegen elken maatregel te protesteren welke ten doel zou hebben, die provincien bij Frankrijk in te lijven.tot dat de Europesche Mogendheden waaraan het Keizerlijk gouvernement zelf verklaard heeft dit vraagstuk te willen onderwerpen daaromtrenl hare mcening kenbaar zullen hebben gomaakt. Die aan den lieer de Cavour is daaraan bijna ge- lijkluidend. De anilere nota, betrefTende de neutraliteit van Zwitserland, kan binnen eenige dagen worden te ge- moet gezion zij bestaat intusschen reeds gelijk zulks door de gouvernements-bladen wordt aangekondigd. Hoe men ook over Frankrijks houding denke ver- dierrt Zwitserlands gedrag, tegenover eerie magtige natic als de Fransche de bewondcring van alle onpar- tijdigen. De Patrie beweert intusschen dat Zwitserland slechts het werktuig der ontevreden Mogendheden is. De Keizer heeft zich echter door Zwitserlands protestatien niet laten afschrikken. Het tractaat tot afstand van Savoye is reeds, naar ik verneem sedert een paar dagen te Chambery geteekend en tegen don 20dezer zal de Moniteur daaromtrent het decreet mededeelen. Overigens schijut het waar te zijn dat de gemeente- besturen na de inlijving zullen stemmed. Het berigt dat eringeval van afstemming, van een afzonderlijk gebied sprake zou zijn, en dat, volgens eene tele- graphische depeche gisteren hier ontvangen door den Morning Post wordt medegedeeld verdient allezins bevestiging. Overigens verzekert men, dat het des- betreffende tractaat door de heeren de Talleyrand en de Cavour moet onderteeketid zijn. De inlijving schijnt echter fen te Nizza en in Savoye een vrij grooten wederstand te ondervinden. De Keizer heeft dienten gevolge besloten twee deputatien van Annecy en van Chambery te ontbieden ten einde met eigen ooron te vernemen wat er van zij. Ilet schijnt dus dat men niet veel op de geheime agenten vertrouwtwaaronder zeker beer Bert hier, hoofdredaeteur van den Gourrier des Alpes, een geboren Savovaardeene groote, maar sehandelijkc rol schijnt te spelen. Die wederstand is ook nog te. bewijzen uit twee adressendoor dc nola- belste ingezetenen van Fauoigny en Chambery opge- steld, en waarin zij op uiettw hunne vcrknochtheid aan Koning Victor Emanuel te kenncn geven. Maar ook dit zal geen beletsel voor Frankrijk en Sardinia wezen. Behaive loch hetgeen ik u liierboven reeds rnelddebevestigt de Courrier des Alpes, en de hoofd redaeteur Berthier kan het uit olficiele bronncn weten

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1