N\ 70. Donderdag22 Maart VAN "Commissariaat van S*oliiie. i{ i: S T IS A Sj A A IN. •TUT DAGBLAD IUIDH0LL1ND EN S6RAVENHAGE Dit Daijhlad verschijnt dagelijksuitgenomen Zo i- J< eestdagea. Pry's per drie maanden f 5. Franco per post f 6. BCRCiEME ESTER en WETMOjPDERS va> '9 Grayenrage zij u voornemens, op Woensdagden 4 April I860, des namiddags ten een lire, op het Raadhuis. in het openbaar AAN TE BESTEDEN 1°. Het mctscirn van twee steenen land- hoofden voor de nleuwe ijzeren brug over de BlooSkade, eu het xetten van twee kiinliuuren. 2°. Met levereii en stellen van het (jzer- werk der voorn. brug. De Be3tekken en Voorwaarden dezer Aanbesteding liggen ter lezing aan de Gemeentewerfalwaar do noodige inbehtingen betrekkelijk de werken te bekoroen zijn, en zijn tegen betaling van /0.20 voor elk bestek afzonderlijk veikrijgbaar ter Plaatselijke Secretary 2de ufdeeling. Aldaar ligt ter herkenning en terugbekoming voor- handen eene gevonden Zijden Paraplule. Bnevenstukken en advertentien franco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prij s der advertentien van 1 6 regels f 1.80, Ike regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groute letters naarmate de ruimte," welke zij beslaan. DCITSCHLAND Weenen19 Maart. Men is bier zeer bevreesd voor eene hervatting der vijandelijkheden en bereid zich daarop voor. Sardinie, zoo redeneert men, moet bet programma van Keizer Napoleon voltooyen en dus een' aanval op Venetib wagen. Daarbij wordt echter uit het oog verloren dat Sardinia vooreerst de bar.den zoo vol lieeft met zijue binnenlandsche organisatie dat een oorlog alles behalve welkom aan Koning Victor Emanuel kan zijn en de belofte van Graa^' de Cavour oin niet aanvallenderwijze tegen Venetie te werk te gaan is, voor bet oogenblik althans geen zwaar offer dat Sardinie brengt. Ons gouvernement heelt insgelijks riiets van een oorlog te hopen. Do toestand sedert 1859 is merkelijk veranderd en het kan thans niet ongestraft Italie aan- randen, gesteld zelfsdat het over een trouw leger en overvloedige geldmiddelen kon beschikken, en juist deze twee boofdvereiscliten om een* oorlog met goed gevolg te voeren ontbreken ten eenenmale aan onze regering. De vertoogen van onze regerings-organen dragen dan ook den stempelvan de moedeloosheid van het Kabinet. De bonding welke men bier ten opzigte van Savoye aanneemtdraagt daarraede de blijken van De vrees voor oorlog is dtis minder gewettigd dan oppervlakkig bet geval schijnt. F R A N K R IJ H. Paijijs 20 Maart. (Particuliere Correspondentie.) De telegraaf heeft u reeds bet berigt van de vryspraak van Mgr. Dupanloup gebragt. Het vonnis, bij monde van den heer Devienne uitgesprokenwasvoor zoo verre betreft het gedeelte der zaak Havin vrij gunstig voor den Aartsbisschop. Volgens dat arrest bad Mgr. Dupanloup zich slechts tegen de aanvallen van den Si'ecle verdedigd en bad dat bind bet eerst de persoon- lijkheden begonnen. In bet gedeelte, waarin van de zaak der weduwe Bertin sprake was, werd bet door de regtbank als beslist aangenomendat Mgr. Rousseau dolir den bekl. was gelasterd, terwijl zij bet tevens betreurde, dat onze tegenwoordige wet geeue middolen aan de hand geeft, om personen te straffen die de nagedachtenis van overledenen door boon of laster schenden. De meest kwetsende zinsnedc voor den Aarts bisschop was de volgende: Indien de erfgenamon Rousseau gekwetst werden door de openbaarmaking van bescheidenbelioorende tot bet bijzondere leven van hunnen bloedverwantterwijl zij moesten gelooven gevrijwaard te zijn tegen iedere ontsluijering, op grond der plants waar bun vertrouwen die bad nedergelegd indien zij smarteljjk gekwetst zijn in liunne gevoelens als naastbostaanden door een trotscli en ironisch twist- geschrijf, waarbij het herinneringen goldwelke zij bescbouwden als onder de boede geplaatst van hemdie deze op zoo onstuimige wijzc heeft opgewekt, tocli zijn zij zelven gedwongen te verklaren dat die gcwelddadig- heden welke door staatkundige ofgodsdienstige harts- togten verklaardmaar niet geregtvaardigd worden, niet tegen hen persoonlijk waren gerigt. Even als bij de vorige teregtzitting in doze zaak, was ook nu de zaal propvol. Het gunstigst werd de uit- spraak in de zaak Havin opgenomen. Do indruk nopens die over de klagten der wed. Bertin was minder gunstig niettegenstaande sommigen teregt beweerden, dat bet - o~~ .0- strafbaar stellen eener onguustige bcoordeeling van bet kuj'.'iktw van overledenenbet #tbrijven eener gescbie- denis eerst na eeuwen na den dood van de daarin betrokken personen mogeltjk zou makenen zelfs de nagedachtenis der historische schelmen nog eeuwen geeerbiedigd zou moeten blijven. Eene telegraphische depeche, eergisteren alliier ont- vangen meldt, dat «r te Nizza eene anti-sepai istische beweging heeft plaats gehad. (Bereids door ons aude- gedeeld). Wat zal de Courrier du Dimanche thans zeggennadat dit biad in zijn jongste mimmer vroeg, of het niet natuurlijk is, dat een volk verlangt bij Frankrijk to worden ingelijfd Intusschen gaat de zaak der inlijving on ne peat mieux. Op het oogenblik moeten onze troepen reeds te Ohambery en onze scbepen te Nizza aangekomen zijn. Steeds verwacht I men heden een officieel berigt in den Moniteur. Indien men een almanak van de gebeurtenissen ge- durende het eerste Keizerrijk wilde opstellen zou i men by iederen dag iets belaugrijks kunnen plaat- sen. Zoo zou de datum van dat berigt juist oyer- eenkomen met dien van de geboorte des Konings van Rome en den terugkeer van Elba. De inlijving zal intusschen tegen bet einde del week geheel ge- regeld zijn. Daarna zal de stemming (hoe is nog niet bepaald) plaats hebben. Qui tiendra Vurne vroeg ik reeds verscheiden malen en ik voegde er bij dat daarvan alles afhing. Thans kan ik daarop ant- woorden de arabtenaren wier benoemingen naar ik verneemreeds door den Keizer geteekend zijn Wanhoopt gij nu nog aan eene oplossing in een voor Frankrijk gunstigen zin Eene der deputatien van Savoye is bier reeds sedert een paar dagen aan gekomen. Zij telt 22 personen en werd eergisteren door den heer Nigra aan den Keizer voorgesteld. Eerstdaags zal de andere uit personen bestaande, alliier aankomen. Intusschen lieett de aanstaande inlij ving reeds eene rijzing in de zijdcn stoffen te weeg gebragt, indien men althans den Avenir de A'ice inag gelooven volgens welk blad cr zooveel van die stof voor do Fransche vaandcls werd gekocbtdat er niets meer is te krijgen. Ook verneem ikdat de Oostenrijkscbe regering geautwoord lieeft op de nota door lord John Russel aan baar gerigt, ten einde bare meening om inlijving van Savoye en Nizza te veriiemen. De Keizei heeft geantwoorddat hij zich volstrekt tegen do inlijving zelve niet zal verzettcpmaar dat bij Enge- land's meening volkomen deeltvoor zoo verre betreft den weg van den Simplon en den pvergang van den St. Bernarddie aan Zwitserland de waarborgen geven om zijne neutialiteit te kunnen handhaven. Dit komt vrij goed overeen met de gisteren ontvangen depeche van Londen. Mag men eene Tuiinsche correspondentie van den Constitutionnel gelooven, dan zou de banvloek over Koning Victor Emanuel reeds formed zijn uitgesproken. Wat zalien de talrijke nicuwsgierigen waarondcr een aantal Engelsclien die naar Rome zijn vefrtrekken, om die treurige plegtigbeid bij te wonen thans doen Ik zeg treurig, omdat zij mij eene legende heiinnert, waariri een beeldliouwer door een standbeeld wordt gedood dat hij met menscbelijke kracht beeft begiftigd. Wat de Italiaansclie zaak zelve betreftdeze kan als gescbikt worden beschouwd. De I'rins de Carignan zal nan bet liool'd van Toscane, of als Onderkoning, of als luitenant-generaal, worden geplaatst. Overigens zal dat gedeelte van Sardinie op dezelfde wijze als de overige deelen van dat R'yk in bet Farlement vei- tegenwoordigd worden. Ik kan u ook op nie.uw berigt geven omtrent den toestand van Prins Goftscbakoff. Het is waar dat bij ten gevolge van een begin van bersenontsteking in gevaar verkeerdodocb thans is bij aan de betere hand. Intusschen zulleti er nog eenige weken moeten verloopen alvorens bij geheel bersteld zal zijn. Ik heb een brief uit Napels gezien, welke aller- treurigst omtrent den toestand van dat Koningrijk luidt. Een mijner vrienden is in de gevangenis ge- worpenals verdacht correspondent van een der Engelsche bladen te zijn. A1 zijne boeken en papieren zijn in beslag genomcn en de eenige hoop welke hem overblijft, is het land te worden uitgewezen. Hij lieeft de liulp van den vertegenwoordiger zijner regering inge- roepen en door diens invloed boopt bij, dat die wensch verwezenlijkt zal worden. Ook raoet de gezindheid van het ineerendeel der bevolking den Koning volstrekt niet gunstig zijn. Vooral is dit bet geval op de grenzen, en inzonderbeid te Atri, waar die Voi'St een aantal tegenstanders telt. Het gioote refrein der regeri mannen blyft intusschen, in Napels zmwe'i als in Oostenrijk en den Kerkelijken Slant dat the sympa ki slechts bet gevolg der Sardinisclie kuiperijen is. Gij kent bet spreekwoord Quand on vent battre un chi Parijs 20 Maart. Z. M. de Keizer beeft gHteren op het plein der Tuilerien het 5Gste bat. dei linieirm pen in oogonscbouw genomen'twelk met de nleuwe un burn gekieed was. Die revue had eene groote menigte op de been gebragt. Z. M. denkt dit jaar door die gedeeiten van Frankrijk te reizen, welke hij nog niet bezocbt heeft. Zoodra het weder dit eenigzins toeiaat, zal hij zicli in de eerste plaats naar Auvergne begevenstldo.tr eenige nil verheids-inrigtingen bezigtigen en o^k den araaf de* Morny een bezoek brengen op diens r ieuw uebouwd kasteel in het Departemcnt Pny-de-D6me, Er is qnaestie vs»n om te'Sf. Orner een leger- kamp op te rigtenzonder bet effeclitf van dat to> Chalons te verminderen. Ook spreekt men van ecu groot kamp voor de ruiterij welke te Luneville zou worden vereenigd en waarmede de Keizet zieii per soonlijk zou bezig liouden met bet doel om de ber- vormiugen in de organisatie van dat wapen voor te bereiden. Men meent in de bureaux van oorlog, dat de regementen kurassiers zullen worden vermtnderd t en die der jagers en dragonders vermeerderd. De stad Reims zal een monument oprigtcn t<s' eere van Colbertdie aldaar geboren is. De heer Tbouvenel maakt thans een krael -ig antwooril is gereedbeid op bet protest van Zwitserland, en waarin te kennen zou worden gegeventl.it bet bondsgouvernernent de rust van Europa in gevnai; brengt. Intusschen wil mendafj Zwitserland zich niet bij bet gedat.e protest zal bepalepen nog andtro belangrijke slappen denkt te doen, welke zullen be- wijzen dat dit kleine volk niet van zijne vroegera gescbiedenis ontnard is. Het moet zicli ook door de onderstenning van Kngeland en decls ook van Pruissen, kraclitig gevoelen. Oostenrijk moet zich echter on versohiliig betoonen en geheel lijdelijke aanscbouwer blijven. De Oostenrijksche diplomatie in Zwitserland staat in zeer goede verbnuding mot het Bondsgezagtoont zeer voidaan te zijn over de bouding van Zwitserland bij den laatsten oorlog, tuaar de zaakgelastigde heeft verklaard dat bij voor zoo veel Savoye betreftbepaalde instructien bad ont vangen Frankrijk naar eigen goeddunken te laten bandelen. Men verzekert thans, dat de inbezitneming van de Romagna door Vielor-Emanuel niet dadelijk door den kerkelijken ban zal warden gevolgd. [Dit is in strijd met hetgeen in eene correspondentie uit Turin in den Constitutionnel (zie onze particuliere correspondentie) wordt medegedeeld.] De handelingen des Konings zouden alleen nadrukkelijk worden afgekeurd docb de ban vloek steeds boven zijn hoofd blijven zweven. 1 T A L I K. De dag van 18 Maart wordt door geheel Midden- Italiii beschouwd als de geboortedag van een nieutv tijdperk en is als zoodanig f'eestelijk gevierd. Men schijnt geen vr(!cs te koesteren dat Toscane inge- volge den wil van Keizer Napoldon een afzonder- lijke staat zal blijven uitmaken en algemeen is men van meening ihit Koniiig Victor Emanuel tot de eenvoudige inlijving zal overgaanmet bepaling, dat er een bij zondere commissarismet buitengewone volmagt voor- zieu, naar Toscane zal worden gezonden, De aigevnardig- den echter zullen in de nation ale vergadering zit ting hebben, op gelijken voet als die uit de overige provincieh van Sardinie. In dat geval, maar ook dan alleen, kan Toscane gcrekend worden tot Sardinie te bebooren. Hoewel nog altijd de naam van Keizer Napoldon genoemd wordt, als een der voornaamste voorstan- ders van de vrybeid van Italie, geschiedt dit meer uit erkentelijke beloefdbeid dan uit sympathie zoo als vroeger. Dat de Keizer Savoye efi Nizza verlangt, duidt men hem zeer ten kwade, omdat bij zulks ver langt van eene Mogendheid, welke zulks niet kan weige- ren bet is als eene afpersing te beschouwen want nog altijd lieeft men den stenn van Frankrijk noodig. Omdjit de Keizer zulks wcetaclit men bet niet edel- inoedij;, want bet voorwendseldat by do grenzen moest vcrzekefen tegen Sardinie, beschouwt men bier ten eenemale als ongegrond. I let aantal Franscbc vlag- gen te Turin is dan ook merkelijk afgenomen. B El I. I E. Brusscl 20 Maart. De Regtbank van enkele politic te Luik, zal eerstdaags eene zaak te bebandelen

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1