Vrijdag33 Maui-t. I860. P N°. VAN i etlTIML.l IN. ZDIDHOLLiND EN SGMVENHAGE Uit Dagblad vorschijnt dagelijksuitjenomen Zon- en I<eestdajen. Prig's per drie maanden f 5. franco per post f 6. Bnevtnstukken en advertentien franco aan 't Bureau van dit TJagblctd. Prig's der advertentien van 1 6 regels f 1.8'1, elke regelmeer 2b cents, behalve het zegel. Groole letters naar mate de ruimte, welke zij beslaan. OPENBARE VERPACHTING van den TOL, op den Straatweg, tusschen 's Gravenhage en he; Gemeente Badhuis te Scheveningen op Woensdag den 28 Maart 1860, des namiddags ten ddn ureo| het Raadhuis. De voorwaarden van verpachting liggen ter lezing op de Plaatselijke Secretarie 2de Afdeeling. S F I T I C H L 1 W D. Sierliji)21 Maart. Naar men alhier verneemt zullen na de aanliechting der Italiaansche Hertog- dommen by Sardinie do verdreven Vorsten daartegen protesterenhetgeen trouwen8 van niet meer invloed zal zijn dan in der tijd de bezwaren welke de hertog van Chambord lieeft wiilen doen gelden. Men is bier zeer gespannen naar bet bepaalde besluit des Pausen. Men houdt het. er voor, dat Z. H. den kerke- lijken ban niet zal uitspreken. Daarbij herinnert men zichdat van zoodanigen maatregel reeds in den zomer van het vorige jaar sprake wasdoch toen zou de kardinaal Antonelli hebben te kennen gegevendat de Koning van Sardinie in de harten van alle goede en vrome Katliolijken reeds lang in den ban was gedaan doch dat de groote excommunicatie sedert de midden- eeuwen niet toegepast en ook nu niet aan te raden was. Het eenige geestelijk wapen't welk de Paus tegen den Koning zon aanwenden, was de laatste allocutie. Is een en ander svaardan zou inderdaad de ban niet worden uitgesproken. (Naar uit Parijs geschreven wordt, zou van daar uit met Romein dien geestonderbandeld worden.) Weenen 19 Maart. De berigten uit Servie luiden niet geruststellende Wei heeft de Porte de erfop- volging van Vorst Micliael geregeld maar daardoor heeft men nog geenszins een waarborg voor de hand- having der rust na den dood van Vorst Milosch. De partijen wachten slechts daaropom hare plannen door te zetten. Ilet meeste te dnchten is de partij van den voorzitter van den Senaat Stewza daar zij de talrijkste is en ieder middel aangrijptom haar doel te bereiken. De staatkundige geloofsbelijdenis dezer partij is: onafhankelijkheid der regering! Beviijding van de Turksche opperheerschappij Zoo Vorst Michael, na den dood zijns vaders, de noodige geestkracht aan het hoofd zijner troepen ontwikkeltdan zou alles zich wel ten beste schikken de vraag is echter, ofhierop zal kunnen gerekend worden. F R A K K R I.) K. Parijs, 21 Maart. (Particuliere Correspondence Gisteren zeide ik de aanhechting van Savoye gaat on ne peut mieux. Heden herhaal ik hetniettegen- staande de hinderpalen welke deze quaestie in den weg worden gelegd. Oordeel zelf. Gisteren avond moet hier de nota zijn aangekomen waarvan lord John Russel in het Parlement lieeft ge- sproken en waarvan het karakter des te ernstiger is, naar dien zij tevens de mededeeling bevatdat de overige geraadpleegde Mogendheden Albions meening omtrent Savoye volkomen deelen. Na deze nota, moet u de inlioud van het antwoord van Pruissen op de depeche van den heer Thouvenel, houdende debeweegredenen tot die inlij- ving niet verwonderen. Dat antwoord, gisteren alhier aangekomen moet van denzelfden inkoud als dat van Oostenrijk zijn waarvan ik u in mijn vorigen sprak. Chablais en Faucigny zijn ook wedor onze kweldui- vels. Het antwoord van Keizer Alexander is nog niet ontvangendoch de electrischc draadwelke heden het belangrijke aan de berigten van morgen ontneemt heeft, naar men verneemt, den minister van buiten- landsche zaken op geen beteren uitslag voorbereid. Morgen verwacbt men de nota, welke door den Zwitserschen Bondsraad aan de Mogendheden is ge- rigtdie in 1815 de tractaten hebben onderteekend en waarbij Helvctie van de onzijdigheid afziet, indien althans de offioieuse stappen van generaal Dufour die sedert gisteren alhier is aangekomen niet gelukken. Gij weetdat die krijgsman sedert het tijdperk gedurende hetwelk onze' Keizer in het Zwitsersche loger diende, in naauwe vriendschapsbetrekkingen met Napoldon III stond, en dat hij met het voeren der onderhandelingen werd belast, welke in 1856 over de Pruissische beweging in Nenfchatel plaats hadden. Hoe bewonderenswaardig overigens het standvastig gedrag van Zwitserland moge zijn, is zijne neutraliteit een van die groote woorden, waarrnede men ons den mond stopt. Lees de ge3chiedenis en gij zult ziendat die onzijdigheid feitelijk zelden bestend en dus de doortogt slechts aan hen werd ge weigerddie gcen kracht genoeg bezaten om huu verlangen te doen eerbiedigen. Napoleon I noemde Zwitserland, den ijzeren weg, welke in alle omringende lunden kon geslagen worden door hem die daartoe den gepasten hamer bezit. En dat belangrijke stand- punt verliest dat land nooitzoolang zijn grondgebied niet wordt verminderd onverschillig wie den scepter over Chablais of Faucigny voert. Ziehier, wat ik overigens omtrent de quaestie van Savoye verneem. Nadat het bcrigt van het bevel, aan het garnizoen van Lyon gegeven om naar Savoye te vertrekken te Turin was aangekomenzond de heer de Cavour eene telegraphische depechewaarin het festina lente omtrent de bezetting werd verzocht, niet- tegenstaande de Koning de verantwoordelijkheid om trent de circulaires, waarbij de bewoners van Nizza en Savoye tot de stembus werden opgeroepen niet op zich kon nemen daar dit buiten zijn medeweten was geschied Hoewel geen geloof slaande aan de laatste bewering, heeft de Minister van Oorlog het 2de en 3de regement dragonders, te Lyon in bezetting liggende, bevel ge geven, nog niet te vertrekken, maar zich gereed te houden om tusschen 25 dezer en 1 April de reis te aanvaarden. De Keizer moet tot den maarschalk de Castillane gezegd hebbener geen kwaad in te zien om Koning Victor Emanuel's laatsten wil te eerbie digen. De directeur van het dagblad la Patrie zal de deputatie van Savoye heden een diner aanbieden. De berigten van het inlijvingscomite' te Charabdry moeten intusschen niet gunstigzijn. Men voorspell dnarin eene meerderheid van 90 pet. der kiezers ten voordeele van Sardinie bij de stemming over de inlijving, niettegen- staande de 3 miliioen franken, welke tot het temmen der kiezers werden aangewend. De leden van dat comitd wisten waarschijnlijk niet op dat oogenblik, dat onze regering de stemming zal opnemen. En indien gij tengevolge van al het hovenstaande, nog wanhoopt en geen goeden uitslag van des Keizers verlangen voedt, om zijn wil te zien eerbiedigen, lees dan het ctlrieuse artikel van den Constitutionneldat van den volgenden inhoud is De inlijving van Savoye bij Frankrijk kan als volvoerd worden beschouwd. Het meerendeel der Franschen wenscht zich geluk, de natuurlijke grenzen der Alpen [dit staat er letterlijk) te herwinnen en onder het getal onzer landgenooten de bewoners dier streken te tellen die in 1792 met zoo veel geestdrift de driekleurige vlag hebben begroet en die aan het gezamenlijke Vaderland zoo veel held- haftige verdedigers hebben geschonken.» Wat Italie betreft zult gij mede weten dat Koning Victor Emanuel den uitslag der stemming heeft aan- genomen ook voor zoover dit Toseane en de Romagna betreft. De heer de Cavour had reeds vooraf aan onze regering medegedeelddat indien de Koning weigerde, er binnen weinige dagen eene omwenteling zoowel in Sardinie en de Romagna, als in de overige legatien zou uitbarsten en dat hij uu reeds het verwijt zijner onderdanen vreesdc niet genoeg voor de vereeniging van geheel Italie te hebben gedaan. Voor het overige scbijnt het nog niet geheel beslistof de Prins de Carignan dan wel de beer Ricasoli tot Onderkoning zal worden benoemd. Het dcnkbeeld om den Troon voor den Keizerlijken Prins te bestemmen, die dezen op lSjarigen leeftijd zou beklimmcn scbijnt opgegeven. Dit is echter eene quaestie van vormdaar, wat het wezen betreft, Toseane geheel met het overige gcdeelte van Italie gelijk gesteld zal worden. Eene andere nota, niet van gewigt ontbloot, is die, welke door Sardinie aan onze Regering is gezonden en houdende het antwoord opdcdepeche van Oostenrijk, in antwoord op die van den heer Thouvenelnopens het gevoelen van Oostenrijk omtrent zijne houding tegeuover Piemont. Reeds vroeger meldde ik u, dat Oostenrijk verlangde, dat Piemont zich zou verbin- den den Kerkelijken Staatde Mincio en Napels te eerbiedigen. De heer de Cavour heeft daarop geant- woord dat Sardinie zich daartoe niet zou kunnen verbinden, daar de Napolitaansche troepen, na het vertrek der Fransche uit Italie, in den- Kerkelijken Staat eend holding zouden kunnen aannemen welke Piemont zou dwingengoen lijdelijke aanschouwer te blijven. Parijs, 21 Maart. M. heeft gisteren voorgezeien bij den Staatsraadwaarin de suikei -quaestie be- handeld is. Prins Jer6me, die gedurende drie maanden zijne kamer heeft moeten houden is gisteren weder voor hot eerst uitgegaan. Er was een oogenblik sprake, dat het openbaar ministerie in de zaak van Mgr. Dupanloup in cassatie zou komen. Dit bevestigt zich echter nieten het is nog minder waarschijnlijk dat de erfgenamen Rousseau dit zullen doen. DeRomein Matteucci, bekend door do zoo belangrijke rolwelke hij in de gebeurtenissen van 1848gespeeld heeft, rigtte een schrijven nit Piza aan het Journal des Debats waarvan vooral het slot opmerkelijk is, Het luidt aldus Door den uitslag van het algemeen stemregt is wel bevvezenwelke de wil is der provincien van Midden-Italie, en de Kt-izer der Franschen zal voor- zekcr de waarheid dezer groote populaire demonstratie niet in twijfel trekken. Maar, door in beginsel de regten van den H. Stoel te erkennenvervult men eene dand van eerbiedaan het hoofd der Kerk ver- schuldigd waarin Koning Victor Emanuel niet zal te kort schieten en ei kent men wijsselijk dat men in vrede moet leven met een Vorst, door millioenen Katholyken geeerbiedigd. De Romagna is sedert ongeveer eene halve eeuw in opstand tegen het geestelijk gezag en heeft steeds een vrijzinnigen nationaal bestuiu' gevraagd maar zij zal den Paus eyn titel van Oppcr- Sottvereiniteit niet betwistenen is bereid, met de andere Katholijke Mogendheden, mede te werken tot die ruime dotatie, wnaidoor de blister en onafhanke lijkheid van ons geestelijk hoofd moet behouden blijven Wij hopen dns steeds, dat de traditionele gematigd- heid en de hooge inspiratie der Kerk ten slotte te Rome de overhand zullen behouden. In den toestand waarin thans de openbare meening in Europa verkeert, is het niet noodig stil te staan by de beschouwingover den toestand van Toseane, indien het veroordeeld ware, een afzonderlijken en onfliankelijken Staat te vormen. Door bet nienwo Koningrijk ItaliS omringd, na zulke schitterende, on- Ioochenbare bewijzen van zijn' wil gegeven te hebben, zou alleen met kracht tegen dien wil kunnen gehandeld worden, en elk gouvernementaan Toseane opgelegd en 'twelk niet van Koning Victor Emanuel uit - ging, zou slechts een zeer onrustig en onzeker bestaan liebben. De Keizer der Franschendie Italie en Toseane wel kent, lieeft, door Koning Victor Emanuel aan ta raden, onze autonomie te eerbiedigen, ongetwijfeld slechts eene wijze en nuttige les aan de wetgevers van het nieuwe Koningrijk willen geven die namelijk, om instellingcn en wetten te eerbiedigen, welke sedert eeuwen varf Toseane een der meest besehaafde Staten van-Europa gemaakt hebben de autonomie van Toscana is het belioud onzer burgerlyke wettenis het voorbeeld onzer instellingen en wetten aan de andere provincien van het Koningrijk gegevenen dit alles verjongd en versterkt door het gevoel van de nationale onafhanke lijkheid, van den militairen roenn van het politieke leven van het geheele Koningrijk. u Npg geen jaar geleden wij herhalen het alvorens te eirrdigen werden wij met al de rampen van een verachrikkejijken oorlog bedreigd; dank zij der Voor- zienigheid den krachtigen arm van Frankrijk an der dapperhcid( onzer soldaten hebben wij eene overwin- liing behaald welke door de wijsbeid de geestkracht, de vadcrlandsliefde van Midden-Italie vruchtdragend is geworden. Eene plegtige daad van Nationale Sou- vereiniteitte midden der incest volmaakte orde en in overeensteraming en met medowerking van alle klassen der maatscliappij heeft in het centrum van Europa een'Staat gevestigd die geroepen is, niet om den vrede der wereld te verstoren, maar tot den voor- uitgang der Europesche besehaving mede te werken. Hopen wij dus, dat de regtvaardigheid en, de rede eindelijk zullen zegevieren over de vooroordcelen en bet geweld. K K I. O I K. Britssci 21 Maart. De Kamer der Vcrtegen- woordigers heeft gisteren in behandeling genomen het ontwerp van wet, tot invoering eener munt uit nickel en koper, en bestemd ter vervanging van de koperen stukken van '5 en 10 centimes, alsmede de zilveren van 20 centimes; er zal minstens 250/° nickel in het mengsel moeten voorkomen. De heer Dumortier

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1