IELEGRAPHISuME BMGTfiN. cJLATJME TfJorxaKX.g ijatere BPepevhes. SBiiiiieiilandsclie Slein sberislen. 53£ 68 ft 2£tii(eiilaii<!§<'Jie Sleursberisleii. A i» V E It T E M T I E A. regt hartelijk nnmens de bloedverwanten voor de bewezen eer bedankte. Sleeuwijk 20 Maart. Deze geraeente werd heden nacht, omstreeks ten half drie are, op nieuw verontrust door Let geroep van brand. Werkelijk stond de bouw- manswoning met de annexe schuren en verdere getim- mertenbewoond door de Gebroeders K. en P. Ver- schoor, in lichte laaije vlam. Twee vaarzeneene geit, eene partij rogge, tarwe hooi2 boerenwagens en verdere bouwmansgereedschappen benevens liuis- raad en inboedelzijn door de vlammen vernield terwijl nog 8 stuks vee en 2 paarden met veel moeite en levensgevaai zijn gered. Naar men verneemtzou er ook nog papierengeld verbrand wezen. Alles is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is gelijk doorgaans onbekend. De justitie doet ijverig onderzoek. Deventer, 20 Maart. Tot docent voor de nieuwere tftlen aan het gymnasium alhier, is benoemd de heer J. W. Meijerleeraar aan het Kon. Athenaeum te Maastricht. Sneek 20 Maart. Voor de Ari ondissements-Regtb. alhier, is een belangrijk proces aanhangigsoortgelijk aan hetgeeneenigen tijd geledeu gediend heeft voor de Regtbank te Leeuwarden tusschen den heer Horinga Cats en de gemeente Leeuwarden. Het geldt hier eene aanspraak tot schadeloosstelling wegens het bergen van slatspecie uit de Lemster-rien op de eigendommen van den heer W. van Andringa de Kempenaer teLemmer, door dezen ingesteld tegen de aanneming van die slatting. De aannemersver- meenende slechts gehandeld te hebben ingevolge het bestek van aanbestedinghebben de commissie tot aanbesteding in vrij waring opgeroepen doch de com missie bereid ora te vrijwaren voor hetgeen zij voor hare committentcn heeft aanbesteed, heeft de provincie opgeroepen tot mede vrijwaring, voor hetgeen zij ten behoeve van deze heeft aanbesteed. Gisteren is in deze zaak gepleit door de heeren Sirs. B. Albarda, advocaat te Leeuwarden voor den heer de Kempenaer, die de afscheiding wil hebben der oorspronkelijke vordering van die in vrijwaring; J. Telting, advocaat te Leeuwarden, voor de provincie, welke vermeent ten onregte in dit geding te zijn geroepen. 11. Hiddingaprocureur te Sneek, voor de aannemers, en Jhr. Mr. C. L. van Beyma Thoe Kingma advocaat te Letnraer, voor de aanbestedende commissie. In de volgende week zal het Openbaar Slinisterie zijn requisitoir uitbrengen in deze zaak, wier beslissing met belangstelling wordt te gemoet gezien. In de afgeloopen week heeft zich hier een geval van vergif'tiging voorgedaanwaardoor alle leden van een gezin werden aangedtian en veroorzaakt door het gebruik van anijsmelk. Het onderzoekdoor de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt ingesteld, heeft aan den dag gebragtdat, inhetanijs, dolle kervel voorhanden was ten gevolge waarvan door het Plaatselijk Bestuur eene waarschuwing is uitge- vaardigd. Spoedig aangebragte geneeskundige hulp heeft de nadeelige gevolgen, voor het vergiftigde gezin, afgewend. Maastricht 20 Maart. Het hof van Limburg heeft lieden uitspraak gedaan in de zaak van acht personendie door het Openbaar Slinisterie waren bescbuldigd van rebellie in gewapende vereeniging van meer dan twintig personen ter gelegenheid van eene gedane inbeslagneming van steenkolen in de nabijheid der Zuid Willemsvaartonder de gemeente VVeert. De verzwarende omstandigheidals zou rebellie in gewapende vereeniging van raeer dan twintig per sonen zijn gepleegd is niet als bewezen boschouwd maar het Hof heeft de eerste, tweede derde en zesde beschuldigden schuldig verklaard aan rebellie van min- deren aard en hen te dier zake veroordeeld den eerste tot zeventien maanden gevangenisstrafden tweede tot gevangenisstraf van een jaarden derde en zesde tot gevangenisstraf van eene maandin eenzame opsluiting te ondergaan. De vier overige beschul digden werden vrijgesproken terwijl aan een hnnner eene boete is opgelegd van f 25ter zake van be- leedigingen aan agenten der gewapende magt. Bij de kennisgevingdat de veroordeelden drie vrije dagen haddenom zich in cassatie te voorzien, heeft de voorzitter tevens ieder der beschuldigden toegesproken en op eene gepaste wijze het verkeerde en betreurens- waardige van het voorgevallene geschetst. MAJRHT- EX HAlVDELSBEIIICiTElV. Delft, 22 Maart. Granen met gosden aanvoer, en meerder vraag naar peulvruchten. Tarwe van het eiland Rozenburg /"9 a 9.75, dito Westlandsche/9.25 a 10, Rogge f7.25 5,7.50, dito Westlandsche 7.10 5 7.30, eil. Zomergerst /"5.80 a f 6, dito Westlandsche /5.60 5 5.80, Haver, Korte f 4.20 5 4.30, Lange /"2.80 a 3.40, Duivenboonen/8 Paardenboonen 7Bruine Boonen 12Groene Erwten 9.50 a 12, Witte f 9. Vee ruira ter markt en willig. Boter f 59 a 54. Schiedam, 22 Maart. Rogge, 145/2 J. Libau f 213 3/m.; 144/2 Pernau f 220 6/w. Gerst, 126/2 Windau f 195 6/w., f 196 3/m.; 129/2 ffi Libau f 203 cont. AloutwijnJ 15.I per Ned. vat, Jenever20.50 zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proef21.75. Spoeling f 0.50 per ketel. Groningen, 20 Maart. Tarwe in de beste soorten ruim prijshoudend afwijkende soorten vonden weinig koopers. Rogge slepend afgaande. Boekweit prijs houdend. Gerst als voren moetjelijk te plaatsen. Dikke Haver in ddn doen Witte Voer iets lager; Zwarte 10 cent hooger verkocht. Boonen veel aan en niet dan lager te plaatsen. Koolzaad stil. Gort als voren. Raapolie bij gerijf 37.50 dito vliegend bij partij f 37. Lijnolie bij gerijf 30.50; dito vliegend bij party f 30. Rrapkoeken 75 a 76. Lijukoeken 12.50 a 13. B 11 tt G E R L IJ H E S T A Ji 19. 22 Maart. BEVALLEN: J. M. Jansen, geb. van Stade, z. S. Polak, geb. Juliard, z. P. J. Lunenburg, geb. Beijnen, d. G. II. de Lange, geb. Hoogeboom, z. M. Mansveld, geb. de Reede, z. J. Kuijk, geb. Buningh, z. M. Richel, geb. Sas, -d. A. M. Greshoff, geb. van der is, z. H. J. Bronkhorst, geb. Hess, z. M. van der Kleij, geb. Volkers, z. C. A.deNiet, geb. Fernim, d. C. Schiedges, geb. van Spronsen, z. J.C. Scheftel, geb. Metaian, d. OVERLEDEN; J. Rijnders, vedr. van A. M. Nepveu, 67 j. J. W. Fonderie. d., 3 m. W. C. Bernhard, z., 6 w. J. C. van der Meer, z.7 m. T. H. Bodaan, geb. Dickshoorn, 49 j. J. Leraraermans, jm..36j. J. de Jongh, gescheiden echtg. van E. C. Roos, 48 j. A. Groeneveld, z., 1 w. F. Keuskamp, echtg. van A. Wijnmaalen, 36 j. Bij dit nomraer wordt verzonden blad 16 van het Bijblad inhoudende het verhandelde in de zitting van den Gemeenteraad van Dingsdagden 20 dezer. Parljs 21 Maart. De Keizer heeft heden namiddag ten 2| ure de deputatie uit Savoye ten gehoore ont- vangen. Bij die gelegenheid heeft laatstgenoemde den Keizer adressen aangeboden. De Keizer heeft daarop ,'eantwoord, dat bet hem genoegen deed de deputatie te ontvangen terwijl het overige deel zijner rede op het volgende moet nederkomen De inlijving van Savoye en Nizza bij Frankrijk is eene in beginsel beslotene zaak. De toestemming van Sardinia en de bevolking is verkregen op deze wijzi- ging der grenzen. De gedacbtenwisseling met de onder- teekenaars der tractaten van 1815 geeft regt om le hopendat het onderzoek dezer quaestie door de meesten hunner gunstig voorFrankrijk zalzijn. 'sKeizers vriendscliap voor Zwitserland bad hem bijna bewo- gen aan die Repnbliek eene territoriale concessie te beloven die hij geloofde, dat niet in strijd was met de wenschen van de bevolking in Savoye; maar zoodra hij den tegenzin der bevolking tegen eene verbrokkeling van haar grondgebied heeft ontwaard heeft hij van die concessie afgezien hetgeen niet wegneemtdat hij de belangen van Zwitserland wil beveiligen. Aanstaanden Zaturdag zullen de leden der deputatie op de Tttilerien dineren. Weenen, 21 Maart. Er is hier eene nola uit Zwitserland ontvangenwaarbij geprotesteerd wordt tegen de inlijving van Savoye bij Frankrijk. De beer vonRechberg heeft daarop wienneri gegeven, dat Oosten- rijk zich een bepaald antwoord voorbehoudtmaar bij herinnert Zwitserland er aan, dat ons gouvernement gedurende den jongsten oorlog te vergeefs heeft ge protesteerd tegen het vervoer van Fransche troepen van Culoz naar Chambdry, als zijnde dit eene schen- ding der neutraliteit. Turin, 21 Maart. De Opinione verzekertdat de beer de Cavour minister van marine zal worden en dat de Prins van Carignan den 26 naar Florence zal vertrukken. Eene deputatie uit bet genootschap voor de vrij - zinnige vereeniging heeft een bezoek gebragt aan soort- gelijke vereeniging te Nizza. De ridder Buoncompagni die aan het hoofd van eerstgemeldc vereeniging stuat heeft de sympathie van Italia voor Nizza te kennen gegeven: bij heeft aan de vereeniging dier provincie toogewenschtdat zij in bare pogingen gelukkig moge slagen. Liivorno 22 Maart. Het Fransche gozantschap in Toscane zal opgeheven worden, onmiddellijk na de aanhecbting van Midden-Italib aan Piemont. Parijs, 22 Maart. De Moniteur van heden bevat de toespraak des Keizers tot de afgevaardigden uit Savoye; zij is geheel overeonstemmende met hetgeen gisteren daaromtrent is gemeld. Z. M heeft gezegd dat de afstand van grondgebied welke Europa thans niet toestaat uit een' geest van tegenstreving, in een ander tijdsgewricht zou beschouwd worden als natuur- lijk en billijk. De heer Thouvenel heeft in zijne circulaire van den 13 Maart aan de onderteekenaren van het tractaat van Weenen, te kennen gegeven, dat de vergrooting van Piemont, het noodzakelijk maakt, dat de grenzen van Frankrijk boter bepaald worden. Frankrijk ver- langt de aanhechting niet in naam der denkbeelden van nationaliteit, maar alleen als een waarborg voor eene betere grenslinie. In eene depeche van den 17 dezer aan don heer Turgot, in antwoord op het protest van Zwitser land geeft de heer Thouvenel zijne verwondering te kennen over dezen stap van Zwitserland, 't welk na zoovele bewijzen van belangstelling en vriendscliap van den Keizer ontvangen te hebben, zijn vertrouwen in Frankrijk had moeten stellen. De zaak uit het regts- kundig oogpunt beschouwendeontkent hij de geldig- heid van het tractaat van 1564 en zegt, dat de onzij- digheid-verklaring van Chablais en Fauciguy in het belang van Savoye is geschied. De Bondsraad komt zonder wettige reden tusschenbeide in ^eene over- eenkomstwelke Frankrijk en Piemont zullen sluiten hij erkentdat de Mogendheden de bepalingen van 1815 zouden kunnen onderzoeken, en hij aarzelt niet te zeggen dat Frankrijk geneigd zou zijn zoo- danige wijzigingen aan te nemen welke geboden wor den hetzij door het algemeen belanghetzij vooral door bet belang van Zwitserland. De interest der Schatkist-bons is bepaald op 2 a 2^ pet. De Constitutional bevat een artikel van den hoofdredacteur Grandguillot, waariu hij betoogt. dat men in het terugtrekken onzer troepen uit Italie geen bewijs moet zien van eene verkoeling in de betrekkingen met Piemont. Frankrijk trekt zijne troepen terug, omdat de onafhankelijkheid van Italie onherroepe- lijk gevestigd is. Oostenrijk veilangt aileen, dat de grenzen van Venetie geeerbiedigd worden. De loijauteit der Fransche staatkunde laat niet toe dat dit Rjk in dit opzigt moeijelijkheden berokkend worden. De terugtogt van ons leger is dus een teeken van do nabijzijnde oplossing van het Italiaansche vraagstuk en niet bet signaal van verwikkelingen welke de wijs- heid zoowel als het belang van Piemont zullen wcten te voorkomen. Louden22 Maart. De Morning Post geeft een historisch overzigt der voorstellen wegens Toscane gedaan, sedert den vrede van Villafranca. Herstel van den zoon van den Hertog Leopold; een ander Yorst, doch niet uit de familie van eene der groote Mogend heden; de zoon der Hertogin van Parma; Thomas, zoon van den Hertog van Genua, onder regentschap van den Prins Carignan met het regt vooi Piemont dat de Troon nan Toscane terug valt, bj oveiljden van Carignan. Piemont heeft al deze voorstellen achter- volgens afgewezen. Frankrijk stelt nu eene afzonderlijke administratie van Toscane voor. AMSTERDAM, 22 Maart. Nederland. Werk. Sch. 2| pet. 64 64^ Dito dito 3 75 75 a Dito dito 4 n 97| 98 98 it Handel-Maatschappij 4£ 1251 Belgie. Bij Rothschild 2^ Rusi.and. Bij Hope en C°. 1798 en 1816 5 103* Dito 1828-1829. 5 t) 102 Dito 1831/33 5 n 79i- Stieglitz4 79 is Dito 1854 5 n 98| 99 Spanje. Nieuw 3°/0 thans if 33f Buitenlandsche-. 3 n Binr.enlandsche 3 i) 42 fi 42| Portugal. Te Londen 3 43 }k Oostenrijk. Metalliek 1816-1852 .5 47 is 47 rk Dito Zilv. Nation 5 531 53 tk Dito Zilver 1849-1851 5 68J Dito 1847-1852 2& 25| Slotkoersen. Louden, 22 Maart. Consols 94£ Mexico 21|, Spanje 34£, dito 45, dito Coup. Cert. 4*. Pari]4, 22 Maart Fransche Rente 67.90, Fransche Cred. Mob. 740, Binnenl. Spanje 431, dito dito 33^, Russisebe Spoorwegen 485. Antwerpcn, 22 Maart. Metalliek 49£, dito Nat. 56J, Binnenl. Spanje 43^, dito dito 33|, Crediet Prost. 363 Weenen, 22 Maart. Metall. 68.80, id. National 77.50, Wissel Londen 133.50. Getrouwd P. J. ALIX eerder Weduwnaar van A. C. Bock met J. J. BOCK. 's Graven hag e den 22 Maart 1860. Familie en vriendenzoowel binnen als buiten deze stadworden beleefdelijk verzochtdeze alge- meene, tevens als bijzondere kennisgevingaan te nemen. Heden beviel voorspoedig van een ZOON, M. H. VRANCKEN, geliefde Echtgenoot van J. H. HEIDENRIJK. Noordwijk a/z., 21 Maart 1860. Voorspoedig, doch ontijdig, bevallen van eene dood- geboren DOCH TERVrouwe E. F. S. SMISSAERT geboren van Rappard. 's Gravenhage den 21 Maart 1860. Eenige en algemeene kennisgeving. Na een lungdurig lijden overleed heden tot diepe droefheid van mij en mijne lien Kinderen, mijne hartelijk geliefde EchtgenooteTHEODORA HEN- RIETTE DICKSHOORNin den ouderdom van bijna vijftig jaren. 's Gravekhage P. B O D A A N den 21 Maart 1860. Timmerman. Op last van de overledene zullen alleen door mij uiterlijke teekenen van rouiv gedrayen worden. Heden overleed na een langdurig lijden onze ge liefde laatstovergeblevene Dochter EMLL1K ZELINE ALPHONSINE, in den jeugdigen leeftijd van 18 jaren. 's Gravenhage, C. F. LANNOYE. den 21 Maart 1860. S E. F. LANNOYE Simoens. Voor de velo bewijzen van vertroostende deelneming in het lijden en bij het overlijden rnijner teedergeliefde Echtgenoote, betuig ik, ook-riaraens mijne kinderen, den hartelijksten dank. 's Gravenhage 21 Maart 1860. F. de WILLIG EN, Predikant

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3