Openbare Verpai'Iiling BUITEHL Al D. k i w i<; iz a liggen ter lezing aan de Gemeenlewerf, alwaar de noodige inlichtingen betrekkelijk de werken te bekomen zijn en zijn tegen betaling van /0.20 voor elk bestek afzonderlijk verkrijgbaar ter Plaatselijke Secretary 2de afdeeling. van eenige Dl'IAIGKOXDEK aan liet Kanaal en in de Oostduinen van Scheveningenop Woensdag den 28 Maart 1860, des namiddags ten ddn ure, op het Raadhuis. De voorwaarden van Verpachting liggen ter lezing op de plaatselijke Secretarie2de Afdeeling. OVITICHLAND, Berlijn 22 Maart. Het plantot oprigting van een bronzen ruiterstandbeeld voor Koning Frederik Willem IIIwaarvan reeds sinds lange sprake was schynt thans verwezenlijkt te zullen worden. Door het ministerie van eeredienst is althans eene oproeping gedaan aan hier wonende beeldhouwersdie tot de uitvoering van het plan rnogten willen mededingen. Gelijk men weetwordt H. M. de Koningin van Engeland tegen het einde van Junij alhier ver- wacht. Naar men zegtstaat dit bezoek in verband met eene blijde gebeurtenis in de familie van Prins Frederik Wilhelmwelke in het begin van Julij te gemoet wordt gezien. Weenen 20 Maart. Volgens berigten uit Napels schijnt men aldaar nog steeds het denkbeeld niet opgegeven te hebbenom aan Piemont den oorlog te verklaien, zoodra dit de Romagna bezet. Het is te hopen dat men zich rijpelijk bedenke, alvorens aan dat denkbeeld gevolg te gevendaar dit onmiddellijk eene revolutie te Napels ten gevolge zal hebben, welke dan ligt met den val der dynastie zon kunnen eindigen. Zeker is hetdat men van hier uitde Napelsche regering voor elken overijlden stap gewaarschuwd. heeft. Hier is men voornemens, de gebeurtenissen afte wachtendat wil zeggenmen twijfelt er niet aan of Piemont zal zijne aanvallende politiek (zoo als men het hier noemt) voortzetten en een' oorlog provoceren welke in dat geval door OostenrykNapels en den Kerkelijken Staat gezamenlijk zal worden gevoerd. Dat voor een' eventuelen krijg met Frankrijk en Sardinia, eene alliantie tusschen die drie Mogendheden bestaat, mag als zeker worden beschouwd. Het bevestigt zich, dat onze gezant te Londen aan Lord John Russel verklaard heeftdat zijne regering zich niet zal aansluiten bij het protest tegen de in ly ving van Savoye in Frankrijk. Gisteren zijn van hier depeches aan vorst von Metternich gezonden. Hij was voornemens, een verlof voor eenigzins langen tijd te vragen. Er is hem in- tusschen te kennen gegeven dat de Keizerhet, onder de tegenwoordige omstandigheden wenschelijk acht dat hy te Parijs blijve. De Engelsche gezant, Lord Loftus, had heden middag eene langdurige conferentie met graaf Rechberg. Bij het studenten-oproer te Pesth zijn onder- scheidene personen zwaar gekwetst geraakt. Hoezeer men ook de deraonstratie der academische jeugd be- rispen moge, zoo wordt toch het gevoelennaar'twelk zij gehandeld heeft, algemeen gedeeld. Hongarye ver- langt eene nationale constitutiedaaraan is niet te twijfelen evenmin als de Oostenrijksche Regering tot nn toe besloten heefiaan den nationalen wensch van Hongarye geen gevolg te geven. Het ministerie van eeredienst heeftten einde elke verkeerde opvatting nopens de gezindheid der regering, betrekkelijk het Hongaarsche Protestantsche vraag- stuk te voorkomeneen nieuw rescript uitgevaardigd, 't welk[de bepaalde verklaring bevat, dat er volstrekt geen aanleiding bestaatom eene wijziging in het patent van 1 September van het vorige jaar in overweging te nemen. Voor het statistiseh Congres'twelk in Julij aanstaande te Londen zal worden gehouden, heeft de Oostenrijksche Regering den baron Czornig tot ver- tegenwoordiger benoemd. Presburg 19 Maart. De hier aanwezige Aarts- hertog Maximiliaan von Este heeft dezer dagen een grooten tuin en buitenplaats gekocht, en een en ander aan de paters-Jezuiten ten geschenke gegeven. F H A. M H R IJ K. Parij3, 22 Maart. (Particuliere Correspondence Indien de deputatie van Savoye zich over liaar ont- haal hier ter stede beklaagt, is zij waarlijk ondankbaar. Na het dinerwaarvan ik u gesproken hebzal er heden bij den heer Thouvenel en Zaturdag een op de Tuilerien ter hunner eerplaats hebben. Gisteren werden zy reeds (gelijk wij bereids hebben gemeldzie ons vorig nommerbij den Keizer ontvangen. Haar hoofd de heer Ch. Greffin raadsheer in het Hof van appel te Cham- bery, had natuurlyk in last, want zonder dat ware zij waarschijnlijk niet bij den Keizer toegelaten den toekomstigen Vorst van de liefde der bewoners van Savoye te verzekeren evenzeer als van het vurig ver- langenom bij het Keizerrijk te worden ingelijfd. Ik vernam deze bijzonderheden van een' der gedeputeerden. Wat de nieuwe indeeling van Frankryk na de aan- hechting betreft, verzekert men my, dat Nizza by het departemen do Var zal worden gevoegd, hetwelk den naam van departement du Verdon zal dragen, naar de nabijgelegen rivier. Omtrent Savoye kan ik nog niets bepaald3 zeggen, hoewel men daarbij waarschijnlyk de indeeling van het eerste Keizerrijk zal volgen. Voor het overige ontbreken heden de geruchtan niet. Gij weet, dat de Koning van Sardinia eene nieuwe ligting in Toscane van 50,000 man heeft opgeroepen, wuardoor de sterkte van het Sardinische leger op 300,000 man wordt gebrftgt. Welntl, men verzekert, dat dit een voorbereidende maatregel tot het ont- ruiraen van Italie door de Fransche troepen is. (Bereids is per telegraaf gemelddat met die ontruimingzij het langzaam, een aanvang gemaakt is.) Een ander gerucht wil, dat de Boridsraad zou hebben besloten Faucigny er, Chablais te doen bezetten, zoodra onze troepen den voet in Savoye of Nizza zetten en dat de Paus den Koning van Napels het vicariaat over de Romagna zou opdragenom daardoor een oorlog tusschen Sardinia en de Beide Sicilien uit te lokken. Meer bepaald schijnt het, dat men te Turin offi- cieel kennis van het uitspreken van den banvloek moet hebben ontvangen en dat een afschrift van dat besluit van den H. Stoel bij den nuntius alhier moet zijn aangekomen. Dit stuk zal echter wel onder de korenmaat blijven, daar fen in Sardinia fen in Frankrijkniets dan na verkregen verlof van den Raad van State mag geopenbaard worden efi dat verlof zal wel noch hierrioch daar worden verleend. Generaal Changarnier is dezer dagen alhier terug- gekeerd. De Aartsbisschop van Rennes heeft, even als hy dit aan den Keizer heeft gedaan, een brief aan de dagbladen gerigt, waarin hij protesteefft tegen de uitlegging aan zijn' brief gegeven, als had hij de candidatuur van den heer de Dalmas begunstigd. Ook nu zegt de prelaat dat die candidatuur nimmer zijne goedkeuring had verworven. Gij zult zeker verwonderd zijn over de vertraging welke de verschijning van het 17de deel van de Oe- schiederus van het Consulaat en het Keizerrijk van den heer Thiers ondervindt. Men verklaart dit aldusGij weet, dat Prins JdrOme in zijn eerste huwelijk een' zoon bij miss Peterson verwekte. Die heerdie nog in leven ishad een brief aan den heer Thiers gerigtwaarin aangetoond wordt, dat dit huwelijk geregeld is voltrokkenen dat de zoon van ruiss Peterson het eenige wettige kind van Prins Jdrdme is. Naauwelijks had Prins Napoldon, het kind uit het tweede huwelijkdit vernomen of hij zond op zijne beurt een' brief, ter wederlegging van den eersten. Intusschen verschijnt het boek heden of morgenwaarschijnlijk met een van beide of do twee brieven. Nu ik u over boeken spreekwil ik u nog op een ander boek wijzen, 'twelk eerstdaags het licht zal zien en waarin, voorwaareenezeldzaamheid, uwland, hoewel oppervlakkigtoch naar waarheid wordt vermeld. Dat werk is een overzigt van alle landen van Europa uit een statistiekhistorischstaatkundig en letter- kundig oogpunt, en werd in het leven geroepen om den te vroeg ontslapen Annuaire historique van L.esur te vervangen. Misschien vindt de waarheid der feiten in dit boek vermeld hare oplossing in de omstandig- heid dat ieder land door eene pen is bewerkt, tot die natie behoorende. Zoo was ook Nederlandaan een uwer lar.dgenooten toevertrouwddie in het buitenland zijn verblijf houdt. Pai l|a22 Maart. Eergisteren avond was er concert ten Hove, waarbij op uitnoodiging van HH. MM. de pausselijke nuntius tot het laatst is tegenwoordig geweest. Het schijnt, dat Z. M. de Keizer, na een lang- durig onderhoud met lord Elgin zijne denkbeelden omtrent de Chinesche expeditie gewijzigd en zich met die van Engeland vereenigd heeft. Den baron Gros zullen gelijke instructien als aan den Britschen gezant worden gezonden. Een dagblad deelt mede, dat Prins Napolfeon en Prinses Clotilde binnen kort een bezoek by bunnen doorluchter. vader, te Turinzullen gaan afleggen. Gisteren is bij het Wetgevend Ligchaam be- raadslaagd over de verkiezing van den heerde Dalmas. Met 123 tegen 109 stemmen is ten slotte de verkiezing goedgekeurd. In strijd met hetgeen vroeger is gezegd, houdt men het niet vooronmogelijk, dat in de-zaak Dupanloup. door het openbaar ministerie, in het-belang der wet, cassatie zal worden aangeteekend. Dit zal echter niet door de belanghebbenden geschieden. Door eenige dagbladen is gemeld dat Mgr. Dupan loup tot kardinaal in petto zou worden benoemd. Men kan die benoeming thans als zeker beschouwen, doch slechts als voor Italie geldende. De Paus kan elken geestelijke met den kardinaals-hoed begiftigendoch niemand wordt zonder tusschenkomst van ons gou- vernement, en zonder zijne aanbeveling, als Fransch kardinaal erkend. Mgr. Dupanloup zou dus wel kar dinaal der H. Roomsche Kerk zijn en. het regt hebben om er de insignien van te dragendoch niet als zoodanig officieel erkend zijn en ook geen der prerogativen hebben, in Frankrijk aan den rang van kardinaal verbonden, en dus pok niet in den Senaat kunnen zitting nemen. Te Saint-Brieuc is eene brochure van den abt Lemeurover de Romeinsche quaestiein Breton- schen tongval geschrevenin beslag genomen. Z. Keiz. H. de Grootvorst Nicolaasvan Rusland is, met gevolg, den 17 te Straasburg aangekomenen heeft, na eenige uren oponthoud aldaar, zijne reisnaar Nizza, over Mulhausen Dijon en Lyon, voortgezet. De heer Lfeon PilletFransch consul te Nizza, bevindt zich thans alhier., met het doel om instructien betreffende de inlijving te erlangen. Men verzekert, dat hy de moeijelijkheden zijner positie niet ontveinst. Het schynt, dat Zwitserland op de bepaalde en ernstige ondersteuning van Rusland rekent. Men be- weert zelfsdat het protest van St. Petersburg aan het Kabinet der Tnilerien slechts dat der andere Mo gendheden zou voorafgaan. Het is echter te vermoeden, dat men zich ten deze in Zwitserland illusien maakt. Oostenrijk heeft eindelijk geantwoorden wel tot volkomen genoegen van Frankrijk. Het Weener-Kabinet beeft bepaald beloofd Sardinia niet te zullen aanvallen en eene defensive Loading in acht te nemen. In ge volge deze toezegginghebben de Fransche troepen bevel bekomen (zoo als bereids is medegedeeldmet de onjtruiming een aanvang te maken. Ook aan Enge land heeft Oostenrijk een zeer categorisch ant- woord gegeven. Het heeft namelijk te kennen gogever, dat het bereid was, zich bij de Engelsche politiek aan te sluiten ingeval Engeland zich ook tegen de aanhechtiag van Midden-Italie wilde verzetten andeis niet. De verstandhouding tusschen Frankrijk en Enge land is ook voortdurend vrij wel. De architect des Keizer^, de heer Lefuelbegeeit zich naar Nizza om aldaar het paleis des Keizers in te rigten. HH. MM. zullen zich voortaan, in plnats van naar Biarritz, naar Nizza begeven, om de zeebaden te gebruiken. De Patrie raeldende, dat onze troepenwelke Milaan verlatenin twee colonnes verdeeld zijn, voegt er bij, dat een dezer colonnes haar hoofdkwartier te Chambery en de andere te Nizza moet vestigen. B E I, G I E. Brussel22 Maart. Z. K. H. de Hertog van Brabant heeft heden morgen deze hoofstad verlaten, om zijne reis naar het Oosten te aanvaarden. Hy is met zijn gevolg per express-trein naar Keulen vertrokken en reist incognito. Z. K. H. zal zich korten tijd te Weenen ophouden alvorens zich naar Konstantinopel te begeven. De baron d'Anethan secretaris der Belgische legatie in Oostenrijk, vergezelt hem tot Weenen. De overige personen van zijn gevolg zijn de ordonnans-oflScieren Cattoir Gihoul en baron d'Overscbie de Neeryssche en de geneesheer Leto officier van gezondheid. De schade aan den schou wburg te Namendoor den jongsten brand veroorzaaktwordt op 40,000 frs. geschat. 'SOKIVENHAeE, 23 Maart. Wij hebben reeds gemeld dat de heer Mr. L. Metman, commissaris voor de invoering der nieuwe wetgeving in de Nederlandsch Westindische Bezittingen en diena secretaris, de heer Mr. H. M. van Andel, naar hunne bestemming vertrokken zijn. Het Weekblad van het Regt wil weten dat in de aan gemelden heer com missaris gegeven voorschriften onder anderen de be- paling- is opgenomen dat hij des noodig keurende ookyue naburige vreemde bezittingen zal kunnen be- zoe)ten wanneer die ten aanzien van het regtswezen in de wetgeving in soortgelijken toestand verkeerd hebben of thans nog verkeerenals Suriname en de Nederl. Westindischeeilanden. Zeer waarschijnlijk zal de heer Metman dienvolgens een bezoek brengen aan de Engelsche kolonie Demerary, waarzoo als men weetvoortdurend het oud Nederlandsch regt in vigueur is gebleven. Heden morgen is voor het Prov. Geregtsliof van Zuidholland behandeld de zaak van J. v. d. B.door de Regtbank alhier van alle regtsvervolging ontslagen, op gronddat eene den bekl. ten laste gelegde om- kooping niet onder het bereik valt van art. 179 van den C. P. Het Openbaar Ministerie, dat tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen was, requireerde nu tot eene gevangenisstraf van niet minder dan 3 maanden. De advocaat van den gexntimeerdeMr. J. Ldon, is ter verdediging van het beklaagde vonnis opgetreden. Eergisteren avond werd in het Keizershof alhier de tweede vergadering- gehoudingtot oprigting eener Afdeeling 's Gravenhage van de Maatschappij tot Be- vordering der Bouwkunst. In deze vergadering werd het reglement vastgestelden de afdeeling gecon- stitueerd. Tot president der afdeeling werd gekozen de heer Roseen tot leden van het bestuur de heeren Hotz, MaxwillsMouthaan, PiersonSaraber en Schnoitter. De Amst. Cour. berigtdat Ds. Steenberg aan den kerkeraad te Tholen verzocht heeftom niet alleen by het overige werk der beroeping buiten aanmerking te blijven, maar ook zijnen naam op het gemaakte twaalftal te delgen. Dit laat3te klinkt zonderling. Men verneemtdat de heer J. J. van der Maaden te Amsterdam heeft aangenomen om twee ladingeu plantsoenwelke tot verfraaijing van het bosch van Boulogne zouden zijn bestemd, met twee der twaalf booten die door dezen onvermoeiden industrieel in de vaart zijn gebragt, van Aalsmeer langs de binnen- wateren direct naar Parijs te vervoeren. Het Fransche gouvernement zal, volgens den Times, 100 pet. uitvoerregt leggen op lompen van mindere en 50 pet. op die van beste qualiteit. In natuurkundige kringen te Londen baart eene nieuwe ontdekking veel opzien. Verhitte waterdamp zou namelyk, met koolteer bezwangerd, zeer snel een zeer zuiver en goedkoop lichtgas leverendat de helft minder kool-oxyde en tweemaal zooveel koolwater- stof bevat als het gewone steenkolengas. Daarby kan het weken lang in den gazometer blijven, zonder de geringste verandering te ondergaanen is geheel vrij van zwavelverbindingen. De vrienden van den heer de Lamartine en de uitgeversdie eigenaars zijn van eenigen zijner werkeninziendehoe weinig de nationale inschrij- ving heeft opgebragthebben hem het vrije gebruik gedurende zijn geheele leven of gedurende tien jaar, in geval van overlijdenafgestaan van al hetgeen

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2