TELEGRAPHISCHE BERIGTEN. Latere SMepeches. SSimieiilaiidsclie gleiirsbesrigteiL Dito Zilver 1849-1854 5 Dito 1847-1852 63| 631 63 ff 75| 98 R 98 tk 103 102 79£ 89 98£ 98£ 98J 33 34 3 5 5 43J 43 jV 43J 2i 47^ 472 54^ 554 69 25^ 47 a 544 Iluitenlaiidscfie SBeursberigten. H ADVERTK1TIEI. zeidedat ik weder koers naar Batavia wilde zetten en waarin hij hewilligde; waarop ik naar de equigage ging en zeidat ik de reis doorging zetten, waar enkelen eenig bezwaar in haddenmaar waarin de meesten bewilligden waarop wij onzen koer8 weder gingen sturen, mits een officier, altijd met geladen pistool aan dek en geladene stukken. Verder is de reis vrij wel afgeloopen en niets merkwaardigs voorgevallen. Myne equipage heeft zicb in deze gevaarlijke om- Standigheden voorbeeldig gedragen tegen eene over- magtdie dag en nacht bewaakt moest worden. Naar men verneemt, is door heeren Burgemeester en Wethouders, in overeenstemming met de door den Raad benoemde commissie, besloten, omnaar aan- leiding der vermeerderde subsidie, welke aan het Fransehe tooneel voor het volgende jaar is verleend eene r.ieuwe oproeping van sollicitanten naar de directie van dat tooneel te doen en voor de aanmelding tot den 15 April aanst. gelegenheid te geven. Door het bestuur der Vereeniging: tot verbetering der woningen van de arbeidende klasse te 's Graven- hage is aanbesteed het afbreken van den Zuidmolen en bijbehoorende gebouwen en het bouwen op hetzelfd# terrein van vijf en twintig dubbele woningeningerigt voor vijftig huisgezinnen. Deze werken zijn gegund aan Gebr. Schippers, alhier, voor eene som van /48.900. Gelijk wij gemeld hebben, heeft zich alhier ter stede eene commissie gevormdwelke zich ten doel stelt de oprigting eener societeit te Scheveningenin het voormalige etablissement van den heer Maas. Naar wij vei neraen heeft die commissie thans benoemd: tot haren president, den baron van Brienen; tot vice- president den heer Yarkevisser; tot Secretaris den heer van Waning, en tot penningmeesterden heer van der Schooren. De beroemde tooneelspeelster Mevrouw Albert die voor een 20tal jaren ook in deze residentie onder- scheidene voorstellingen heeft gegeven is dezer dagen overleden. Uit Hilversum wordt de volgende mededeeling ge- daandie, zoo zy in alle deelen wordt bevestigd, eene gewigtige verandering in de geheele indnstriele wereld zon doen te gemoet zien. Terwij de natuur- knndigen in Engeland zich bezighonden met de nieuwe ontdekking, om steenkolengas door iets anders te doen vervangen, heeft Donderdag jl. de genomen proef in de Politechnische school te Hilversum genomenbewe- zendat men een goed helderbrandend gas kan daar- stellenzonder aanwending van vuur, alleen door scheikundige verbinding. Dit gas zal nagenoeg niets kostenomdat de stof, die voor het daarstellen van het gas wordt gebruikt zich oplost en zijne waarde geheel behoudt, terwijl dieoplossing tot andere doel- einden gebezigd kan worden. Men schrijft ons nit Maastrichtdat er een twee- gevecht heeft plaats gehad tu3schen twee kapiteins waarbij de een het leven heeft verlorenterwijl de ander, zoo men zegtnaar Londen is gevlu^t. (K. Ct Door de redactie van den Courrier de la Meuse is tot hiertoe ten behoeve der pauselijke schatkist ont- vangen fr. 26,775.43, terwijl indegemeente Meerssen tot hetzelfde doel is bijgedragen eene som van fr. 1256.55. Schoeuliovcu 26 Maart. In de openbare ver- gadering van den Gemeenteraad van heden is besloten een adres van adhaesie aan Z. Exc. den Minister van Finantien in te dienen aan het door bestuurderen van het GenootschapTot opbeuring van boetvaardig gevallene vrouwen te Rotterdamgedaan verzoek om eene wijziging te willen voordragen in de wet op de personele belasting van 24 April 1843, zoodanig.dat de belasting van f 3thans verschuldigd voor dienst- meisjes van 15 tot 18 jaren, voortaan ook zoude worden uitgestrekt tot dienstmeisjes van 15 tot 21 jaren. Haarlem 26 Maart. Heden nacht omstreeks half twee uuris brand ontstaan in de Witte Heeren- steeg. Het huis, bewoond door don molenaarskneeht P. de Lugt, is geheel uitgebrand. Tegen drie uur was alles weder in rust. Men verneemt, dat zoowel de roerende goederen als het huis, tegen brandschade ver zekerd zijn. Utrecht27 Maart. Gisteren werd de Dies natalis onzer Hoogeschool op de gebruikelijke wijze gevierd De aftredende rector magnificusde hoogleeraar B. ter Haardroeg het rectoraat aan zijnen ambtgenoot den hoogleeraar G. W. Vreede over, en hield bij deze gelegenheid eene redevoering in de Latijnsche taal, Over het historisch karakter des Christendomsin onze dagenal te zeer miskenden niet zonder de grootste schade geheel uit het oog te verliezen en gering te achten, gevolgd door het verslag van de lotgevallen onzer Hoogeschool, hetwelk grootendeels van veel raeer verblijdenden inhoud was, dan dat des vorigen jaars, toen de Dies natalisten gevolge van de treurige om- standigheden zonder eenige openlijke vreugdeblijken was voorbijgegaan. Het getal der aan onze Hoogeschool ingeschreven studenten heeft in het afgeloopen academiejaar 161 bcdragen. Al moeten de vroeger reeds ingeschrevenen en elders studerenden hiervan worden afgetrokken zoo blijft toch dit getal aanzienlijk meerder dan bij het einde des vorigen jaars. Het getal der studenten bedraagt op dit tijdstipin de godgeleerdheid 210, in de regten 178, in de letteren 10, in degeneeskunde 64, in de wis- en natuurkunde 12, to zamen 474; van hier ingeschrevenen en elders studerenden in de godgeleerdheid 12, in de regten 27, in de letteren 4, in de geneeskunde 3in de wis- en natuurkunde 3 totaal 523. Arnliem 27 Maart. Het auntal boomen, door den storm van den 28 Feb. II. in den omtrek van Arnliem ontworteld meest alle dennen kan, nu de percelen ten verkoop zijn uitgebaakt of aangeduidgerustelijk op 20,000 geschat worden. De dennenbosschen van de landgoederen Lichtenbeek, Wolfhees enz., bieden thans nog een tafereel van verwoesting aanzooals velen welligt nog nimmer hebben aanschouwd. (A. C Naar men verneemt, is de kapitein van Vugt, van het lste reg. vesting-artillerie alhier in garnizoen benoemd tot adjudant over het artillerie-materieel te Amsterdam. s Hertogenboscli, 27 Maart. Naar men ver neemt, is de lste luit.-kwai tierm. Verschoor, van het 5de reg. infanterie, alhier in garnizoen in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het batt. mineurs en sappeurs, te Utrecht, en met de functien van kapt. kwartierm. aldaar belast geworden. MARKT- ESi HANDELS5IERIGTE*. Schiedam, 28 Maart. Rogqe142/2 ffi Reval f 216 6/w. Moutwijn16.25 per Ned. vat, Jenever 21.75 j zonder lust en belasting, Amsterdamsche Proe.ff 28. Spoelingf 0.70 per ketel. 2Alste ITAAT8-LOTER1J. DERDE KLASSE. N°. 11178 f 25000. 2322 - 1500. 8667 - 1000. 16211 - 1000. 13671 - 400. 16819 - 400. - DERDE LUST. N°. 10135 f 200. 11701 - 200. 13162 - 200. a 13302 - 100. 16535 - 100. 16646 - 100. QEATEHE TIJDINGEN.J Bcrlijii 27 Maart. Reuter's Office maakt bekend dat de onderhandelingen met Engeland met een gunstigen uitslag bekroond zijn. Engeland en Pruissen zullen gezamenlijk pogingen doen om de regten van Zwit- serland te verzekeren. A rankfort27 Maart. Het Wetgevend Ligchaam heeltmet eenparigheid van stemmen, besloten, den gezant by den Bondsdag te magtigen het voorstel te ondersteunenstrekkende tot het vestigen van eene centrale magt met volksvertegenwoordiging bij den Bond. Grond daarvoor is de dreigende houding van Frankrijk. Parijs 27 Maart. De Pays, sprekende van het vertrek van den generaal Lamoriciere naar Rome, om het bevel over de pauselijke troepen op zich te nemen herinnert aan een artikel in den Code Napoleonwaarin bepaald wordtdat een Franschman, die zonder daartoe vergunning bekomen te hebben, dienst neemt in het leger van een vreeraden Staatzijne hoedanigheid als Franschman verliest. De Pays betrenrt het, dat Lord John Russel gis teren in het Parlement woorden heeft gesproken, waarin zooveel bitterheid doorstraalde. Het blad logenstraft voorts het berigtdat de Paus en de Koning van Napels hunne hoofdsteden verlaten hebben. De Constitutiomiel verklaurt, dat Europa geroepen zal worden de strategische quaestie betreffende Savoye te onderzoeken. Marseille, 27 Maart. Uit Rome zijn tijdingen ontvangen van 24 dezer. Daarin wordt o. a. mede- gedeelddat de Paus daags te voren in een geheim consistorie eene alloeutie had gehouden. Ofschoon van dit gesprokene niets bekend was wist men evenwel, dat de excommunicatie tegen Koning Victor Emanuel nog niet was uitgesproken. Dien dag had er ook nog eeneofschoon allezins rustige manifestatie plaats in de St. Petruskerkvan, aanhangers van den Paus. Tydingen uit Napels, van den 24 dezer, houden indat de Koning drie dagen te Gaeta doorge- bragtde nieuwe troepen geinspecteerd en bevelen gegeven heefter heeft echter geen beweging in de rigting van de grenzen plaats gehad. Donderdag is de Koning te Napels teruggekeerd en heeft zijn' gevolmagtigde nit Rome terug ontboden, die reeds is aangekomen. Men >*elooft niet mecrdat de Napelsche troepen den Kerkelyken Staat zullen binnen- rukken. Op Sicilie zijn weder eenige agenten van de Regering vermoord. Er hcerscht nog altijd gistingmaar zy wordt door geene bewegingen gekenmerkt. De generaal Viglia is naar Calabrie gezondenom eenige benden muitelingen te vervolgen. Zurich, 27 Maart. De Zwitsersche Bondsraad heeft eene nota ontvangen van Frankrijk en van Sardinie. Sardinie geeft den Bondsraad te kennen dat Zwit serland met Irankryk in onderhandeling moct treden indien het bezwaar heeft tegen de inly ving van Savoye by dat land Frankrijk verklaart, dat indien Zwitserland tot militaire maatregelen overgaat, Frankrijk verpligt zal zijn, dat voorbeeld te volgen. Volgens tijdingen uit Bern heeft Frankryk voor- gesteld de bepalingen van het tractaat van 1815, betreffendo de gcneutraliseerde provincien, te onder- werpen aan een Congres van de Mogendheden, die gezegd tractaat hebben onderteekend, en om Zwitserland daarop toe te laten. De Bondsraad heeftna kennis genomen te bebben van het trataact van den afstand, zoo als het door den iUoniteur is mcdegedeeld zyne gevolmagtigden te Parijs en te Turin in last gegeven, by herhaling tegen het bezetten der neutrale pro vincien te protesteren. Londen, 27 Maart. De heer Kinglake zal zoolang het ministerie, de gisteren aangekondigde staatkunde volgt, afzien van zijne motie betreffende de inlijving van Savoye. In het Hoogerhuis heeft lord Wodehouse bevestigd dat de vrede met Marocco gesloten is en de vijande- lijkheden gestaakt zijn. Het Spaansche leger keert naar Tetouan terug. Lord Normanby heeft zyne motie be treffende Savoye uitgesteld. Madrid, 27 Maart. De vredes-voorwaardenaan Marocco gesteld, zullen waarschijnlijk de volgende zijn. Vergoeding van oorlogskosten ten bedrage van 100 millioen realen in bezit houding van Tetouan tot deze som afbetaald is uitbreiding van het grondgebied van Melilla gunstige voorvvaurden voor den handelbe- scherming der zendelingenon vestiging van een Spaansch gezantschap te Fez. Honstantinopcl26 Maart. De Verheven Porte heeft, uit belangstelliDg in het welzijn van Servie Yorst Michael tot opvolger van Vorst Milosch benoemd! Parijs, 28 Maart. Te Pont Beauvoisin in Savoye, heeft de verkiezing van een' afgevaardigde plaats gehad' Er waren 218 kiezers, waarvan 214 voor Napoldon stemden. De Constitutionnel bevat weder een hoofdartikel van den heer Grandguillot, waarin hij aantoont, dat de raad, door Engeland aan Turin gegeven, de inly vino- van Savoye noodzakelijk maakte. Het Journal des Debats meldt, dat ons gouverne- ment gisteren de tractaten betreffende de inlij vino- van Savoye en Nizza bekrachtigd heeft. Louden, 28 Maart. De Times zegt, in zijn nommer van hedendut hij voortaan geen geloof meer zal hechten aan de woorden van Keizer Napoldon. Er is geene entente cordiale meer deze heeft opgehouden te bestaan. Frankrijk is onze bondgenoot niet meer. Wij zijn daardoor niet zwakker in de oogen van Europa. De Daily-News zegt ook, dat Frankrijk niet meer de bondgenoot van Engeland is, maar dat Engeland daarom niet zal zamenspannen met de pretendenten naar den Franschen Troon, daar het handelsverdrao- de beide volken zal vereenigen. De Morning-Post deelt mede, dat Engeland niet het bezit van Savoye, maar de onzijdigheid van Chablais en Faucigny aan Zwitserland heeft gewaarborgd. Engeland heeft dusdoende aan het beroep van d^en Bondsraad op de groote Mogendheden het eenige ant- woord gegeven, dat met de eer en de waardigheid van dat Rijk overeenkorat. AMSTERDAM 28 Maart. Nederlaxd. Werk. Sch. 2J pet. Dito dito 3 Dito dito 4 Syndicaat'3£ Handel-Maatschappij 4£ Bklgie. Bij Rothschild 2£ Rusi.axd. Bij Hope en C°. 1798 en 1816 5 Dito 1828-1829. 5 Dito 1831/33 5 Stieglitz4 Dito 1854 5 Dito 1855 5 Engelsche4£ Spaxje. Nieuw 3°/0 thans 1J Buitenlandsche 3 Binnenlandsche 3 Portugal. Te Londen Oostexuijk. Metalliek 1816-1852 Dito Zilv. Nation Slotkoersex. hO.VIIK.V 28 Maart. Consols3 Mexico3 Spanje1£ id3 id. Coup. Cert. 94£ 2l| 34| 45 PARIJS, 28 Maart. Fransehe Rente. Fransehe Crediet Mobilier Binnenland Spanje3 id. id14 Russische Spoorwegen 68.80 757 44 334 485 Metalliek id. National Binnenland. Spanje id. id. Crediet Prost ANTWERP*;*, 28 Maart. 504 572 3 44 1| 334 363 WEE*EN 28 Maart Metalliek5 id. National5 Wissel Londen 68.10 79.30 132.— Getrouwd P. J. NIEUWENHUIJSEN en A. P. BEKKER. 's Gkavknhagf, 28 Maart 1860. Voorspoedig bevallen van een' ZOON, G. E. M. T. PAUWELS, geliefde Echtgenoot van L. E. MINER, 's Gravenhage 27 Maart 1860. Eenige en algemeene kennisgeving.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3