iV. Vrijdag, 30 Maart. PUBLIC ATIE. Rationale Militie. D EN S GRAVENHAGE. Bit Dagblad verschijnt dagebijksuitgenomen Zon- Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brievenstukken en advertentien franco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.80 Me regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 's Gravexhage brengen ter kennis van de belang- hebbenden dat de deide zitting van den Militieraad zal plaats hebben op Dingsdagden 10 April aan- staandedes morgens ten tien ure, in het Locaal boven het Korenhuis op de Prinsegracht alhieren dat op dien dag voor dcn/elven zullen moeten verschijnen eerstelijk de Lotelingen wier zaak in de tweede zitting van dien Raad is aangehoudenen ten anderezij die eenen plaatsvervanger wenscben te stellen oi van nommer te verwisselenwelke hunne plaatsvervangers of nommerverwisselaars behooren ntede te biengen, en zorgendat deze voorzien zijn van de bij de wet voorgeschreven bewijsstukken. Wijders, dat tot bet opmaken der attesten voor plaatsvervangers en nommerverwisselaars op het Raad- huis dezer Geraeente, door de daaftoe benoemde Com- missie uit de Regering dezer Gemeente, zal worden gevaceerd op Doxderdag dex 5 April aanstaande des morgens ten tien ureen dat de belanghebbenden, voorzien° van al de bewijzen daaftoe noodigzich voor die Commissie zullen moeten vervoegen kunnende zij dagelijks, tusschen des morgens tien en des namiddags twee ure, ter Plaatselijke Secretarie daaroratrent de noodige informatien verkrijgen. Burgemeester en Wethouders meenen de belangheb benden te moeten indachtig maken, dat zij, die zich in de dienst wenscben te doen vervangenof van nommer te verwisselen, verpligt zijnvan deze Zitting van den Militieraad gebruik te maken daar niet dan in hoogst bijzondere gevallen zal worden toegestaan, om na°de inlijving zich alsnog te doen vervangenen zij alzoo, bij verzuim in deze, zichzelven de gevolgen te wijten hebben. Ten slotte meenen Burgemeester en Wethouders de belanghebbenden te moeten waarschuwen om in het aangaan van contracten tot plaatsvervanging met de meeste voorzigtigheid te handelen en zich zoo veel mogelijk te wachten voor de kwade praktijken, waarmede door sommige zaakwaarnemers wordt te werk gegaan. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwendonzal deze worden afgekondigdzoo als zulks gewoon is te geschieden. Aldus vastgesteld bij Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhageden 26 Maart 1860 en afgekondigd den 28 daaraanvolgende. F. G. A. GEVERS DEYNOOT, Burgemeester. P. W I n x G e x s. Sccr Claris. welke, ieder ten bfedffg^."-~ b.onderd gulden, door den Gemeente-Ontvanger op le gewone kantoordagen zullen worden afgelost, met bijbetaling der rente tot den 1 April 1860, van weik tijdstip zij ophottden ten laste der Gemeente te zijn. 's Gra.yexha.ge 26 Maart 1860. F. G. A. GEVERS DEYNOOT, Burgemeester. P. W I X T G E X S. Secretaris. IHKGEIIEESTER en WETHOUDERS van 's Gravexhage zijn voornemens, op B oensdag den 4 April 1860, des namiddags ten een ure, op het Raadhuis, in het openbaar AAN TE BESTEDEN 1°. Het inetselen van twee steenen land- lioofdcn voor de nleuwe ijiercn brug over de Hooikade en het zettcn van twee kaalinurcn. 2°. Het leveren en stellen van het ijjter- werk der voorn. brug. De Bestekken en Voorwaarden dezer Aanbesteding liggen ter lezing aan de Gemeentewerlalwaar de noodige inlichtingen betrekkelijk de werkcn te bekoraen zijn, en zyn tegen betaling van f 0.20 voor elk bestek afzonderlijk verkrijgbaar ter Plantselijke Secretary 2de afdeeling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 'a Gravexhage brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat tot het opmaken der uttesta- tien tie vitavoor het eerste kwartaal 1860, ter plaatselijke Secretary, op de volgende dagen, des morgens van 10 tot des namiddags 1 ure, zal worden gevaceerdte weten voor degenenwier familienamen (voor weduwen die van hare overledene eclitgenooten) beginnen met de letters A, B, C, D, E, Maandag, den 2 April 1860. F, G, H, I, J, K, Dingsdag, 3 L, M, N, O, P, Q, R, Woensdag, 4 S, T, U, V, W, X, Y, Z, Donderdag, 5 terwijl bepaaldelijk voor alle gepensioneerdenwier pensioen door tusschenkomst van de Nederlandsche Handelmaatschappij wordt betaald Vrijdagden 6 April 1860, gehouden zal worden; voortsdat er, na afloop van opgemelde dagengelegenheid bestaat tot verkrijging van attestatien de vita des Maandags Woensdags en Vrijdags, van 10 tot 12 ure. 's Gkavenhage den 29 Maart 1860. F. G. A. GEVERS DEYNOOT, Burgemeester. P. WlXTGEXS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 's Gravexhage brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbendendat op heden in het openbaar zijn uitgeloot zestien nommers van Aandeelen in het Ponds van den Schouwburg, zijnde N°». 113, 254, 261, 341, 3JJ, 445, 571, 632, 650, 672, 7 72,961,997,1002, 1161 en 1231, De Spoorweg-verbindlng der Kesldentic bcscliouwd in verband met de Memorie van de HoHandsche I.?*cren Spoorweg- niaatschappij. iw iJ. V Hoewel alle vcrder betoog van de raoerderc ver- kiesselijkbeid van eene lijn Gouda na het aangevoerde overbodig kan geacbt worden en de gelieele memorie daardoor als een kaartenliuis ineen valt, willen wij toeli kortelijk de 5 bierboven aan de memoiie ontleende be- zwaarpunten nagaan. lste pnntde afstand. Als overigens alles gelijk stond, dan bekennen wijgaarne, dat dit geen bezwaar van overwegenden aard kon zijn. Of men 4 minuteu langer sloointmaakt op dit traject niet genoeg uit om Leiden daardoor niet tevens eene aansluiting le bezorgen. Het kan alleen aangevoerd worden als ceu motief, bij al de voordeelen van de lijn Gouda; men zou kunnen zeggen kovendien is die lijn korter. Dat 's Gravenhage daarbij minuten verliest Leiden urcn wintis eene bepaalde onwaarheid gelijk er trouwens wel meer in de memorie voorkomen. Het 2de punt: dat de lijn Scheveningen 'niet tot stand zal komenvreezen wij minderwel dat het punt van uitgang zoodanig zal geplautst worden, dat de overgroote meerderheid der bewoners van de Rcsi- dentie er geen gebruik van zal kunnen maken en dat die lijn dus tamclijk doelloos is voor de Hesidentie. Het 3de punt n. 1., dat eruit hoofde vanhetver- schil van spoorujijdtegeen onafgebrokene spoorgemeen- schap kan worden daargesteld. Zoo als do kwestie daar gestold wordt, kan zij zegevierend door de Directie der H. S. M. beantwoord worden. Maar zij verkeert iri eene seliromelijke dwaling, als zij zegt: uit hoofde van het verschil van spoorwijdte. Laat dien tusschenzin gebeel weg, want het is niet uit hoofde. Al versmalt de Directie het spoordan wordt door de lijn Leiden-Woerden geene onafgebroken ge- m een sell ap daargesteld. De eenzijdigheid van de Directie der H. S. M. lieelt liaar belet kennis te nemen van de Haagsche belangen. Wij verwijzen haar en alien, die een oupartijdig oordeel over de zaak willen vellen, naar het gesprokeno door den heer Ameshoff, Vice-Directeur van de Nederl. Rijn S. M. Op biz. 35 van het verslag der handelingen van de Algera. Vergadering, hier gehouden om de aan sluiting van 's Gravenhage aan het Europeesch Spoor- wegnet te bevorderen lezen wij in de rede van den heer Ameshoff. Bovendien zou eene aansluiting te Woerden ten gevolge hebbendat het vervoer voor een gedeelte u over den Hollandschen IJzeren Spoorweg moest ge- schicden en zonder te willen vragen naar de bedoe- lingen dier Maatschappij nopens spoorversmalling en vernieuwing van al haar materieel, welk een en ander a voor de beoogde directe verbinding onvermijdelijk zijn a zouen misschien grootere kosten zoude te wceg a brengen, dan benoodigd voor de constructie der gelieele lyn van Scheveningen naar Gouda moet ik her- a icneren aan de geschiedenis der aansluiting van den u Ned. Rijn-Spoorweg aan het Duitsche spoorwegnet a om duidelijk te maken dat dan ook danrmcdr de a zaak nog niet is gevonden neen, maar de moeijelijk- ii heden eerst beginnen die voortvloeijen uit verschillend a systeem van exploitatie, strijd van belangen bij aan- sluiting der treinen enz.welke moeijelijkheden in het a onderhavige geval schier onoverkomelijk zijn te achten. Niets van dat alles heeftmen te vreezen bij daarstelling a eener regtstreeksche lijn van Scheveningen en's Gra- a venliage naar Gouda, omdat de exploitatie dezer lijn is ate regelen naar die van den Rijnspoorwegen zich a daarbij geene andere belangen kunnen voordoen dan die, welke strooken met de belangen der Muatschappy, a waaraan men zich aansluit. Terwijl ik dus, de zaak a uit een practiscli oogpunt beschouwd geene voor- a deelen vail het direct verkeer zou durven beloven anders dan bij regtstreeksche verbinding over Gouda, strekt bet mij tot genoegen er verder te kunnen a bijvoegendat Gouda voor den Rijnspoorweg reeds a gebleken is cen niet onBelangrijk station op te leveren a dat bij den aldaar heerschenden nijverheidszin nog a voor groote ontwikkeling vatbaar is. Wat kan de Directie hierop antwoorden. Zal zij zeggen, dat de wet van den 21 Aug. 1859, die be- zwaren woegneemt? 't Is wel mogelyk maar zij iluide bet ons niet ten kwade, als wij dit ten stulligste ont- kennen. Iedereen die de memorie gelezen liceftzal ons toestemmendat er geen overeenstemming kan plaats hebben tusschen twee ondernemingenwelke elkander zoo bitter vijandig zyn als uit de memorie blijkt. Wio zou het slagtoffer van die disliarmonie zijn Niet in de rainste plaats, zij die gedwongen zijn met beide ondernemingen te reizen. De voordeelen om slechts met dd;ie ondei rreming in aanrnking te kwniea, springen icderen onparlijdige overigeiia te zeer in hot oog, dan dat bet noodig zou zijn, die bier breedvociig ter sprake te brengen. Alleen de Directie van de H. S. M. schijnt dit niet te weten. Wij gelooven niet te veel te zeggen als wij be- weren dat de reis naar lltrecbt, het verschil in af stand mede gerekend op icderen trein cen uur verschil zal opleveren. Dat de verlcnging van eene hoofdlijn oneindig beter resultaten oplevert dan cen zijtak, leert de orider- vinding. Men raadplege slechts' het verslag over de Belgische spoorwegen waaruit zulks onwederlegbaar blijkt. Ook een eind-station heeft zijne voordeelen en dat zou de Hesidentie door do lijn Scheveningen- Gouda worden. Aan het vierdepunt licchten wij weinig. Het reizin op den Rijnspoorweg is niet zoo genoegclijk, dat iemai d het boven dat langs den Holl. Spoorweg zal verkiezen daarenboven is de afstand over Gouda en Utrecht grooter dan over Lciilon en Haarlem. Alleen als de dieustregeling van den Holl. Spoorweg zoo slecht blijft als zij tot dus ver is, zouden haar reizigers ontvallen. De Directie behoeft dus dit nadeelin hare ontvangsten dat meer denkbeeldig is, zoo breed niet uit te meten als zij doet. Bestaat die ongerustbeid bij de Directie werkelijkdan moet zij zich wel bewust zijnvan bet gebrekkige harer dienst, als zij vreest, dat de reizigers de voorkeur zouden geven aan een half uur langer op den Rijnspoorweg te reizen dan gebruik te maken van den Holl. weg. In hare verontwaardiging over de geldelijke sebadewelke men haar wil aan- doen doet de Directie eene vraag, waarop wij het antwoord niet schuldig willen blijven. Biz. 12 leest men Doch wij vragen met een gerust vertronwen en wij rigten die vraag aan alle gematigde en zaakkundige mannen of er eeri enkele grond van regtvan biliijkheid of van welbegrepen nut is, om eene zoo doodende schade aan de HoHandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij toe te brengen? Die Maatschappij heeft wel het ongeluk, bij sommige drijvers van de lijn van 's Gravenhage op Gouda in groote ongunst te staan doch is daarin eene toe- reikende reden gelegen om haar hare regtmatige bestaanmiddelcn te ontnemen Overigens heeft men slechts den eersten oorsprong van dat ontwerp te raadplegen en sl echts na tegaau door welke partijhoewel niet openlijk en niet regtstrecksdat ontwerp als middel tot winstbejag voor zich is aangegrepen, om die kunst- matig opgewekte ongunst van de eene Maatschappij, en de gewis even onverdieude begunstiging van de andere Maatschappij ge- heel naar waarde te schatten. Zeldzame verblinding voorwaar Wij willen eene wedervraag aan do Directie der H. S. M. rigten. Wat heeft de Directie van de H. S. Al. ooit gedaan, om het publieken voornamelijk de Residentieaan- genaam of nuttig te zijn? Wij antwoorden; niets, volstrekt niets hoegenaamd Hoe durft zij van kunst- matig opgewekte ongunst spreken daar zij gedurende haar bestaan altijd getoond heeft de Haagsche belangen te miskerineu en te verwaarloozen. Wy zullen ons niet,

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1