TELEGRAPHISCHE BERIGTEH. INGEZONDEN STUKKEJ. De Spoor weg. Latere liepeches. SSimiciilaiitlsclie lliiitenlandsclie Beur4»pri-ten. A l» V E It T K T I E It. 2i 'lijzen der Buitenl. Coupons en uitgel. Obligatien. afdeelingnam doze gelegenheid waar, om een ernstig woord te wijden aan de nagedachtenis van den man, die in verschillende betrekkingen getoond heeft, een tronwe vriend een edel mensch te zijn. In deze afdeelingsvergadering werd tevens besloten dat er in de maand Augustus a. s.weder eene feest- viering alhier zal worden gehouden. In de onderteekening van het ingezonden stuk van liet 's Gravenhaagscli Spoorweg Comitd, gisteren ge- plaatstis bet woord waarnemend abusivelijk geplaaist. Het moest zijnA. de PINTO, waarnemend Voorzitter. Arkel 28 Maart. In de op heden gehouden vergadering van stemgeregtigde ingelanden van den polder Arkelzijn met eeoe overgroote meerderheid van stemmende heeren P. van Maaswaal, tot schout en W. Yervoorn Jz.B. de Jong en C. B. Pellikaan, tot heemraden van dien polder verkozen. Haarlem, 29 Maart. Heden is aan het provinciaal Gouvernement van Noordholland aanbesteed het af- graven van eene bogt, op het Noordholiandsch Kanaal, in het dorp Koedijk en is gebleken minste inschrijver te zijn de heer P. Quant, te Amsterdam voor/51,000. JIUHT. KM HISI» K L BKttlkTE*. Schiedam, 30 Maart. Rogge, 145/2 ffi Coursche f 211 cont.143/2 f£ J. Archangel f 200 6/w. Gerst, 130/2 ffi Coursche 220 cont.,/221 1/m Moutwijn 16.50 per Ned. vat Jenever, f 22.— zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 23.25. Spoeling0.80 per ketel. Amsterdam 30 Maart. Granen ferm. Rogge stil. Koolzaad67 Koolzaad voorjaar.71 Raapolie- 39 39 Id. najaar- 41 Lijnolie najaar- 304 304 Id. Mei.33 QEX.TERE TIJUiXOEX.) Den 31 zullen fl 140 millioen amortisatie fonds verbrand IVeenen29 Maart aan obligatien uit het worden. De ontwerpen der landsstatutenthans voltooid zijnde, worden denKeizer ter goedkeuringonderworpen. Frankfort29 Maart. De Oostenrijksche regering heeft den Bbn^sdag medegedeelddat zij protesteert tegen de irrlljv.ing van de Italiaansche hertogdowmen bij Sardinje. De Pruissische vertegenwoordiger is teruggekomen op Pruissens voorbehoud ten aanzien der Keurhessische aangelegenh'eden. De Botidsdag heeft zich echter op nieuw beroepen op het ten deze gevallen besluit. Zurich 29 Maart. Het rapport van den Bonds- raad nopens de zaak van Savoye is thans bekeud geworden. Het komt op de volgende hoofdpunten neder Zwitserlands belangen uit het oogpunt van veili"- heid onafhankelijkheiden onzijdigheid, vorderen dat op zijne regten op het neutraal gedeelte van Savoye geen inbreuk gemaakt worde. Eene inlijving van de respective provincien bij Frankrijk zou in strjd zijn met de tractaten en de regten, en de belangen van Zwit- serland bedreigen. Het uitzigt op de goede diensten der Mogendheden kan evenwel tot geruststelling leiden, op voorwaarde dat geene besetting voor'shands zai plants hebben en het status quo geeerbiedigd worde. Voorts wordt in het rapport voorgesteld de genomen maatregelen en aangevraagde credieten goed te keuren, den Bondsraad uit te noodigenverder kracbtdadig voort te gaan tot bescherraing van Zwit serlands belangen en zijne regten op de geneutraliseerde provincien zoodanige stappen te doen als leiden kunnen om het status quo te doen eerbiedigenen voorts om vergunainw te verleenen tot het nemen van alle maat regelen die noodig mogten worden bevonden. De Bondsvergadering zal op nieuw bijeengeroepen worden, indien de troepen onder de wapenen mo°,ten worden geroepen of andere dringende orastandigheden zich voordoen. De Bondsvergadering heeft na de indiening vanboven- genoemd rapporteene commissie van 23 leden be- roemddie het zal onderzoeken. Die commissie zal xnorgen reeds een voorstel doen. Turin 29 Maart. De karabiniers van den Paus hebben te Pesaro het Savooische wapen van het huis van den Piemonteschen consul afgerukt. De Pi-ins van Carignan is te Livorno aangekomen. Bij die gelegenheid is hem eene schitterende ontvangst te beurt gevallen. Te I lorence wacht den Prins eene zeer prachtige receptie. Alles wordt daartoe voorbereid. De terugkeerende Fransche regementen zullen zich suecessivelijk te Chambery en Nizza ophouden maar de militaire bezetting zal eerst dan plaats hebben wanneer dc noodige formaliteiten voor de inlijving afgeloopen zullen zijn. In Chablais en Faucigny zal voorloopig geen bezet ting worden gelegd. JLonden29 Maart. Sir Robert Peel heeft in de zitting van het Lagerhuis op heden aangekondigd dat hij morgen de aandacht van het Huis zal vestigen op de positie, die voor Zwitserland in het leven ge roepen wordt, door de inlijving van Savoye bij Frankrijk. De heer Lindsay heeft voorgesteld, een adres tot de Koningin te rigten, waarin H.M. verzocht wordt, onder- handelingen met de regering van Keizer Napoldon aan te knoopen, tot afschaffing der Fransche scheepvaart- wetten. De regering heeft zich met die motie vereenigd. Sir H. Hamilton geeft zijne voldoening er over te kennen dat de regering niet tegen de motie is. Hij 1 hoopt dat de onderhandelingen mogen leiden tot eene wijziging in het handelstractaat. De motie is daarop aangcnomen. Rome29 Maart. De Pauselijke regering heeft gisteren aan al de vertegen woordigers der Mogend heden alhier een protest gezonden tegen de aan- hechting der Legatien bij Pieinont. (Reuters Office.) Heden is afgekondigd de groote Kerkelijke ban tegen alien, die door daden beloften hulp, raadgeving, opstand of vijandelijken inval tot de onregtvaardige bemagtiging van de Romagna hebben medegewerkt. Dit stuk is op verschillende openbare plaatsen aangeplakt. Berlijn 29 Maart. Onze regering heeft gisteren haar antwoord op de nota van den heer Thouvenel gezonden. Zij keurt daarin af de inlijving van Savoye bij I rankrijk. Zwitserland 't welk zich zijne regten tegenover Piemont heeft voorbehouden heeft een be- roep gedaan op de Mogendheden. Die regten moeten onderzocht en besehermd worden. Pruissen zal het Zwitsersche vraagstuk in eene afzonderlijke nota be handelen. Turin 29 Maart. Het oflieiele dagblad maakt het verdrag bekendbetreffende den afstand van Savoye en het arrondissement Nizza aan Frankrijk. Farijs30 Maart. De Moniteur van heden bevat den tekst van het verdrag betreffende den afstand van Savoye en Nizza, welke overeenstemt met den korten tnhoud, welke daarvan reeds is gegeven.Voortsleest men er nog indat gemengde commissien het aandeel zullen be- palen, hetwelk Savoye en Nizza in de Sardinische sehtild en in de nakoming van verpligtingen, uit verschillende verbtndtenissen voortvloeijende,zullen moeten dragen.Do Sardinische regering behoudt zich nogtans voorde doorgraving van den berg Cenis te voltooijen. Het ver drag is uitvoerbaar voor Sardinia, zoodra het door de Wetgevende Magt zal bekrachtigd zijn. De Senaat heeft met 116 tegen 16 stemmen be sloten over te gaan tot de orde van den dag op de ingekomen petitien, waarbij de tusschenkorast van dat Staatsligchaam gevraagd werd ten gunste van de wereldlijke magt des Pausen. De Constitutionnel geeft een uittreksel van de procla- raatie, waarbij Koning Victor Emanuel de bevolkingen van Savoye en Nizza van haren aan hem afgelegden eed ontslaat. Aan het slot van dat stuk zegt de Koning: frankrijk en Italie zijn twee zuster-natienwier be- stemming is, aan het hoofd der beschaving te gaan. Madrid29 Maart. De Gaceta bevat de voor- loopige vredesvoorwaarden met Marocco. Belialve betgeen reeds daaromtrent bekend is, staat Marocco aan Spanje het geheele grondgebied af, 'twelk zich van de zee tot aan den hollen weg van Anghera uitstrektevenzeer als dat, 'twelk Santa-Cruz noodig heeft langs den Oceaan. De overeenkomst van 18591, betreffende de plaatsen Melilla, Penon en Alhucemas, wordt geratificeerd. De vrede zal te Tetouan onder- toekend worden v66r deft 25 Gudurende dien tijd worden alle vijandelijkheden gestaakt, Het Spaan- sche leger behoudt zich het regt voor, de Kabvlen te tuchtigen. Men zegt, dat het hof zich Dingsdag aanst. naar Aranjuez zal begeven. De Maarschalk O'Donnell zal, onmiddellijk na het sluiten van den vrede, terug- kcerenen daarop zullen de Cortes dadelijk bijeen worden geroepen. i?fat seille 30 Maart. Er zijn hier berigten uit Ivonstiintinopei van den 21. De Panslavistisclie woe- ingen liouden aan zonder evenwel nog een dreigend kaiakter aan te nemen. De Fransche vertegenwoor- digei te Belgrado heeft tot gematigdheid aangeraden waaropdezoon van den hospodar met hevigheid «eant- woord heeft. De Porte had van Rusland° verkregen dat de Prins Dolgorucki teruggeroeperi zal wordem De -lurksche teening werd te Londen uitgeschreven. De Sultan heeft aan de Candioten kwijtschelding ver- leend. Vorst Couza heeft den Vorst George Stirbey in hechtenis doen nemen, als schuldig aan hoogverraad. De pakketbootwaarmede de heer Veuillot uit Rome terugkeertwordt heden verwacht. AMSTKKWAM 30 Maart. Nederlaxd. VVerk. Sch. 2J pet. 63 634 63i Dito dito .3 74| 75£ Dito dito 4 972 98 Syndicaat' 3£ Handel-Maatschappij 4^ 125 Belgie. Bij Rothschild 2^ Ruslaxd. Bij Hope en C°. 1798 en 1816 5 1024 Dito 1828-1829. 5 lOlf Dito 1831/33 5 78| Stieglitz4 793 Dito 1854 5 Dito 1855 5 Engelsche41 Spanje. Nieuw 3°/0 thans 1^ 334 Buitenlandsche3 Binnenlandsehe 3 43-% Portugal. Te Londen .3 42 fi Oostenrijk. Metalliek 1816-1852 5 47 47± 47 Dito Zilv. Nation 5 54 541 54-% Dito Zilver 1849-1854 5 68| Frankfort80 Maart. Metall. 49 Nat. Id. 564, Crediet Actien 165.50, Wissel Amsterdam 99f. Londen30 Maart. Consols 94JMexico 21 Spanje 34f, dito 45, dito Coup. Cert. Parijo, 30 Maart. Fransche Rente 70.65, Fransche Cred. Mob. 800, Binnenl. Spanje 11|, dito dito 331, Russisehe Spoorwegen 485 Antwerpen, 30 Maart. Metalliek 50^, dito Nat. 58, Binnenl. Spanje 44, dito dito 33f, Crediet Prost. 363. Weenen, 30 Maart. Metall. 68.50, id. National 78,50. Wissel Londen 132. II. 88j( 98^ 98^ Er zijnonder meer anderen, twee opmerkin^n die doodelijk zijn voor het monopolie-stelseld.u de Hollandsche Spoorwegmaatschappij zich vleit, door de hulp harer patronendoor te drijveu. Vooreerst, dat geene volledige aansluiting mo"elijk is, zoo lang men te doen heeft met twee Maatschappijen. I en tweede, dat het doel der Maatschappij nit- gedrukt in de artt. 1 en 2 harer statuten, uitsluitend bestaat in het aanleggen en gebruiken van eenen spoor- weg van Rotterdam naar Amsterdam en dat derhalve het leggen van nieuwe lijnen onwettig en ongeooiloofd is, zoo lang niet de statuten, op de wijze bij art. 33 voorgeschreven, zijn veranderden de gemaakte ver- anderingen door den Koning zijn goedgekeurd. De Hollandsche Maatschappij laat zich echter door zulke kleinigheden niet afschrikken. Voert men het eerste aanzij antwoordt in de boeken die zij laat schrijven, eenvoudig met eene verwijzinl naar de artt. 3 en 4 der wet van 21 Augustus 1859°; maar zij onthoudt zicli zorgvuldig van iedere mede-' ueeling van den inliond dier artikelen in haar hoek dat anders langdradig genoeg is. En zij heeft in dit laatste geen ongelijk. Die artikelen houden in dat iedere spoorweg, en dus 00k de Rijn-spoorwegverpiigt is, de aansluiting van andere wegente dul Li. en dat wjfi da onJ erneraers verpiigt zijn het gebruik van haren weg ten behoeve van andere spoorwegen toe te laten. Wil men echter deze laatste bepaling in toepassing brengen op den Woerdenschen weg, en dus de wa<rens van de Hollandsche Maatschappij laten doorloopen tot Emmenk, dan zal, ingevolge art. 58, aan den Rijn- spoorweg daarvoor door het Rijk eene sehadeloosstellin* moeten worden gegeven. 0 Dit schijnt echter niet in de bedoeling te ligo-en en het is 00k niet wel te vooronderstellen, dat het Riik geldehjke schadeloesstelling zal geven, om eene aan sluiting te verkrijgen, die men kosteloos kan bekoraen door de concessie to verleenen aan den weg Schevel ningen-Gouda. En als men de Regering daartoe al eens wect over te halen, is het dan te verwachten dat de Staten-Generaal zullen toestemraen in uit<'aven voor eenen weg, dien zij niet willen, eu dien niemand wil dan alleen de heeren van den Hollandschen spoorweg'' En als dit met gebeurt, hoe zal men dan zorgen (kit de plaatsen van en naar Scheveningen en's Graven- huge kunnen worden doorgenomon en hoe zul dan de last en de kosten der overpakking van personen en goederen aan het station Woerden worden vermeden Wordt het tweede aangevoerd in de vergaderingen der Maatschappij, dan wordt natuurlijk de bedenking die voor geene wederlegging vatbaar is, niet weder-' g men antwoordt eenvoudig met de raao-t- spreuk la legalile nous tue; wat wij doen willen, is wef in stnjd met de wet en met onze statutenraaareriseen regt hooger dan de wet en onze statuten, het is het regt van monopolie en het belang onzer beurzen En de vergadering zeer tevreden met deze schoohe oplos- sing ncemt het voorstel bij acclamatie aans en men laat den volgenden dag in de courauten drukken dat er eene regtskundige bedenking gemaakt is, die echter door de vergadermg niet is gedeeld. Men zegt intusschen, dat de regtskundige bedenkina zoo wel aan den Raad van Bestuur als aan den StaaV par la vote de la legalitedat is bij deurwaarders- exploiten onder protestis beteekend en het zal nu de vraag zijn ofde Regering, even toegevend en spoedig overtuigd als de algeraeene vergadering, met zulke holle phrases zal tevreden zijn ,en op grond daarvan alleen eene concessie zal verleenen aan iemanddien zij weet, dat onbevoegd is om die te vragen en te aanvaarden. 0 Er zijn er ten minste, diebeweren, dat het snuggere antwoord de onverbiddelijke veroordeeling van het zoo schoon bedachte plan met zich brengten die zeggen als uwe onderneraing de legalitef dat is in goed Hollandseh de wet en uwe eigen statuten tegen zich heeftdan is zij daarom alleen eene onraogelijkheid P. Dito 1847-1852 25£ Metalliek f 21.70 Nat. Met. Coup 28.60 Napelsche Divers. Eng. in p.st - 11.60 Eng. Russen - 11.80 Fransche 55.25 Belgische 55.75 Pruissischef 34.75 Spaansche Piasters. - 2.38 Coup, per - Hamb. Russen.... 32.87J Russ. in Zilv. R.33.50 Poolsche in fl.... - 27.37J Dollars23.40 Ondertrouwd A. A. van der LEI J DR UIJ V ESTEIJN en A. J. J. HATTINGA RAVEN, 's Gravexhage, 30 Maart 1860. Den 28 Maart is, te Luik voorspoedig bevallen van eene DOCHTERA. C. WERLEMANN—Scheij Eenige kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER W. M. A. vax DAM geliefde Eohtgenoote van 's Gravexhage, 30 Maart 1860. C- fiOKR- Eenige kennisgeving

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 4