rv. 8i. Woensdag, 4 April. I860. 9) VAN 518 i; 1 T K I Ii A A u i r s c ii l. a ar i>. DAGBLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE I)it Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie rnaanden f 5. Franco per post f 6. Brievenstukken en advertentien franco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.8 elke regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. Hij dit nommer wordt een Bij\n#gsel gratis uitgegeven. Marktprijzen der granen te Rotterdam, den 2 April 1860, zoo als die bij Burgemeeater en Wethouders zijn ingekomen 75-76 ffi Jar. Zeeuwsche Tarwe 78-79 i) Kleefsehe dito 77-78 Onde Poolache dito 72-73 Zeeuwsche Rogge 10.80 a/1 11.— i) 345.a n 355. 360.-— a 370. 7.40 a ii 750. D Wecuen als de handen 1 April. Tnsschen Napels en Engelnnd heeft thans eene zeer scherpe nota-wisseling plaats. Het Kabinet van de Beide Sicilien heeft niet alleen opheideringen gevraagd over de aanwezigheid eener Engelsche vloot in de Napelsche wateren maar zeer categorisch de verwijdering daarvan verlangd. Het gouvernement van Napels lieeft er op gewezendat 46n oorlogschip voldoende was, tot bescherrning van de belangen der in Napels vertoevende Kngelsche onderdanenen dat do opgewondenkeid der be- volkingsedert de aanwezigheid der Engelsche schepen zeer is toegenomen. Voorts zou het gouvernement niet aarzelen indien er thans oproer ontstond voor geheel Europa te verklarendat Engeland de aan- stoker van dien opstand is. Engeland heelc daarop geantwoord dat de Napelsche Regoring spoedig tot een geheel veranderd regeringsstelsel te besluiton of zich op eene verandcring van dynastie voor te be- bereiden heeft. De minister van buitenlandsche zaken heeft daarop willen antwoorden door den heer Elliot zijn paspoort te zenden, 'tgeen echter door tussehen- kouist van den Franschen gezant is voorkomen. F R A A K R IJ K. Pauijs 2 April. (Particuliere Correspondence.) Mag men de Fransche en Engelsche bladen geloo- ven dan is de loestand nog verre van gunstig. Bij de eersten onderscheiden zich de Constitutionnel en de Opinion Nationale, bij de laatsten de Daily News, de Times en de Morning Post, die evenmin Independance Beige, gedurende deze week in hunner abonnds zijn gekomen. De Constitutionnel voert vooral eene vrije kevige taalen tracht te doen uitkomendat de alles vermogende prestige van Napoldon noodig wasoib de alliantie door Engeland tot op een zeker punt te doen aannemen. En toch herhaal ik u dat de Keizer meer dan ooit geneigd is in eene scliikking te treden vooral nu men" op nieuw verzekert, dat Engeland PruissenOostenrijk en Rusland het eens zijn, e een collectiven stap ten gunste van Zwitserland bij onze regering zullen doen. Een ander daarop betrekking hebbend punt is de Troonrede, welke heden door den Koning van Sardinie, bij het openen van het Parlement, zal worden uitgesprokenen waarvan de inhoud hier met groote belangsteliing wordt te gemoet gezien.Iklieb ver- nomen, dat die Troonrede vooraf aan het oordeel des Keizers moet zijn onderworpen en allezins vredelievend en gematigd luidt. Vergun mij, u eenige bijzonderheden te mclden welke Ik nit den mond van een raijner vrienden cer- gisteren uit Rome teruggekeerd heb vernomen. De toestand moet er ellendig zijn, de schatkist is uit- geput evenzeer als de kas der banken van leening, welkenaar gij weetonder toezigt der Pauselijke Regering staan. Deze heeit daaruit op hare beurt geputzonder echter, in navolging der arme liedendaarvoor iets in pand te geven en nadat de 12 millioen waren verspild, door den heer Mires voor den aanleg van spoorwegen vi Teregt moet men zich dus afvragenwaarvan zal de Paus het leger onderhoudenmet welks reor- ganisatie generaal Lamoricibre is belast Toch niet van de opbrengst van Le denier de St. Pierretoch niet van de 50,000 franken welke de heer Laroche- Foucauld met 50 man soldaten ter beschikking van den H. Vader zal stellen deze hulpbronnen zijn ver van toereikend. Ik sprak zoo even van generaal Eamoriciere, en ik ben in staat u daaromtrent vrij stellige berigten mede te deelen. De generaal is den 18 Maart in het geheira van hier vertrokken vergezeld van zijn' adjudant en den geheimen kamerheer van den Paus de Merode, ziju neef. Hy ging over Brussel naar Weenen en van aar naar Triest waar eene stoomboot gereed lag welke hem naar Ancona heeft overgebragt. Zijne be trekking, welke hem jaarlijks 15,000 francs opbrengt, bestaat niet alleen in het reorganiseren van het Pau- selijk legermaar tevens in die van hoofd van het lepartement van oorlog, welke plaats reeds door ham moet zijn aangenomen. De II. Vader zou op zich genomen hebhenhet noodige verlof bij den Keizcr aan te vragen. Hij zou echter niet optreden dan na het vertrek der Fransche troepen nit Rome. Reeds zijn eenige agenten door den generaal belastofficieren in Spanje aan te werven waaraan vooral groot gebrek moet bestaan. De Keizerlijke regering zal scherp tegen de open- baarmaking van de excomraunicatie-bul waken waar van de Paus een afschrift aan alle bisschoppen heeft gezonden. Tegelijk hebben zij echter van onze regering een afschrift van de nota ontvangen welke door den Moniteur is medegedeeld. DePatn'e bevestigt hetgeenik uin mijn vorigen meldde, dat deNapolitaansche troepen den Kerkelijken staat niet zullen binnentrekken. Het is echter onwaardat er geene onderhandelingen tusschen den H. Stoel en Koning Ferdinand daaromtrent zouden zijn gevoerd, gelijk dat blad beweert. Uw nieuwbenoemde Minister van Buitenl. Zaken baron van Zuylen van Nyeveldtis uit Konstantinopel alhier aangekomeri. De Senaat zal spoedig een wets-ontwerp ontvangen houdende verlaging van het gehalte onzer zilveren munten welke nog altijd in groote lioeveelheden worden uitgevoerd. Ook spreekt men wedcr van de nieuwe leening, waarover ik u heb onderhouden. Er is niets meer van de vorige over. De Courrier du Dimanche bevestigt thans mijn berigt omtrent de ontvangst van het protest van den ex-Hertog van Toscane. Voorts spreekt dat blad van een ander protest tegen de inlijving der Romagna, den 26 Maart door kardinaal Antonelli aan de vrecnule gezanten te Rome overhandigd. Een derde protest korot van Oos tenrijk en belrefl de inlijving der Hertogdommen bij Sardiniazich daarbij beroepende op de vredcs-voor waarden van Villafranca en het tractaat van Zurich. De door gemeld blad medegedeelde inhoud van het protest van den Hertog van Moderia stemt geh overeen met hetgoen ik u daaromtrent, eenige dagon geleden, heb medegedeeld. Par||s 2 April. De nota van den Moniteuromtrent het niet openbaar maken enz. van de excommunioatie- bul desPatisen, heeft grooten indruk gemaaktzij be- wijst,datook de Keizer daarin is begrepen of het ten minste daarvoor houdt. Ongetwijfeld heeft Paus Pius IX in zekeremate, met smart en bitterheid de solidariteit van Frankrijk kunnen erkennen in de gebeurtenissen ten gevolge waarvan Hem de Romagna ontnomen is,maar daarbij moet'niet ver- geten worden, dat de weldaad debeleediging is voorafge- gaan en die overtroffen heeft, en zoo op dit oogenblik Z. H nog op den Pauselijken Stoel zit, hij dit alleen tedanken heeft aan den voorzitter der llepubliek die te Rome ge- wapenderhand het Pauselijk gezag heeft hersteid. Toen der tijd streed het hoofd van het uitvoerend gezag niet zonder gevaar tegen de minderheid der republi keinsche Vergaderingwelke zich op den tekst der Constitutie grondde en door het oproer van 13 Junij protesteerde. Men zegtdat balen gedrukte stukken den banvloek bevattende, op de grenzen in beslag zijn genomen, hetgeen trouwens uit de nota van den Moniteur op te maken is. In de tegenwoordige omstandigheden zou men moeten denken dat de Fransche troepen bezwaarlijk te Rome zullen kunnen blijven en de gevloekten moeijelijk den Paus kunnen beschermendie hen vloekt. Het statu quo schijnt echter te zullen blijven voortduren. Immers bevestigt het zich dat do Koning van Napels bepaald weigert zijne troepen ter vervanging der Fransche, naar Rome te zenden. En daaar nu ons gouvernement geene andere troepen te Rome wil toe- laten, zal het bezwaarlijk gaan hierin eenige verandering te brengen. Onder den invloed der geestelijkheidbestaat er in zekere provincien steeds eene vrij groote opgewonden- heid ten behoeve van het wereldlijk gezag des Pausen. In eenige zuidelijke departementeu alsmede in die van Bretagne, is een zeker aantal jongelingen, bijna uitsluitend van het platteland vertrokken ora de zaak van het Pausdom te verdedigen. Het voorbeeld van den generaal de Laraoriciere schijnt zelfs eenige jongelieden uit de voorstad St. Germain bewogen te hebbenom zich ook naar den Kerkelijken Staat te begeven. Een lid van eene der aanzienlijkste familien die zich vroeger onderschei den heeft met door eene openbare daad van zijne toe- treding tot het Keizerrijk te doen blijken moet thans wederom plotseling omgekeerd zijn en aanzienlijke sommen gevenom een zeker aantal soldaten uit te rusten ten behoeve van den Paus en zou hij zelfs aan dien kruistogt deelnemen. Een en ander verdient echter bevestiging. Men leest in den Constitutionnel Onderscheidene dagbladen hebben het vertrek naar Rome aangekondigd van den generaal de Laraoricibre, die tot het bevelhebberschap der Pauselijke troepen zou geroepen zijn. Zonder te onderzoeken in hoeverre dit berigt gegrond ij zullen wij ons bepalen met eenige aanhalingen van een vroeger tijdvakte doen. Den 16 April 1849 sprak de generaal de Lamo- riciere op de tribune der Nationale Vergadering de volgende woorden ,i Ik geloof, dat de Fransche troepen zich naar Italie begeven niet om de Romeinsche repuhliek te reddenwelketot mijn leedwezenniet kan gered worden, maar ten minste omdevrijheidteredden.ini En verder uu Indien men verneemt, zoo als er alle reden bestaat dit te gelooven dat wanneer de expeditie te Civita- Vecchia zal zijn ontsclieept, Oostenrijk op Rome zal aanrukken om er de Repuhliek te vernietigen den Paus te herstellen, er zijn invloed te bezegelen, vermeenen wij, dat er grond bestaat, het gouvernement te mag- tigen zijne expeditie op Rome te doen aanrukken ten einde wat mogelijk is van de schipbreuk te redden zoo niet de Romeinsche Repuhliekdan ten minste de vrijheid en den invloed van Frankrijk in Italie. Eenige woken later in do zitting van den 7 Mei sprak de heer de Lamorioidre deze nog meer beteekenende woorden uit mi De omstandigheden zijn zoo gewigtig als mogelijk is een legercorps van Fransche troepen staat thans voor de poorten van Rome, welligt omringd door de in opstand zijode bevolkingen welke billijkerwijzo ver- stoord zijn over den aanval. tegen hare vrijheid gerigt. mi a De geuchte generaal eindigde, met het gouverne ment uit te dagenzich te verklaren over de vraag, of hot al dan niet voornemens was dien strijd voort te zetten tegen de Romeinsche Repuhliek welke, naar het schijntniet in zoo wanhopenden toestand ver- keerdeals men vooronderstelde. n ii De heer de Lamoricibre, eindelijk stemde met den heer Ledru-Rollin en de Bergparty de uitnoodiging aan het gouvernement, om onverwijld de noodige maatregelen te nemen dat de expeditie van Italie niet langer zou worden onttrokken aan het doelwaarmede zij was afgezonden. >i» De Echo de I' Oise verzekertdat de Keizer be- velen gegeven lieeft tot de oprigting van een standbeeld voor Jeanne-d' Arc op den regteroever der Oise, tegen- over de oude brug van Compibgne, alwaar de heldin den 23 Mei 1130 in handen der Engelschen viel. Dit standbeeld zal geheel gevolgd worden naar het zoo bekende en populaire model, in der tijd door Prinses Mario van Orleans vervaardigd. Eergisteren avond tusschen 8 en 8| ureis by een juwelier in het Palais-Royal een zeer belangryke diefstal gepleegd. Twee welgekleede heeren kwamen het magazijn binnen met het doel om lorgnettes te koopen. Terwijl zij bezig waren die uit te zoeken kwamen twee dames met twee andere heeren binnen, die een horologie, 'twelk voor de raam aan de andere zijde van den winkel hing, wenschten te zien. De eigenaar van het magazijn bezig zijnde, dit horologie aan die heeren te doen zien, ligtten de dames den deksel van een door hare crinolines verborgen monster- kast op, en stalen daaruit, met groote bchendigheid een open kistje vol diamanten ringen van allerlei grootteter waarde van 250,000 fr. De twee heeren, hot omtrent den prijs van het horologie niet eens kun- nendc worden, vcrlieten het magazijn, voorafgegaan door de twee dames en op hetzelfde oogenblik waren het de beide eerste heeren omtrent den pry's der lorg nettes eens geworden en naderden zij het bureau, waarop de monsterkaRt lagten einde te betalen. Eerst toen deze laatsten weg waren, werd de diefstal ontdekt, doch van de dieven was geen spoor meer te zien. Van den diefstal is natuurlijk onmiddellijk aangifte gedaan. Eene depeche uit Lissabon van den 30 Maart houdt in, dat de Kamer der Afgevaardigden met 122

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1