bijvoegsel DAG BL A Ik AAA ZUIDHOLLAAD E\ SGBAVEAHAGE van WOENSGAG, 4 April 1§©0, n°. 81. IIIAAEALAVI). VAN HET SCRAVEVHISE, 3 Apn7. Bij Kon, besluit van 31 Maart jl., n°. 57, is benoemd tot ontvanger iler directe belastingen en accijnsen te Cnlenborgde heer W. B. van den Bosch thans ont vanger derzelfde middelen te Lisse c. a. By besluit van dezelfde dagteek.n°. 63, iabe noemd tot lid van de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamersde beer Jhr. Mr. W. G. Hovy voormalig agent van bet domein te Zwolle, thans wonende te 's Gravenhage. Bij besl. van gelijke dagt.n°. 50, heeft Z. M. goedgevonden aan den heer L. graaf van Bylandt grootmeester van 'sKonings Huis, tijdelijk toegevoegd aan Z. K. H. den Prins van Oranje, vergunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder-grootkruis der Frederiksordehem door Z. M. den Koning van Wurteraberg geschonken. Bij Kon. besl., mede van den 31 n°. 56 is be noemd tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Bath c. a.de heer C. H. Hagen, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Rijp. Bij besluit van den 27, n°. 66, heeft Z. M. be- williging vcrleend tot oprigting te Amsterdamvan de Nederl. centraal spoorwegmaatschappij. De berigten, welke uit Engeland worden ontvangen betrekkelijk den ziekte-toestand van H. K. H. Prinses Frederik, blijven steeds gunstig luiden. De audientie van den Minister van Marine zal op Vrijdag aanst. geen plaats hebben. Naar men verneemt, heeft de heer W. A. baron Schimmelpenninck van der Oije het lidraaatschap voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen en tevens ontslag gevraagd als lid der Tweede Kamer. Dientengevolge zal het hoofdkiesdistrict Zutphen eene nieuwe keuze moeten doen van een lid voor laatst- gemelde Kamer. De Nederlandsche Ilandelmaatschappij heeft wederom hare maandelijksche aanvraag gedaan om scheeps- ruimte van Java en Sumatra naar Nederlandvoor schepen vdor of op ultimo September 1858 voor liaar beladen binnengeltomen en wat nieuwe schepen be- treft, die, welke voor ultimo December 1859 zijn te water gelaten. De schepen, die op vodrnitreis zijn, moeten vddr of 10 September 1860 ter beschikking der Factory teBatavia worden gesteld. Zij heeft tevens bekend gemaakt, dat schepen op of na medio Maart 1858 gearriveerdvoorloopig worden vrijgesteld wat het transport van steenkolen betreft. De schepen welke regtstreeks van Nederland naar Java vertrekkenen vddr of op ultimo April zijn binnengekomenzijn echter verpligtindien de Maatschappij zulks verlangt circa 250 steenen per gemelen last te laden tot de vracht van/15 zonder meer, per 1000 stuk, beneven* p. m. 30 last stukgoederen tot de vracht van f 30 z. m. In de zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden van heden heeft de adv.-gen. Romer geconoludeerd tot verwerping van het beroepingesteld door P. Pijnacker tegen een arrest van het Hof in Zuidholland, waarbij bij tot de doodstraf is veroordeeld. llitspraak 24 April. Het Openbaar Ministerie heeft Maandag cassatie aangeteekendvan het arrest van het Provinciaal Geregtshof alhier van Vrijdag 11.waarbij P. v. d. B. aangeklaagd van poging tot omkooping van een open baar ambtenaar, van alle regtsvervolging was ont- slagen. De advocaat Mr. J. Ldon zal ook in cassatie voor den beklaagde optreden. Heden heeft het Prov. Geregtshof in Zuidholland uitspraak gedaan in de zaak van het Openbaar Minis terie, appellant van een vonnis der Arrondissements- Regtbank te Leiden, waarbij de heer Mr. G. W. v. B.vervolgd wegens het weigeien van den eed als getuige in eene strafzaak af te leggen deswege van alle regtsvervolging was ontslagen. Het Hof heeft hoofdzakelijk overwogen datnadat de geintimeerde zoowel in de teregtzitting der Regtbank van den 10 February 11. als in die van den volgenden dag, ver- zocht had van het afleggen van den eed te mogen verschoond blijven omdat hij daartegen godsdienstige bezwaren verklaarde te hebben ofschoon niet meer behoorende tot de Doopsgezinde gemeente bereid was de belofte af te leggen van de waarheid te zullen zeg- gen eene belofte, die bij het genoemdekerkgenootschap is toegelaten en terwijl de Doopsgezinde gemeente is eene gezindheiddie erkend en toegelaten is, de geintimeerde, volgens art. 183 van het Wetboek van Strafvordering, tot het afleggen van zoodanige belofte had kunnen toegelaten worden en hij dus niet verkeerde in het geval van artt. 179 en 180 van het evengemeld Wetboek dat er alzoo ten onregte eene gevangenisstraf in de eerste teregtzitting is uitge- sprokendaargelatendat er in geen geval geld- boete kon worden uitgesproken als zijnde het tweede lid van art. 177 Wetb. van Strain, niet toepasselijk gesteld bij art. 179. Op deze gronden is, met tenietdne- ning van het hooger beroep en vernietiging der vonnissen van 10 en 17 Febr., op r.ieuw regtdoende, de geintimeerde verklaard niet schuldig aan weigering van het afleggen van den eed of de belofte als getuige in eene strafzaak Tioch aan volhardingin die weigering, en is hij daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den Staat. Door deze uitspraak is echter, zoo als men zietde hoofdvraag in deze niet beslist. Naar men verneemt, is de luit.-kol. J. G. A. Beyer, commanderende het depot van het 4de regement infan- terie, in zijn' rang en betrekking overgeplaatst bij het depot van het 8ste reg. van gemeld wapen, te Groningen gestationeerd. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is, op voorstel van Burgemeester en Wethouders, met algemeene stemmen besloten, een nader ad res aan Z. M. den Koning in te dienen, ten einde met kracht te onder- steunen de aanvraag tot concessie van den spoorweg Scheveningen-Goudadoor de heeren Schretlen en Maxwils gedaaD. Onder de ingekoraen mededeelingenmei kt men op eene kennisgeving van den heer Mr. F. C. Donker Curtius, dat hij besloten hebbende de regtspractijk als advocaat te verlatenzijne betrekking van con- sulent der Gemeente met den 1 Mei 1860 wenscht neder te leggen. Yervolgens is tot hulponderwijzer 3de kl. bij de burgerschool te Scheveningen benoemd de heer H. P. Dewald. Daarna zijn de verschillende aan dc orde gestelde punten (zie ons nommer van Zondag-Maandag 11.) afgehandeld en aangenomen. idier, herkomstig van West-Afrikunaby de rivier Camaroon den naam van Penseelzwijn geven, naar aanleiding van de sierlijke witte haren, aan de pust der spitse ooren geplaatst. In de maand Junij aanst. zal de wereldberoetnde treurspelspeelster Mw. Adelaide Ristoriin den grooten schouwburg te Amsterdam weder eenige voorstellingen geven. Men meldt uit Dirksland van den 31 Maart: Sedert circa 3 weken is er storing op de telegraaflijn tusschen deze plaats en Hellevoetsluisten gevolge van het breken van den kabel. Een gedeelte daarvan is reeds gevonden doch de pogingen om ook het andere gedeelte raagtig te worden zijn tot heden niet met een gunstigen uitslag bekroond geworden. Men vleit zich dat wanneer de weersgesteldheid verandertde kabel zal worden gevonden terwijl de Rotterdamsche tele- graaf-maatschappij anders tot het leggen van een nieuwen kabel zal moeten besluiten. Jhr. W. Boreel van Hogelanden tiendhefter in de gemeenten Velzen en Schooten, heeft de landeigenaats aldaar iu de gelegenheid gesteld huune eigendommen door afkoop tegen eene kleine som van dien last te bevrijden. Velen hebben met dankbaarheid van die gelegenheid gebruik gemaakt. Een gedeelte van den ver- koopprijs der tienden is door den heer Boreel aangewend om aan behoeftigen levensmiddelen te doen uitreiken. Eernisteren is te Utrecht overleden de heer Mr. Karel Lodewijk Schiiller tot Peursnm auditeur-militair in het provinciaal commanderaent van Utrecht, lid van den gemeenteraad en practiserend advocaat. De over- ledene was bekerul als iemand van een standvastig karakter en daarom hooggeaehtminzaam in den ora- gang, schrander van geest en bereid om te helpen daar waar het noodig was; zijne vrouw en 7 kinderen betreuren dit groot verlies. Over een voorstel, in den Amsterdamschon Gemeente raad gedaan, 'twelk inhielddat in de Amsterdamsche Stadsbank van leening, onder anderenniet zouden worden beleend sieradeD en andere voorwerpenvoor de eeredienst bestemd goederenblijkbaar komende uit algemeen erkende instellingen van weldadigheid Bijbels of kerkboeken, voorzien van het merk van Bijbel- genootschappenenz. enz.staakten de stemmen eu derhalve zal het in herstemming koraen. Tijdcns den Krim-oorlog toen er weinig werk was en het diamantwerkersvak liijkans stil stondwerd er soms gereedschap, tot het uitoefenen van genoemd vak noodig, in de Bank gebragt en aangenomen. Tot nu too nam de Bank panden aan van eene waarde van 15 cents en was de hoogste beleening op een pand 10,000. Voortaan zal de minste beleening 70 cents zijn, omdat de 200,000 pandjes, van ongeveer 15 cents, te weinig voordeel opleveren en de beleening daarvan ten voordeele der behoeftigen zelven dient te worden beperkt. Een der leden van den Raad wilde, dat de hoog- sto beleeningssom op 4000 zou worden gesteld maar dit werd verworpennadat de heer Corver Hooft had medegedecld, dat in de geldcrisis van 1848, handelaarsbekend aan de beurs in den groothandeldoor groote beleeningssommen van de bank van leening, voor een val zijn behoed zonder dat liun crediet daardoor leed welk laatste het geval niet zou zijn geweestindien die kooplieden zich hadden gewend tot de Nederlandsche Bank. Ds. Wolters, van Schagen heeft de beroeping naar Harlingen aangenomen. In de diergaarde van het KoniDklijk Zoologisch Genootschap, te Amsterdam is een hoogst merkwaardig dier aangekomen, sedert weinige jaren door Dr. Gray aan de wetenschap bekend gemaakt onder den naam van Potamochoerus penicillatus. Men wil aan dit fraaije In de afgoloopen week werd men te Kesteren een hert gewaar dat aanstonds vervolgd in den zooge- naamden Ouden Rijn sprong. Een der vervolgers sprong het dier fluks nagreep het en gaf daardoor aan anderen gelegenheid het met stokken enz. te dooden. Zonder twijfel is dit een vlugteling van de Veluwe. Naar men verneemt, is in het tuchthuis teLeeuwarden overleden de laatste medepligtige (H. Hulting, van Beverwijk,) aan den aanslag tegen het leven van den generaal Boreelvoor welk feit hij door het Prov. Geregtshof werd veroordeeld tot 20 jaren tuchthuis- straf, waarvan nu reeds 11 jaren waren verloopen. 'Uit eene voorloopige opgave der bevolking in Limburg, op 31 December 1859 blijkt, dat zij bcdroeg 215,351 personen als 108,701 van het mannelijk en 106,650 van het vrouwelijk geslacht. Maastricht telde 27,195 zielenRoermond 8397, Venlo 7304, Weert 6806, Venray4913, Heerlen4822, Kerkrade 4800, Sittard 4773, Bergen 4348, Maasbrde 4314, Nederweert 4251 enz. Rotterdam 2 April. Het volgendo feit is ons ter oore gekomenhetwelk op grootere schaal wel cens in den handeldaar waar men zich wegens belangrijke sommen, van den telegraaf tot het afdoen van transaction hedienttot groote ongelegenheden en verliezen zou kunnen aanleiding geven. Men weetdat sedert zoologische tuinen en dier- gaarden niet meer slechts het privilegie van een paar groote wercldsteden zijn, maar meer algemeen zijn daargesteldde koop en verkoop van vreemde dieren een werkelijk geregelde handel is gewordenwaarin belangrijke sommen worden omgezet. Een bekend handelaar in dit vakte Londen gevestigden als zoodanig vrij algemeen bekendeene groote partij vreemde en daaronder zeldzamc en kostbare dieren oulvangen hebbende, waaronder een olifant, bood die dieren per telegraaf tot verschillende prijzen aan de directie van de diergaarde eener Duitsche rijksstad aan en verzocht, in geval van aanname een persoon van wege de directie naar Rotterdam af te zenden waar de verkooper dan mede ter aflevering komeu zoude. Het antwoorddat de koopman te London ontving, was: «Wij accepteren met den olifant." De expe- ditie had plaatsbenevens de oritmoeting van kooper en verkooper bier ter stedc. Het bleek toen echter dat de telegraaf cen abuis had gemaakt en juist het tegenovergestelde had overgeseind van hetgeen was op- gegeven. De directie der Duitsche diergaarde, namelijk had het berigt gezonden dat zij accepteerdemaar niet den olifant. In deze moeijolijke positiej, en terwijl de eigeDaar dat kolossale dier ongaarne wederom naar Londen mede namen de quaestie van regt ten deze welligt moeijelijk te beslissen zoude zijn, kwamen de eigenaar en de afgezondene der koopers met elkander overeen dat de laatste aan zijne commissie van bestuur om verlof zoude vragen nu ook dien olifant maar tot een verminderden prijs aan te nemen. Dat antwoord nu kwam toestemmend maar ziet helaas te laat het beest was dien nacht in het pakhuis van een' derden gestorven en ligt daar nu nog op dit oogenblik als corpus delicti in eene zeer moeijelyke quaestie, die geldelijk ook niet zoo gering was daar wij meenen, dat die som tusschen de /2000 a/ 3000 bedraagt en welligt meer. Lang zal men dat doode dier ook niet meer als stuk van proces kunnen bewaren, daar het juist tot die soorteri behoortdie zeer gemak- kelijk en snel tot bederf overgaan. (N. E. C.) Breda 3 April. De kapitein de Bovy, van het 2de regement vesting-artillerie alhieris benoemd tot adjudant van het artilleric-materieel te Willemstad. Langstraat, 29 Maart. De drukte in den hooi- handel houdt nog steeds aan. Reeds sedert 1 Jan, zyn te Waspik en Raamsdonk 15 persen dag en nacht in

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3