W. 87. Donderdag13 April. 1860. ■VAN M 11 T Si li A A I>. 't DAGBLAD OIDHOLLiND EN SGRAVENHAGE Dit Dagblad verschijnt dagelij/csuitgenomen Zon- en F eestdajen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6 Br .evenslukken en advertentien Ira 11 co aan 't Bureau van dit Pny'ijad. Prijs der advertentien van 1 6 repels f 1.80, regelmeer 25 cents, behalve het zeyel. Groote letters navrmate de ruimtr, welke zij beslaan. MCR«EMKKSTER en WETHOVDERS van 's GuaveshaGE zijn voornemens op Woensdagden 18 April I860, des namiddags ten ddn lire, op he! Raadhuis in het openbaar AAN TE BESTEDEN Het oiakcii van ccne 8TEEXES BRIIG, aan ilea West-SBuItenelngel alliier. Het bestek en de voorwaarden van aanbesteding licrtryn ter lezing aan de Gemeentewerfen zijn in druk verkrijgbaar ter plaatselijke Secretarie 2de Afdeeling tegen betaling van 0 20 per exemplaar. DU1T8GIILANO. Wccnen 9 April. De inschrijving voor de nieuwe loterij-leening is hier gesloten. Zij heeft niet aan de verwachting beantwobrd en vermoedelijk zal er om- 3treek3 de hclft geteekend zijn. Van deze som is door de groote actien-maatschnppijen, als: deorediet inrigting, spoorwegmaatschappijen enz. voor een vierde deel genomenl De stad Weenen heeft 1 millioen en de bankiers Sina en Stametz en Comp. liebben mede ieder voor gelijke som geteekend. Het familie-fonds van het Keizerlijk Huis en de Aartshertogen hebben gezamenlijk voor 1 millioen ingeschreven De aristocratic heeft zich veelal van de deelneming onthotiden. Van al de l ijke Vorsten en Graven waaronder er zijn die een nicer dan Vorstelijk vermogen bezittenwordt er geen gevonden die voor meer dan 100,000fl. heeft ge teekend. De minister van finantien heeft de inteekening in be Kroonlanden voor nog niet gesioieu vferklaard hoewel daar, even als in het geheele Ilijk de sluiting bepaald was op 7 April. Als reden daarvoor geeft de minister op, dat de bureau's van inschrijving daar te laat zijn georganiseerd. Volgens brieven uit Hongarye, bestaat er echter weinig vooruitzigtdat dit baten zaldaar de bevolking van dat land verarmd is onder den druk der belas- tingen. Nog nimroer hebben er zoo veel execution pluats gehad wegens achterstallige belasting als tegonvvoordig. De adel, welke zich daar uit beginsel onthoudtzou de geheele som willen teekenen indien het Hof van W eenen besluiten konvroegere belof'ten gestand te doen en Hongarye weder in dien zelfstandigen toestand brengen, waarin het onder vorige Iveizers uit het Huis llabsburg verkeerde. Wei bleef er dan nog zeer veel te wenschen overig, maar er zou dan ten minste een blijk zijn, dat het der Regering ernst is de liefdu der bevolking van dit ongelukkig land te herwinncn. De Ost. U. Post zegtWij gelooverr dat Louis Napoleon vooreorst te vreden zal zijn indien hij den gemaakten buit rustig kan veiteren. Erankrijk toch heeft twee oorlogen moeten maken vddr het hem is gelukt, e'dn voet gronds te winnen. De aanhechting van .Savoye en Nizza geeft den Keizcr vooreerst stofgenoeg de Franschen bezig te houden en zich als een ver- grooter van grondgebied tc laten roemen. Zoolang deze stof niet verteerd is zal hij weinig lust gevoelen op nieuwen buit uit tegaan. Hoe zou hij dit ook kunnen doen? Voor het oogenblik is Frankrijk gelsoleerd, in zoo verre namolijk, dat hetgeen alliantie heeft, waarop het bij eene groote, misschien aanvallende onderneming rekenen kan. Er bestaat wel noggeene coalitie tegen Frankrijkde censgezindheid der Mogendheden is zelfs nog niet eens zoo ver gevorderd om eene gezamenlijke verklaring ten gunste van Zwitserland mogelijk te maken; maar de coalitie zit in de lucht en Napoldon III behoeft thans slechts eene schrede verder te gaan om de kaart van Europa, waar die hem niet meer bevaltte ver- anderenof die coalitie zal spoedig gevormd zijn. Dit weet men in de Tuilerien, en men zal zich wel wacbten met de deur in het huis te vallen. Integendeel men zal beginnen met weder vrede en volksgeluk te prediken en stil, doeh voorbereid.afwachtentot. de stem ming weder veranderten tusschen-gebeurtenissen plaats grijpen welke op nienw den twistappel tusschen de Mogendheden werpt. Uit Turkye luiden de berigten hoogst ongunstig. Met elken dag wordt het duidelijker, dat spoedig groote gebeurtenissen te wachten zijn. Hier ziet men met leedwezen dat in Konstantinopel de goede ver- standhouding tusschen Rusland en Frankrijk onafge- broken voortduurt. De Porte maakt groote legers op het papier, 't welk dan naar de oproerige provincien wordt gezondenin plaats van de troepen. Inmiddels zijn de kosten van dat leger even groot alsoi' het werkelijk hestond. De ongehoorde verkwisting en weelde van de hooge staatsdienaars en krijgsbevelhebbers gaan alle beschrijving to boven. Zelfs de grootste voorstanders van het Turksche Ryk zijn overtuigd dat er ver- andering moet komen wil men het geheele Rijk niet in duigen zien vallen. Het blijkt meer en meer dat memand beter met den waren toestand van het Turksche Rijk bekend was dan KeizerNico- laas, die den instortenden bouwval wilde verdeelen. De dweepzucht der Mahomedanen klimt, naarmate zij inwendig verzwakken en alleen het bewnstzijn, dat zij geen zelfstandig volk meer zijn zal daaraan mis schien een einde maken. Uit Rome wordt berigt dat generaal Lnmoriciere voorwaarden heeft gesteld voor hij het opperhevel- hebberschnp over het leger aanvaardde. Daaronder behoortdat hij alleen met den Paus wil handelen en aan dezen ondergeschikt zijn. Het geheele Ivabinet moet nevensniet boven hem staan. Daar het initiatief der benoeming van den generaal van den Paus zelf is uitgegaan en kardinaal Antonelli nog geen kennis droeg van het voorsteltoen het reeds voor- waardelijk was aangenomen vooronderstelt men dat die voorwaarde geen bezwaar zal zijn. F K A N K R IJ K, Pari,is 10 April. Particuliere Correspoudentie.) Het communique orizer regering aan den Pays en de I'atrie heeft bij het optimistisch gedeelte van ons publiek een zeer gunstigen indruk gemaakt. Nog in mijn vorigen heb ik uwe aandacht op de siuaadredenen gevestigd waarmede die bladen Engelarid als over laden eif hetgeci: 'niei- k.»n roortduren, vviliitc iuc.i niet een hevigen pennestrijd tusschen onzo en de En- gelscho dagbluden zien uilbarsten welke onvermijde- iijk tot hot graven eener diepe klove tusschen beido regcringen moest voeren, Ik weet zeer goed dat ill een constitutlonneel land, waar do drukpers een van de regering onafhankolyk ligchaam vormthet hoofd van den Staat in zekerc mate niet verantwoordelijk is voor de oordeelvellingen der dagbladen over een buitenlandsch bestuur; maar daar, waar de journalistenhelaas! een georganiseerd legercorps vormen dat iedcron dag het wacht- woord uit den mond van den opperbevelhebber ont- vangten die dus zou kunnen zeggen; La presse c'est moidaar, zeg ik assiinileert men te regt den bevel- hobbor en zijne troepen, het hoofd' van den Staat en de drukpers. En hetgeen ik zoo even zeide wordt niet alleen in het buitcnland, maar ook in F'rank- rijk aldus beoordeeld ja men durfde zelfs zeg gen dat de artikelen van den Pays on de Patrie door den beer Granier de Cassagnae geinspireerd en door den beer Thouvenel herzien waren en dat het communique slechts moet dienen om aan te toonen dat Engeland geen vertrouwen verdiont en Frankrijk desniettegenstaandealles wil doen, om de entente cordiale tusschen beide volkeren te bewaren. Voor de echtheid dezer gernchten kan ik niet instaan ik heb ze slechts aangebaaldom aan te toonen hoe alle onwettigo en despotiko handelingen dikwijls gevolgen kunnen hebben welke men gaarne wilde vermijden. Dit weet ik echter, dat lord Cowley jl. Zaturdag een onderhoud met den Keizer heeft gehad waarin hij zich namens zijne regering over de taal dei'FTansche dagbladen heeft beklaagd. Het communique heeft echter van de hand des Koi- zers zelve, eene niet onbelangrijke wijziging onder- gaan. Er stund namelijk Deze beschuldigingen zijn, zoo als zij het zelve erkennenvan alle juistheid ontbloot, hetgeen in van alle echtheid ontbloot is vevanderd. De opgewondenheid sedert conigen tijd in Zwitser land heerschende, heeft nog niet opgehouden. De beer Thouvenel houdt zich druk bezig met het redigeren eenercirculaire, welkeopdeze aangelegenheid betrekking schijnt te hebben. Na Engeland beschuldigd te hebben, den tegeustand van Zwitserland aan te liitsen be- schuldigt de Patrie thans een aldanr verblijf houdendeu Franschen officier van hetzclfde. Waarschijnlijk wordt daarmede de generaal Charras bedoeld. Ook is men hierorntrent de heraadslagingen van het Sardinisch Parlement, nopens den afstand van Savoye, niet zonder ongerustheid. De Patrie spoort Zwitserland aan zich onmiddellijk met Frankrijk te verstaan, en voegt er het volgende bij Men schrijft ons van Turin onder dag- teekening van den 6 dezerdat de opgewonden partij aan welker hoofd generaal Garribaldi staat, alles aanwendtom het tractaat van afstand van Savoye aan Frankrijk door het Parlement te doen verwerpen. De regering van Piemont heeft beslotenhare ver- pligtingen te vervullen en de eischen der opgewonden partij te bestryden. Het hoofd van het Ivabinet van Turin heeft stellig verklaard zijn ontslag te zullen nemenindien de ratiflcatie van het tractaat moet worden verwo pen. De heer de la Rivedie door Zwitserland naar Londen is afgevaardigd is, naar ik raeen dezelfle, die indertijd eene brochure heeft uitgegeven, ten eindo de inlijving van ChablaisFaucigny en Savooisch Gdn5ve bij Zwitserland te bepleiten. Yoorts verneem ik dat de outvungst van den Koning van Sardinia te Florence schitterend zal zijn. Bij die geleger.heid zou voor het eerst do naara van Italiaansch Koningrijk officieel worden afgekondigd. Z VI. zou op zijn togten dit is niet zonder beteekenis door dm heer Hudson, Engelsch gezant te Turin worden vergeztld, Ook wil de Regering het vroeger aangenomen tien- deelige muntstelsel in al hare Staten invoeren. De inzamelingen alhier ter s.iedc ten behoeve van den Paus duren nog altijd voort. Woensdag jl. heeft generaal de Lamoriciere eene langdurige hijeenkemst met den generaal de Goyon gehad. Onze regering heeft besloten, dat, ieder der te gieten gegroefde kanonnen, den naam zal dragen van een der hoofdofficieren die in don jongsten oorlog zijn gesneuveld. Ik decide u ook vroeger reeds mede, dat de correc- tionele regt'oank te Met;'.eenige breeders der Chris- telijke leer zou vervolgendie. op de seholen der regementskinderen aldnar, tegen de regerir.g waren te velde getrokken. Een hunner. Rdiny .h>ly is thans daarvoor vero'oraeeld tot 15 dagen gevangenisstraf en 50 frankon boetc. De overigen zijn vrijgesproken. Fftrijtt10 April. De Aartsbisschop van Parijs heeft aan alle pastoors dozer hoofdstad last gegeven de gebeden voor den Paus, aanvankelijk tot Paschen he- volen, tot Hcmelvaartsdag te verlengen. Die circulaire is in al de kerken dezer hoofdstad afgelezen. De Aarts bisschop bezigt daarin uiidrukkingen welke van de meeste sympathie voor den Pat* getuigenen hij beveelt de goloovigen aan, den Oppcrpriester in hunno ge- dachten te houden in een' tijd, waarin Hij onge- lukkigor is en meer vervolgd wordt dan ooit. Het gouvernement schijnt niet geheel ongewapend te willen blijven tegen een mogclijkendoor de geeste- lijklicid te voeren strijd. Zoo spreckt men van eene tweevoudige Vertrouwelijke circulaire van den heer Deiangle, zoowel aan de Hoven als aan de regtbanken, met het d'oel om voor de belangen van den Staat te waken. De Pays doct het communique (zie ons vorig nummer) van de voigendo nota vergezeld gaan (i Wij vereenigen ons ten voile met het donkbeeld waar van dit communique is uitgegaan en wij zullen ons steeds gclukkig achten te gelooven, dat het land, waarvan daarin gesproken wordt, overal gctrouw blijve aan de hoginselen van orde, een gouvernement, zoo- danig als het zijne, waardig. u De revolutionaire deukbeelden hebben veel invloed en vele aanhangers cn het is te hopen dat alle groote natien zich vereenigen om die te bestrijden. De Constilutionnel deelt mede, dat de generaals Trochu en Valsin FIsterhazij in het kamp van Chalons bevel over divisien zuileu voeren de generaal Mar- cefas zal zich mede derwaarts met eene divisie be- geven. De manoeuvres in het kamp zullen den 15 Mei een aanvang nemen en tot den 1 October duren. Een ander dagblad verzekert, dat ook in de om- streken van ioulousc, gedurende den aanstaanden zomer, een kamp zal worden opgerigt. Te Brest is bevel ontvaDgen alle maatregelen te nemen, ten einde dc werkzaamheden aan den spoorweg met den meesten ijver voort te zetten. Eeu dagblad zegt, dat het de begeerte der regering is, dat de verbindiug dezer hoofdstad met Brestuit een maritiem en handelsoogpunt van zoo groot gewigtzoo spoedig mogelijk plaats hebbe. Onderscheidene onzer dagbladen hebben her- haaldelijk medegedeeld dat de Vorst van Monaco met ons gouvernement in onderhandeling was orntrent den afstand van zijn Vorstendom. De Vorst heeft thans die geruchten in een dagblad doen tegenspreken. De politie te Lyon heeft eene arrestatie gedaan welke in verband schijnt te staan met den diefstal van diamanten dezer dagen bij een' winkelier in het Palais- Royal gepleegd. Men kondigt op ol'liciele wijze aandat het

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1