TELEGRAPHISCHE BERIGTEN. Koning 1 B I H.VIi A X it. VIERDE KLASSE. Nl 8024 f 25000. N°. 19367 f 400. 15846 - 5000. 19651 - 400. 189 - 2000. 4814 - 200. 7445 - 1500. 12785 - 200. 1831 - 1000. 4188 - 100. 11436 - 1000. 9191 - 100. 11987 - 1000. 10850 - 100. 15678 - 1000. 12414 - 100. 9469 - 400. ttembureau in Nizza den 15, en in Savoye den 22 zal geopend zijn om bij algemeene stemming de bevol- kingen der beide landen nopens de inlijving te raad- plegen. Dit verlangen van het Keizerlijk gouvernement, om aan de inbezitneming dier beide provincien al de vormen eener legale goedkeuring door het volk te geven, scbijnt inderdaad de meening in te sluiten dat men bet niet noodig achtEuropa in eene Conferenlie te raadplegen. Het Piemontesche gouvernement vordert op dit oogenblik van dat van Rome niet alleen de bevrijding der gevangenenuit de Romagna opgeligt, maarook het bezit van een paleisaan de kroon van Toscane behoorende, en welke waarschijnl'jk tot verblijf van den gezant dier Mogendheid te Rome strekte. Om ziuh een denkbeeld te maken van de openbare meening der geestelijkheid in Sardinia, en van het vast besluit van een zeer groot aantal geestelijken om het nationaal belang niet van het godsdienstige af te scheiden en alzoo onverbrekelijk aan Koning Victor Emanuel gehecht te blijven, kan strekken de mede- deeling'van een adres, den 3 dezer, namens de gees telijkheid der stad Pignerolden Koning aangeboden. Dit adre3 door een der uitstekendste geestelijken van Piemont opgesteld is van den volgenden inhoud: Sire De sctiitterende roem waarvan uw Troon om ringd is de liefde van alle volkeren van het Schier eiland waardoor hij ondersteund wordtde bewonde ringwelke alle beschaafde volkeren voor u gevoelen, mogen de geestelijkheid der u toebehoorende provincien niet onverschillig laten, op het oogenblik, dat de geestelijkheid der onlangs onder uwen scepter vereenigde provincien luide toejuichingen doen hooren. u Sirebij die edela onderneming, waarbij' dat schoone en beroemde gedeelte der wereld van de vreemde heerschappij moest bevrijd worden, hebben wij u met bezorgdheid gevolgd. Wij vreesden voor een zoo kostbaar en dierbaar leven en onze harten klopten voor de groote zaak toen gij het eerst het voorbeeld van onverschrokken moed gaaft. Gij hebt de overwinning behaald en ofschoon nog alle smarten niet gestild. zijnhopen wijdat het werk der bevrijding van Italie tot een goed einde zal gebragt worden door den dapperen opvolger van Emanuel Phili- bertvan Victor Amdddus II, van Karel Emanuel III, door den waardigen zoon van den grootmoedigen Karel-Albert. u Moge Italie, aan het leven der natien terugge- geven, aan de Christenwereld ten bewijs strekken, dat de dag nabij is, waarop, alle volkeren hersteld zijnde, het heidensch Rijk van het geweld ver- broken zal zijn, en waarop de verschrikkelijkste oor- zaken dier menschen-offers welke men oorlog noemt zul.en verdwijnen;dat niet tyranniekeopperheerschappij of wederzijdsche onderdrukkingen maar wederkeerige welwillendheid bij het bestier der Christen natien voor- zitten «Sire, gij hebt aan de vertegenwoordigers der gees telijkheid, welke U op een plegtigen dag hare hulde kwam brengen gezegd dat gij bereid waart uw bloed voor de Katholijke godsdienst te stortenen uw woord is steeds de opregte uitdrukking uwer loyale ziel geweest. Wij, bedienaren van die heilige godsdienst, hebben die verklaring met geluk ontvangen en wij zijn daarvan in ons gemoed wel doordrongen over- tuigd als wij zijn, dat een godsdienstig en zedelijk volk nooit een verlaagd volk zal zijn. Vrij van vreemde onderdrukkingstandvastig in zijne heilige overleverin^jenzal Italie zich tot het leven eener groote natie verheffen en het schoonste aandeel in dien roem zal u toebehooren Sire. Dit zijn de gevoelens, welke de ondergeteekenden steeds beleden hebben, welke zij voor de voeten van Uwe Majesteit nederleggennamens dit zoo talrijke gedeelte der Neder-Alpische geestelijkheid welke, de godsdienst bovenal lief hebbendetevens het Vader- land berainten zich gelukkig acht, inn. Sire, haren edelen verdediger en voortdurenden beschermer toe te juichen. a Leve de godsdienst! leve het Vaderland leve de Koning goedgevonden tot schoolopziener in het vijfde schooldistrict der provincie Zeeland te rekenen van den 15 dezer, te benoeraen den lieer H. Q. Janssen, te St. Anna ter Muiden. Bij Kon. besl. van den 6 n°. 54 is aan den heer A, J. Metzlar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als entreposeur Jste kl. der in- en uitgaande regten en accijnsen te Rotterdam behoudens aanspraak op pensioen. Bij besluit van den 7, n°. 72, is de klerk bij de directie der Marine te Hellevoetsluis E. P. L. Steup, met den laatsten April dezes jaars, uit die betrekking ontslagen onder toekenning van wachtgeld en met den 1 Mei aanst.tot klerk bij evengemelde directie benoemd de heer D. van der Blom. Z. M. de Koning, Groothcrtog van Luxemburg, heeft den heer Gebhardt II, Koninklijk stalmeester te Berlijntot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. C.) De Minister van Staat en van Finantien heeft eervolle melding gemaakt van eene, door een' onbekende, orider het postmerk Amsterdam van den 5 dezer, aan hem gedane inzending van negen certificaten vier pets. Nat. Sehuld, ieder groot duizend gulden. Overeenkomstig het vei'langec. van den inzender, zal het kapitaal dier sttukken geamortiseerd worden. Het zou den Minister aan&enaam wezen, zoo de vaderlandslievende gever mogt kunnen goedvinden zich vertrouwelijk aan hem bekend te maken. Met zekerheid kan men melden dat de gemeente- bestnren van Etten en Leug, Htieven's Prinsenhage Ginneken en Ravel-Chaartr, Clfize eii RijenAlphen en RielOosterhoutDoftgten en Teteringen welke namens den Minister van Oorlog over den voorgenomen maatregel, tot het doen kantonneren van eavalerie- corpsen in den aanstaanden /omer zijn gehoord, hebben kennis gegevendat de ingezetenen over het algemeen tegen inkwartiering zijn gestemd en dat die streek van Noordbrabantwelke reeds herhaaldelijk met inkwartiering is belast geweestdit jaar naar billijkheid daarvan behoorde verschoond te blijven. Dezer dagen is van Oosterhout aan den Minister van Oorlog verzonden een zeer gemotiveerd en met vele handteekeningen voorzien adres ten einde de eventuele militaire inkwartiering te weren. gasfabrijk met den aankleve van dien in percelen en in massa. De inspecteur in de eerste inspectie van fortificatien zal, op Donderdag19 April 1860, te Amersfoort in het openbaar aanbesteden het maken van tien paarden- stallen op de legerplaats te Millingen. Orze artikels over de spoorweg-verbinding der residentie worden bestreden in de Leidsche Courant. Tegenspraak kan zijn nut hebben en eene eerlijke te goede trouw gevoerde polemiek, als is zij somvvijlen eenigzins sclierp, brengt eene dikwerf heilzame wrijving van denkboelden te weeg. Waa^- men echter dene beida eigenschappen als bal last over boord schijnt te werpendaar houdt alle redenering op, en alleen in eene slechte zaak waar men overtuigd is van zijn ongelijk, neemt men tot derge- lijke middelen zijne toevlugt. Met dezulken kunnen wij moeijelijk in discussie treden. Dit aan den steller van bedoelde artikelen in de Leidsche Courant. De lezers dier artikelen verzoeken wijgeen on- voorwaardelijk geloof te hechten aan al 't geen die schrijver ons toedicht beweerd te hebben. Omtrent den toestand op Sicilieis het moeijelijk iets met zekerheid te vernemen. De officiele berigten van het Napelsche gouvernement loochenen geheel en al de beweging te Messina. Van eene andere zijde houden de depeches uit Piemont vol, dat de be weging, te Palermo bedwongenzich over het ge- heele eiland verspreidt. Met belangstelling ziet men nadere berigten te gemoet. Omtrent het lot van den graaf de Montemolin, in Spanjeheerscht dezelfde onzekerheid. Sommigen zeggen dat hij gevangen genomen is: anderen spreken dit tegen. Ook hieromtrent zal men nadere tijdingen moeten afwachten. ITALIE. Sardinia tracht zooveel mogelijk de verantwoorde- lijkheid van het gebeurde betreffende Savoye, op Frankrijk te laden en niet ten onregte. Uitdrukke- lijk is als voorwaarde van afstand bepaalddat de Mogendheden in de zaak zouden geraadpleegd worden althans voor zoover de neutraliteit van het aan Zwitserland grenzend deel van Savoye aangaat en de graafdeCavourblijft standvastig weigeren,Frankrijk van die voorwaarde teontslaan. Het orgaan van dien staats- man de Opinione, spreektdan ook van een Congres der vijfgroote Mogendheden, als van eene uitgemaakte zaak. Volgens dat blad zal de Conferentie alleen ten doel hebben de neutraliteits-questie van Zwitserland in hare betrekking tot de inlijving van Savoye op te lossenen zou de zamenkomst der gevolmagtigden spoedig volgen. '9 GRAVENHAGE, 11 April. Bij besl. van den 7 dezer, n°. 60, heeft Z. M. de Eergisteren ontving het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut een verzoek van den heer Le Verrier, direc- teur de l'Observatoire Imperial de Paris, om per telegraaf tijding van het weder te Texel te ontvangen, in ruil tegen berigten uit Fransche zeehavens. Tevens was daarbij gevoegd het berigt, dat men in het belang der Marine besloten had tot eene wis- seling van het telegraphische seinen tusschen verschil- lende Fraesche havens. Zij zullen in Frankrijk nog in deze maand tot stand komen en zijn bijna dezelfde als die sedert eenigen tijd door het Hollandsche gouver nement tusschen Maastricht, Vlissingenden Helder en Groningen ernstig worden overwogenen waar- schijnlijk nog eerder zullen zijn tot stand gebragt. Naar men zegtheeft prof. Moll zijne voormalige leerlingen de predikanten van Acquoy en Wiarda, aanbevolen voor het professoraat in de theologie aan de Leidsche Hoogeschool. (Utr. Cour Uit Sas van Gent schrijft men Heden 8 Aprilhad alhiereene regterlijke instructie plaats waartoe eene hoogst ongelukkige omstandigheid aanleiding heeft gegeven. Een 23jarige jongeling heeft zijne moeder met een mes eene wond toegebragt, waar- aan zij spoedig is overleden eigenlijk dood gebloed. Hij was arbeider. Sterke drank is hier niet de oorzaak, wel gebrek aan zorg. Hij was sedert jaren onderhevig aan hevige vallende ziekte. Na die toevallen raakte hij soms in kwaadaardige stemming, was dat gisteren avond in hooge mate, zoodat zijne ouders, een broeder en nog een buur bijeen waren om hem te bewaken. Na roiddernacht zoo gezegd wordt, omstreeks een uur, had de moeder wat boterhammen gemaakt, legt even het mes neer; hij pakte het en bragt haar daarmede een steek toe boven de linker borst van zeven duim diepte, waaraan zij is dood gebloed. Geneeskundige hulp was niet dadelijk ingeroepen. Men was aan het worstelen ge- raakt met den ongelukkigen dader, om hem het me3 te ontwringenten einde meerdere onheilen voor te komen en daarna is men om den geneesheer geloopen. Het was te laat, de vrouw, zegt men, was anders niet doodelijk gewond. Op Vrijdag, den 27 dezer, zal op het Raadhuis te RoerraoDde worden aanbesteedhet maken van eene Dat verschillende poeders en vloeistoffen, welke aan bevolen worden om tafelzilver, enz. te sehuren of te poetsen, vergiftig zijn, blijkt uit de onderzoe- kingen daaromtrent voor eenigen tijd gedaan door den apotheker Fuchste Weenen die de uitkomsten van zijn onderzoek heeft bekend gemaakt. Zoo by voorbeeldbleek eene vloeistof om zilverwerk te schnren te bestaan uit eene zeer sterke oplossing van salpeterzuur kwikzilver. Een ander poetsmid- del bestond uit tot poeder gemaakt krijt, waaronder eene ruime hoevoelheid tin-amalgama (mengsel van tin en kwik) gemengd was een derde poeder bevatte krijt, ijzeroxyde en loodoxyde, Dergelijke poetsmid- delen zijn natuurlijk voor het gebruik hoogst gevaar- lijk; voor huisselijk gebruik bediene men zich dus van de gewone, bekende, onschadelijke stoffenen niet van anderedan nadat zij door scheikundig onderzoek gebleken zijn geene vergiften te bevatten. Scheveningen 11 April. Werd onze plaats nog zoo kort geledendoor het vergaan der pink: de Jonge Arend in rouw gedompeld, dezen morgen bragt do pink: de Zeemeeuw het treurig berigt mede, dat de matrons Arie Pronk (een jongeling, die als eenige kostwinner voor- eene gebrekkelijke bejaarde weduwe van de militie was vrijgesteld), in den nacht van den 1 dezer, op de hoogte van Texel, terwijl hij de netten hielp ophalen, was over boord geslagen en verdronken zonder dat er door den fellen storm aan redding te denken viel. Zijn wij wel onder- rigtdan zou bij de commissie tot inzamelen van liefdegiften voor de nagelaten betrekkingen der onlangs verongelukte visschers, het voornemen bestaan, de zoo diep beklagenswaardige moeder van Pronk die door den dood van haren zoon alles verloren heeft en niet in staat is iets te verdienen, in vele der ontvangen giften te laten deelen; hetgeen menschlievende harten voorzeker bewegen zal tot het afzonderen van bijdragen voor die ongelukkigen. Bij opgemelde com missie is dezer dagen van H. K. H. Mevrouw de Groothertogin van Saxen Weimar Eisenach de aan- zienlijke bijdrage van 100 ontvangen. lleift9 April. Uit een opzettelijk daartoe inge- steld onderzoekdoor eenige openbare en bijzondere onderwijzers van lagere scholenmet gebruikmaking van de registers van den burgerlijken stand en de uit komsten der jongste volkstellingis geblekendat hier ongeveer twee honderd kinderen tusschen de zes en twaalf jaren zijndie niet ter school gaan en waarvan het grootste deel geen onderwijs ontvangt. Wanneer men daarbij verder in aanmerking neemt dat een belangrijk deel kinderen de scholen ongeregeld bezoektof de school te vroeg verlaat, dan laat het gebruik van het in 't algemeen voortreffelijk lager onderwijs in deze gemeente nog al iets te wenschen over. Haarlem 10 April. De lste luit. Jhr. Gevaerts van Simonsliovenvan het 2de reg. dragonders, alhier in garnizoenis benoemd tot adjudant bij dat regement. Tliildelburg 10 April. Wij vernemendat de 2de luit. Lutz, van het 2de batt. van het 2de reg. infanterie, alhier in garnizoen, in zijn' rang is over- geplaatst bij het instructie-bataljon te Kampen. Vlissingen 10 April. De Ode comp. van het 2de reg. vesting-artilleriealhier in garnizoen, zal den 1 Mei de 6de comp. te Brielle vervangen welke compagnie herwaarts zal terugkeeren. Harderxvijk 10 April. Daar er in den laatsten tijd van de verschillende regementen infanterie, een aantal onderofflcieren en korporaals bij het koloniaal werfdepot, bestemd voor de Indische dienst, alhier zijn aangekomenis door het Departement van Oorlog bepaald dat er voorloopig geen kader van dat wapen bij het Oostindisch leger zal worden geforraeerd. MARHT- EI* H AN U KL9B Eft IGTKN Schiedam 11 April. M out wij n 15.75 per Ned. vat, Jenever21.25 zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proef, f 22.50. Spoeling1.60 per ketel PlfBLIEHE l EKKOOPnt; VAN IIUIZE1V. Gunning van de percelen, den a dezer geveild. Notaris D. P. J. van WANING. N°. 1. Een Huis en Erve, staande aan de zuidzijde van de Prinsengracht, n°. 126. N°. 2. Een dito Huis en Erve, gelegen als voren, n®. 124. N®. 3. Een dito Huis en Erve, gelegen als voren. N°. 4. Eene Bierbrouwerijgenaamd de Drie Kruisen, met aanhoorigheden en getimmerten, gelegen aehter de voorgaande percelen. N°. 5. Eene Stalling, KoetsierswoningWagenhuis en groote Loods, gelegen als voren. N°. 6. Een Tuinmet aanhoorigheden gelegen als voren. Al deze percelen zijn te zamen opgehouden voor f 25,000. 'illstc STAATS-LOTER IJ. TWEEDE LIJST. n n n n n QL.ATERE TUBINGEN.} Louden, 11 April. Bij Reuters agentschap zijn depeches aangekomen uit Mexico van den 18 Maart.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2