IV. 94. Vrijdag30 April. 1860. VAN 11IJIT E .1 L A Hf niDHOLLAND EN SGRAVENHA6E .jinn 1 fi Vfi.nfi.ls t 1.80. €tL Dit Dagblad verschijnt dagelijks, uitgenomen Zo/t- Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Uneven stukken franco aan Dagblad. en aavertentien t Bureau van dit Pr/js der advertentien van 1 6 regels J 1.80, ell;e regel meer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimtetvelke zij beslaan. BIJBGEMEESTER en WBTHODDER8 van 's Gkaveshage zij" voornemens op Woensdag den 2 Mei 1860, des namiddags ten ddn ure, op het Raadhuis AAN TE BESPEDEN: Het Afbreken van het Milltaire Wachthois aan het Ziekenen het veranderen van de Barriere met het bouwen van (wee Wachthulzen. Het bestek en voorwaarden van aanbestedingliggen ter lezing aan de Gemeentewerf en zijn verkrijgbaar ter plaatselijke Seoretarie 2do Afdeeling, tegen betaling van 0.30 per exeraplaar. BUTiCIILASB. llerlijn18 April. Het Heerenhuis heei't gisteren het ontwerp van wet, tot opheffing van het tiendregt, met 92 tegen 8 stemmen verworpen. Weenen16 April. De Aartshertog Ferdinand Max is wederom van hier vertrokkenna onder- scheidene conferentien met zijn' Keizerlijken broeder gehad en ook een ministerraad bijgewoond te hebben. Het bevestigt zich dat hem het Voorzitterschap van den Rijksraad is aangeboden omdat men de behoefte gevoeltdeze nieuwe instelling welke door het publiek alles behalve gunstig opgenomen is eenige populariteit te verschaffendoor aan het hoofd daax'van een Piins te plaatsendie bij het volk als de vertegenwoordiger eener vrijzinnige rigting bekend staat. Naar het schijnt, heeft de Aartshertog echter de betrekking nog niet aau- genomenen zou hij daaraan voorwaarden verbonden hebben, waaromtrent door den Keizer nog geene be slissing is genomen. Van een' anderen kant wordt beweerd, dat de Aartshertog de betrekking zou ge- weigerd hebben. Gisteren is de termijn voor de inschrijving der nieuwe leening geeindigd. -Men schatdat in dit land tusschen de 70 en 75 millioen is ingeschreven. Op het buitenland lieeft men met het oog op de laatste En- gelsehe leening, reeds van den aanvang niet gerekend Er zijn geruchten nopens eene rainisteriele wijzi- ging in omloop. Men noemt den directeur der Bank Murmann als den toekomstigen minister van finantien F K 1 S K K IJ K. Pauijs 18 April. Particuliere Correspondent. Het groote nieuws van den dag is de stemming van Savoye met 6810 tegen 11 stemmen. Deze laatste zijn zeker de stemmen der personendie het inroepen der hulp van ons leger door de 6810 anderen ter bescher- ming hunner veiligheidhebben noodig gemaakt. Had ik dus geen regt, toen ik het resultaat, even als de half-officiele bladen vooruit heb aangekondigd en even als zij, zeidedat de stemming aan die, welke den coup d'etat opvolgde, gelijk zou wezen. Onze dagbladen hebben sedert lang niets gezegd dat zoo vofkomen waar was. Alleen is er een verschil in de namen der personen, die het toezigt over de stemmingen hebben uitgeoefend. Heden waren het de heeren Laity en Pietri, acht jaren geleden was het de Keizer in persoon. De juichtoonen der gouvernementele bladen ontbreken dan ook niet. Hoor slechts de Gazette de France: Wij zien met bijzonder genoegen de be volking van Nizza als een enkel man stemmen (zou de heer Laity daarmede worden bedoeld Men telt 8000 adherenten en 11 opposanten. Slechts elf Ita- lianen betreuren Victor Emanuel! Welk welspre kend cijfer.ii Ja welsprekend zijn die cijfers, maar zij zouden het nog meer zijn, kenden wij het aantal kiezers, die zich van de stemming hebben onthouden. Ik kan u verzekeren, dat het groot is (en misschien kan ik u spoeding het juiste cijfer opgeven)niet tegenstaande men thans een nieuw bewijs voor de noodzakelijkheid der itilijving heeft doen aanvoeren namelijk dat Nizza olie en bloemen oplevert, welke wij noodig hebben terwijl zijne bewoners meer Fransche steenkolen dan Engelsche doen invoeren 0 sancta simplicitas. Laten uwe kaas- en boterboeren hunne industrie stakenwant ons land verbruikt aan- zienlijke hoeveelhedon van die producten, en dat men in Noorwegen met de bereiding van levertraan ophoude, tot wij walvisschen in de Seine vangen. VVantgij kent thans onze politiek wij willen van niemand meer af- hankelijkzijn. Onsland moet aide voorons noodzakelijke producten opleveren, of wij moeten inlijveninlijven tot aan de natuurlijke grenzen, ja zelfs daarbuiten, want gaat onze regel opdan is de grens der wereld de grens van Gallie. Ja Galiie, dat is wat ons voor de oogen zweeftniettegenstaande de anti-annexionisten ons willen bewijzen en dat wel op historische gronden, lat de grenzen van dat land der oudheid vrij wat beperkter waren, dan hetgeen wij natuurlijke en his torische grenzen noemen. Maar al is dit onloochenbaar wij beweren het tegendeelwel is waar zonder grond maar wij logen nooit. Niettegenstaande den tegenzin des Keizers omtrent de conferentie blijft aanhouden, vermeerdert het getal dergenen die beweren dat zij toch zal plaats hebben. Ik meen te weten waaruit dit voortvloeit. Pruissen en Engeland blijven namelijk nog altijd dat denk- beeld voorstaan, ten einda daardoor in de eerste plaats, en in tegenwoordigheid der afgevaardigden van de overige Mogendheden.de plegtige verklaring onzer regering uit to lokken dat zij het niet op de Rijn- provincien heeft gemunt. Doch Pruissenden tegen- stand des Keizers omtrent eene dergelijke bijeenkomst kennende, tracht thans eon' iniddeuweg te vinden en die verklaring des Keizers door depeches uit te lokken waarvan hier reeds een viertal zijn ontvangen, doch welke tot heden onbeantwoord zijn gebleven. Maar naar het schijntzal Pruissen niet toegevendan nadat het die verklaring langs een der beide wegen heeft verkregen. En zoo het die verklaring heelt, wat dan nog Rusland en Oostenrijk schijnon tot de partij te behoorenwelke het gemak kennenwaar- mede verzekeringen worden gegeven en geschonden. Althans zij zijn onverschillig. Daarenboven bevestigt de Constitutionnel gisteren, hetgeen ik u in mijn vori- gen omtrent Zwitserland melddenamelijkdat de Bondsraad weinig geneigd is, in onmiddellijke undei- handeling met onze Regering te treden. Natuurlijk wordt deze gelegenheid behoorlijk te baat genomen, om een kleinen uitval op Zwitserland te doen en liet oordeel des publieks in te roepen over devraag, wie gematigd en regtvaardig heeft gehandold en aan wiens zijde de overdreven eischen en het valsch alarm zijn. De beraadslagingen welke den 5 dozer in den Senaat plaats hadden, blijven nog altijd het onderwerp van veler gesprekken. Ik wil thans niet op deze zaak terug- komen, maar u alleen verzekeren dat ons tegenwoordig Keizerrijk zoo lang het bestaat, nog nimmer in eene wetgevende vergadering zoo scherp werd beoordeeld. Nog wil ik u melden dat de openbaarmaking dier beraadslaging eene nieuwe discussie doet voorzien, daar sommige afgevaardigdeneven als het door u medegedeelde artikel van het Journal des Debatsde openbaarmaking der discussien voortaan als regel willen zien vastgesteld. Een under voorstel zal door eenige regtsgeleerden worden gedaan. Het strekt tot nietig- verklaring der handelingen van Prins Napoldon als minister van kolonien hetgeen door hen op juridieke gronden zal worden verdedigd. De reis van den Keizer en de Keizerin naar Nizza zal tegen den 15 Mei plaats hebben. (Volgens hetgeen wij gisteren melddenzou dit zijn tusschen 25 Mei. en 1 Junij). Twijfel niet aan den goeden uitslag zij zullen met geestdrift (officiele term) worden ont vangen. En bovendien in een land waar eene ordon- nantie (van 31 October 1827) nog van kracht is, waarbij voorgeschreven wordthoe veel malen de troepen Leve de Koning moeten roepen is men vooraf van den uitslag zeker. De wijze, waarop de Opinion Rationale van de af- treding van den heer Prevost Paradol als lid der redactie van het Journal des Debats kennis gaf, zal een duel tusschen den heer Gueroultredacteur van eerstgenoemd blad en den heer Solar van de Presse, ten gevolge hebben. De heer Gueroult moet namelijk gisteren morgen den heer Solar zijne verontschuldi- gingen hebben willen aanbiedenmaar hij^ werd op eene zoo onbeschofte wijze door den heer Solar ont vangen, die bekend is vvegens zijne trotschheid, dat eene uitdaging daarvan het gevolg was. Het antwoord door de Sardinische Kamer dor volks- vertegenwoordiging en den Senaat op de Iroonrede, is thans bekend. Vooral het antwoord van eerstgenoemd ligchaara is opmerkelijkdoor de volgende daarin voorkomende verklaring. Na de woorden van den Koning, het nieuwe Italie der Italiauen te hebben herhaaldleest men daar: «Voor ons zullen die woorden de gedragslijn bij onze beraadslagingen, ons licht onze gids zijn. Voor ons zullen zij een prikkel wezen, en voor anderenminder gelukkig dan wij een gun stig voorteeken dat lien tot aanmoediging en troost zal strekken.Voor Sardinia is dit de laatste phase der Italiaansche quaestie. voor heden ten minste. De brieven van Turin gewagen iumiddels nog n'tijd van het gewigt van den Siciliaanscljen opstand. Te Corleone moet zelfs reeds een voorloopig bewind zijn geeonstitueerddat zijn' werkkring opci.de, door het uitspreken der inlijving bij Pieiuont. Omtrent den Pauselijken Stuat schrijlt men, dat het loger van den H. Vadcr thans 22,500 man telt en aanhoudend vermeerderd wordt door het indienst- treden van een aantal Ieren Belgen en Oostenrijkers. De versterkingswerken te Aneona zijn hervat en wor den yverig voortgezet. Generaal de Lamoriciere zal den Paus°a!s voorzitter van den krygsraad vervangen. Kardinaal Antonelli daarover gebelgdheeft zijn ont- slag als lid van dienzelfden raad aangevraagd en zal door een Fransch officier worden vervangen. Farljs18 April. De Kamer heeft twee dagen vacantia genomen ten einde het budget inde buieaux te onderzoeken. Zij is daarmede gisteren begonnen eD na vier uren vergaderd te zijn geweestis de discussie nog niet afgeloopen. Dit was trouwens te verwachten daar de begrootingswetten dit jaar be- laugrijke wijzigingen hebben ondergaan. De Kamer was bij deze discussie in twee partyen vcrdeeld de eene welke het budget goedkeurtdo andere welke er be- paald tegen is. Men heeft trouwens in de bureaux slecht de begrootingswetten in haar geheel behandeld, en is no" niet tot de onderdeelen afgedaald. In het 4de bureau behoorde vooral dejieef Konigswarter tot de verdedigers. Hij zeide o. a., dat eenige millioenen meer of minder in ontvungst en uitgaaf weinig betee- kenendat alles van den toestand in zijn geheel afhangtdat deze uitnemond is dat de luilpbronnen des lands onuitpultelijk zijn. Gemeld lid is beant- woord door den heer Lequien, die het budget, zoowel wat de ontvangsten als uitgaven betreft, in hetbreede heeft bestreden. Een ander lid de heer Devinck heeft te kennen gegevendat het goedkoop leven een droombeeld eene hersenschim is. Daarin bestaat ook overigens het welzijn derbevolkingen niet. Dit bestaat in de hoogere werklooncn, waardoor ieder naar eigen goed- dunken kan leven. Men houdt het er voor dat ook de openbare beraadslagingen ditraaal belangrijker dan in de laatste jaren zullen zijn. De baron Gros zal,op zijn laatst, tusschen den 25 of 28 dezer met een talrijk gezantschaps-personeel naar China vertrekken. Men schrijft uit Poitiersdat de bisschop dier stad zich van den kansel hevig beklaagd heeftdat het gouvernement den logenachtigen of minstens ver- ouderden tekst van de exeommunicatien der midden- eeuwen en niet den wezenlijken tekst der tegenwoor- di^e excomraunicatie openbaar heeft doen maken. De ontruiming van Lombardye door ons leger zal tegen den 15 Mei geheel afgeloopen zijn. Omtrent het vertrek onzer troepen uit Romeis nog alles in het onzekere. De Monde, die na de opheffing van den Univers de partij van Rome quasi officieel vertegenwoordigt, licht de dagorde van den generaal de Lamoricifere, waarin deze de revolutie by het Islamismus vergelijkt, volgen- derwijze toe De Siiclede Opinion nationale en andere dag bladenzoowel te Parijs als uit de provincie, zijn in sterke bewoordingen opgekotnen tegen de gelijkstelling door den generaal de Lamoricifere van de revolutie met het Islamismus. Onze liberalen beklagen zichbij de Turken vergeleken te worden, en de Turken, zoo zij onze geschriften lezen, zullen zich verontwaardigen, bij de liberalen vergeleken te worden. Intusschen toont alles den Katholijken aan, dat zij beide op gelijke I£jn moeten stellen. Het Islamismus heeft, overal waar het is doorgedrongen het Katholicismns vernietigd. Het zwaard en het vuur waren zijne overrediDgs- middelen. De revolutie is op gelijke wijze, door ver- delgingte werk gegaan. De oorlogen in de Vendde eri alle revolutionnaire maatregelen zijn daar, om het te getuigen. De verklaring van de regten van den mensch is niet minder vijandig aan de Kerk dan de Koran. Tot welk godsdienstig begrip heeft zich de Conventie bepaald? Op voorstel van Robespierre, heeft zij het bestaan van een Opperwezen gedecreteerd. Dat de'ismus is de gelieele godsdienst van Mahomed er i3 geen ander God dan Goden Mahomed is zijn propheet. Dit wat de godsdienst betreft. u Op staatkundig en zedelijk gebied is de overeen- stemming niet minder treffend. De Sultan, als opvolger van Mahomed, is meester van alles. Goederen en per sonen alles behoort hem toe. De revolutie heeft op het eigendomsregt inbreuk gemaaktzij heeft dit door

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1