IV. 95. Zaturdag31 April. PUBLIC ATIE. PUBLICATIE VAN BUfTEILAIi). DAGBLAD ZUIDHOLLAND EN SGEiVENHAGE. Pit Dagblad verschijnt dageiijksuitgenomen Zon- en E eestdagen. Prig's per drie maanden j 5. franco per post f 6. Br .evenstukken en advertentien Iran co aan _'t Bureau van dit Dagblad. Prigs der advertentien, van 1 6 regels f 1.80, dice regel meer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zig beslaan. BURGEHEESTGR en WETHOUDERS van 's Gravenhage brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenendat de lijsten der bevoegd erkende Genceskuristoefenaren voor den jare 1860en van Geneesmiddelen en Werktuigen, welke de Geneeskunst- oefenaren ten platte lande verpiigt zijn altijd schouw- baar voorhanden te hebbenzoo als die door Gedepu- teerde Staten van Zuidbolland zijn vastgesteld bij Besluit van den 3 April 1860, n°. 20, ter Secretarie der Gemeente 'a Gravenhage ter inzage liggen van belangstellenden. Aldus vastgesteld in do Vergadering van Burge meester en Wethouders van 's Gravenhageden 18 April I860, en afgekondigd den 20 daaraanvolgende. F. G. A. GEVERS DEYNOOT, Burgemeester. P. WlSTGESS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 's Gkaveshage brengen, bij deze, ter kennisse der Inoezetenen dat de Heer Arrondissements - IJker PnC. de VOS zal vaceren tot verifieatie en herijking met de letter van bet Gothische alpliabeth van de Maten en Gewigtenop de navolgende dagen van des voormiddags negen tot dos namiddags een ureals Te SCHEVUK19IGEA .(de 8sle Atdeeling): Op JSlaandag, den SOsten April eu Dingsdag, den lsten Mei aanstaande. Te >S G R A V BSMABE In de lste Af'deeling van i) 2de tot Mei Junij 12 Mei 1860 19 26 2 a 9 a 16 a n a 23 a a van hot Medieinaal- 'evaceerd van den o 14 a 3de a 21 n 4de 29 a a 5de a 4 a a 6de all a a 7de II I' 18 Terwijl voor de verifieatie Goud- en Zilvergewigt zal worden 25sten tot den 30sten Junij 1860. Dat belangbebbenden verpiigt zijn, hunne Maten en Gewigten op de hierboven vermelde dagen behoorlijk schoongeraaakt, tot liet ondergaan van den herijk t bezorgen bij genoemden Arrondissenaeuts-IJkeren wel voor Scheveningen aan het locaal van het Commis- sariaat van Polilie en voor 's Gravenhage ten zijnen burele op de Kalvermarktn°. 20;* dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden de bedoelde Maten en Gewigten nog vfidr den lsten Julij 1860 te herijking kunnen aanbieden. Dat na den 30 Junij 1860 het gebruiken of voor- handen hebben van ongeijkte Maten en Gewigten volgens Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 [Staatsbladn°. 13), verbodenen behalve met ver beurdverklaring der Maten en Gewigten, straf'baar is met eene boete van f 10 tot f 100. Dat geene Maten en Gewigten na de herijking zullen worden afgegeven dan tegen voldoening der ijkregten en reparatieloonen waarvoor, indien zulks verlangd wordt, gespecificeerde quitantien zullen worden atge- geven. Aldus vastgesteld bij Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage den 16 April I860 en afgukondi, den 20sten daaraanvolgende. F. G. A. GEVERS DEYNOOT, Burgemeester. P. W I S X G E S S. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 'sGravenhage zijn voornemens, op Woensdagden 2 Mei 1860, des namiddags ten ddn ure, op het Raadhuis AAN TE BESTEDEN: Het leggen van een Rlool met Kolkeii het bestraten van- en het maken van Trottoirs langs den Nieuwen wegvan de Koninginnegracht naar den Hoogenwal. Het bestek en devoorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing aan de Gemeentewerf. toestemming verleend tot hetr dragen van het ridder- kruis van de Orde der Eikenkroon hem door Z. M. len Koning der Nederlanden verleend. Weenen 17 April. Sedert eenige dagen zijn wederom geruchten in omloop nopens aanstaande minis- teriele wyzigingen: bijzonder wordt beweerd, dat twee ministers, de heeren von Bruck en graaf Nadasdy binnen zeer kort zullen aftredennaardien zij reeds verleden Zaturdag bun ontslag aan Z. M. den Keizer zouden hebben ingediend. Of het aangenomen is, weet men nog nietdoch dat die aanneming zal volgen komt, in de tegenwoordige onistandigheden bijzonder met liet oog op de laatste leeniug, voor zoo veel den heer von Bruck botreftwel vvaarscbijnlijk voor. Omlrent graaf Nadasdy met de portefeuille van jhstitie belast, weet men sinds lang, dat hij van zijn' moeijelijken post wenscbt ontslagen te worden, ora tot het privaat-levfen terug te keeren. Hij heeft zich herhaaldelyk in dien zin jegens zyne vertrouwde vrienden uitgelaten. De Aartshertog Albrecht is beden vroeg, ver- gezeld van den bertog van Modena, naar zijnc bezit- tingeu in Silezie vertrokken. Het gerucht Hepdat de Aartshertog niet meer op zijn' post in Hongarye zal terugkeeren. Omtrent zijn vei moedelijken opvolger verneeint men nog volstrekt niets. Het is zeker, dat in den laatsten tijd departij, welke met het oog op het algemeen vvantrouwen waarvan de afloop der nieuwe leening het beste bewijs oplovertde invoering van vrijgevige maatregeien als dringend uoodzakelijk acht, haren invloed tracht uit te oefenen en hare denkbeelden in de hoogere kringen te seW«s- A an dc spits devJAjsai ty wlke ook in den ministersraad vertegenwoordigu is slant de brooder des Keizers, de Aartshertog Ferdinand Maxitniliaan. Daar- over meetnaar men verneemtin den ministersraad lovendig beraadslaagd zijn. Tot nu toe zijn ecliter alle pogingen der liberale partij vruchteloos gebleven. Men geeft intusschen de boopt niet op, die eindclijk met een goeden uilslag bckroond te zian. De offieieuse Donau-Zeitung verzekert dat om trent Zwitserland kan gezegd wordenveelgeschreem.v en weinig wolhet volk is veel te verstandig ora zich met Pruissen of Engcland tegen Frankrijk te veree- nigen. Lminers houdt het bladzonder Oostenryk een' oorlog tegen Frankrijk voor eeu vooraf verloren »pel. Dat Oostenrijk niets voor Zwitserland doen zal schijnt als eene uitgemaakte zaak be3Cliouwd te Worden. Pesth, 13 April. De insohrijving voor de nieuwe leening, welke heden gesloleu wordt, zal niet boven de 60 a 70 inillioen opgebragt hebben. Wanneer men daarvan aftrekt de voorname soiumen der finantible maatschappijen en spoorweg-oudernemingen even als die van eenige bankiershuizen van den eersten rang zoo blijft voor het publiek geen 30 millioen over, en dit op'eene bevolking van 40 millioen zielen. Hiervan bestaat in de geschiedenis der finantien geen voorbeeld, Men verzekert, dat dit ook het zelf-vertrouwen van Z. Exo. den baron von Bruck geschokl heeft. Men wil vveten dat de wijze, waarop deze de inschrijvers der laatste leeningdoor de uitgiften van 111 mill, obligatien boven het bedrag der leening raisleid heeft zeer tot de terughoudenlieid der finantiele wereld vooral buiten 'a lands, heeft bijgedragen. Waarom het groote publiek niet insehrijftbehoeft trciuwens niet wijdloopig uit- eengezet te worden, Het laatste rniddel van den heer von Bruck is alzoo mislukt, en de geruchten zyuer aftreding kunnen dus niet als geheel uit de. lucht ge- grepeu beschouwd worden. Vraagt men nu, welke minister van finantieD nu den kranke zal helpen dan moet men antwoorden dat het kwaad dicper ligt dan de arm van een minister van finantien reiken kan. Hiermede staan welligt in verband do geruchten omtrent groote toezeggingen aan Hongarye. Daaraan moet echter weinig geloof worden gehecht. Men is te Weenen verrast, ontstemd, welligt beangstmaar bovenal verstokt. V R A M K R 1J K. Parijs, 19 April. (Particuliere Correspoudcntie.) De brochure La Coalition, waarvan ik voor alle andere bladen in staat ben geweest u den inhoud tc schetsenlieeft hier ecu ware paniek op de beurs veroorzaaktniettegenstaande de hall- of tic tele bladen haren officielen oorsprong D U I T S C H L A A D. Beriijn, 19 April. Z. K. H. de Prins-Regent heeft, namens Z. M. den Koning, den majoor von Koblenski schrijver niet is, maar toch is er in het werkje een zekeren toon van autoriteit op te merken welke aan de vorige werkjes van dien aard herinnert. De schrijver moet de heer Leonce Dnpont zijn, die vroeger als hoofdredaeteur van den Precurseur van Antwerpen fungeerde en thans correspondent van eenige dagbladen is. Men verzekerde mij heden, dat er den eersten dag eeds 8000 exemplaren van La Coalition zijn verkocht, terwijl men er bijvoegde, dat de rcfutatie van den Constitalionnel het gevolg was van vertoogen door den Engelschen vertegenwoordiger alliier tegen de brochure ingediend. De quaostie van Savoye scliijnt eene nieuwe phase te zijn ingetreden. Gisteren meldde ik u nog, dat ouze regering tusschen het antwoord aan Pruissen, nupens de Rijnprovincien en eene Conferentie zou rnoeten kiezen. Thans verzekert menzonder dat ik echter voor de waarheid er van kan instaan dat de Conferentie wel zou plants hebben, nu de bepaalde weigering van den Bondsraad om zich onmiddellijk met onzc regering te verstaan, en daartoeeen' bijzonder govolmagtigden te zenden. Vooral het laatste voorstel word formeel afgeslagen onder bijvocging, dat de Helvetisohe Republiek te veel verpligting aan den heer Kern had, om hem dien last te ontneinen, en dat de Bondsraad te veel vertrouwen bad in zij no kundig- heden en overleg, om lietu niet op te dragen, de hangeude geschillen te voreflfonen. De llevue des deux Maudes maar vooral dc Chronique van den heer Forcade heeft, zoo als gij weetnimmer de guustnoch van onza Regering noch van onzc Inlij vers kHi)ami verwervun. Dit is eene rcdeu te utcpr oftr u naar de chronique van hot laatste nommei te verwijzen waarin de tlians hangende quaestion wovd-.-n bchandeld. In een tijd waarin de dagbladen en brochuresja de lucht, dien wy inademen en despijzen en dranken, die wij gebruiken, met inlijvingsdenkbeelden zijn be- zwaugerd, moet iedere onpartijdige beschouwing, zoo als deze, bij alle regtsgezinden in Frankrijk, maar vooral in het buitenland vvclkom zijn. Er leven nog te veel personen die zich de jareu 1814 en 1815 her- iuneren, dan dat er niet eene groote party zou zijn, die deu al'grond bespeurtwaarin men ons schijnt te willen niede3lepen. Een documentdat eene niet otiaat'dige bijdrage is tot de geschiedenis van den dag is eene politic aan den Aartsbisscbop van Renoes, door de in woners van Versailles, die de petitien tot bescherming van het wereldlijk gezag bij den Sonant hebben ingediend. Het strekt om te protesteren tegen de verklaring, door den Kardinaal in den Senaat namens lien gedaan, dat zij een volkomen vertrouwen in den Keizer en zyne ministers stelden. Zij besluiten met te zeggen dat zij verklarengeen der gevoelonsof liever der illusion, te deelen, welke den Kardinaal die woorden hebben in deu raond gelegd. De geestige Court ier zeide dat het volk bid! en betaalt; in Frankrijk wordt thans ecliter ook geprotesteerdals de zaken voorbij zijn. Dat is de eenige weg, welke ons open blijft. De generaal Fleury is met een 75tal paarden uit Eugeland teruggokeerd. Het duel tusschen de heeren Solar en Gneroult schijnt geen voortgang te zullen hebben. De baron Gros, die eerlaug zijne reis aanvaardt, is by den Keizer in een bijzonder afsclieidsgehoor ont- vangen. De officiele depeches uit de Beido Sioilien inoeten nog altijd onguristig luiden. De leening, door de Puusselykc Regering openge- steld moet volteekend zijn. Xy beloopt 50 mill, scudi. De Paus gnat intusschen steeds voort zijn leger te versterkeu waarin hij door den generaal de La- morici^re ijverig wordt bygestaan. De markies de Pimodan is door den laatsten tot chef ran den staf benoemd. Die krijgsman moet in den Hongaarschen oorlog groote bewijzen van dapperheid aan den dag hebben gelegd. De Koning van Sardinia scbyut de versterking van het Pausselyke leger door gelyke maatrogelen te beant- woorden. Hij moet namelijk de vervaardiging van acht batteryen met gegrocfde kuuonnen hebben bevolen en eene vermeerdering van het kader der cavalerie tot op 24 regementen. De infanterie zou mede belangrijke versterkingen ondergaan. reeds hebben geloocbcnd. Dit is thans ook met den Moniteur het geval. Maar is dit niet ook met de laatste brochure van La Guerron- niere geschiedterwijl het publiek toch het tegendeel vol hield Nu weet ik wel, dat die heer ditmaal de Parijs 19 April. Eon dagblad van Marseille ver zekert dat Prins Napoldon en Prinses Clotilde binnen kort aldaar worden verwacht. HH. Keiz. HH. be- geven zich naar Italieen zullen vervolgens Nizza en Savoye bezoeken.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1