IV0.96. Zondag 28 en Maandag 23 April 1 VI0RGADERI1VG VA1 van den GEHEEiMERAAD van SGRAVENHAGE, It I11T E V L A V II. IS 1 Ar M A Ii A A II. s t a a DA6BLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHA&E Hit Dagblad vcrschi.jut dagelijLsuitgenomen /Son- en 1< eesldayea. Prijs per drie maanden 5, franco per post f (5. - Brteve/i t atukicen an auvertentien i r a p c o aau va$ dit Dagblad Prijs der advertentien van 1 6 rebels f 1.80, tike regelmeer 2b cents, behalve het zegel. Groote letters ri&srmute dr. -rnhr.ie, wedke tsij beslac. op Uingsdog, den 24 April 1S60, des namiddags ten 1 ure. F K A V K K IJ K. P4.RIJ320 April. (Particuliere Correspondentie.) Nu het zeker is, dat de heer de Persigny naar Londen zal terugkeeren is een terugblik op de be- weegredenen van zijn' tegenzin om zijn'post op nieuw te gaan bekleeden niet zonder belang. Het is waar. datzoo als ik u vroeger reeds melddede oorzaak daarvanbij het Kngelsche Kabinet moet worden gezocht, dat zich bij onze Regering beklaagd had over de taal, door den gezantin sommige salons te Londen gebezigd. Mair er was eene meer magtige drijfveer. Gij weet ii ce quefemme veut Dieu le veut en als dat zoo is, en wie betwijf'elt het? dan kan men met nog meer regt zeggence que Mad. de Persigny veut son mari le veut. Op een onlangs te Londen gehouden soiree, zat mevr. de Persigny namelijk naast mevr. Lionel de Roth schild. Ten gevolge van eengesprek, door den heer de Persigny over Frankrijks grootheid gevoerd, en waarbij hij ijverig de loftrompet omtrent den Keizer aanhiet ontstond er eene woordetvisseling tusschen de beide dames, welke zoo hoog liep, dat sommigen der gasten tusschen ileide moesten treden. Na het souperging men naar de balzaal. Mw. de Persigny en Lady R. verschenen er ook. De eerste ging daarop de laatste dame voorbijhaar een' stoot met den elleboog gevende na haar van top tot teen te hebben gemeten. De Lady waarschijnlijk niet voor een duel vreezende en in woede ontstoken over het gedrag van Mw. P.gat deze een klap in het aangezigt, wclke deerlijk door de zaal klonk. Men trad tusschen beide de dans moest voor eenige oogenblikken worden geschorst. Dit heeit ecliter niet helotdat Mw. de P.na zeer veel tegen- stander toe besloten heel't naar Londen terug te keer.eri. Had de schrijver dus niet volkomen regt toen hij zijne lezers toeriep Assures vous des femmen et vous aurez tout gagne. Een ander niet onbelangrijk berigtis dat, betreffende eene vergadering, welke bier eergistercn avond door eenige invloedrijko personen gehouden werd met het doel, middelen te beramen,omonzegrenzen op vreedzame wijze uit te breiden. Nadat er een verslag was voor- gelezen over den toestand van een dagblad't welk voor rekeniqg van diezelfde vereeniging te Straatsburg woi;dt uitgegeven ten einde de inlijving bij ons land te bo- pleiten heeft men besloten in Belgie eveneens dergelijb orgaan op te rigteriwaartoe een der steden in dat land nabij de.Fransche grenzen gelegou werd gekozen; welke weet ik ecliter nietevenmin als ik u zou kunnen verzekeren of die Anexanders in duodecimo reeds aan uw land hebben gedacht. Dit weet ik zeker dat daaromtront%iog niet stelligs is besloten. Dc vriend die mij dit rnededeelde, zeide mij ecliter: uitstul is geen afstel. Ik verneem dat tot de logenstraffiug der brochure la Coalition door den Moiiiteurbesloten is, nadat eenige laden van het corps diplomatique, het voor- beeld van den Engelschen gezant volgende de regering in zekeren zin hadden genoopthet vaderschap daarvan te verloochenen. Een mijner vrienden zegt mij vernomen te hebben dat de bisscliop van Poitiers heeft besloten de bu der excommunicatie openbaar te makenniettegen- staande het verbod der regering. Dat is een gevaar lijk spel in een' tijdwelke door zeker liberaal dag bladschrijver zoo bijzonder moeijelijk voor de druk- pers werdgenoemd. Gisteren sprak men weder van de waarschijultjk- heid eener conferentie. Ik geloofechternadere tydingen te moeten afwachten alvorens u daaromtrent iets be- paalds mede te deelen niettegenstaande de heer Thouvenel in zijne jongste nota aan de diplomatieke agenten zegt, dat Frankrijk daarin toestemt en waaruit tevens blijktdat de Mogendheden slechts ge roepen zullen worden om een fait accompli te ratificeren eene taak waarvan de aanneming maar al te twijfel achtig is. Wat meer waarschijnlijk klinkten ik beroep mij daarbij op hetgeen ik u daaromtrent vroeger meldde is de spnedige terugkeer van ons legerzoowel uit Lombardije als uit den Kerkelijken Staat. De heer Foroade, o'ver wiens nitmuntende politieke over/.igten in de Revue des deux Mondes ik u nog gisteren sprak, zal den heer Prevost Paradolbij de redactie van het Journal des De'bats vervangen. De heer Cobden wordt hier spoedig weder verwacht, om de onderhandelingen betreffende het scheepvaurt- tractaat te hervatten. Men zegtdat hij ditmaal door eene oommissie zal worden bijgestaan, waarvan hij het praesidium zal bekleeden. Dit berigt schijnt waar te zijn niettegenstaande de Patrie van gisteren bet genoemde tractaat bestrijdt. Het berigt van den dood van Ortega is u zeker reeds geworden. Hier is men algemeen van oordeel, dat die strafverdiend was en zelfs aan den hertog de Monternolin had behooren te worden voltrokken. Zoo als gij weet, bestaan hier verscheidene agenturen om soldaten voor den H. Vader aan te werven. Hun getal is thans met ddn vermeerderd'twelk te Lyon is opgerigt. HIE. Brussel 20 April. Deze hoofdstad heelt een ge- voelig verlies geledendoor den dood van den burge- meesterden heer Ch. de Brouckere. Na onder de Regering van wijlen Z. M. Koning Willem I achter- volgens lioewel jong advocaat, de betrekkingen van bevelhebber der schutterij te Maastricht en vertegen- woordiger van dat district bij de Staten-Generaal te hebben bekleed werd hij later door Koning Leopold driemaal tot minister benoemd. Hij was bijzonder geacbt en heeft zeer veel tot den tegenwoordigen voorspoed van Brussel bijgedrugen van hij een dur repveson- tanten bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers was. Door het collegie van schepenen, is bij pro- claraatie aan de bevolking van dat treurig sterfgeval kennis gegeven. Alle schouwburgen zijn heden gesloten Zondag zal de begrafenis plaats hebben. jlfiHAVEAHlfGE, 21 April. Ter aanvulling en verbetering van het gisteren ge geven berigt, omtrent de ruissie naar Stockholm om aklaar, nainens Z. M. den Koning, tegenwoordig te zijn bij de krooning van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen kunnen wij nog raeldendat die is opgedragen aan Jlir. H. Stcengraebt van Oosterland, Grootmeester van bet Huis des Konings die Z. M. den Koning zal vertegenwoordigen en die vergezeld wordt van de HH. baron W. van Goltstein van Oldenaller kamerheer-, baron Taets van Amerongon, adjudant-, en baron Schimmelpenninck van dor Oye kamorjonker van Z. M. Men verzekert, dat de Minister van Finantiende beer van Halleen twceledig ontwerp in gereedheid heeft gebragt, om de gemeenten ten opzigte van hare finantien te gemoet te komen. Dat ontwerp moet aan de Commissarissen des Konings zijn toegezonden ten einde bun gevoelen in te winnen over de vraag, in boo vcrre die ontwerpen met de belangen van de ge meenten hunner provincien overeenstemmen. Men verneemtdat de nieuwe Minister van Buiten- landsche Zaken de graaf van Zuylen van Nyevelt zijne ambtsbetrekking met eene belangrijke voordragt heeft aangevangen, welke ovoreensternt met de wenschen bij herhaling in de Tweede Kamer geuit. Het is be- kenddat Nederland sedert jareu geen bijzonderen vor- tegenwoordiger bij het Hof van Turin heeft gehad. Ten gevolge van de uitbreidingderhandelsbetrekkingen van Nederland met het Sardinische Koningrijk, vyolke uit de vergrooling van dien Staat ontegenzeggelijk zal ont- staan moet de Minister aan Z. M. hebben voorgosteld, de missie van Turin niet langer, zoo als tothiertoe, te vereeDigen met die van llomeen bij de Beiden Sicilien, maar een' afzonderlijken gezant te Turin te vestigen, met welk voorstel de Koning zich zou hebben vereenigd. Men wil weten dat onze zaakgelastigde in Portugal Jhr. Heldewier tot die betrekkiug zou worden be noemd. Men verzekertdat het nieuw wets-outwerp nopens de ijzeren spoorwegen reeds in den loop der volgende week van Regeringswege aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Ten gevolge van de benoeming van Jhr-Mr. D*van Akerlakentot president van de Anond.-Regtbauk keuze in het hoofd-kiesdistrict Hoorn moeten its hebben. De puntenwaarover in den Gemeenteraau van Dingsdag aanstaande zal gehandekl worden zijn de volgende A. Het doen van mededeclingen. B. Het benoeraen van 1°. Leden tot onderzoek en voor de loting der schutterij. 2°. twrfd buitengewone commiesen der Gemeente- belastingen naar aanleiding van het daartoe aan de leden toegezonden voorstel C. Het delibereren over; 1°. Het voorstel tot af- en overschrijving op de Gemeente-begrootingen over 1859 en I860; 2°. het prnead.vys op een ad res van den heer W. 0. Riel 3°. een voorstel tot het kosteloos in gebruik geven aan de Noord- en Zriidhollandsche Redding-Maatschapp'y van een stukje grond groot ongeveer 100 vierkante ellen nabij de stallen van het Gemeente-Badhuis, tot het bouwen van eene bergplaats van reddingsmiddelen 4°. een voorstel tot onderhandsche aanbesteding van het uitvoeren van eenige verfwerken aan het Gemeente- Badhuis 5°. het voorstel tot vethooging der jaarwedde van den hoofdonderwijzer der burgerschool tegen verhoogd schoolgeld 6°. het praeadvys op een adres van den directeur van den Franschon schouwburg; 7°. hut voorstel van du oommissie, bulust met bet ontwerpen van een plan botrekkelijk alle uitbouwing der stad tot aanleg van eene nieuwe brug over de cingelgraclittegen over de Boekhorststraat en tot aanleg van eene nieuwe straat van die brug naar den stationsweg. Te Utrecht is tot stads-architect benoemd de heer Tli. Romein thans te Leeuwarden. Omtrent het in ons vorig nommer medegedeelde betrekkelijk een' moordaanslag op den heer Brink, te Amsterdam, verneemt men nog de volgende bijzonder- hederi Kapitein Moesker voerende bet schip Suzanne, be- stemd van Galatz naar Nederland, had te Konstan- tinopel by de HH. Matthieu freres 2500 gestort ten einde die som aan zijne hier te lande wonende vrouw over te inaken. Kapitein Moesker ontving van het htiis Matthieu freres voor zijn geld een wissel op de heeren v. d. Bey en Clomp.te Amsterdam, welke wissel hij aan zijne vrouw heeft overgezonden. Daar de heeren v. d. Bey en Com p., geld der reederij van het schip Suzanne tc vorderen hadden riioet over de uitbetaling van het bedrag van dien wissel tusschen hen en denkapt. eene woordewisseling zijn ontstuan welke daarmede eindigdfdat kapitein M. den heer Brink, firmant van de firrtia v. d. Bey en Ci>mp.eergisteren moet gezegd hebben: Gij moet mij morgen betalen ofik scliiet je dood!. hetgeen Iaatstgcnoemde schertsend beantwoordde. Zoo als thans gebleken is, was het den kapitein volkomen ernst en heeft hij werkelijk een pistool op den heer Brink gelost en hem gevaarlijk gewond. 21 April. BEVALLENM. Letsch, geb. den Dulk, z. en d. G. Kouwenhoven, geb. de Jong, d. - G. Sinit, geb. Verkooij,d. A. Pronk, geb. Bruijn, z. A. Reus, geb. Kuiper, z. II. W. van Rijswijk, geb. Jansen, d. A. J. Ledegang, geb. Groen, d. - r. de Vries, geb. Witsteijn, d. A. A. Webergeb. van Broekhoven, d. Meijer, geb. Zuidwijk, d. A. II. Roels, geb. Jacobs, z. G. Beltrami, geb. Dongelmans, d. W. S. Luberti, geb. Duran, z. OVERLEDEN: F. K. van Bijlevelt, z., 2 j. P. Uijtervvijk, ecbtg. van E. van Malsen 73 j. M. Huyser, geb. Lanslot 67 i. A. Pronk, jtn., 20 j. G. W. Jut, z., 1 j. A.V.J. Kapitz, z., 1 j. T. Brnin, echtg. van C. de Ruyter, 23 j. M. van der Zwau echtg. van C. Dijkhuizen, 37j. S. Alberge, wed. van J. S. van der\relde,66 j. G. L, de Loos, z., l£j. A. Ackermann, echtg. van J. A. W. Virgendonk. 60 j. Eerste lliiwelljksafkondlgtng, Zondag den 22 April I860. J. H. deDompierre de Chaufepie 53 j.wedr. vanC. Nieuwold, met M. Ferrand, 36 j. S. J. van den Berg, 30 j., met L. M. T. Vink, 39 j. C. C. Waanders, 24 j., met J. B. B. Laheij24 j. P. Groenhuizen 31 j., met H. Mack,35j.-- P. J. Kromjongh, 28 j.met J. Werner, 33 j. P.J.Molier, 29 j., met M. H. A. M. Miggels, 25 j. W. van Dormolen, te Hoorn, houdt hij op lid van de Tweede Kamer 26 j'., met I. M. F. Robert, 21 j. K. van Leeuwen 29 j., der Staten-Generaal te zijn, maar is hij als zoo- met E. Kwakkestein, 29 j. 11. Hoetink33 j., met G. 11. dani™ weder verkiesbaar. Er zal dus op nieuw eene van Leeuwen, 3B j. G. J. C. van der Leeuw, 26 j., mctE.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1