N°. l. Dingsdag 1 en Woensdag 3 Januarij. 1881 mm VAN BilTEILA M I>. DA6BLAD ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Bit Dagblad verschijnt dagelijks uitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. BrievenstaLLeu en advertentien franco aan 'tPureau. van dit Dagblrrd. Pry's der Advertentienvan 16 r eg els f 1.80 elke regel meer 25 centsbehalve liet zegel.Groote letters naarmate de rebatewelke zij beslaan. D U I T S C !I L A K D. Weenen 28 Dec. Volgens mededeeling d«; Pesther bladen zal de zelfs tandigheid vanhet Koningrijk Hongarije eerlang langs wettelijken en algemeen be- vredicenden weg worden hersteld. Met de wederinlij- ving van Kroatie, Slavonie en Dalmatie in Hon garije en de erkenning van de in 1848 uitgesproken vereeniging van Sevenburgeu met dat Koningrijk, sluit zich weder eene opene en brandende wonde en menige oorzaak der opgewonden stemming valt daardoor weg. De bladen zijn over bet algemeen weinig inge- nomen met den jongsten maatregel van den minister van finantien betreffende de betaling der coupon op 1 Januarij in papier. De hoofdgrief, is dat de minister zoodanig besluit op eigen gezag neemtbehoudens de goedkeuring van den Rijksraad. Volgens de nieuwe wethad dat Staatsligchaam gehoord moeten wor den vfidr dat bet besluit uitvoering ontving. De Presse zegtdat de minister met eene opoffering van 500,000 fl.de betaling eerlijk in zilver had kunnen doen en dat men voor die betrekkelijk geringe som veel ellende had voorkomen daar het nationaal vermo; door de gevolgde daling der fondsen een veel grooter verlies beeft geleden. De slechtetoestandonzer finantien heeft daardoor eene officiele bevestiging erlangd. De Presse besluit zijn artikel door met zeker leedwezen er op te wijzen, dat al het zilver naar Yenetie gaat, waar Nen talrijk en kostbaar leger moet onderhouden worde u. ni die verzuchting ligt niet onduidolijk de wenscb opgesloten, dat men er in slagen moge Venetie langs diplomatieken weg af te staan. In de gegeven omstan- dio-beden wordt deze oplossing meer en meer gewenscbt. Men betreurt het, dat de noodzakelijkheid daartoe ontstaan is maar van twee ltwaden moet bier gekozen worden en dan is een oorlog, al ware het alleen uit het oogpunt der menschelijkheid niet te verkiezen. Is de°uitslag echter zoo onzeker als hier en kan die den zedelijlcen ondergang van het liijk ten gevolge hebbendan wordt die onverantwoordelijk. F R A H K R IJ H. Parijs30 Dec. De toestand van heden is dezelfde als die van gisteren en zal nog wel eenigen tijd zoo blijven. Hij kan in weiuige woorden omschreven wor den met: afwachten onzekerheid en ongerustheid. Dit is trouwens telkens de toestand der gemoederenwan- neer de gebeurtenissen rijp zijn en de diplomatic haar geheimzinnig werk begint. De groote behoefte aan vrede en vertrouwenwelke Europa heeftis geheel in over- eenstemming met de natuurlijke bedoelingen der diplo matic welke ook niet anders wenscht dan door verstan- dige pogingen, de ramp des oorlogs af te wenden. Dikwijls is dit haar gelukt, zelfs wanneer, in bijna wanhopende gevallen, het zwaard op het punt stond ge- trokken te worden. Waarom, mag men vragen, heeft thans de vrees meer invloed op de gemoederendan het ver trouwen en de hoop? Het is, omdat de verwikkelingen in- derdaadvan lioogst ernstigen aard zijn ja bijna onop- losbaar schijnen. Niet alleen de belangen zijn hier in het spel, daaromtrentishet altijd mogelijk schikkiugen te treffen, maar het geldt beginselen, welke steeds in de geschiedenis der menschheid op den voorgrond hebben gestaande vooruitgang en de reactiede vrijheid en de onderdrukking, de zelfstandigheid en het gezag. De invloed van deze hoogstgewigtige begin selen doet zich hier in hooge mate gevoelen en eene wijziging ontstaan in de wederzijdsche betrekkingen der Staten. Herhaaldelijk isals geneesmiddel voor de diep gelegen kwaalvan een Congres gesproken Maar is een Congres in de tegenwoordige omstandigheden mo gelijk? Men kan dit zonder aarzelen ontkennend beant- woorden. En inderdaad, welke houding zouden daarbij de groote Mogendheden aannemen Oostenrijk zou daarbij geheel alleen staanPruissen zou aarzelen tusschen zijne sympatliien voor Engeland en zijne antecedenten welke hem tot Rusland doen naderen Engeland, 't welk door zijne geographische ligging er minder belang bij heeft om een oorlog op het vaste land af te wendenzou vreezen bij het Congres be ginselen te zien aannemenwelke men later tegen zijne eigene politiek zou kunnen keeren. De onttroonde Vorsten zoudenwanneer zij hunne eigene zaak mogten bepleitenniet anders kunnen doen dan ge dane zaken ongedaan te maken. De vereeniging van een Congres is dus niet denkbaar. Men behoeft daarom intusschen nog geenszins te wanhopendat het der diplomatie zal gelukkenzoo niet alles voor goed te schikken althans het onweder af te wenden. Tot nu toe men moge zeggen wat men wil, is er nog niets bepaalds dat een oorlog als onver- mijdelijk moet doen beschouwen. Men mag dus nog steeds het beste liopen Men zegtdat de Moniteur universel last heeft ontvangenbij de aanstaande zitting der Kamer, de redevoeringen der leden in haar geheel te plaatsen. Teu einde aan de aanzienlijke daardoor te veroorzaken kosteu tegemoet te komen, zal aan datbladhetprivilegie der geregtelijke aankondigingen worden verleend 't welk vroeger de Petites-Affiches genoten. Ditlaatste blad zal daarvoor echter schadeloos worden gesteld. Op nieuw wordt gezegddat Engeland zou ge- protesteerd hebben tegen eene verlenging onzer be- zetting in Syrie. Aan dat gerucht moet echter weinig gewigt worden gehechtdaar dit geheel in strijd is met de meer stellige berigten dat ons gouvernement toebereidselen maaktom ons expeditie-corps te ver- sterken. Indien er werkelijk een protest van Enge land bestond dan zou het Kabinet der Tuilerien in derdaad zoo ver niet gaan. De Opinion Nationale spreekt van eene diplo- matieke interventie van Frankrijk en Engeland bij de gouvernementen van Saksen en Oostenrijk, in het be lang van graaf Teleki. Hoezeer zoodanige stap zeker de algemeene goedkeuring zou wegdragen, is het echter de vraag of die overeenkomstig de diplomatieke vormen en de zaak is ook te minder denkbaar, naardien de Oostenrijksche gezant alhier, onsgouvernementreeds de meest geruststellende verzokeringe-n gegeven heeft nopens de inzi--y^>uv^-'ii.mml betrekkelijk gemelden graaf. Zijn leven moet niet alleen geen gevaar loopen, maar hij zou zelfs zeer spoedig wederom op vrije voeten worden gesteld. Tijdingen uit Alexandria van den 15, gowagen steeds van de reis van den Onderkoning van Egypte de heilige steden. Hij zou den 30 naar Suez vertrekkenen zich van daar met eene stoomboot naar de kust der Roode Zee nabij Yambo begeven. Van daar zal hij naar Medina gaanom er 10 dagen te blijven, en vervolgens naar Meckaalwaar hij zich gedurende 20 dagen in gebeden zou afzonderen. Van daar zal hij over Djedda naar Suez terugkeeren. De Onderkoning zou met een groot gevolg reizen Het doel der reis zou zijn, om bij de Muzelmannen der oude partij het vertrouwen terug te erlangen t welk hij verloren heeft door de edele en moedige wijze waarop hij de Christen-vlugtelingen uit Syrie ontvangen heeft. Men ziet die reis echter niet zonder eenige bekom- mering te gemoet. Zoo de oude partij den Onderkoning, eens niet goed ontvingen de reis hem noodlottig mogt zijnzou Egypte zeer goed aan den invloed van Engeland kunnen overgeleverd worden. Dit zou vooral voor de onderneming van de doorgraving der landengte van Suez lioogst nadeelig kunnen zijn. Het is intusschen te liopendat daar de Onderkoning een groot gevolg medeneemtalle ongelukken zullen afge- wend worden. B G L G I E. 29 December. Brussel Particuliere Corresponderitie.) De Kamers zijn uiteengegaan. De ministers zijn voor een groot gedeelte op reis en in afwachting van het wets-ontwerp waarbij de minister van oorlog 15 mill, zal aanvragen tot verbetering onzer artillerie is het hier in de staatkundige wereld doodstil. Vergun mij dus, u over een boek te onderhouden, 'twelk meer dan eene brochure zijnde om verschillende redenen de aandacht zal trelcken. Dit werk is van den heer G. de Molinariden bekenden staathuishoudkundigedie op het punt staatonder den titel van Napoleon III publiciste, een onderzoek uit te geven van alles wat van dien Iveizer in druk is verschenen. Niettegenstaande dat boek eerstdaags de pers zal verlatenacht ik mij ge lukkigdaarvan aan uwe lezers nu reeds een belangrijk gedeelte te kunnen mededeelen, namelijk dat, twelk tot inleiding strekt van de analyse der Idees Napto- leonienneswelk werkje gelijk men weet, de beruchte gebeurtenis te Boulogne voorafging. Na de strekking der Fransche omwenteling te hebben verklaard, welke volgens den schrijver veeleer liet despotisme dan de vrijheid tot grondslag had gaat hij aldus voortZie- daar de gedachte der Fransche omwentelingen de magtige en vastberaden dictator belastte zich, deze gedachte uit te voeren, en zoodoende door zijne autori- teit de anarchie van het Directoire te vervangen. Wat deed Napoleon Itoen hij het bewind aan de gebrek- kige en bedorven lianden had ontruktdie de teugels der vermoeide omwenteling lieten glippen? Hij hield zich \66t alles met de reorganisatie van de voogdijschap der Regering bezig, zonder zich te bekommeren om de inbreuken, welke hij op de vrije, zedelijke, ver- standelijke en stoffelijke werkzaamheid der burgers maakteen die hij, volgens de openbare meeningals minderjarigen beschouwde, die noodig hadden streng belieerscht te worden, beheerscht tot op het uiterste, maar zorgvuldig vermijdende die voogdijschap uit naam eener klasse te herstellen, en haar inrigtende op eene wijze, waardoor ieder aanspraak kon makeneenmaal zijn deel uit te oefenen van die voogdijschap, of liever, hetgeen op hetzelfde neder komt, van die dwingelandij over alien. Voegen wij daarbij nog, dat hij om deze tank te vervullen, zijne verbeelding niet vermoeide. Hij bepaalde zich er bij, het oude stelsel in zijne lioofd- deelen, en door eenvormigheid vermeerderd, te herstellen. Zoodoende herstelde hij bij voorbeeld eenvoudig het belastingstelsel der oude Monarchy, terwijl hij zich bepaalde, er de namen van te ver- anderen.Na dit met voorbeelden te hebben ge- staafd zegt de schrijver. Intusschen, hoewel deze econstitutieen in zekere opzigten zelfs deze ver- meerdering van hinderpalen, door den ouden regerings- vorm aan de menschelijke vrijheid in den weg gelegd en door lasten bezwaard, alles behalve vrijzinnig en voor- uitgaand was, kan men niet zeggen dat Napoldon e< n man van achteruitgang geweest is, of dat hij bij zijn tijd en zijn land ten achteren stond. De omwenteling, wief erfgenaam hij was toonde zich nog mjnder vrijziiinip en vooruitstrevend dan hi} zelf. Inderdaad oi e ling had de oude belastingen niet hersteld, maar ij had assignaten vervaardigd die in werkelijkheid, de meest onregtvaardige en zwaarste belasting uitmaakten. De omwenteling had de vereenigingde pershet onderwijs en de godsdiensten niet gereglementeerd maar zij sloot de clubs en hiefde dagbladen op, welke haar mishaagden terwijl zij de redenaars of dagblad- schrijvers liet onthoofdenofhenverbande. Aan deandere zijde duldde zij sleclits het onderwijs en de godsdiensten, die zich aan hare willekeur onderwierpen. Zij had eveneens den binnenlaudsclion handel aan het oppres sive reglement van het maximum en aan de wetten der opkoopers onderworpen terwijl zij het douanen- tariefin een oorlogswapentegen Engeland hervormde. Kortom, het regt van vermaking, hetwelk Napoldon in het Burgerlijk Wetboek sleclits beperkte, werd door de Conventie geheel opgeheven die daarentegen, zonder eenige uitzonderingde volslagen gelijkheid der verdeeling instelde. Dit geheel van het regime door Napoldon ingevoerdwas dus niet minder vrij zinnig dan het geheel van het regimewaaronder de Franschen, gedurende de tien jaren der omwen- geleefd hadden. Indien het in sommige op zigten meer reglementair wasdan mag men dat het in het algemeen minder oppres- minder willekeurig was. Want Napoldon hadalvorens het te constituerenmannen van alle partijen geraadpleegddank zij het bewonde- renswaardige doorzigt van zijn vernuft; hij had datgene verzameld wat men de wijsheid van zijn tijd en van zijn land zou kunnen noemen." En verder leest menZijn lofdichter (Napoleon III) heeft dus ge lijk, indien hij hem voorstelt als de gedachte der omwen teling, of liever als de wijsheid van zijn tijd en zijn land in zich vereenigende en die toepassendeNapoleon heeft inderdaad niets anders gedaan. Maar kon die wijsheid van een onstuimigen en verontrusten tijd, en van een land waar de meest verlichte vernuften slechts op onvolkomen wijze de eerste lessen der staatkundige wetenschappen bezaten en konden bezitten, kon dia wijsheid beschouwd worden als een onverandelijk ka- rakter te hebben Kon zij er aanspraak op maken zelfs de toekomst te belieerschen? Neenzeker niet. Het Napoleontische ideaal is eene reusachtige admini- stratie welke de geheele spheer omvatwaarin zich de menschelijke werkzaamheid beweegtdie zij be- stiert, door haar naar welgevallen te matigen of te prikkelen; het is eene despotieke voogdijschap in naam van alien uitgeoefend en op alien gelijkelijk drukkende, Dit kon, dit moest zelfs het ideaal eener omwente- lin» wezentegen eene bevoorregte klasse ondernomen, in 'een land't welk langzamerhand aan de voogdij schap der Regering was gewendhet kan echter het ideaal niet wezen van een tijdstip, waarop de wijs heid op de ondervinding gegrondvest zeggen sief en iederen dag

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1