BIHIE.VL AI I>. der Fransche strijdkrachten van Shanghai naar Toulon begonnen was. Omtrent het beleg van Gaeta en het verblijf onzer vloot voor die vesting blijft men steeds in het on- zekere. Terwijl men aan de Sardinische ambassade verzekertdat onze vloot Gaeta den 10 Januarij zal verlaten hebben (zie de telegraphische depeches), en dat de vesting den 15 zal ingenomen zijn, gelooft men bij de Russische ambassade dat de Fransche vloot voort- durend voor Gaeta zou blijven. Naar men verder wil weten, moet Lord John Russel den Keizer hebben doen vragen of hij inderdaad den Koning van Napels wilde verdedigendaarbij aan de eene zijde doende opmerkendat de houding van Frankrijk regt- streeks eene interventie wasen ten anderendat Engeland zich den 5 February, bij de opening van het Parlementin een zeer moeijelijken toestand zou be- vindennaardien de Koningin in de Troonrede niet zou kunnen aankondigendat er tusschen Frankrijk en Engeland volmaakte overeenstemming omtrent het Italiaansche vraagstuk bestaat. De Keizer zou geant- woord hebben, dat hij zich hierop zou bedenken maar dat hij moest doen opmerkendat die overeen stemming inderdaad niet algeheel wasnaardien Frankrijk zich steeds voor een Bondstaat had ver- klaard en Engeland de eenheid wilde. Naar men verder beweertzou de beslissing des Keizers de volgende zijn De Fransche vloot zou gedurende drie weken voor Gaeta blijven, om den Koning in de ge- legenheid te stellen de plaats van levenmiddelen te voorzien daar deze nog zeer goed in staat is zich te verdedigen. In alien gevalle zou de Koning zich alsdan z<56 lang kunnen verdedigen dat gewigtige gebeurte- nissen in het voorjaar eene bepaalde beslissing ten gevolge zouden hebben. 'S (Jt VVEVIIK.K 2 January. Bij besl. van den 26 dezern°. 47 en 48heeft Z. M. goedgevoudente benoemen tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuwde heeren Mr. J. LoudonOostindisch hoofdambtenaar met verlof hier te lande fungerend secretaris-generaal bij het Departement van Kolonienen Jhr. F. E. M. van Alphen hoofdcommies bij genoemd Departement. Bij Zr. Ms. besluit van den 29 dezern°. 68 is benoemd tot referendaris bij het Departement van Justitie Mr. A. J. Clantthans substituut-officier van justitie bij de Arrondissements-regtbank te Alkmaar. Z. M. heeft, bij besluit van den 31, n°. 12, op het daartoe door Jhr. F. A. ridder van Rappard ge- daan verzoek, aan hem een eervol ontslag verleend als secretaris-generaal van het Minis terie van Oorlogte rekenen van 1°. Jan. aanst., met behoud van aanspraak op pensioen, enonderdankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem gedurende eene lange reeks van jaren bij het Departement van Oorlog bewezenzijnde genoemde Jhr. F. A. ridder van Rappard bij hetzelfde besluit door Z. M. benoemd tot raad-adviseur bij gezegd Departement, buiten bezwaar der schatkist. Bij besluit van den 26 n°. 49 heeft het Z. M. behaagdbij het Departement van Kolonien te be- vorderen tot commies, de adjunct-commiesen J. G. P. Serrurier, J. F. BraunD. Pont, W. H. Hajenius, H. C. P. Laurillard dit FallotMr. I. Capadose en Mr. W. A. P. Verkerk Pistoriusen tot adjunct- commies de eerste klerken H. G. van den Toorn J. H. Elias en M. A. van der Kloot. De audientie van den Minister van Marine zal op Vrijdagden 4 Jan. aanst., geen plaats hebben. Staat der Nederl. Bank op 31 December 1860: Omloopende bankbiljetten 102,359,620; Saldo's van rekeningen-cour./36,095,174.321 Munt en munt- materiaal. 109,938,283.64|. De heer Burgemeester heeft de zitting van den Gemeenteraad van heden met de volgende aanspraak geopend Mijne Heeren! Bij de intrede van het jaar is het mij eene be hoefte U Mijne Heeren mijne welmeenende heil- wenschen toe te brengen voor uw welzijn, voor dat uwer huisgezinnen en voor den bloei dezer Gemeente, wier belangen aan uwe zorgen zijn toevertrouwd. Dat het U alien moge welgaanen de pogingen die door U worden aangewend om de welvaart dezer Gemeente te bevorderen met 's Hemels besten zegen mogen worden bekroondis mijne vurige en opregte bede. Wanneer ik een blik werp op het afgeloopen jaar, moet ik in de eerste plaats uwe aandacht vestigen op het verlies dat uwe Vergadering ondervond door het overlijden van ons waardig medelid Joannes Antonius Je Sonnaville een man die zoo te regt de algemeene achting en het vertrouwen der ingezetenen genoot en die, naar menschelijke berekening nog gedurende jaren zoo nuttig voor deze Gemeente had kunnen zijn. Vele werkzaamheden werden in het afgeloopen jaar in deze Vergadering behandeldwaaronder ook hoogst- belangrijke. Onder die hoogstbelangrijke mogen worden gerang- schikt de besluiten omtrent het in gebruik geven van de kazernegebouwen omtrent de opheffing der beurt- veren, maar voornamelijk die betrekking haddenop, en strekten ter uitvoering van de regeling van het onderwijs binnen deze Gemeente. Drie nieuwe schoollocalenieder voor zeshonderd kinderenwaarvan een tot bewaarschool ingerigt werden geopend. Gronden werden aangekochtwaarop in den loop van dit jaar, weder nieuwe schoollocalen zullen worden gesticht. De kosten van het onderwijs zijn needs aanzienlijk, zij zullen evenwel nog vermeerderendoch ik spreek in den geest uwer Vergaderingwanneer ik verklaar, dat de gelden der ingezetenen tot geen nuttiger einde kunnen worden aangewend, dan tot uitbreiding van het onderwijs onder de geringe standen der Maat- schappij omdat daardoor verlieliting en bescliaving worden aaugekweekt en bevorderd. Het belangrijk rapport der commissi© betrekkelijk de uitbreiding en verfraaijing der Gemeente kwam in behandeling en vele voorstelfen dier commissie werden aangenomen. "Een gevolg dier aanneffiing was, dat uwe Vergadering zich wendde tot de Iloogp Regeringmet verzoek, dat een toegang voor rijtuigen van de Dagelijksche Groenmai'kt naar het Buitenhofbij wet, tot een werk van algemeen nut mogt worden verklaard. Die wet werd aangebodeu on door de beide Kamers der Staten-Generaal aangenomenzoodatik mij vleijen magdat in den loop van dit jaar, die toegang zal worden geopend en daardoor eene in mijn oog hoogst nuttige verbetering zal worden daargesteld. De door U vastgestelde werken werden uitgevoerd de brug aan de Hooikade werd gelegd en de nieuwe Kanaalstraat geopend; eene verbetering en verfraaijing, die bijna door een ieder wordt erkeni Sn toegejuichf. Trottoirs werden in het geheele Willemspark aan- gelegd en in een gedeelte van de Hoogstraat. Het dagelijksch bestuur ondervindt evenwel niet die medewerking der ingezetenenin het afstaan hunner stoepen tot het maken van trottoirs die het met grond had mogen verwachten bij de daarstelling van zulk een nuttig werk. Het heeft zich verpligt gezien, aan U een voorstel te doentot het bekomen eener wetwaarbij de wegneming van eenige stoepen mogt worden verklaard een werk van algemeen nut te zijn. Uwe vergadering heeft zich met dat voorstel vereenigd. De verfraaijingen en verbeteringen werden niet alleen in het noordelijk maar ook in het zuidelijk gedeelte der Gemeente aangebragt. Het plan van aanleg aan de Bogt van Guinea dat door U werd aangenomen en in den loop van dit jaar zijne geheele uitvoering zal erlangen mag eene aanmerkelijke verfraaijing worden genoemd. Ofschoon vele verfraaijingen en verbeteringen ge durende de laatste jaren reeds hebben plaats gehad, behoort er evenwel op dien weg te worden voort- gegaan. Het Gemeentebestuur moet plannen tot verfraaijing en uitbreiding der Gemeente ontwerpen en vaststellen, maar de uitvoering dier plannen behoort aan de par- ticuliere industrie te worden overgelaten. Met dat doel zijn in het afgeloopen jaar de Zoete Inval en de verdere percelen aan de Laan van Schud- degeest aangekocht. Het plan, tot het aanleggen van straten aldaar, is reeds vastgesteld de voorwaarden waarop die gron den zullen worden uitgegeven zullen weldra aan uwe beslissing worden onderworpen en met grond mag men verwachten dat na verloop van eenigen tijd, een geheel nieuw kwartier aldaar zal verrijzen. De begeerte om zich binnen de Residentie te komen vestigeneen voor deze Gemeente hoogst gelukkig verschijnselblijft aanhoudenen het groot aantal huizendat in de laatste jaren is aangebouwd is niet voldoende om aan de behoefte te beantwoorden. De aansluiting van de Residentie aan het groote spoorwegnet van Europa is door de Hooge Regering bepaald en uit die aansluiting worden groote voor- deelen voor deze Gemeente tegemoet gezien. De finantien der Gemeente bevinden zich in eenen zeer gunstigen toestand de belastingen werpen van jaar tot jaar meer af, en de indirecte belastingen hebben over het afgeloopen jaar ongeveer vijf-en- zestig duizend gulden meer opgebragt dan waarop zij over dat tijdvak waren geraamd. Die uitkomst.is verblijdend, voornamelijk met het oog op de vele*en belangrijke werken, waartoe door U reeds is besloten en die binnen eenige jaren zullen moeten worden uitgevoerd. Ik zal U niet behoeven te herinneren dat de hand- werksman gedurende het geheele jaar werk heeft kunnen bekomen ja dat er op sommige tijdstippen gebrek was aan geschikte en bekwame werklieden. Dankbaar moge worden herdacht, dat de gezond- heidstoestand binnen deze Gemeente gunstigis geweest, en dat rust en orde overal hebben geheerscht. Mogten er in het afgeloopen jaar belangrijke zaken in deze Vergadering zijn behandeld, ook in dit jaar zal het daaraan niet ontbrcken. Ik zal U slechts wijzen op twee zakendie aan uwe beoprdeeling zullen worden onderworpende zeehaven te Scheveningenen de daarstelling en inrigting van een geheel nieuw Gasthuis. In alle Uwe Vergaderingen lieb ik steeds de meeste welwillendheid en blijken van vertrouwen mogen on- dervinden; ik hoop ook in dit jaar op die toegenegen- heid te mogen blijven rekenen, en ik zal van mijne zijde mij steeds meer en meer waardig trachten te maken het vertrouwendat door U mij zoo ruim- schoots wordt gesehonken. De heer Burgemeester heeft daarna o. a. de vol gende mededeelingen gedaanals a. dat ingekomen is eene resolutie van Gedeputeerde Staten van Zuid- holland houdende goedkeuring der Gemeente-begroo- ting voor 1861 b. dat ingekomen is een praeadvys van Burgemeester en Wethouders, op het adres be- treffende den aanleg van een Zoologisch Botanischeu Tuin tegenover de Koninginnegracht. Zij stellen voor, de adressanten den gevraagden gronduitsluitend voor gemeld doel en onder zekere voorwaardenaf te staan c. dat is ingekomen een voorstel van Bur- gem. en Weth., strekkende tot vaststelling van een plan en voorwaarden voor de bebouwing der strook grond tusschen het Alexanders-veld en de Laan van Schudde- geestd. dat de Vleeschhalde Penshalbenevens de woning van den concierge alsmede de keklers en verdere onderhoorighedenv66r 1°. Januarij geheel en al zijn ontruimd geworden. Tot behandeling der zaken overgegaan zijnde, zijn 1°. Door den Burgemeester tot leden der commissie voor de in 1861 te liouden publieke feesten, benoemd de heerenvan der HeimCamp Vollgraff en Vaillant. 2°. Is tot hulponderwijzer van de 2de kl. bij de Ge- meente-Armenscliool in de Lombardstraat benoemd de heer J. J. Bosch, thans hulponderwijzer 3de kl. bij die school. 3°. Is aangenomen het praeadvys op het adres van den heer J. P. L. Kramer. 4°. Is aangenomen het afwijzend praeadvys op het adres van den Mr. metselaar G. van der Leeuw. 5°. In aangenomen een voorstel van Burgem. en Weth.betreffende het terrein tusschen den lioogen Wal en de Nieuwe Schools traat. 6°. Is aangenomen gelijk voorstelom omtrent het onderwijs in de handwerken voor meisjes aan de open- bare scholen voor armen en minvermogendengedu rende den tijd van ddn jaar, door het nemen van proeven de ondervinding te raadplegenen tot dat einde over f 600 als maximum te bescliikkenin welk geval door Burg, en Weth.v<5<5r het einde van 1861 omtrent den uitslag dier proeven verslag zal worden gedaan. De voorlezing in Diligentiaden 28 Decemberdoor den heer Mr. J. A. van Eykuit Amsterdamge- houden over den invloed der Magneetkracht op het Eleetrisch lichtverschafte aan de leden der Maat- schappij en hunne dameseenen zeer genotvollen avond. Met de hem eigen duidelijkheidtoonde de sprekerna een woord gezegd te hebben over het verband van licht, warmte, electriciteit en magnetismus, den grooten invloed aan die galvanische stroomen op magnetische en wederkeerig deze laatste op de eerste uitoefenen. Daarna bragt hij met behulp van eenen zooge- naamden klos van Rumkorff, zeer fraaije verschijn- selen van eleetrisch licht in glazen buizenmet zeer verdunde glassoorten gevuld te voorschijn en toonde daarnadoor die buizen tusschen de polen van een magnetiscli gemaakt hoefijzer te fplaatsenden ver- rassenden invloed aan van den magnetischen stroom op die lichtverschijnselenwelke in vele opzigten aan het noorderlicht deden denken. Terwijl de Maatschappij Diligentia grooten dank verschuldigd is aan die begaafde sprekers, welke van elders komen om hier op te treden wordt die dank nog verhoogdwanneer zulke belangrijke toestellen daarvoor worden medegebragtals reeds door ver- schillonde sprekers en nu laatstelijk door den heer van Eyk gedaan is. Daardoor wordt de behoefte, om liet Kabinet van Diligentia te verrijken en aan te vullen meer en meer levendig gevoeld. |Aanstaanden Dingsdag, den 8 dezer, zal door den heer M. den Hartogh, violoncclist aan den Koninkl. Franschen Schouwburg alhier, wederom eene soirde musicale worden gegeven, welke zal plaats hebben in de zaal van de Vrijmetselaarsloge. De concertgever zal worden bijgestaan door de heeren A. Belintante clarinetistF. Zurhaarviolistbeiden alhier, en F. W. van Gelder, pianist te Rotterdam. Wij hopen, dat den gunstig bekenden concertgever wederom dezelfde bijval moge ten deel vallen, als waarin hij zich tot dusverre mogt verheugen. Het Nederlandsche zendeling-genootschap heeft, in 1860, aan giften en legaten ontvangen de aanzien- lijke som van 28,815.50. Op 15 dezer zal voor het Prov. Geregtshof in Noord- holland worden behandeld de zaak van C. van Oogen geboren en wonende te Amsterdam beschuldigd van moedwilligen doodslagen wel van in de beide laatste aren en vooral in den aanvang van het jaar 1860, zijne huisvrouw moedwillig slagenstooten en schoppen voornamelijk op de borst en het lijf, te hebben toege- bragtvan welke mishandelingen de dood dier vrouw het gevolg is geweest. Met genoegen kunnen wij mededeelendat de on- langs te Arnhem onder de dragonders geheerscht hebbende hersenontsteking, welke zeven jeugdige per- sonen ten grave heeft gesleeptals geweken mag worden beschouwd. Sinds lang was te Nijmegen voor de Arrond.- Regtbank aanhangig een belangrijk regtsgeding, be treffende eene zeer aanzienlijke nalatenschap, die de beer H., te Amsterdam, voor de erven S., in Belgie, eerst ingevorderd en later van hen gekocht had. De erveri eischten thans vernietiging van den afstand, rekening en verantwoording enz.en werden bijgestaan door de heeren Mrs. J. M. de Kempenaer, van Arnhem; J. tHoolt, van Rotterdam; en Verzijl, van Brussel. Nadat in deze veel besproken zaak langdurige en belangrijke pleidooijen waren gehouden door de twee eerstgenoemde heeren voor de eischers en door Mr. A. S. Nierop voor den gedaagdeheeft de Regtbank thans aan de eischers liunnen eisch ontzegd met de veroordeeling in de kosten. Den 8 dezer, zullen circa 20 korporaals-titulair van het instructie-bataljon te Kampennaar de onder- seheidene regementen infanterie vertrekkenom daar tot korporaal-effectief bevorderd te worden. Hierdoor, als ook door de benoemingen voor onder-officieren tot 2den luit., vertrouwt men, dat er eerlang een veertigtal plaatsen aan het instructie-bataljon open zullen zijn. Dezer dagen hebben 43 schippersdie met hunne vaartuigen op de reede van Schokland ingevrozen lagen en bijna geene levensbehoeften meer aanboord

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 2