GfiMfiENTERAAD VAN 'S GMVENHAfiJL Kes'ste Zitfing-. Voorzitterde heer Burgemeester Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot. - if Killing van Wacii'iilagdcii 2 •lanuarij ISfil. Geopend ten 2 ure). I. Aanspraak vanden Voorzitter. II. Mededeeling, dat de heer Clant door ongesteldheid verliinderd wordt de zitting van heden bij te wonen. III. Resolutie van Gedeputeerde Staten, hou- dende goedkenring der Gemeentc-begrooiing voor 1861. LV. Gelijke resolutie, hondende goedkeurtng van bet Roads besluit, tot opheffing van bet Gemeenscha|ipelijk henrtveer met Amsterdam. Eervol ontslag aan de schipnurs A. Spijker en J. G. H. Becht verleend. V. Gelijke res dutie, waarbij aan de Gemeentebesturen van Delft en's Gravenhage magtieing wordt verleend, tot gerneenschappelijke regeling van but. mat kt- en volkscbuitenveer. VI. Gelijke resolutie, >t goedkenring der Raadsbesluiten a. tot verhuring van eeri buis op den hoek der Prinsegracht en de Varkenmarktb. Tot verkoop voor afbraak van een gebouw op de Kalverinarkt. VII. Ge lijke resolutie, tot herinnering aan het tijd.stip van invoerine der Wet op het Lager Onderwysenz. VIII. Gelijke resolutie tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot opheffing van bet beurtveer op Haarlem. IX. Gelijke reso lutie, houdende mededeeling dat door Gedeputeerde Staten is berusta. in het besluit omtrent de school van den heer van Buerente Scheveningenb. in het reglement voor de Gemeente-Gymnastiek-sohool en de instructie voor den onderwijzer dier school. X. Gelijke resolutie, tot goedkeuring der raads besluiten a. betreffende de bekostiging van het buis aan den Zuidwalb. tot verhooging van somraige posten van ontvang en uitgaaf der Gemeente-begrooting voor 1860. XI. Praeadvys van Burgemeester en Wethouders, op bet ad res bet reffende den aanleg van een Zoologiscb-Botaniscben Tuintegenover de Koninginnegracht. XII. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, strekkende tot vaststelling van een plan en voorwaarden voor de bebouwing der strook grond tusschen het Alexandersveld en de Laan van Schuddegeest. XIII. Mededeeling nopens de op- brengst van den openbaren verkoop van mest te Scheveningen. XIV. Gelijke mededeeling nopens den verkoop van afbraak van een Gemeente gebouw op de Kalvermarkt.XV. Mededeeling, dat de overeenkomst nopens het aan het Rijk in gebruik geven der kazernegebouwen enz. onderteekend is. XVI. Verslag omtrent dein 1860, ingevolge art. 179 letter u der Gerneentewet, gehouden inspectie over de bij dat artikel bedoelde inrigtingen. XVII. Mededeeling, dat de benoemde leden der plaatselijke school- commissie zich die benoeming hebben laten welgevallen. XVIII. Mededeeling, dat de vleeschhal, enz. v66v 1°. Januarij 1861 geheel is ontruimd geworden. XIX. Adres van L. C. Pick- haart en J. C. Pietersverzoekende dat de gazverlichting aan den Bezuidenhoutschen Weg tot aan de buitenpiaats Zuider- bosch moge worden uitgestrekt. XX. Benoeming van eene commissie voor de in 1861 te bouden publieke feesten. XXI. Benoeming van den heer J. J. Bosch tot hulponderwijzer van de 2de klasse bij de Gemeente-Armenschool in de Lombardstraat. XXII Het praeadvijs op bet adres van den heer J. P. L. Kramer, aangenomen. XXIII. Het praeadvys op het adres van den Mr. Metselaar G. van der Leeuiv anngenomen. XXIV. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders, betreffende bet terrein tusschen den Hoogen Wal en de Nieuwe Schoolstraat goedgekeurd. XXV. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders betrekkelijk het onderwijs in do handwerken voor meisjes, enz., aangenomen. Er zijn met den Voorzitter, 32 leden tegenwoordig. Afivezig de heeren: de Witte van CittersClant en van der Kemp. De notulen van het vei handelde in do zitting van Dingsdag den 18 December jl.worden gelezen en goedgekeurd. I. De Voorasitfer houdt de volgende aanspraak Mijne Heeren! Bij de intrede van het jaar is het mij eene behoefte U Mijne Heerenmijne welmeenende heilwenschen toe te brengcn voor uw welzijn, voor dat uwer huisgezinnen en voor den bloei dezer Gemeente, wier belangen aan uwe zorgen zijn toevertrouwd. Dat het U alien moge welgaanen de pogingendie door II worden aangewend om de welvaart dezer Gemeente te bevorderen, met 's Hemels besten zegen mogen worden bekroond is mijne vurige en opregte bede. Wanneer ik een blik werp op het afgeloopen jaar, moet ik in de eerste plaats uwe aandacht vestigen op het verliesdat uwe Ver- gadering ondervond door het overlijden van ons waardig medelid Joannes Antonius de Sonnaville een man die zoo te regt de algemeene achting en het vertrouwen der ingezetenen genooten dienaar menschelijke berekeningnog gedurende jaren zoo nuttig voor deze Gemeente had kunnen zijn. Yele werkzaamheden werden in het afgeloopen jaar in deze Verga- dering bcliandeld, waaronder ook lioogstbelangrijke. Onder die lioogstbelangrijke mogen worden gerangschikt de beskiiten I omtrent het in gebruik geven van de kazernegebouwen, omtrent de opheffing der beurtverenmaar voornamelijk die betrekking badden op, en strekten ter uitvoering van de regeling van bet onderwijs binnen deze Gemeente. Drio nieuwe scboollocalenieder voor zeslionderd kincferen, waarvan een tot bewaarschool ingerigtwerden geopend. Gronden werden aangekochtwaarop in den loop van dit jaar weder nieuwe scboollocalen zullen worden gesticht. De' kosten van bet onderwijs zijn reeds aanzienlijk, zij zullen jvenwel nog vermeerderendoch ik spreek in den geest uwer Ver gadering, wanneer ik verklaar, dat de gelden der ingezetenen tot geen riuttiger einde kunnen worden aangewend, dan tot uitbreiding van het mdervijs onder de geringe standen der Maatscbappij, omdat daardoor yerlicbting en bescbaving worden aangekweekt en bevorderd. Het belangrijk rapport der commissie betrekkelijk de uitbreiding en" verfraaijing der Gemeente kwam in behandeling en vele voorstellon -dier'commissie werden aangenomen. Een gevolg dier aanneming was, dat uwe Vergadering zich weudde tot de Hooge Iiegeringmet verzoekdat een toegang voor rij tuigen van de Dagelijkscbe Groenmarkt naar het Buitenbof, bij wet, tot een work van algemeen nut mogt worden verklaard. Die wet werd aangeboden en door de beide Kamers der Staten- Goneraal aangenomenzoodat ik mij vleijen mag, dat in den loop van dit jaar, die toegang zal worden geopend en daardoor eene in mijn oog hoogst nuttige verbetering zal worden daargesteld. De door U vastgestelde werken werden uitgevoerd; de brug aan de Hooikade werd gelqgd en de nieuwe Kanaalstraat geopend; eene verbetering en verfraaijingdie bijna door een ieder wordt erkend en toegejuicht. Trottoirs werden in bet gebeele Willemspark aangelegd en in een gedeelte van de Iloogstraat, Het dagelijksch bestuur ondervindt evenwel niet die medewer- king der ingezetenen in bet afstaan hunner stoepen tot het maken van trottoirs die bet met grond bad mogen verwachten bij de daar- stelling van zulk een nuttig werk. Het heeft zich verpligt gezien aan U een voorstel te doen, tot bet be-komen eener wet, waarbij de wegneming van eenige stoepen mogt worden verklaard een werk van algemeen nut te zijn. Uwe vergadering heeft zich met dat voorstel vereenigd. De verfraaijingen en verbeteringen werden niet alleen in bet noordelijkmaar ook in het zuidelijk gedeelte der Gemeente aan- gebragt. Het plan van aanleg aan de Bogt vhn Guineadat door U werd aangenomen en in den loop van dit jaar zijne geheeTe uitvoering zal erlangenmag eene aanmerkelijke verfraaijing worden genoemd. Ofschoon vele verfraaijingen en verbeteringen gedurende de laatste jaren reeds hebben plaats gebadbeboort er evenwel op dien weg te worden voortgegaan. Het Gemeentebestuur moet plannen tot verfraaijing en uitbreiding der Gemeente ontwerpen en vaststellen, maar de uitvoering dier plannen beboort aan de particuliere industrie te worden overgelaten. Met dat doel zijn in het afgeloopen jaar de Zoete Inval en de verdere percelen aan de Laan van Schuddegeest aangekocht. Het plan, tot het aanleggen van straten aldaar, is reeds vastge- steld de voorwaarden waarop die gronden zullen worden uitgegeven zullen weldra aan uwe beslissing worden onderworpen en met grond mag men verwachten, dat na verloop van eenigen tijd, een geheel nieuw kwartier aldaar zal venrijzen. De begeerte om zicli binnen de Residentie te komen vestigen een voor deze Gemeente hoogst gelukkig verschijnselblijft aanhouden en het groot aantal buizendat in de laatste jaren is aangebouwd is niet voldoende om aan de behoefte te beantwoorden. De aansluiting van de Residentie aan bet groote spoorwegnet van Europa is door de Hooge Regering bepaald en nit die aansluiting worden groote voordeelen voor deze Gemeente tegemoet gezien. De finantien der Gemeente bevinden zich in eenen zeer gunstigen toestand de belastingen werpen van jaar tot jaar meer af', en de indlrecte belastingen hebben over het afgeloopen jaar ongeveer vijf- en-zestig duizend gulden meer opgebragt dan waarop zij over dat tijdvak waren geraamd. Die uitkomst is verblijdend, voornamelijk met bet oog op de vele en belangrijke werken, waartoe door U reeds is besloten en die bin nen eenige jaren zullen moeten worden uitgevoerd. Ik zal U niet behoeven te herinneren dat de bandwerksman ge durende bet geheele jaar werk heeft kunnen bekomenja dat er op sommige tijdstippen gebrek was aan geschikte en bekwame werk- lieden. Dankbaar moge worden herdacht, dat de gezondheidstoestand binnen deze Gemeente gunstig is geweest, en dat rust en orde overal hebben geheerscht. Mogten er in bet afgeloopen jaar belangrijke zaken in deze Ver gadering zijn bohandeld, ook in dit jaar zal het daaraan niet ont- broken. Ik zal U slechts wijzen op twee zakendie aan uwe beoordeeling zullen worden onderworpende zeeliaven te Scheveningenen de daarstelling en inrigting van een geheel nieuw Gasthuis. In alle Uwe Vergaderingen beb ik steeds de meeste welwillendlieid en blijken van vertrouwen mogen ondervinden; ik hoop ook in dit jaar op die toegenegenheid te mogen blijven rekenenen ik zal van mijne zijde mij steeds meer en meer waardig tracbten te maken het vertrouwen dat door U mij zoo ruimschoots w.ordt geschonken. Die aanspraak wordt algemeen toegejuicht. II. Is ingekomen eene missive van den heer Clanthoudende ken- nisgeving, dat bij door ongesteldheid verliinderd wordt, de zitting van heden bij te wonen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 1

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 3