TELEGR APHIS CHE BERIGTEM. VIJFDE KLASSE. Negexde Lijst. N°. 15598 1500. N°. 13689 200. 1002 - 1000. 1454 - 100. 10554 - 1000. 1825 4174 - 100. 19487 - 1000. - 100. 10796 - 400. 6449 - 100. 13498 - 400. 12957 - 100. 17945 - 400. 14331 - 100. 4243 - 200. 16456 - 100. 5776 - 200. 16482 - 100. 10335 - 200. 16634 - 100. 11016 - 200. Latere Miepeche.%. Het jaar I860. liaddenzich op schaatsen over de Zuiderzee naar Kampen begeven viji' bunnermet touwen aan de anderen gebondenen voorzien van een kompas werden als gidsen vooruitgezonden. Na bijna vier uren op liet ijs te hebben doorgebragtis het geheele gezelsehap in goeden welstand te Kampen aangekomen, van waar de reizigersvoorzien van een goeden voorraad levensmiddelen den terugtogt hebben aan- genomen en zoo als men verneemtbehouden op Schokland zijn teruggekomen. De Zwolsche Ct. ffieldtdat de postkar tusschen Zwartsluis en Blokzijl van den dijk gestort en de postilion levenloos teruggevonden is. Volgens de Gazette des Tribunauxis de persoon van Charles Jud, die verdacht wordt de moordenaar te zijn van den Russisclien geneesheer Hoppi en den president Poinsot, in liechtenis genomen. Een spoorweg-ongeluk bij Fresnoy (Frankrijk), waar twee treiuen met elkander in botsing zijn gekomen heeft droevige gevolgen gehad het getal dooden is zes en dat der gekwetston is veel grooter. Een' Parijze- naarwiens eehtgenoot tengevolge der verwonding overleden is werden de voeten niet slechts verbrijzeld, maar zelfs zoo goe'd als afgeseheurd. Een der voor- naamste handelaars van St. Quentin is door het ongeval krankzinnig geworden. Een der passagiers is letterlijk onthoofd zoodra hij namelijk den conducteur hoorde roepen dat er onraad was, keek hij uitlietraampje,maar op hetzelfde oogenblik trot' hem de schok van een voorbij snellenden waggon en wel zoo geweldigdat zijn hoofd op den grond rolde terwijl zijn ligchaam in het rijtuig verpletterd werd. Van de vijf waggons is niets anders overgebleven dan eenige verbrijzelde stukken. Ook de post-waggon heeft veel geledeneen der ambtenaren bij dit rijtuig is gekwetst. De sta tions-chef en een aantal ondergeschikten zijn in arrest genomen. De beroemde scliilderij van Hobbemade molens is door graaf de Morny van den heer Schultze te Berlijngekocht voor de som van 105,000 frs. De heer Schultze had er op de veiling Patureau 96,000 fr. voor betaald. Uit de Kaapstad wordt gemeld dat er veel strijd blijft bestaan over de vraag van de afscheiding der oostelijke provinciezoo te Grahams tad als te Port Elisabeth. Ook vermindert de strijd niet tusschen de kerkelijke orthodoxen en liberalen. De Maarten van Rossem is met onderscheidene passagiers aan gekomen. Aan den zeebreker wordt met ijver gearbeid. De Kon. brieven waarbij Britsch Kaffer- land tot afzonderlijke bezitting der Kroon wordt ver- hevenzijn openbaar gemaakt. Eene vergadering in de Zuid-Afrikaansche republiek heeft Pretorius tegen den volksraad in in zijn ambt hersteld en verklaard dat hem een jaar als president verlof moest worden gegeven om intusschen als presi dent van den Vrijstaat werkzaam te kunnen zijn. Intusschen zou Schoenman het bewind over de Zuid- Afrikaansche republiek voeren. Over deze zaak bleef intusschen groote verdeeldheid heerschen. Dordrecht31 Bee. De Arrondissements-Regt- bank alhier heeft heden uitspraak gedaan in het procesgevoerd door den Staat tegen den heer P. Blussd van Zuidlandc. s.tot onteigening van landerijen onder Numansdorp en Jan de Fonkert en anderenals huurders van die landerijen. De Regt- bank heeft de werkelijke waardedoor de deskun- digen als grondslag voor de schatting bepaald als zoodanig aangenomen aan de eigenaars der landerijen eene schadeloosstelling van f 28,825 toegekendmet verpligtingonder andere voorwaarden, voor den Staat, om een nieuwen weg aan de westzijde van de haven te maken of daarvoor eene schadeloosstelling van f 4000 te betalen aan Jan de Fonkert en de drie andere huurders eene schadeloosstelling van f 2157 toegekend, en den Staat veroordeeld in de kosten van het geding. Amsterdam 31 Dec. De heer Nicolaas Pieneman, wiens afsterven reeds is gemeldmoet gerangschikt .worden onder de beste Nederlandsche historic- en portretschilders van den laatsten tijdgetuige zoo vele meesterstukkenwaarmede sedert een aantal jaren onze tentoonstellingen prijkten. In 1834 reeds werd door wijlen Z. M. Koning Willem II eene schildenj van hem aangekocht namelijk de Dood van den Admiraal de Ruiter welke door vele uitmuntende schilderwerken werd opgevolgd en waarvoor door de voornaamste liefhebbers hooge prijzen werden besteed. Zijn minzaam karakter verwierf hem teregt talrijke vrienden, die een waardigmensch, gelijk zijneleerlingen een uitmuntend voorganger in hem betreuren. Voorts ontving hij reeds als historieschilder in 1830 den grooten gouden eerepenning op de prijsvraag van het Koninklijk Nederl. Instituut op eene voorstelling van Archimedes door een soldaat vermoord te Syracuse; wijders van de Kon. Akademie van Beeldende Kunsten en andere instellingen voor kunst verschillende eere- penningen. Zijne verdiensten als kunstschilder werden ook in het buitenland naar waarde geschat en erkend. Hij was ridder der orde van den Ned. Leeuw en com- mandeur der orde van den Eikenkrooncommandeur 2de kl.der Adolfsorde van Nassauridder van het Legioen van Eer en van de Poolster van Zweden. Als voorzitter der maatschappij Arti et Amicitiae was hij steeds voorkomend en ijverig, zoo mede in zijne betrekkingen als lid van den Raad van Bestuur van 'sRijks Museum van Schilderijen en der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten. Mlddelbnrg 29 Dec. Heden heeft alhier plaats gehad de plegtige installatie van den heer Mr. M. F. Lantsheertot lid van het Prov. Geregtsliof in Zeeland, ter vervanging van wijlen Jhr. Mr. Scliorer van St. Philipsland. Voor de opengevallen regtersplaats zijn door de Arrondissements-Regtbank alhier op de voordragt gepiaatst de lieeren Mrs.van Son sub- stituut-officier van justitie; Berdenis van Berlekom, regter-plaatsvervanger en Jhr. de Jongesubstituut- griffiier bij het Prov. Geregtshof. Harllngen 29 Dec. Onze stad mag zich nu in het bezit van een monument verheugen. Het gedenk- teeken alhier in de vestibule van liet stadliuis op- gerigt ter eere van onzen voormaligen stadgenoot den dichter en historieschrijver Symon Stijlwerd heden,ten aanschouwe van velebelangstellenden,plegtig ontjiuld nadat vooraf door Dr. G. Ottema in de kerk der Doopsgezindeneene zeer schoone en gepaste redevoering was uitgesproken. De plegtigheid werd besloten door een feestmaal. Nog lang zal deze dag in herinuering blijven. MAKKT- UN HANUKLSBEKIGTEN. Schiedam 2 Jan. Moutwijn, f 12.50 per Ned. vat, Jenever, f 18.t zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 19.25. Spoeling f 1.50 de kefel. Gist 40 centstot 15 Januarij. tiloiiiiciiciit 31 Dec. T'eii gevolge van de inge- vallen vorst, geen aanvoer van graan en dien ten gevolge weinig liandel. Enkele partijtjes Tarwe a/12 12.80 13. Rogge 7.75 8.25. 243ste STAATS-EOTEHIJ. C O RR E S PO IV B E NT I E. Een ongeteekend stulc van een lid der Herv. Gemeente, bij de Redactie ontvangenkan niet anders dan als advertentie worden gepiaatst. De Binnen- en Buitenlandsche brievenposten zijn door het weder zeer ten achteren. Ook de werking van den tele- graaf is op de meeste plaatsen gestremdzoodat o. a. de Amsterdamsche en andere beursberigten ons niet zijn geworden. CEATehe Tr,tin\u i:\.) AVeeiicii 1 Jan. De Wiener Zeitung deeltmede, dat de Keizer graaf Teleki bij zich heeft laten komen en hem zijne vrijheid heeft doen teruggevenonder belofte tevens dat alle regterlijk onderzoek te zijnen aanzien zou ophouden. Teleki heeft hierop van zijn kant beloofd, alle be trekkingen met hot buitenland te zullen afbreken, 's lands grenzen niet te zullen overschrijden en zich van alle deelneming aan de politiek te zullen onthouden. Een correspondent uit Praag schrijft aan den Wanderervan den 28 Dec.dat den laatstvorigen dag aan de hoeken der straten plakkaten in de Bo- heemsche taal waren aangebragtwaarin de Czechen ten ernstigste werden vermaand, zich voorloopig rustio- te houden, naardien de regte tijd nog niet gekomen was alsmede om op Hongarije te zien, dat zijn doel nabij is, en eindelijkzich op Napoldon te verlaten. I'aiijs 1 Jan. De Moniteur deelt mede, dat de generaal Montauban, de opperbevelhebber der Fran- sche troepen in China, benoemd is tot Grootkruis van het Legioen van Eer. Berlijn 1 Jan. Tengevolge van den hoogstbe- denkelijken gezondheidstoestand des Konings begaven zich de Prins-Regent en de overige hier aanwezige Prinsen naar Sanssouciwaar zij zich bij het afzenden dezer depeche des middags ten 12 ure nog bevonden. Marseille, 1 Jan. Te Toulon is heden bevel ont vangen om voor eene maand levensmiddelen naar het eskader voor Gaeta te zenden. Berlijn2 Jan. Z. M. Koning Friedrich Wilhelm IV is heden nachtten 12 ure, 40 minuten, overleden. [Koning Frederik Willem IV was den 15 Oct. 1795 geboren en zijn vader Frederik Willem III in het bestuur opgevolgd den 7 Junij 1840. Op den 29 Nov. 1823 trad hij in het huwelijk met Prinses Elisabeth Louise van Beijeren.] New-York 18 Dec. (A's O.) De leden der con- ventieuit de zuidoostelijke Staten zijn te Charleston met militaire eerbewijzen ontvangen. Eriseeneeom- missie benoemd tot het ontwerpen van een adres aan de bevolkingen der Noordelijke Staten. De Senaat van Zuid-Caroline heeft eene wet aangenomenom dien Staat op voet van oorlog te brengen. Uit den Senaat van Washington is eene commissie benoemd van dertien leden, om eon onderzoek in te stellen omtrent den tegenwoordigen toestand. Er is hier eene groote meeting gehouden waarin sympathie voor Gari baldi betuigd is. Italic, Even als in 1859, bekleedt het Italiaansche vraag- stuk in 1860 de voornaamste plaats onder de vele vraagstukkendie in laatstgemeld jaar weder de aandacht der wereld hebben bezig gehouden. En geen wonder: met de zaak van Italie verbindt zich de uitbreiding van Sardinie feitelijk tot den om- vang eener groote Mogendheidde aanhechting van landschappen aan Frankrijk, het mistrouwen daar- door gaande gemaakt van Europa's meeste Staten de teedere geschilpunten omtrent het Kerkelijk gebied, de inval der Sardiniers aldaar hunne aansluiting aan de omwenteling in het zuiden des Sehiereilands tot stand gebragt vooral door tie veerkracht van 66a man die als vrijbuiter eerst naar Sicilie snelten als meester zijne intrede doet te Napels, van waar de Koningverlaten en verraden door de meesten zijner onderdanen en door het krijgsgelukvoor hem moet wijken, om volgens de laatste berigten tot het uiterste vol te liouden. Nog meer paart zich aan het strijdpunt van Italie bedreiging van de zuide- lijkste bolwerken van Oostejirijk"zuelit om daar- door henen andere gedeelten van dien Staat tot opstand te drijvengevaren voor Europa in de toekomst, nabij of verder in 'tverscliiet, wanneer het der staatkundede belioeften der volken aan vrede, de ontwikkeling der nijverheid allerwege niet gelukt die at te wenden en door regelingen het geselrokte vertrouwen te herstellen. Naar het verscliil van gezigtspunt en begrippen, werd de zege van Sardiniehare politiekgedeeltelijk steunende op die van den magtigen nabuurdoor den eenen toegejuicht, ja hoog verheven, als het middel om een verdrukt volk zijne vrijheid te hergeven en om Italie te verjeugdigen door den ander werd die staatkunde uitgekreten als eene listige veroverzieke omwentelingzuchtige spottende met alle regten en verdragen en dreigend voor de toekomst van Europa. Het zal de taak der geschiedenis van onze dagen zijn de oorzaken en gevolgen van de gebeurtenissen te toetsenhet kan hier alleen het doel zijnden loop dier gebeurtenissen te sclietsen. Om eenige orde in dien maalstroom van opeenvolgende voorvallen in acht te nemenzullen wij die tot eenige hoofdpunten terugbrengenals daar zijn: 1°. de aanhechting der Vorstendommen aan Sardinie 2°. de aanhechting van Savoye aan Frankrijk3°. de gebeurtenissen iiT den Kerkelijken Staat4°. de gebeurtenissen op Sicilie en in Napels 5". het tegenwoordig oogenblik. 1°. De aanhechting der Vorstendommen aan Sardinie. De vrede van Villafranca was te Zurich bevestigd Lombardye was met Sardinie vereenigden in het begin van 1860 deed Victor Emanuel zijn zegevierenden intogt te Milaan. De Vorstendommen Parma, Modena, en Toscanebenevens het atgescheurde gebied van den Kerkelijken Staatde Romagnableven ten ge volge der gebeurtenissen aldaar in 1859in eenen on- zekeren toestanden waren onder burgerlijke- of krijgshoofden onder den feitelijken invloed van Sar dinie. De toestand van die gewesten, de wenschen van hunne bevolkingende regten van hunne Souvereinen waren echter de onderwerpen die op velerlei wijs werden overwogen bij de intrede des jaarsen in behandeling zouden worden genomen op een Congres, dat reeds te Parijs was belegd. Maar naauwelijks belegdwerd het verijdeld door een vlugsclirift, dat in Frankr-Vs hoofdstad het licht zag, en waarin men duidelijk de strekking der Fransche Regering zag doorstralen, om den Paus tot den afstand van de Legatien over te haleneen afstand waartegen door den Paus op het nadrukkelijkste werd opgekomen. Ditbragt neteligen redetwist te weegmaar inmiddels deden de gezao-- hebbers in de Vorstendommen van Midden-Italie al he-t_ mogelijke om de aanhechting van deze aan Sar dinie te bevorderen. Zoo kondigden zij al reeds in Jan. de staatsregeling enverkiezingswet van Sardinie aldaar af. Dit laatste duidde het voornemen aanom de bevolkingen in die Vorstendommen eene verkiezing over de aanhechting te doen uitbrengen en wel door de nationale vergaderingen, die aldaar waren bijeen- gekomen of in algemeene kiesvergaderingen. Engeland had voorstellen tot regeling van het Italiaansche vraagstuk gedaan, waaronder men nu alleen begreep de Vorstendommen en de ontruiming van Rome door de Fransche troepen. Daarbij was o. a. vermelddat aan den Koning van Sardinie namens Frankrijk en Engeland de uitnoodiging zou geschiedenom geene troepen in Midden-Italie te zenden, voor dat die onderscheiden Staten en Gewesten plegtiglijk hunne wenschen zouden hebben kenbaar gemaakt indien de stemming ten voordeele van de aanhechting uitvielzouden de beide genoemde groote Mogendheden zich niet meer verzetten tegen het binnentrekken van de Sardinisclie troepen. Als hoofd- beginsel was bij dezelfde voorstellen aangenomen, dat h rankrijk en Engeland zouden afzien van alle inmengin" in de binnenlandsche aaugelegenheden van Italie" zonder de toestemming der andere Mogendheden.Die voorstellen voldeden maar half ofniet; Rusland verwierp ze wel niet gan3ch en almaar toch het beginsel van de volkssouvereiniteiten begeerde altijd een alge- oneen Congres Pruissen liet zich nagenoeg in gelijken geest uitFrankrijk aarzelde Sardinie verwees naar Frankrijkmaar Oostenrijk weigerde volstrektelijk, op grond dat de bedoelde voorstellen den wezenlijken grondslag van Europa's evenwigt zouden verwrikken omdat zij streden met de grondbeginselen, waarop het wettig bestaan der regeringen en inzonderheid van Oostenrijk, berusten eindelijk, omdat zij de regten vernietigden van de Italiaansche Vorten, die door Europa zijn gewaarborgd en die Oostenrijk het zich ten pligt heeft gesteld te bescliermen. Tegenover die schikkingen plaatste Frankrijk in February de volgende volledige aanhechting aan Sar dinie van de hertogdommen Parma en Modena wereldlijk bestuur uit te oefenen door den Koning van Sardinie namens den Heiligen Stoelvan de Romagnaherstel van het Hertogdom Toscane als zelfstandige Staat. Daarbij werd nog gewezen op eene andere schikking, die in Europa eenen geweldigen in- druk maaktede aanhechting van Savoye en Nizza aan Frankrijk, waaromtrent wij in het tweede punt in eenige bijzonderheden zullen treden. [Vervolg hierna.)

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 8