Vrijdag, 4 January. 1801. N°. 3, ■A'. 43 VAN MUITI^LAID. ZUID Bit Bagblad verschijnt dageUjksuitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brievenstukken en advertentien franco aan \U 'exa van dit Bagblad. Prijs der Advertentienvan 1*6 regels f 1.80, elke regel meer 25 cents, behalve het zegel.Groote letters nam-mate de ruiiniewelke zij beslaan. BURGEMEESTER en WETHOIT5IER3 vai. 's GttAVJ.NHA.GK zijn voornemehsop Vrijdag, de, 11 January. 1861, ties nanuddagsten ddn ure. op het Raadhuisin het openbaar AAN TE BE- STEDEN het Onderhoud der §clioolgebouwcis over 1861. Het bestek en do voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing aan de Gemeentewerfalwaar ook dagelijks de noodige inlichtingen omtrent deze werke i zijn te bekomenterwijl de bestekken tegen betalin van fOAO, verkrijgbaar zijn ter Plaatselijke Secretarie, 2de afdeeling. dagblad le Monde zegt daaren-l F R A W K R Id K. Parijs1 Jan. Z. M. de Keizer heeft heden morgen, zoo als door den Mo,litar was aangekondigdhet corps 'diplomatique en de verschillende hooge Staats-lig- chamen ontvangen. hidanks hetgeen mede door het regeringsblad was gemeld, woonde H. M. de Kei- zerin die plegtigheid niet bij hetgeen nog al op gemerkt is en schijnt te bevestigendat II. M. zich wil afzonderen. De Keizerlijke Prins was in uniform bij de receptie tegenwoordig. De Keizer had aan zijne regterhand Prins Napole'ori en aan zijne linkerzijde Prins Lucien Murat. Aan den voorzitter van den Senaat heeft Z. M. geantwoord dat hij op de mede- werking van dat Staatsligcliaam rekende om hem te ondersteunen in de hervormingen, waarmede'liij zich tot verbetering derConstitutie bezighield.Lord Cowley heeft, namens ljet corps diplomatique, den Keizer toege- sproken. Z. M. heeft daarop woordelijk het volgende geantwoord Ik bedank u voor de wenschen, welkegij namens het corps diplomatique tot mij rigt. Ik zie de toekomst met vertrouwen te gemoetwant ik twijfel er niet aan, of de vriendschappelijke overeenstemming derMogend- heden zal den vrede nog weten te handhavenwelke het doel van al mijne wenschen is. Men heeft in zekere staatkundige kringen doen op- merken dat de uitdrukking des lveizers iets twijfel- aclitigs heeftvooral wat het woord nog betreftmen had duidelijker bewoordingen verlangd. Men vergeet echter, dat in den tegenwoordigen toestand vanEuropa, de Keizer zich bezwaarlijk duidelijker had kunnen uitdrukken. De Moniteur deelt een zeer groot aantal be- noemingen bij het Legioen van Eer mede als o. a. tot grootkruisen baron Rohault de Fleury divisie- generaalCousin de Montaubanopperbevelliebber van het expeditie-corps in China. Den 27 December is te Marseille ontscheept een neef van Abd-el-Kaderkomende van Beyruth. Men zegtdat hij een brief van den Emir aan den Keizer overbrengtomtrent de ontwapening der Arabieren onder zijn bevel, welke de Turksche autoriteiten in. Syrie willen bewerkstelligen. De dagbladen vangen heden den nieuwenjaar- kring aan met leading-lietikelen natuurlijk ieder in den geest der staatkundige kleur welke hij voorstaat. Het Journal des Bebats begint o, a. zijn hoofdartikel aldus Het jaar 1860 biedt met het jaar 1851'twelk het thans geeindigde tienjarig tijdvak geopend heeft een contrast aan, waarop ter naauwernood behoeft gewezen te wordenzoodanig is een ieder, daardoor getroffen. Voor tien jaren werdenvan het eene einde van Europa tot het anderealle vrijhedenwelke de beschaafile wereld voor goed meende veroverd te hebhen op nieuw in gevaar gebragt. Thans he Hon die overal het hoofil opof zijn op het punt dat te doen. Men kan niet zeggen dat hare tegenwoordige overwinning een werk van geweld of van overrom- peling zij. Waar scheen, buiten de gevestigde gouver- nementen,eenigekracht, een enkel werktuig tot strijden te bestaan En evenwel treden die onderdrukte vrij heden wederom te voorscliijn, zij doen zich eensklaps voor als eene soort van verborgen noodzakelijklieid te midden van de rust der wereld ondanks de verpligte werkeloosheid van sommigen, den tegenzin van velen, de onverschilliglieid van een groot aantal. Zij barsten uit op een oogenblik waarop men zehet minst verwachtte, zelfs van de zijde van Oostenrijk. Is er meer noodig ten betooge dat zij thans in den aard der zaak liggen on om ons over hare vorderingen in de toekomst gerust te stellen Het legitimistische tegen het volgende Een jaar is voorbijgegaan, 'twelk eene groote plants in de geschiedenis der menschheid zal innemenen ter oorzake van de gebeurtenissenwelke gedurende hetzelve hebben plaats gehad, en tengevolge van den strijd der meest tegenstrijdige leerstellingen, waarvan het getuige is geweest. De roemrijkste en de scliande- lijksche gebeurtenissen, de heilzaamste en de;gevaar- lijkste leerstellingen, de eerlooslieid en de heldhaftig- heid, het hatelijk misbruik der kracht en de vepheven tegenstand van het regt, het verraad eu de getrouwheid, de huichelarij en de opregtheid hebhen beurtelingsen dikwijls tegelijkertijdde aandacht der mensclien getrokken hunne bewondering of hunne veracliting opgewekt, toejuichingen of afkeuring uitgeloktde toejuichingen hebben helaas het kwaad meer dan het goede aangemoedigd de magtigste stemmen zijn die, welke de zege der ongodsdienstigheid en der revolutie1 hebben toegejuicht. Hoe is het met Europa gesteld (zegt het blad iets verder)op het oogenblik dat zich een nieuwe jaar- kring opent Wie is erdie niet nog meer ontzag- clielijke gebeurtenissen vreest dan die waarvan men getuige geweest is Waar is veiligheid Waar is vertrouwen in de toekomst De Revolutie zege- viert in Italie zij woelt in Hongarye in Polen, op de oevers van den Donauin Griekenland overal belt zijhethoofd op, en elk barer overwinnigen Vornjeer- dert de algemeene bezorgdheid elke stap welken zij voorwaarts doetvertraagt meer en meer de ontwik- keling van handel e« nij vis feiu. Intusseken (aldus besluit de Monde zijn artikel) is de revolutie ondanks hare krachtniet onover- winnelijk. Aan zich zelve overgelatenzou zij geen laug bestaan hebben zij toont zich sedert zes maanden onmagtig voor Messinazij erkentdat Gaeta langen tijd wederstand zal kunnen biedenzij gelooft zich niet in staat, zich van Venetie meester te makenzij vreest dat Rome't welk zij zoo zeer begeerthaar graf worde. Maar de geheele revolutie is niet in Italiegelieel Europa wordt bearbeid Europa is verdeelden er is eene magt, welke tot de rampen van het vaste land aanzetten einde er den afval van te erlaugen. Wij liouden het er voor, dat alles nog geregeld kan wordenzal dit gescliieden alvorens men de ergste rampen zal hebben bijgewoond Het jaar, 'twelk wij intredenzal het antwoord geven. Maar wij herhalen het met een onwankel- baar vertrouwen, welke do toekomst ook zij, welke God in Zijne wraak of ill Zijne genade voor ons gelegd hebbe, God zal overwinnaar zijn, en Zijne Kerk zal magtiger en roemrijker dan ooit uit die beproeving te voorscliijn tredenhoe verschrikke- lijker de beproeving zal zijn des te grooter de zege. Gelijk men zich zal lierinnerenis in het afge- loopeu jaar bij Keizerlijk decreet besloten tot de oprig- ting van een nieuwen scliouwburg tusschen de Bou levard des Capucins en de Chaussee cTAntinals een werk van openbaar nut. Thans deelt de Moniteur een besluit van den minister van staat mede, waar- bij eene prijsvraag voor het bouwplan van dat nieuwe opera-gebouw wordt uitgesclireven. De ter beschikking zijnde grond is ongeveer 10,000 ellen groot, 150 ellen diep en 70 ellen breed. De zaal moet 2000 personen kunnen bevattenhet tooneel omstreeks 400 en dit moet 32 el diep zijn. Het scherm moet min- stens 14 ellen breed wezen. De indiening der plannen moet v<5(5r 31 dezer geschieden. De vervaardiger van het beste planmaar wiens werk tevens geoordeeld zal worden aan de verwachting van het bestuur waardiglijk te beautwoordenzal met de zamensteHing van een eind-plan en met het be stuur der werken belast worden. Aan den vervaar diger van het tweede plan zal eene premie van 6000 fr. aan n°. 3 eene van 4000 fr. worden uitgereikt. Indien geen plan der uitvoering waardig wordt gekeurd, zal er geen eerste prijs worden uitgereiktwel echter de premien voor de beste ontwerpen. Hoe meer men de jongste berigten uit China in de bijzonderheden nagaathoe meer men veront- waardigd wordt over de barbaarsche wijzewaarop de Chinezen de ongelukkige gevangenen hebben be- handeld. De helft der gevangenen is onder de marte- lingen bezweken; de andere helft heeft 21 dagen allerlei smarten en beleedigingen moeten verduren en draagt de kenmerken van dat langdurig martelaar- schap. Omtrent een dezer laatstenden geleerden beer d'Escayrac de Lauture die zich alleen met een wetenschappelijk doel naar China had begevenwordt het volgende uit familie-brieven gemeld: Do beleedigingen eener opgeruide bevolking, welke den gevangene in stukken wil liouwen het bevel der Mandarijnenwaarop zijne handen en voeten op den rug aan elkander gebonden worden het vervoer in een wagen door het geleide met spijkers.gevuld, opdat de toestand van den geboeiden man des te smartelijker zijn zou; de touwen van tijd tot tijd met wiggen naauwer gemaaktopdat do knelling nog pijnlijker zij de telkens herliaalde bedreigingen met den dood, welke men, onder de verduurde en nog te verduren smarten, als eene verlossing zou hebben aangemerkt; de gezwollen vingers vol wonden waaraan lietkoud vuur zich heeft medegedeeld de vuisten, welke niet dan eene enlcelo wonde zijn cn, toen men de touwen losmaakte, niet worden verbonden en aan den invloed van de lucht cn do insectcn blootgesteld bleven de dorstgedurende lange uren doorgestaan en de eerste kop thee met zoo veel smaak gedronken domme ondervragingeneven als de bedreigingen met kalmte, kordaatheid tegenwoordiglieid van geest ondergaan met den naam van Frankrijk in den mond en met de hoop op zijne liulp of op zijne wraak, eneinde- lijk de onvorwaclite bevrijding, in do eerste oogenblik- kentoen die ellende van zoo vele dagen eindigde ter naauwernood gevoeld en begrepen. De heer d'Escayrac, ofschoon bevrijd en van de be3te zorgen omringd heeft thans nog afgrijslijk verminkte Jiandende spierende pezen en de huid aan de polsen zijn zoo ge- kneusd dat de gewricliten verlamd zijn en het hem onmogelijk is de l ingers te gebruikon te schrijven te paard de teugels te liouden, zich te kleeden, voedsel aan den mond te brengen. De Bey van Tunis heeft eene zeer liberale constitutie in zijn land afgekondigd. Yolgens deze wordt algeheele veiligheid gewaarborgd aan alle onder- danen en bewoners van Tunisonverschillig welke hunne godsdienstnationaliteit of ras zij. De belasting is proportioneel en niemand wordt daarvan vrijge- steld. De vrijheid van godsdienst is verzekerd. De conscriptie wordt iugevoerd met bepaling van den diensttijd. De handel is vrij. Er wordt eene han- dels-regtbank ingestelddeels uit Muselmannen deels uit onderdanen van bevriende Mogendheden zamengesteld. De gelijklieid voor de wet is afge kondigd. Geene klassegeene godsdienst mag eenig privilegie genieten. Het regtom grondeigendom te erlangenis aan de vrcemdelingen gewaarborgd. Parijs 2 January. Particuliere Correspondentie. 1861! Eindelijk dan is het langverbeide jaaraan- gebroken, door sommigen gevreesd als het tijdperk waarin het tweede bedrijf van den Italiaanschen oorlog zou worden afgespeeld, door anderen met angstig verlangen afgewacht als het tijdstipwaarop de zoo los daarheen geworpen spreuk. VItalie sera libre jusqu'd VAdriatique in vervulling zou gaan. Ja, los daarheen geworpenen onbedacht waren die woorden. Ik voor mij geloof, dat, zoo onze Regering, vooraf zou hebben kunnen overzien wat later daaruit voor haar moest voortvloeijen, zij nimmer die woorden zou hebben uitgesproken. Maar wat zien wij gebeuren, nadat die woorden in Italie als eene bemoediging voor de toekomst van mond tot itiond zijn gegaan, en op de banieren der omwenteling zijn gegriffeld Hij, die ze heeft uitgesproken trekt zich terugals wilde hij alle verantwoordelijklioid van zich afwerpenna Nizza en Savoye ter belooning te hebben gevraagd voor de impulsie die hij aan de omwenteling he eft gegeven terwijl hij daardoor tevens den doodsteek aan zijne verzekeringen geeft, dat hij het zwaard voor een denk- beeld heeft aangegord. Anderen betwisten dit. Zij beweren dat de belofte dat Italie tot aan de Adria- tische zee vrij zal wezenwel degelijk het zwaard voor een denkbeeld heeft doen uit de schede trekken. Doch dat denkbeeld is volgons hen huiten Italie ge- legen. Het is het vertragen van den volkomen vrede tot de aanstaande lenteopdat het definitief besluit omtrent Italie alsdan op groote schaal kunne plaats hebben en des Keizers plannen dione. Wat zijn die plannen Wie kan het zeggen. Doch hij die onpartijdig oordeelt moet bekennen dat er in de tegenwoordige politiek veel is wat voor de laatste liypothese pleit. Wat beteekent dat voortdurend uitstel tot het terug- trekken van onze vloot van Gaeta wat beduiden die bevelen heden daartoe gegeven om morgen door tegen- bevelen te worden opgevolgd Waar toe dienen die

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1