I E ii A A IB. aanlioudende pourparlers omtrent den afstand van Venetie, terwijl onze regering, zoowel als ieder lezer der dagbladen de vaste overtuiging heeft, dat zij tot niets zullen leiden AVaartoe dient liet stuk: Pes massacres de Syriedat op uitdrukkelijk verzoek des Keizers eenige dagen vbdr de Nieuwjaars-receptie moest worden opgevoerd Het jaar 1861 belooft dus veel, zeer veelal moet ook hier niet onmiddellijk aan zeker gezegde van Z. M. worden gedachtdat de Franschen om de drie jaren krijg dienen te voeren. De i rijheid is als de gezondheid en zoo als alle menschelijke bezittingen. Hij, die haar bezit, schat haar met op de regte waarde en diende bij hem ter school te gaandie ye ontbeert, Ik herhaaldat liet nieuw aangebroken jaar veel belooftdat niet altijd in het belang van vrijheid en onafhankelijk zal wezen.Daarom, gy die haar bezit, bewaart ze. Gij zij t dat nietalleen u zelven verschuldigdmaar ook hun, die op beter toekomst hopen en die u als hunne schatbewaarders beschouwen. Bewaart ze beide rein, onbesmet ongeschondenopdat hare voordeelendie uit haren aardvan de wortelen der natie tot in hare hoogste toppen opstijgen, den boom voeden en onvergankelijk maken. Dit is de wensch dien ik den lezers van het Dagblad heden aanbied. Ik wil thans achtereenvolgens eenigzins breedvoe- liger terugkomen op de pun ten, die ik zoo even ter loops heb aangestipt. In de eerste plaats nog een woord over het hier boven genoemde drama dat door velen reeds met den naam Napoleon III et la Syrie is ge- doopt en nog altijd vertoond doeh met minder bijval dan bij de eerste opvoering aangehoord wordt. Hoe- wel ik mij reeds in mijn vorigen met dit product heb bezig gehouden wil ik doen opmerken, dat het harde lessen bevat. Voor Turkye, dat het einde der Porte naderten gelijk de lieer Saucy het in een geestig teuilleton van de Opinion Nationale deed opmerken dat liet beter is den Turk honderd stuivers te schenken dan hem 5 francs te leenen, Overigens verwijs ik u naai dat stukdat misschien velen uwer lezer^ die in de Furksche leening liebben deelgenomen of willen deelnemenniet onwelkom zal zijn. De onderhandelingen tusschen Engeland en Frank ly k omtrent Venetie houden nog steeds aan en nog gisteren avond moet daaromtrent een vertrouwelijke brief door den beer Thouvenel aan lord John Russel zijn verzonden. Wat Gaeta betreftbeweert men thans dat onze vloot den 10 Jan. Gaeta zal verlaten. Volgens de jongste berigtenmaakten onze schepen echter nog geene toebereidselen om naar het vaderland terug te keeren. Dit moet dan ook niet te verwonderen zijn, daar men thans in diplomatieke kringen verzekert dat het officieel is dat Rusland nimmer eene blokkade dier vesting door de Piemontezen zal erkennen. Die Mogendheid moet namelijk in eene nota aan de hoven van Frankrijk en Engeland hebben verklaard, dat het aantal schepen, waarover zij kan beschikken, haar niet veroorlooft, een sterk eskader naar Gaeta te zenden indien de admiraal Le Barbier met onze vloot naar Frankrijk terugkeertmaar dat zij zij het ook een drietal vaartuigenin dat geval naar de Adria- tische zee zal zenden, om haar beginsel te handhaven, en des noods de Napolitanen in hunne verdediging bij te staan. Gij gevoelt ligtdat en Frankrijk en Enge land dit uiterste dienen te vermijden, waaruitonbe- rekenbare gevolgen, zoowel voor beide landen, als voor Europa kunnen yoortvloeijen. De laatste Mogendheid moet dan ook in de jongste dagen minder pressant zijn geworden en zichnaar ik verneemer thans mede bezig houdenmet onze regering maatregelen te beramenwelke Rusland van de uitvoering van bovengenoemd plan zouden kunnen terughouden. °Zelfs verzekert men mij dat deze verwilckelingen misschien ongemerkt en spoediger dan men het verlangdede Xurksclm kwestie op het tapijt zou kunnen brengen. Of om mij duidelijker uit te drukken, Albion zou zich zoover laten vervoeren, om hetHof van St. Petersburg zekere beloften omtrent eene verdeeling van Turkye voor te spiegelen. Doeh gij weet, dat Engeland vooral een groot onderscheid tusschen beloven en houden maakten hey eerste bij die Mogendheid liet laatste volstrekt niet in zich sluit. Gij ziet dus, welke belangrijke verwikkelingen ons waehten en waarvoor iedere dag belangrijk is, omdat deze ons 24 uren nader tot de ontknooping voert. En te midden daarvan worden op de Nieuwjaars-receptie slechts vredelievende woorden op de Tuilerien uit- gesproken. Mogen zij in vervulling gaanDe telegraaph heeft u zeker reeds in het bezit gesteld van de toe- spraken bij die gelegenheid gehouden, en heden och- tend door den Moniteur medegedeeld. Ik zal daarbij dus niet stilstaan, dochu alleen eenige bijzonderheden mede- deelen die u nog onbekend moeten zijn. De receptie was zeer talrij k ja zelfs talrijker dan ooitbezocht en alleen het defild duurdc ruim een uur. De Koning vanSardinie ende Paus waren door hunne zaakgelastigden vertegen- woordigd. Daarentegen miste men den vertegenwoor- diger des Konings van Napelsdie voor het eerst even als de representanten van ToscaneModena en Parma, bij de receptie ontbraken. Na het uitspreken der redevoeringen, onderhield do Keizer zich eenigen tijd met de Zwitsersche en Oostenrijksche gezanten. WJ O f M" "1 1,. - heer von Metternicli had vernomendat de heer Thouvenel hem had gewaarschuwddat Oostenrijk diende te zorgendat de graaf Teleky niet voor Oostenrijk werd wat het kind Mortara voor Rome was. Onze Regering ontving dan ook reeds jl. Maandao- liet berigtdat de Keizer van Oostenrijk den o-raal' in vrijheid had gesteld. Ziedaar alles wat van de zijde onzer Regering voor den adellijken uitgewekene is gedaanniettegenstaande men het tegenovetgestelde zou vermoeden, nu het bulletin van de staatkundige gebeurtenissen, dat voortaan in den Moniteur zal ver- schijnen gisteren met het berigt dier in vrijlieidstelling werd geopend. Dit bulletin had reeds tot groote be- raadslaging tusschen de ministers onderling aanleidino- gegeven reeds sedert acht dageq, had de heer Charles Reybaud dagelijks zulk een overzigt opgesteld en aan net oordeel van den heer de Persigny onderworpen. Zelfs dat van den 31 December was, als de voorgaande, naar den snipperbak verwezen, tot men een tegenbevei des Keizers ontving. Voorts moet ik u meldenT dat een gerucht wildat zoo de toespraak, gisteren door den lveizer gehouden, ook niet belangrijk moge zijn, die, bij de aanstaande opening der Kamers uit te spreken gewigtiger zal wezen. Wij zullen zien. Na u nog gemeld te hebben, dat toen de gisteren jedane benoeniingeu. van het Legioen van Eei elt honderd in getal grooter dan ooit was, heb ik u alles gemeld wat met den Nieuwjaarsdag in bo- trekking staat. Zoo als gij namelijk weet, worden de JNieuwjaarsgesclienken_ ook na dat tijdstip niet afge- ivezen. Ik kan u dus in dit gedeelte van mijnen brief melden, dat ook wij weldra daarmede begiftigd zullen worden. De gever is ons gouvermementdat zich druk bezig houdt met eene hervorming der belastingen, die echter ver van eene bezuiniging zal wezen. Daarbij behoort m de voornaamste plaats de afschafflng de' zoogenaamde octrois. Ook werd sedert laug gesproken van een ont- werp, volgens hetwelk de spoorwegmaatschappijen, tegen eene geldelijke subsidie, in eens zullen moeten medewerken, om ons spoorwegnet te voltooijen. Naar men verneemt, zal dit ontwerp spoedig aan het oordeel der VV etgevende Vergadering worden onderworpen.""" De Pays loochent het berigt van sommGe Duitselm bladenvolgens hetwelk de Regeriugen van Frankrijk en Sardinie paarden in Duitschland deden aankoopen. 001 f® blijkt het, dat onze troepen, die reeds naar China onderweg waren, bevel hebben bekomen, van Syrie te stevenen. Een ander gedeelte onzer solda ten moet reeds te Toulon van China zijn teruggekeerd. Wij moeten echter vooral door verschillende ziekten groote verliezen hebben geleden. Onder dezen be- hooren twee kolonelsdie in China zijn gebleven terwijl niet minder dan 22 kanonneerbooten der geailleerden op de kusten zijn verbrijzeld. De bank heeft haar dsiconto tot 6 ten honderd verhoogd. Den 1 Augustus 1859 betrok een huurder eene woning, die hem dadelijk bleek onzuiver te zijn. Hij deed den 5 Augustus den eisch tot vernietiging van de huur en tot schadevergoeding, wijl het ongedierte zich aan zijn meubelair mededeeldehij verliet dan ook het huis. Bij het bevolen onderzoek bleek, dat op den trapmuur en in de kasten alleen ongedierte aanwezig was. Het huis was dus niet onbewoonbaar en de regtbank ontzegde den eisch. Het hof even- wel besliste, dat de verhuurder ook na de levering moest instaan voor de gebreken; dat hier geen geval van uitzondering aanwezig was, omdat het hier een oud bekend gebrek was; dat dus de onbewoonbaarheid met viel te onderzoekenmaar dat het moest ge houden worden voor ongeschikt tot bewoning. Het hot heeft dus de vernietiging van de huurovereen- komst en de schadevergoeding uitgesproken. In de Groninger Courant vindt men de voDende bijdrage: 1 f.i.kgkafie in 1798. Toevallig eene Groninger Courant van 15 Mei 1798 in handen krijgende, las ik daar de volgende aaiikoiidio'ino- Beiigt aan het pnbliek. W. Trapman, mecha- nicus wonenile te Groningen in de Oude Boterin- gestiaat, maakt bij dezen bekend dat hij heeft uitge- vonden en vervaardigt eene Telegraphwaarmede in den tijd van drie minuten van Groningen tijding kan overgebragt worden na den Haagwerkende dezelvo omaalschielijker als de Fransche telegraphen en kosten twee derder minder. Deze telegraph is zoodanm ingerigtdat dezelve in een leger gemalckelijk kan medegevoerd worden, en ter observering der vijan- delijke armeeen onbegrijpelijk van nut zijnkunnende van dezelve zoo wel bij dag als in de stik donkerste nacht gebruik gemaakt worden. Om het publiek van de nuttigheid eener zoodanio'e telegraphic te^ overtuigen heeft genoemde Trapman met voorkennis der Municipaliteit dezer stad dezelve thans op den eersten ommegang van den Martini- tooren geplaatstalwaar dezelve zoo bij dag als nacht op de volgende uren en prijzen voor een ieder te zien is, alsvoormiddags van 9 tot half elf ure a 6 stui vers an half elf tot 12 ure12 stuivers. Nade- middags van 4 toy half 6 urea 6 stuiversvan tot 7 ure, 12 stuivers en's avonds van 9 tot 11 ure a 18 stuivers voor ieder persoondoeh zullen niet meer als 20 personen te gelijk worden toegelaten de entreekaartjes moeten ten huize van W. Trapman-^ worden gehaald 's morgens van 8 toF9 en des namid- dags van 2 tot 3 urebeginnende de eerste repre- sentatie aanstaande Woensdag, den 16 Mei's moreens ten J ureen word verders bij den ingang bij den looren niets betaald. '"RAl IliNJIiVtlE 3 January. Bij beslnit van den 31 Dec. 11.n°. 13 heeft Z. M. goedgevonden bij het Departement van Binnenland- sche Zaken te benoemen tot referendarisden commies Mr. J. C. baron hewe van Middelstum tot hoofdeommiesden commies J. F. Boogaard tot commiesJhr. A. Calkoenthans commies ter provinciale griffie van Utrecht; tot adjunct-commies Jhr. E. van Citters. '"U Zr. Ms. besluit van den 30 December 11, n°. 68, zijn benoemd tot adjunct-commiesen bij het Departement van Justitie, J. J. van der Harst en J. Oosterlandbeiden thans eerste klerk bij dat Departement. De audientie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaturdag, den 5 dezer, niet plaats hebben. Bij resolutie van den Minister van Finantien, van 21 Dec. jl., is vastgesteld de 244ste Loterij. Zij be- staat uit 20,000 kiten10,000 prijzen2 premien. De collecte wordt geopend op Maandag den 21 Januarij 1861 en gesloten op Zaturdag den 2 February daar- aanvolgende. De eerste klasse vangt aan den 18 Fe bruary 1861, de laatste 100 nommers zullen op Zaturdas- 11 Mei 1861, worden getrokken. HH. KK. HH. Prins en Prinses Ilendrik der Nederlanden zijn uit Luxemburg in deze Residentie terug gekeerd. W at tusschen Z. M. en den laatste is geschied weet men nietdaartegen verneem ik dat Z. M. aan Dr. Kern moet hebben betuigddat het de wensch onzer Regering isdat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Zwitserland voortaan niet minder vriend- schappelijk dan vroeger mogten zijn en zich de jongste verschillen tusschen beide Regei'ingen niet mogten vernieuwen. De heer von Secbach kwam er tot veler bevreemding zonder een particulier ondei'houd af. Men zeide namelijk aanvankelijk, dat de Keizer voorne- mens was dien heer in scherpe bewoordingen zijn misnoegen te kennen te geven nopens het gebeurde met den graaf Teleky. Deze had daarvan aan zijne Regering kennis gegeven, nadat hij reeds door den Bij de Dames-Vereeniging voor de te houden Bazar ten behoeve van het nieuw te bouwen Diaconie- Weeshuisis van II. M. de Koningin-Moeder ont- vangen een prachtig bewerkt canapd-kleed. De graaf van Zuylen van NyeveltMinister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren aan de lioofd- enandere ambtenaren van het Departement, ten zijnent een diner aangeboden. Men deelt ons mede dat aan den heer J. G. Tromp, eervol ontslagen commies bij het Departement voor de Zaken der Herv. Eeredienst enz.bij zijn afscheid van het bureau op den 1 dezer, door Z. Exc. den Minister van dat Departement, een aanzienlijk blijk i an aandenken is geschonken begeleid van een ver- eerend schrijyen, waarbij hem de Minister erkente- lykheid betuigt voor de trouwwaarmede hij eene lange reeks van jaren, zijn yver voor het Vaderland in zyne ambtsbediening en zelf tot in zijne letter- kundige uitspanning heeft betoond. Het Hof van Noordholland heeft een voor huurders en verhuurders belangrijk vonnis gewezen. Uit Kanagawa wordt berigtdat de Groningen de reis van Nagasaki naar die plaats, heeft gemaakt door de bmnenzee van Japandie door den com mandant van der Mehrsch en de heeren Faucliey Meyen, Visser en Tindal in kaart is gebragt, die tevens alle havens hebben opgenomen en die van Hino-o voor den handel uitmuntend geschikt hebben bevonden. In de laatstelijk uit Japan ontvangen berigten leest men o. a. het volgende To Nagasaki werd gedurende demaand Augustus met ijver voortgewerkt aan het mdyken van een terrein voor het vreemden-kwartier, welk kwartier vermoedelijk nog in dit jaar door de thansin Japansehe huizen en tempels verspreid wonende vreemdelingen zal kunnen betrokken worden. De Russen hebben te Nagasaki twee bijeengeleo-ene tempels als hospitalen ingerigtwaarin ruim honderd zieken kunnen verpleegd worden. Tusschen deze beide liospitalen zijn door Russisciic matrozen groententuinen en wegen aangelegd. De aanbesteding van het bouwen van een hospitaalvoornamelijk voor Japanezen be- stemdonder de leiding van Dr. Pompe van Meer- dervoort, heeft reeds plaats geliad. De Japansclie regering was dien geneesheer zooveel mogelijk behulp- zaam bij het door hem gegeven wordende onderwijs. llerhaalde gevallen van brandsticlitingofpogingdaartoe kwamen zoowel in de stadals in het vreemden- kwartier en op Decima voor. Twee Japanezen zijn des- wege onthoofd. De drukkerij van den heer von Siebold is in de maand Augustus in werking gekomen en hyerde^ zeer goede resultaten op. De heer von Siebold lueld zich onledig met het uitgeven van opene brieven over Japan. Op de tegenover Decima gelegene zijde der baai van Nagasakiwaar de meeste Engelschen by elkander wonen wordt door een zendeling geregeld elken Zondagin de woning van een Engelschen koopman, kerk gehouden. Rotterdam 2 Jan. Op heden heeft de Arron- dissements-Regtbank alhier uitspraak gedaan over de regtsvordermg tot schadevergoeding tegen de onder- nemers van de stoomboot de Langestraatingesteld door de vrouw en moeder der beide stokers, welke, ten gevolge van het omslaan van die boot op Pink- sterdagweduwe en kinderloos waren geworden. De grondslag dier vordering rustte op het erkend feit, datten gevolge van het omslaan beide stokers het leven hadden verloren en dat de eiseheresse een op geld waardeerbaar belang bij dat leven had. Door den advocaat Mr. Faberdie bij monde deze vordering toelichtte, werd hoofdzakelijk beweerd dat eene stoomboot niet kan omslaan dan ten gevolo-e 6f van overmagtof van eigen gebrek, of van schuld. Pleiter stelde op den voorgrond dat partij in de ding- tale zich niet op overmagt beriep en dat het eene tamely k onverschillige zaak was, aan welke der beide andere omstandigheden het ongeval moest worden geweten, omdat men, volgens de wetzoowel verant- woordelijk is voor-de schade, welke men door schuld i eroorzaaktals voor de schadewelke veroorzaakt wordt door zaken, welke men onder zijn opzigt heeft. Bovendien het almede erkend feit dat, in strijd met de concessie, een sloep of hulpbootje ontbrak, zou

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 2