TELEGRAPHISCHE BERIGTEM. INGEZONDEX STOXKM. 671 2126 3544 9521 12470 15587 17737 13829 100000. - 5000. - 1000. 1000. - 1000. - 1000. - 1000. 400. N°. 389 520 3520 5817 10553 12709 16780 ti.inrxai v. Latere Biepecheni. iSiimenlandsche Meursberigls'gi. 2| pet. 62J 62 j 623 3 751 75^ 75.1 4 98 981 98 129 1! 40f 40? 40| 3 47| 47 ff 47 ii 3 44J 441 441 5 101| 5 1007 4 74 J 4 73f 5 841 5 93f 941 941 H 5 40. 40| 21 22f 22 ft 22§ 5 621 623 5 47 47f 47 iSiiiteiilaiidscIic Iteursfierigtfcn. Met jaar 1§60. A U E 11T E ITIE A. volgens pleiter, reeds voldoende van nalatigheid en onvoorzigtiglieid getuigen. De advoc. der gedaagde Maatschappij Mr. Thooft ontkende alle schuld en beweerde dat bij die ont- kentenis, de eischeresse in hare ingestelde vordering niet ontvankelijk was of die behoorde te worden ontzegd. De Regtbank heeft zich met dat gevoelen vereenigd. Men verneemtdat van dat vonnis in hooger beroep zal worden gekomen. Haarlem 1 Jan. Nadat nog zoo kort geleden door brand eene zoo groote verwoesting in de kleine Houtstraat was aangerigtwerd door het luiden der brandklok in den avond van lieden het corps brand- blusschers weder op de been gebragt. Dezen keer echter was het gelukkig een bhmenbrand, ontstaan in een perceeldoor meerdere huishoudens bewoond in de St. Anthoniestraatdie door de buren spoedig werd gebluschtzoodat de ijlings toegesnelde spuiten niet behoefden te werken. Bij den vorigen brand welke van ernstigen aard was is voor het eerst gebruik gemaakt van de riolen onder de gedempte grachten. Het is daarbij gebleken dat de toevoer van water zoo ruim wasdat de brandputten als in alien opzigte aan de verwachting beantwoordende kunnen beschouwd worden. M.1KI4T- EW HMBEL9BERIC1TE1V. IBelft 3 Jan. G-ranen waren zeer weinig aan- gevoerd door het besloten water, en zonder handel prijzen in een doen. Yee weinig ter markthet aangevoerde ging vlug van de hand. Boter lusteloosf 54 a 44. Schiedam 3 Jan. Rogge145/2 8 Libau/219 3/m.; 144/2 ffi Coursche f 212 cont.f 214 6/w., f 215 3/m.148/2 ffi Windau f 230 6/w. Gerst129/2 8 Coursche f 245 3/m. Moutwijnf 12.50 per Ned. vat, Jejieverf 18.zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 19.25. SpoeUng f 0.60 de ketel. 3l.'Me ITAATI-LOTER I.I. VIJFDE K BASSE. Tiende Lust. ■N®. 200. - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. - 100. BURG E 11 LUKE S T A S 19. 2 en 3 January. BF.VALLEN: M. J. G. van der Spek, geb. Ziromermann, z. - II. F. Hardenberg, geb. Slothouwer, z. A. E. van der Hoevenf" geb. Tierates, d. E. F. Siliakus, geb. van der Spek, z. G. van den Ende, geb. Belleman, d. C. Verbaan, geb. de Jong, d. A. J. Krnyt, geb. Offerhaus z. S. Sealtiel, geb. Zanders, z. J. H. Roosenboom, geb. Tammeryn, 1 d. en 1 z. J. M. Mutter, geb. Welter, d. M. L. Bourgonje, wed. van der Vin, d. II. Kuis, geb. Vervoort, d. C. C. W.dllangest, Baronesre d'Yvoy van Mijdrecht, geb. Gravin van LimburgStirum, <1. H. I.erackert, geb. Kuiten, z. A. Broese, geb. de Bock, d. H. Kramer, geb. van Gameren, z. M. H. D. van der Kley, geb. Le Large, d. J. van de Weijer, geb. van Vliet, d. OVEKI.EDEN: It. Sjamaar, echtg. van ,1. Jansen van Gaalen 74 j. M. Kramer, wed. van J. Bogman74 j. M.T. van Bregt, geb. van der Meer, 37 j. II. J. .Jansen, z., 9 m. W. Schreve, eehtg. van W. C. van der Klugt, 58 j.P. Zade- laar, echtg. van J. E. Laroc, 67 j. T. 'Bruin z., 3 j. J. E. van 'tLIaaff, echtg. van M. van den Hurk, 45 j. J. D.Diehl, echtg. van J. J. Muijzer, 61 j. M. E. J. van der Locht, d., 6 j. F. A. Strous, wedr. vanJ. Eybers, 73 j. G. Vorder- man, wed. van A. van Vliet, 70 j. M. S. Du Moulin, wed. Roels, 79 j. J. C. Blommers, echtg. van A. Lindeman, 46 j Mijnheer de Redacteur Heb ik uwe artikels over de rigting van den spoorweo- 's Gravenhage-Scheveningen wbl begrepen dan zou de lijn te Scheveningen nagenoeg paralel loopen met den straatweg van het Badhuis naar Scheveningen. Nu kan ik niet denken dat men door hooge schut- tingen het fraaije landgezigt aldaar zal bederven maar geschiedt zulks nietwat een tal van ongelukken is dan te voorzien door de groote massa rijtuigen, welke daar passeren. Op een weg, waar van tijd tot tijd een enkel'rijtuig passeertkan men de gewone voorzorg maatregelen nemen bij de groote drukte te Scheveningen zou dit ondoenlijk zijn. Uit het oogpunt van openbare veiligheid zou de rigting langs het Kanaal verre de voorkeur verdienen. Ik althans zou jnij met geen rijtuig meer op dien weg wagen. Een trouw bezoelcer van Scheveningen. Berlijn2 Jan. Een telegram uit St. Petersburg raeldtdat eene nieuwe Russische leening van 100 mil- lioen Z. R. door inschrijvingen uit den handels- en andere standen in het Rijk volteekend is. Itcrlijn 2 Jan. Een buitengewoon nummer van den Staats-Anzeiger an bed en maakt het overlijden bekend van Z. M. Koning Friedrich Wilhelm IY en zegt ten slottedat de overledene Koning wordt opgevolgd door Z. M. Koning Wilhelmdie tot dus- verre het Regentschap gevoerd heeft. l\ eenen 3, Jan. De Wiener Zeitung kondigtaan, dat wegens liet overlijden van den Koning van Pruissen het Hof de rouw heeft aangenomcn voor den tijd van vier weken. De beide Keizerlijke schouwburgen blijven lieden gesloten. Hetzelfde blad zegt, gemagtigd te zijn tot de ver- klaringdat de geruchtenbetreffende het ontslag van den graaf von Rechberg, geheel uit de lucht gegrepen zijn. Dresden 3 Jan. 1 let Woensdag-blad doet omtrent het artikel der Wiener-Zeitungbetreffende Graaf Teleki opmerkendat de Oostenrijksche Regering der Saksische de aanstaande komst van dien Graaf heeft aangekondigd en liaar uitgenoodigdhem aan Oos- tenrijk uit te leveren. Saksen heeft het laatste evenwel nog eenige dagen vertraagd. JParijs 3 Jan. De lieer Michel Chevalier is be- noemd tot groot-officier der orde van het Legioen van Eerde heer d'Escayrac Delauture tot com- mandeur dier orde.De Moniteur zegt, dat de finantiele moeijelijkheden in het buitenland ongunstig op de Fransche markt hebben terug gewerktdoch ver- klaard het geruclit, dat het Fransch gouvernement genoodzaakt zou zijn, zijne toevlugt tot eene leening »e nemenvoor ongagrond. Het cijf'er der schatkist- billetten bedraagt thans niet meer dan 75 millioen. Turin, 2 Jan. Men vfiizekertdat de Prins Jarignan naar Napels als SfStehouder zal vertrek- kenter vervanging van den heer Farini. De com nandeur Nigra zal Prins Carignan vergezellen. All ST E 3S19.Ill2 Januarij. Nederland. Werk. Sch. Dito dito Dito dito Handel-Maatschappij Spanje. Nieuw 3°/0 thans Binnenlandsche Portugal. Te Londen ivUsr.ANU). Bij Hope en C°. 1798 en 1816. Dito 1828-1829 Dito 1840 Stieglitz4 Dito 1854. Dito 1855, 6de Serie. lgelsche 1860. Oostenrijk. Metalliek 1816-1852 Dito 1847-1852 Dito Zilver 1849-1854. Dito Zilv. Nation Louden 2 Jan. Consols 92J, Spanje. Parijs, 2 Jan. Fransche Rente 67.30, Binnenland Spanje dito dito lVeeneu 2 Jan. MetaH. 62.-, id. Nation. Wissel Londen Italic. II. Verschillende ontwerpen kruisten elkander nog eenigen tijd. Men zag aan alle zijden wapeningen Sardinie riep huitengewone ligtingen op; Oostenrijk rustte zich weder toe, vooral ter verdediging van het Venetiaansche gebied, dat bij eene nieuwe uitbar- stingdie in Italie te voorzien was en zelfs luide .morspeld werd wederom werd bedreigd. De zalsen stonden weldra zoodanig geschapen, dat een nieuwe oorlog bijkans onvermijdelijlt scheen, die te meer ver- wikkelingen zou oplevereu, omdat het wantrouwen tusschen Engeland en Frankrijk dagelijks grooter werd en het vroeger zoo innige bondgenootschap verbroken scheen. Het uiterste van dat gevaar het besef altcos van de noodlottige gevolgen die znlk een schok moest na zich slepenen de beliendige inwilliging van de Fransche regering ten opzigte van Brit- tanje's handel en nijverheid keerden nog den oorlog met de wapenen. Er werd nu strijd gevoerd door de Kabinetten, in de dagbladpers en uit dien strijd kwa- men twee feiten te voorschijn: vooreerst, de erkenning van het beginsel van niet-tusschenkomst," en ten andere de zucht van Engeland om, nu Frankrijk een tijd lang in Italie zijne inzigten had doorgedreven en zich ten koste van Sardinie had uitgebreid nu ook de uit- breiding van laatstgemeld land te bevorderenal ware het tot de uiterste grenzen van Italie. In strijd met de Fransche staatkunde, die een Italiaan- schen Statenbond had begeerd, dreef nu de Britsche staatkunde tot een eenig Italieals constitutionele Monarcbie, met Yictor Emanuel aan de spits. De eerste stap tot bereiking van dat doel was de aan- hechting der Vorstendommen. De volksstem sprak daarvoor: half Maart erlangde men kennis van de honderdduizende stemmen, die zichin de onderschei- dene Yorstendommen voor de vereemging met Sardinie badden verklaardwaartegen sleclits weiuige lion- derden overstonden. Zoo had de aanhechtingspolitiek gezegevierd, wat betreft Parma, Modenade Ro- magna en Toscane; laatstgemeld gewest zou evenwel, op aandrang van Frankrijk, een zelfstandig beheer be- houden. De Koning van Sardinie liet zich niet lang wachten om in die nieuw verworven landen zijnen intogt te doen. Eigenlijk verzet ondervond hij alleen van de hooge geestelijkheidde aartsbisscliop van Florencedie van BolognaPisa en eenige andere steden verboden hunne onderhoorige geestelijken aan het feest der inhuldiging van de Sardinische Staats- regeling deel te nemen. De regerino; van Turin deed hen, die vervolgen. De uitgeweken Vorsten protesteerden, Dit brengt ons van zelven tot 2°. de aanhechtiug van Savoye en Nizza aan Frankrijk.Men herinnerl zich de verklaringenv66v en na den bloedigen strijd in 18o9 door Frankrijks Keizer afgelegd dat dit Rijk den oorlog in Italie niet had ondernomcn met eenig verover- zuchtig doel, dat Frankrijk edelmoediglijk voor eene gedachte streed, en een bondgenoot wilde beschutten tegen den aanval van Oostenrijkwelke Mogend- heid hare heerschappij of invloedstrijdig met de verdragen en met de wenscben der bevolkin- genover geheel Italie had uitgebreid. Toen nu eerst bij geruchtedaarna in staatsstukken uit den mond van Keizer Napoldon (bij de opening van het Fransche Wetgevend Ligchaam) van do schikkin- gen tusschen hen en den Koning van Sardinie gehoord werdten aanzien van den atstand van Savoye en Nizza aan Frankrijk, als zekere soort van schadover- goeding tegen de vergrooting van Sardinie,.toen deed zich wij hebben 't reeds gezegd een geest van mistrouwen in Europa kennen. Niet het minst was Engeland over dat ontwerp van aanhechtino- ver- bolgen. Zijne leidende staatslieden achtten zich ver- schalkt. Zijn volk besloot zich vrijwillig te wapenen. Men achtte een nieuwen oorlog voor de deurnu zagen geschriften te Parijs het lichtdeels ter weder- spraak van vermeende veroverzuchtmaar deels ook tot beteekenende lierinnering aan den krijgsroem van het eerste Keizerrijk en tot betoog voor't minst van de mogelijkheid ter herziening van de staatkundige grenzen op de kaart van Europa. Deze laatste ge schriften verwarden den toestand en schokten "de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk nog meer, omdat men den oorsprong daarvante reg't~of ten onregtetot de regerings-kringen deed opklimmen. De Fransche minister van buiteul. zaken de heer de Thouvenel, betuigde (in eene depeche van 25 Februarij dat de aanhechting "eene aardrijkltundige noodwen- digheid" was, en Keizer Napole'on verldaarde open- lijk in de openingsrede tot de Fransche kamers, dat in geval eener vergrooting van Sardinie in Midden-Italie het pligt was de Fransche helling der Alpen terug te eischen (te rcvindiceren)en wel voor Frankrijks veiligheid. Sardinie was weinig tot dezen afstand geneigd het betuigde (in eene nota van graaf Cavour, van 2 Maart) zijne belaiigstclling in bedoelde gewesten maar aan de beginselen getrouwdie hot in Italib gevogld had zou het do wenschen der bevolkingen raadplegen, naar de wijze door het Sardinisch parle- ment bepaald. Frankrijk bevorderde zijne zaak door de afzending van twee gemagtigden de senateurs Laity en Pietri", om het toezigt hij die voorgenomene stemming te' houden. Er waren blijken van wrevel bij de bevolking der betrokken landschappen over de aanhechtingaan wier volvoering men echter nu niet meer twijfelen kon. Den 11 Maart had er te Nizza eene volksbijeenscholing daartegen plaatsin Savoye begonnen zichop de Zwitsersche grenzen woelingen uit te vertoonen be- teugeld door den Zwitserschen Bondsraaddiebij elkenstap, in deze zaak, protest aanteekende te Parijs en te Turin, en ten slotte bij de Mogendheden, die in 1815 de onzijdigheid van twee streken Chablais en Faucigny in Savoye)liadden gewaarborgdniet alleen" in t belang van Zwitserland en Sardiniemaar van Europa. De Zwitsersche Bondsraad door de eedge- nootschappeiijke vergadering bestuurd betwistte Sardinie dus het regt tot bedoelden afstandzonder dat voor de onzijdigheid in dezen gezorgd was. Aan- vankelijk scheen Frankrijk daarop meer te willen lettenalthans in eene notaden 4 Maart aan den Bondsraad te Bern overgegevenwas er bepaal- delijk sprake van den afstand der twee onzijdio-e land streken in Savoye aan het Zwitsersch Bond genootschap. Later verflaauwde, vervloog dat voor- nemen, en Frankrijk beweerde, dat het de aan hechting niet gezocht had om zamenstemmino- (ler lking of uit eenig denkbeeld van natuurlijke grenzen, maar dat zij een gevolg was van de ver grooting van Sardinie, en dat zij ten waarborgmoest strekken bij de behoefte, "die uit omstandigheden van zoodanigen aard geboren was, als zich nimmer meer konden voordoen.De Mogendheden protesteerden in hare antwoorden op dat betoogminder tea-en de' aanhechting zelve, dan wel dat zij stonden op demand- having van Zwitserlands regten, langs dn minnelijken weg der diplomatie. Vervolg hierna.) Ondertrouwd J. M. ANDREOLI Weduwenaar van J. M. J. Beretta, en A. C. GRAAF. 's Graveyhage 3 Januarij 1861. Mijne geliefde Eehtgenoot beviel heden ZO ON. Graaff-Reiyet (Zuid Afrika), 13 November 1860. van eenen K. H. CORPORAAL. Bevallen van eene Vrouwe Baronnesse geboren Gravin van Limburg Stirum. 's Gravenhage 3 Januarij 1861. DOCIITERde Hoog geboren d'YVOY van MIJDRECHT, Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens daar het den Heer van tijd en eeuwigheid behaagde mijn geliefden eehtgenoot, PIETER ZADELAAR volgens dat verbod handelden geregtelijk van mijne zijde weg te nemenna eene Echtvereeni^int'- - I)e uitgeweken Vorsten protesteerden, van ruim 50 jarendiep betreurd door mij, zijne de Pauselijke regering protesteerde wat de Romagna zorgende kinderen aanhehuwd- en kleinkinderen. betreftSpanjevoor zoo veel Parma aangaaten Zwitserland voor zoo veel de onzijdigheid van eenio-e streken van Savoye aanbelangt. 's Graveniiage, Wed. P. ZADELAAR, den 1 Januarij 1861. geb. E. Laroc, Algemeene kennisgeving.

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 3