A. 4. Zaturdag5 January. 0 VAN SB U IT E if Bj A A SB. DAGBLAD ZDIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Dit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zoa- en F&ssUlu'jeit. Pry's per drie maanden f 9. Franco per post f 6. Brieven, stukkei en. advertentien franco aan 't Bureau van dit Dagblad. PHjs der Advertentienvan 16 tegels f80 ell'e regel meer 25 centsbehalve het zegel. G'roote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. R D I L 1 N D. St. Petersburg 12/24 Dec. Er wordt thans over eene belangrijke kwestie beraadslaagd. He geldt namelijk de vraag, of de soldaten, die met onbepaald verlof naar huis zijn gezondenmet het oog op het tijdstipwaarop de vrijlating der leenboeren zal worden aangekondigdopgeroepsn zullen wor- den. Het is niet de verwachtendat er onder de boeren emstige onlusten zullen plaats hebben, wanneer zij zullen Ave ten, dat zij vrij zijn. Velen zijn echter van oordeel, dat het voorzigtig zou zijn, eene sterke gewapende magt gereed te hebben om elke poging tot onlusten te voorkomen. Aan voorwendselen zou het niet ontbrekenop een tijdstipwaarin onver- mijdelijk geschil tuaschen de grondeigenaars en hunne oude leenboeren zal ontstaan. Naar men zegtis van wege den minister van oorlog een ontwerp in dien zin aangeboden. Om dit ten uitvoer te leggenzouden er dadelijk 36 millioen franken benoodigd zijn, zoo- der de ontzettende buitengewone kosten van onder- houd voor 100,000 man te rekenen. Ondanks alle moeijelijkheden welke kunnen ontstaan op het oogen- blik waarin die belangrijke maatschappelijke omwen- teling zal plaats bebben, schijnt men stellig besloten te hebbendat het Keizerlijk manifest reeds den 19 Febr./3 Maart 1861 het licht zal zien. De toestand is te gespannen, om niet alles aan te wenden ten einde spoedig daaruit te komen. Door overigens de vervul- liug van dezen maatregel steeds te verdagen onder voorwendsel van moeijelijkhedenwelke men wil op- lossenzou men gevaar loopen een resultaat te erlangen, 'twelk men volstrekt wil vermijden. Z. M. de Keizer heeft eergisteren de Keizerlijke garde in oogenschouw genomen. De in de naburige dorpen gecantoneerde troepen zijn zelfs te St. Petersburg ont- boden geworden. De houding der troepen was uitmuntend ondanks men in den morgen 7 graden koude had. Bij de verschillende takken vanbestuurhoudtmen zich steeds bezig met voorbereidende maatregelentot invoering van hervormingen. Dit is o. a. het geval met de verbetering van het belastingsstelsel. Aan de werken voor den aanleg van spoorwegen wordt mede met veel ijver gearbeid. Dit is op alle lijnen het geval. Een groot aantal werklieden is o. a. ook op de Kriui gerigttot aanleg der aarden banen. Dit a^es wordt met het utters te genoegen vernomen, daar dit voor ons het eenige middel is om gedurende het geheele jaar met het overige Europa in betrekking te blijven. Immers men moet weten hoedanig onze wegen in den herfst en in de lente zijnom ons verlangen te be- grijpendat aan dien staat van zaken zoo spoedig mogelijk een einde kome. Het Dagblad van Moscau deelt een brief uit Orel mede, inhoudendedat in dat district, in de maanden Maart en April 1859, matigheids-genoot- schappen zijn opgerigten dat sedert dien tijd meer dan 76,000 personenverschillende gemeenten be- wonendezich verbonden hebbenzich van het ge- bruik van brandewijn te onthouden zonder oplegging van boete of een eed te doen. Van dit getal hebben omstreeks 56,000 personen tot nu toe stipt hun woord gehouden met 20,000 is dit slechts gedurende vier maanden het geval geweest. F n i ID K H IJ K, Parijs 3 Jan. Het oordeel over het antwoord des Keizers aan het corps diplomatique is verscliillend. G-isteren werd medegedeelddat sommigen in dat ant woord iets duisters zagen. Het Journal des Debats daarentegenlaat zich over de woorden des Keizers aldus uit Indien men bij den dubbelzinnigen toestand van Europa, de zaken bedaard nagaat, dan zijn tenslotte de kansen tot den vrede niet minder sterk dan die voor den oorlog. De drie Souvereinen, die in den laatsten herfs t te Warschau bijeen zijn gekomen, hebben overvloedig bewezendat zij niet voor den oorlog gezind zijn. Oostenrijk het zwaard noch voor den Koning van Napels, noch voor den Paus getrokken hebbende, heeft lieden niet meer reden dan gisteren, om de onrustige rust te verbreken waarin het sedert een jaar leelt, en het Oosten gaat reeds zoo lang op dezellde wijze voort, dat, zoo er geen kwade wil van iemand bijkomt, die toestand noglangen tijd op dezelfde wijze lean voortduren. Wei is waar moet of de Italiaansche eenheid voortdurend be- dreigd worden, of Oostenrijk Venetie verliezen. Maar, zoo er geen onmiddellijke aanval der Italianen op Venetiege3chiedt, is er geene reden voor, dat dit dilemma eerder in drie maanden dan in tien jaren zal worden opgelost. Nu wil de heer de Cavour niet aanvallen en wij twijfelen er aan of Garibaldi, zoo liij ditinzijne plaats wil doenzijn eiland Caprera even gemak- kelijk zal verlaten om Venetie aan te tasten als hij van Genua vertrokken is om op Sicilid te landen. Ondanks de bezorgdheidwaarmede ieder de lente ziet naderen, kan het dus zeer wel zijndat de lente niets buitengewoons aanbrenge, eh dit is overigens het beste wat zij kan aanbrengen. Een ander veelgelezen dagblad laat zich omtrent de woorden des Keizers dat zijn verlangen is tot de goede verstandhouding der Mogendheden en tot de handhaving van den vrede mede te werken volgen- derwijze uit Zal die plegtige verklaring als een wensch of als een onderpand ontvangen worden? Men moet het wel bekeunen nimmer had de openbare meening meer jdan nu behoefte om gerust gesteld te worden. Het jaar dat geeindigd is laat aan het nieuw begonneneen toestandvrucht- baar in verwikkelingenachter. De geheele wereld is in beweging om zich te hervormen en een nieuw tijdperk te openen; het jaar I860 heeft die beweging zien geboren worden zich vefspreiden en het verdwijnt, zijne taak onvervuld latende. De magtigste Monar- chyen nemen aan die vooruitgaande beweging deel welke naar, hare w.edergebporte leidt. Gelukkig de gouvernementendie deze bolioefte van ons tijdvak begrepenen wijsselijk en moedig het initiatief der hervormingen genomen hebbengelukkig de volken die de omwenteling ontkomen door liunue gouver nementen te volgen op den. weg van voorzigtige en onvermijdelijke verbeteringen Maar er is nog eene hervorming, veel gewigtiger dan alle andereveel lieilzamer in hare gevolgen welke ze alle vruchtdragend maken en bevestigen kan, door eene internationale ohderlinge solidariteit te vestigenhet is namelijk die der Europesche overeen- stemming. Zoo lang deze alleen zal bestaan in een strijd waarbij de s taatknndige belangen, door zich te best rij den, zich vernietigen en dat dit zoogenaamde evenwigt niet anders zal zijn dan de verdaging vah alle oplossingen, de handhaving van alle oorzaken van crisis zoo lang zal de vrede geen wezenlij ken en duurzamen waarborg hebben. Indien de vriendschappelijke verstandhouding der Mogendheden eene waarheid waszou Europa met kalmte en met vertrouwen de toelcomst te ge- moet zien welke zich voor hetzelve opent. Maar kan men zeggen, dat die verstandhouding omtrent eene enkele der groote kwestienwaarvan de wereld- vrede afhangtaanwezig is Laat ons dus bekennendat onze wenschen wezen- lijker zijn dan onze hoop, en dat de gebeurtenissen haren loop vervullen en een toestand doen geboren worden, welken Europa kan aanvaarden en die sterk genoeg zij om aan de pogingen der reactie tegenstand te bieden en waarborgen van rust en regtvaardigheid voor alle belangen te geven. Overigens verdient het opmerking dat in de mede- deeling van de woorden des Keizersdoor den Moniteur het woordje nog is weggelaten. Z. M. de Keizer heeft den Vorst von Metternich zeer minzaam toegesprokenvooral naar aanleiding der gratiedoor zijn' Souverein aan graaf Teleki ver- leend. Als verdere bijzonderheid nopens de receptie kan nog worden gemelddat Z. M. aanvankelijk vrij neerslagtig scheen, maar zich later veel opgeruimder met den Keizerlijken Prins aan de handonder de aanwezigen bewoog. Men heeft ook opgemerkt dat de Aartsbisschop van Parijs op de receptie tegen- woordig en niet vgrre van den Keizer gezeten was, waardoor wordt tegengesprokendat hij zijn ontslag als lid van den bijzonderen raad zou hebben gegeven. De Belgisclie minister van binnenlandsche zaken, de heer Rogier, is Zondag door den Keizer ten gehoore ontvangen. Men spreekt nog altijd van de ontbinding der Kamer. Die geruchten worden levendig gehouden doordien de prefecten achtereenvolgens over den maat regel geraadpleegd zijn, en velen aangeradenhebben, de verkiezingen op dit oogenblik te doen. Er is intus- schen nog niets omtrent de zaak beslist. Het heeft zich niet bevestigd dat de beruchte moordenaar Jud in hechtenis is genomen. Parijs 3 January. Particuliere Correspondence. Ik heb het reeds in mijn vorigen doen opmerken dat de woorden van den Keizer dat liij overtuigdis, dat de vriendschappelijke eenstemmiglieid der grooto Mogendheden het belioud van den vrede zal verzeke- ren," eene voor de tegenwoordige omstandigheden vrij gewaagde Verklaring uitmaken. En eenige mij later tor i V I'M oore gekomen bijzonderhedon stellen mij m het gelijk. In de voornaamste plaats bedoel ik dat mij uit goede bronnen wordt verzekerd dat de Keizer.,, riiet ik ben overtuigd" gelijk de Moniteur meklt „maar ik hoop dat" enz. heeft gezegd. Maar"verba volant. Geven wij eens toe, dat het regerings-blad de echtc lezing geeft, dan nog bewijst dit niets. Er was een tijd dat het woord van den Vorst met dat van hot orakel van Delphi gelijk Stond. Men ging naar het paleis hoorde de Vorstelijke verklaring aan boog zich en ging naar huis met de heilige overtuigingdat het niet anders kon wezen. Dochinonzen tijd en ik laat den lezer over te beslissen of het een slap voor- of achterwaarts is toetst men die' vefklaringen aan de omstan digheden en dikwijls komt men tot eene gelieel tegenovergestelde slotsom, Hier is dit mede het ge val. Slaan wij slechts", een blik om ons heen en wat zien wij. Schier overalin Iiongarijein Polen, in Venetie, in Turkye zijn de mijnen gereed gemaakt of worden zij gegraven om bij de eerste vonkalom uit to barsten. De lste Maart is het daartoe aangewezen tijdstip. Vddr dat oogenblik kan men hopen den vrede te bewaren doch de overtuiging daarvan is niemand gegeven. Men zou wel eens de democratic kunnen beschuldigen de voornaamste aanleiding tot die zucht naar het onderzoeken en niet pnvoorwaardelijk aan- nemen der vorstelijke verklaringen te zijn; doch het is onbetwistbaar dat do beur-sdaaraan oneindig meer schuldig fs. Ik las eens bij zeker sclirijver dat men een speeulant vroeg. Bemiiit zij u dan werkelijk Ja mijn vriend meer dan 80 pet. Nog 20 pet. en mijne zaak is geklonken.En geen wonder voor hem is alles een vermomd ey tor de troonrede, de aftreding van een kabinet, jahet kugchen van den Vorst, worden door hem tot de'n of meer procenten rij zing of dalingteruggebragt. Daardoor luistert de beurs weinig naar de Vorste lijke Verklaringen dan alleen om ze aan de omstan digheden te toetsen. Thans is dit weder gescliied en de uitkomst was ongunstig, want niettegenstaande, of liever juist door de vredelievende verklaringen van den Keizer, heeft pnze beurs gisteren eene aan- zienlijke daling ondergaan. En ik moet zeggendat ik dit vplkomen begrjjp, en het in geenendeele eens ben met de zienswijze van liet Journal des Debats dat de kansen van den vrede niet minder groot dan de oorlogskansen zijn.Eene zaak staat echter bij mij vast. Het is dat eene storing van den vrede niet alleen niet van onze regering ?al uitgaan,maar zij bovendien alles zal aan wenden om dat te verhin- deren. Het is de sleclite toestand onzergeldmiddelen die liaar daartoe noodzaakt, Die toestand heeft hetgerueht in omloop gebragt, dat ons gouvernement aan eene nieuwe leening dacht, Het Regerings-orgaan spreekt dit gerucht heden tegenen voegt er bijdat de finan- cieele bewegingen in het buitenland oorzaak zijn van de lusteloosheid die op onze markt heerscht. A bm entendeur demi-mot. Ik belioor echter niet tot hen, die immer in de taal der Regering eene tegenovergestelde bedoeling zoekenik wil niet nagaan in hoeverre eene leening onvermijdelijk is, doch ik wil alleen bij mijne stelling blijven, dat onze financieele toestand den oor log onraadzaam maakt. Ik constateer dus alleen de vormeerderde uitgaven door de benooming der minis ters zonder portefeuillevan den nieuwengouverneur- generaal en zijne administratie enz.en aan de andere zijde de vermindering der inkomsten door de nieuwe liandelstractaten met Belgie en Engeland, de ontwor- pen reorganisatie der belastingen, waaronder de af- schaffing der zoogenaamde octrois behoort. In alien gevallo zullen wij, even als de Keizer, op den vrede hopen niettegenstaande al lietgeon ons bedreigt. Wij hebben omtrent het laatste zelfs niet noodig ons in verorderstellingen te verdiepen en bij v. na te gaan welken invloed de dood van den Koning van Pruissen op den toestand van Europa zal uitoefenen. Werpen wij integendeel den blik op Gaeta. Zooals u reeds door den telegraaf zal zijnberigt, zal ons eskader op nieuw voor eene maand mondbehoeften ontvangen. Volgens sommigen is het terugtrekken onzer vloot min der dan ooit ophanden, terwijl anderen beweren, dat ons gouvernement de ondersteuning van Gaeta za

Dagblad van Zuid-Holland | 1861 | | pagina 1